Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδιά αγόρασα μερικα μονοβολα remington αλλα πανω στον καλυκα δεν εχει τυπωμένο τιποτα. Λετε να ειναι τα μαιμου απο βουλγαρια; οχι τιποτα αλλο αλλα 2 ιμιτασιονσκι δε χωρανε στα χερια μου.
Αποστόλη, μην ανησυχείς, έτσι είναι μάλλον όλα.
Και τα δικά μου, τα 16αρια και τα 36αρια, (που είχα βάλει και προ ημερών φωτογραφίες σε μια συζήτηση για ποιο τσοκ είναι καλύτερα να ρίχνονται), δεν έχουν απολύτως τίποτα τυπωμένο στον κάλυκα. Και δεν είναι βουλγάρικα ... ;) Εγγυημένα !!!

IMG_20170905_073248.jpg

Έτσι ήταν κι άλλο ένα κουτί 16αρια που είχα αγοράσει πριν 25+ χρόνια !!! ;) (Για τον κομμένο κάλυκα στα δεξιά, θα γράψω κάποια άλλη φορά την ιστορία, και με φωτογρ. ντοκουμέντα ... ;)

20150906_111417.jpg
 
Last edited:
πολυ καλη τουφεκια στην μεσαια φωτογραφια παρολο που τα 9 βολα δεν εχουν κυαθιο ετσι δεν ειναι??
για κανε και καμια δοκιμη με το 8 βολο και το 10 βολο που εχουν πιο χοντρα δραμια να δουμε διαφορες~
 
επιστροφή στο χωριο και η τελευταίες δοκιμες συνεχίζονται

IMG_20170901_115147.jpg
CHAMPION'S LEAGUE βλέπω ο συνδυασμός.
Με την βοήθεια και του μαρκαδόρου :
Σύστημα 4-3-3 κλασικό και με σοβαρό ενδεχόμενο να παίζουν το τεχνικο Off Side:)
Σχόλιο : Ομάδα (11άδα) που κερδίζει, δεν αλλάζει.;)
Άντε να δούμε και συντομα φωτογραφίες απο τον κυνηγοτοπο με τους ...αντιπάλους ξάπλα στο χορτάρι.
 
Last edited:
Αποστόλη, μην ανησυχείς, έτσι είναι μάλλον όλα.
Και τα δικά μου, τα 16αρια και τα 36αρια, (που είχα βάλει και προ ημερών φωτογραφίες σε μια συζήτηση για ποιο τσοκ είναι καλύτερα να ρίχνονται), δεν έχουν απολύτως τίποτα τυπωμένο στον κάλυκα. Και δεν είναι βουλγάρικα ... ;) Εγγυημένα !!!

IMG_20170905_073248.jpg

Έτσι ήταν κι άλλο ένα κουτί 16αρια που είχα αγοράσει πριν 25+ χρόνια !!! ;) (Για τον κομμένο κάλυκα στα δεξιά, θα γράψω κάποια άλλη φορά την ιστορία, και με φωτογρ. ντοκουμέντα ... ;)

20150906_111417.jpg
Ευχαριστω Στελιο.shake hands.! Τους εχει φοβηθει το ματι μου .xm.
 
Remington Hog Hammer
Καλημέρα ..όταν είχανε πρώτο έρθει στην ελλάδα πήρα τηλέφωνο ένα μαγαζί που τα πουλούσε και τον ρώτησα κάποια πράγμα για αυτό το φυσίγγιο και στο τέλος τις συζήτησις μας μου είπε..να θα πρέπει να σε ενημερώσω ότι οι κάλυκες δεν γράφουνε Remington 12GA αλλα μονο 12GA
και εγώ απλά δεν έκανα την αγορά

πολυ καλη τουφεκια στην μεσαια φωτογραφια παρολο που τα 9 βολα δεν εχουν κυαθιο ετσι δεν ειναι??
για κανε και καμια δοκιμη με το 8 βολο και το 10 βολο που εχουν πιο χοντρα δραμια να δουμε διαφορες~


τα συγκεκριμένα τα REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο είναι τα μοναδικά που είχανε συγκετρωτήρα
τώρα βγάλανε και Remington Hog Hammer που έχουνε διαφορετικό συγκετρωτήρα
φωτογραφια απο REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο
rem.jpg
 
Θα γράψω αυτά που ξέρω δεν είμαι 100% γνωστης ούτε το πεζό δάσκαλος απλά το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ.
IMG_0352.jpg

maxresdefault.jpg

S12_RB00_Back_View_preview.png

να σημειώσω ότι εκτος το REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο (αν δείτε την δεύτερη φωτό θα δείτε ότι ο συγκετρωτήρα ο άσπρος είναι κομμένος σε τρία σημεία δεν είναι ποτηράκι κλειστού τύπου)όλα τα αλλα τα αμερικανικα με τον κλειστό συγκετρωτήρα δεν κάνει να τα ρίξουμε με tsok φρένου..και για αυτόν τον λόγο ότι το REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο δουλεύει τον παλιό τύπο συγκετρωτήρα τα tsok kicks συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους

σχεδόν όλα τα δράμια είναι με τάπα άλλες με μάλλινη και άλλες με άλλους τύπους τάπαs πίσω από την τάπα βάζουνε και ένα πλαστικό(δεν ξέρω πως σκατά λέγεται) για την καλύτερη απόφραξη τον αεριων για τα όπλα με μεγάλο αυλό ..
Τα όπλα με μικρό αυλό είχανε καλύτερη συγκέτρωση στα δράμια λόγου καλύτερης απόφραξης αεριων
όπως όπλα με αυλό 18.3/18.4
Τα όπλα με με μεγάλο αυλό όπως 18.6/18.7/18.8 και ιδιαιτερα στον αυλό 18.8 τα φυσίγγια με συγκετρωτήρα τα ρίχνανε πολύ καλύτερα από τα όπλα με στενό αυλό
ο συγκετρωτήρα έκαμνε άριστα την δουλειά του.
τα περισσότερα ελληνικά (φυσίγγια δράμια) είναι με συγκετρωτήρα για να βγάλουνε τις σφικτές συγκέτρωσης
αλλα με την διαφορα ότι δεν έχουνε αυτήν την γλυκιά τουφεκια που έχουνε τα αμερικανικα δράμια..σχεδόν όλα τα ελληνικά είναι άκρως επικίνδυνα κατά την γνώμη μου ..τρομερό θόρυβο ..τρομερό λάκτισμα
κάποια είναι γεμισμένα με πυρίτιδα τεκνα ..μπορείτε να φανταστείτε magnum φυσίγγιο με τεκνα στην έναρξη με υψηλές θερμοκρασίες τι τουφεκια θα βγάλει θα σου φυγή η μαγκιά..αυτό φυσικά δεν το έχεις ποτά με τα αμερικανικα είτε είναι χειμονας είτε είναι καλοκαίρι είναι σταθερή αξια..
στην αμερική για παράδειγμα ένα φυσίγγιο Remington το αγοράζεις με 5.5 euro το κουτί στην ελλάδα το αγοράζεις με 11 euro ..ok το καταλαβαίνω λόγου τελωνείου λόγου μεταφορά και κέρδους.
Αμερικη
WINCHESTER RAZORBACK XT = 7.5
Winchester Double X 2-3/4" 9 Pellets = 7
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο= 4.5
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" Hog Hammer 8βολο=5.5
FEDERAL Flitecontrol 3'' 12 βολα=6


Ελλαδα
WINCHESTER RAZORBACK XT = 24.50
Winchester Double X 2-3/4" 9 Pellets = 16.50
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο= 11
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" Hog Hammer 8βολο=13.50
FEDERAL Flitecontrol 3'' 12 βολα=6

για να μην σας κουράζω σας έδειξα κάποιες διαφορες στις τιμές

εδώ στην ελλάδα τα πουλάνε λες και την ώρα που τα φτιάχνουνε πιάνουνε του παπα τα αρχίδια και αυτόματα ανεβαίνει η αξια τους

για παράδειγμα

Super Kill 10βολα Nickel 2 3/4=10
Super Kill 8βολα Nickel 2 3/4=9.5
GORILLA Target Lock GX 10βολα 3" Magnum=13
Gorilla Target lock Magnum 12βολο=13.10
Sigma 3 International 9 Βολα A.T.=15.50
Sigma 3 International 10 Βολα A.T. Magnum=16.50
και τον τελευταίο που τα κάνει λέει χειροποίητα...big smile..buy buy..big smile..pop..pray to God..pop..pray to God.
Δ. Υψηλός εννιάβολα Συσκευασία 10 τεμαχίων=21

πιστεύω να σα βοήθησα όσο μπόρεσα μάγκες και να ανεβάσω και μια φωτό για τους δικούς μας που πουλάνε ελληνικά δράμια σε τιμές Ντουμπάι
ppp.jpg
 
Θα γράψω αυτά που ξέρω δεν είμαι 100% γνωστης ούτε το πεζό δάσκαλος απλά το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ.
IMG_0352.jpg

maxresdefault.jpg

S12_RB00_Back_View_preview.png

να σημειώσω ότι εκτος το REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο (αν δείτε την δεύτερη φωτό θα δείτε ότι ο συγκετρωτήρα ο άσπρος είναι κομμένος σε τρία σημεία δεν είναι ποτηράκι κλειστού τύπου)όλα τα αλλα τα αμερικανικα με τον κλειστό συγκετρωτήρα δεν κάνει να τα ρίξουμε με tsok φρένου..και για αυτόν τον λόγο ότι το REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο δουλεύει τον παλιό τύπο συγκετρωτήρα τα tsok kicks συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους

σχεδόν όλα τα δράμια είναι με τάπα άλλες με μάλλινη και άλλες με άλλους τύπους τάπαs πίσω από την τάπα βάζουνε και ένα πλαστικό(δεν ξέρω πως σκατά λέγεται) για την καλύτερη απόφραξη τον αεριων για τα όπλα με μεγάλο αυλό ..
Τα όπλα με μικρό αυλό είχανε καλύτερη συγκέτρωση στα δράμια λόγου καλύτερης απόφραξης αεριων
όπως όπλα με αυλό 18.3/18.4
Τα όπλα με με μεγάλο αυλό όπως 18.6/18.7/18.8 και ιδιαιτερα στον αυλό 18.8 τα φυσίγγια με συγκετρωτήρα τα ρίχνανε πολύ καλύτερα από τα όπλα με στενό αυλό
ο συγκετρωτήρα έκαμνε άριστα την δουλειά του.
τα περισσότερα ελληνικά (φυσίγγια δράμια) είναι με συγκετρωτήρα για να βγάλουνε τις σφικτές συγκέτρωσης
αλλα με την διαφορα ότι δεν έχουνε αυτήν την γλυκιά τουφεκια που έχουνε τα αμερικανικα δράμια..σχεδόν όλα τα ελληνικά είναι άκρως επικίνδυνα κατά την γνώμη μου ..τρομερό θόρυβο ..τρομερό λάκτισμα
κάποια είναι γεμισμένα με πυρίτιδα τεκνα ..μπορείτε να φανταστείτε magnum φυσίγγιο με τεκνα στην έναρξη με υψηλές θερμοκρασίες τι τουφεκια θα βγάλει θα σου φυγή η μαγκιά..αυτό φυσικά δεν το έχεις ποτά με τα αμερικανικα είτε είναι χειμονας είτε είναι καλοκαίρι είναι σταθερή αξια..
στην αμερική για παράδειγμα ένα φυσίγγιο Remington το αγοράζεις με 5.5 euro το κουτί στην ελλάδα το αγοράζεις με 11 euro ..ok το καταλαβαίνω λόγου τελωνείου λόγου μεταφορά και κέρδους.
Αμερικη
WINCHESTER RAZORBACK XT = 7.5
Winchester Double X 2-3/4" 9 Pellets = 7
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο= 4.5
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" Hog Hammer 8βολο=5.5
FEDERAL Flitecontrol 3'' 12 βολα=6


Ελλαδα
WINCHESTER RAZORBACK XT = 24.50
Winchester Double X 2-3/4" 9 Pellets = 16.50
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο= 11
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" Hog Hammer 8βολο=13.50
FEDERAL Flitecontrol 3'' 12 βολα=6

για να μην σας κουράζω σας έδειξα κάποιες διαφορες στις τιμές

εδώ στην ελλάδα τα πουλάνε λες και την ώρα που τα φτιάχνουνε πιάνουνε του παπα τα αρχίδια και αυτόματα ανεβαίνει η αξια τους

για παράδειγμα

Super Kill 10βολα Nickel 2 3/4=10
Super Kill 8βολα Nickel 2 3/4=9.5
GORILLA Target Lock GX 10βολα 3" Magnum=13
Gorilla Target lock Magnum 12βολο=13.10
Sigma 3 International 9 Βολα A.T.=15.50
Sigma 3 International 10 Βολα A.T. Magnum=16.50
και τον τελευταίο που τα κάνει λέει χειροποίητα...big smile..buy buy..big smile..pop..pray to God..pop..pray to God.
Δ. Υψηλός εννιάβολα Συσκευασία 10 τεμαχίων=21

πιστεύω να σα βοήθησα όσο μπόρεσα μάγκες και να ανεβάσω και μια φωτό για τους δικούς μας που πουλάνε ελληνικά δράμια σε τιμές Ντουμπάι
ppp.jpg
1 like δεν φτανει με τιποτα για την παρουσιαση που εκανες, και σιγουρα θελει παρα παρα πολλα like η τελευταια φωτο που εβαλες!!!.RESPECT.
 
1 like δεν φτανει με τιποτα για την παρουσιαση που εκανες, και σιγουρα θελει παρα παρα πολλα like η τελευταια φωτο που εβαλες!!!.RESPECT.

είμαι στην δουλειά και παιδεύομαι από τις 07:00 για να το στήσω το όλο θέμα αλλα πιστεύω ότι πάνω κάτω καταλάβατε.

πάρε ένα κουτί με REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο και ρίξε με το tsok σου το kicks που είναι για δράμια να δούμε τι κάνει εγώ μεγάλη απορία ..πραγματικά
 
είμαι στην δουλειά και παιδεύομαι από τις 07:00 για να το στήσω το όλο θέμα αλλα πιστεύω ότι πάνω κάτω καταλάβατε.

πάρε ένα κουτί με REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο και ρίξε με το tsok σου το kicks που είναι για δράμια να δούμε τι κάνει εγώ μεγάλη απορία ..πραγματικά
Εριξα την προηγουμενη βδομαδα στα 55 μετρα 1 express και 1 nobelsport, πολυ καλυτερη συγκεντρωση το nobelsport αλλα δεν εβγαλα φωτο γιατι ηταν στο ιδιο χαρτονι οι τουφεκιες. 8 βολα ηταν και τα δυο φυσιγγια και ειχε βαλει στο χαρτονι το nobelstort και τα 8 με τα 5 να ειναι μαζεμενα, ενω το express τα 6 και ηταν σκορπια.
 
Θα γράψω αυτά που ξέρω δεν είμαι 100% γνωστης ούτε το πεζό δάσκαλος απλά το τονίζω για να μην παρεξηγηθώ.
IMG_0352.jpg

maxresdefault.jpg

S12_RB00_Back_View_preview.png

να σημειώσω ότι εκτος το REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο (αν δείτε την δεύτερη φωτό θα δείτε ότι ο συγκετρωτήρα ο άσπρος είναι κομμένος σε τρία σημεία δεν είναι ποτηράκι κλειστού τύπου)όλα τα αλλα τα αμερικανικα με τον κλειστό συγκετρωτήρα δεν κάνει να τα ρίξουμε με tsok φρένου..και για αυτόν τον λόγο ότι το REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο δουλεύει τον παλιό τύπο συγκετρωτήρα τα tsok kicks συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους

σχεδόν όλα τα δράμια είναι με τάπα άλλες με μάλλινη και άλλες με άλλους τύπους τάπαs πίσω από την τάπα βάζουνε και ένα πλαστικό(δεν ξέρω πως σκατά λέγεται) για την καλύτερη απόφραξη τον αεριων για τα όπλα με μεγάλο αυλό ..
Τα όπλα με μικρό αυλό είχανε καλύτερη συγκέτρωση στα δράμια λόγου καλύτερης απόφραξης αεριων
όπως όπλα με αυλό 18.3/18.4
Τα όπλα με με μεγάλο αυλό όπως 18.6/18.7/18.8 και ιδιαιτερα στον αυλό 18.8 τα φυσίγγια με συγκετρωτήρα τα ρίχνανε πολύ καλύτερα από τα όπλα με στενό αυλό
ο συγκετρωτήρα έκαμνε άριστα την δουλειά του.
τα περισσότερα ελληνικά (φυσίγγια δράμια) είναι με συγκετρωτήρα για να βγάλουνε τις σφικτές συγκέτρωσης
αλλα με την διαφορα ότι δεν έχουνε αυτήν την γλυκιά τουφεκια που έχουνε τα αμερικανικα δράμια..σχεδόν όλα τα ελληνικά είναι άκρως επικίνδυνα κατά την γνώμη μου ..τρομερό θόρυβο ..τρομερό λάκτισμα
κάποια είναι γεμισμένα με πυρίτιδα τεκνα ..μπορείτε να φανταστείτε magnum φυσίγγιο με τεκνα στην έναρξη με υψηλές θερμοκρασίες τι τουφεκια θα βγάλει θα σου φυγή η μαγκιά..αυτό φυσικά δεν το έχεις ποτά με τα αμερικανικα είτε είναι χειμονας είτε είναι καλοκαίρι είναι σταθερή αξια..
στην αμερική για παράδειγμα ένα φυσίγγιο Remington το αγοράζεις με 5.5 euro το κουτί στην ελλάδα το αγοράζεις με 11 euro ..ok το καταλαβαίνω λόγου τελωνείου λόγου μεταφορά και κέρδους.
Αμερικη
WINCHESTER RAZORBACK XT = 7.5
Winchester Double X 2-3/4" 9 Pellets = 7
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο= 4.5
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" Hog Hammer 8βολο=5.5
FEDERAL Flitecontrol 3'' 12 βολα=6


Ελλαδα
WINCHESTER RAZORBACK XT = 24.50
Winchester Double X 2-3/4" 9 Pellets = 16.50
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο= 11
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" Hog Hammer 8βολο=13.50
FEDERAL Flitecontrol 3'' 12 βολα=6

για να μην σας κουράζω σας έδειξα κάποιες διαφορες στις τιμές

εδώ στην ελλάδα τα πουλάνε λες και την ώρα που τα φτιάχνουνε πιάνουνε του παπα τα αρχίδια και αυτόματα ανεβαίνει η αξια τους

για παράδειγμα

Super Kill 10βολα Nickel 2 3/4=10
Super Kill 8βολα Nickel 2 3/4=9.5
GORILLA Target Lock GX 10βολα 3" Magnum=13
Gorilla Target lock Magnum 12βολο=13.10
Sigma 3 International 9 Βολα A.T.=15.50
Sigma 3 International 10 Βολα A.T. Magnum=16.50
και τον τελευταίο που τα κάνει λέει χειροποίητα...big smile..buy buy..big smile..pop..pray to God..pop..pray to God.
Δ. Υψηλός εννιάβολα Συσκευασία 10 τεμαχίων=21

πιστεύω να σα βοήθησα όσο μπόρεσα μάγκες και να ανεβάσω και μια φωτό για τους δικούς μας που πουλάνε ελληνικά δράμια σε τιμές Ντουμπάι
ppp.jpg
Απλά
.shake hands.
 
REMINGTON Express Buckshot 2 3/4" 9βολο δουλεύει τον παλιό τύπο συγκετρωτήρα τα tsok kicks συνεργάζονται άψογα μεταξύ τους
υπάρχουν κ κάποια federal με απλό συγγεντροτηρα που,επίσης είναι κ τα ιταλικά nobel sport κ B&P τα nobel που τα δοκίμασα μου άρεσαν πολύ
οσο για τις τιμες πολυ αισχοκερδια πήρα προχτές τρια φυσίγγια κ τα πλήρωσα οσο θα είχε το κουτάκι τον 5.hair.:mad:
 
Σήμερα πέρασα από special forces για να αγοράσω ένα πακετάκι rem, μου είπε ότι θα ανέβουν οι τιμές σε όλα τα rem σε 1-2 μέρες απλώς επειδή δεν μπορεί να τις αλλάξει στο site ακόμα δεν έχει γίνει ήδη η αύξηση.
Αύξηση γιατι;;;;!
Το δολάριο εχει πέσει σε σχέση με το ευρώ απο πέρυσι.
Μέση τιμή περι τον περασμένο χειμώνα 1 ευρώ = 1,06 ~ 1,07 $
Ενώ το φετινό καλοκαιρι : 1 ευρώ ειναι πανω απο 1,15 $ και σημερινή τιμή 1,19.
Για να δούμε τι δικαιολογία θα ακούσουμε πάλι:mad:
 
Αύξηση γιατι;;;;!
Το δολάριο εχει πέσει σε σχέση με το ευρώ απο πέρυσι.
Μέση τιμή περι τον περασμένο χειμώνα 1 ευρώ = 1,06 ~ 1,07 $
Ενώ το φετινό καλοκαιρι : 1 ευρώ ειναι πανω απο 1,15 $ και σημερινή τιμή 1,19.
Για να δούμε τι δικαιολογία θα ακούσουμε πάλι:mad:
Αυξηθηκαν τα τριχωτα......οποτε....αυξηση και στα φυσεκια...
 
Δεν φταίει η ισοτιμία του δολαρίου.
Νομίζω ότι αυτός που φταίει είναι ο ... Kim Jong-un.
Άλλωστε η Ιστορία έδειξε ότι για όλα τα κακά και άσχημα πάντα φταίει κάποιος άλλος εκτός από εμάς.
 
Καλησπερα κι απο μενα. Εχω μια προταση για γουρουνια μα δεν ειναι σιγουρο. Απο δραμια και μαρτλκες δεν σκαμπαζω τιποτα . το οπλο που θα χρησιμοποιησω θα ειναι ,η win. Στην κατοχη μου αυτη τη στιγμη απο 9βολα εχω: federa με συγκεντρωτηρα, rottweil και ρεμι 12βολα μαγκνουμ. Πειτε μου αν ειμαι οκ και τι τσοκ να χρησιμοποιησω? Απο καρλσονς εχω το *,** και LM κι ενα μιδας ***
 
Καλησπερα κι απο μενα. Εχω μια προταση για γουρουνια μα δεν ειναι σιγουρο. Απο δραμια και μαρτλκες δεν σκαμπαζω τιποτα . το οπλο που θα χρησιμοποιησω θα ειναι ,η win. Στην κατοχη μου αυτη τη στιγμη απο 9βολα εχω: federa με συγκεντρωτηρα, rottweil και ρεμι 12βολα μαγκνουμ. Πειτε μου αν ειμαι οκ και τι τσοκ να χρησιμοποιησω? Απο καρλσονς εχω το *,** και LM κι ενα μιδας ***
Μαριε βαλε τo F απο βολια κομπλε εισαι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top