Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Έχω μια υπόνοια ότι από ένα βαθμό και μετά η υπερβολική σύσφιξη σκορπάει τα δράμια.
Αυτό σε κάθε συνδιασμό όπλο-τσόκ-φυσιγγι είναι και διαφορετικό...
Ευθύμη νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο πόσο ψιλά η χοντρά είναι τα δράμια αν είναι μέσα σε συγκεντρωτηρα η σε τάπα κ μετά με τον άυλο κ τι σύσφιξη βγαίνουν τα τσοκ
 
Ευθύμη νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο πόσο ψιλά η χοντρά είναι τα δράμια αν είναι μέσα σε συγκεντρωτηρα η σε τάπα κ μετά με τον άυλο κ τι σύσφιξη βγαίνουν τα τσοκ
Παντως γνωστο γουρουνα που εχω με χ2 κυνηγαει με το invector plus εσω εξω **
 
Λογικά ναι απλά λόγο πολύ στενού αυλού και υψηλής θερμοκρασίας ίσως είχες πανομοιότυπα αποτελέσματα, μπορεί να λέω και μαλακίες βέβαια καθώς δεν εχω ρίξει ποτέ δράμια.
 
Λογικά ναι απλά λόγο πολύ στενού αυλού και υψηλής θερμοκρασίας ίσως είχες πανομοιότυπα αποτελέσματα, μπορεί να λέω και μαλακίες βέβαια καθώς δεν εχω ρίξει ποτέ δράμια.
με τα συγκεκριμενα δραμια ειναι απο ελαφρια καπου στα 32,5g λεει ο lambro ειναι κ με ταπα νομιζω οτι θα ειχα 4-5 δραμια στο χαρτονι σε αυτη την αποσταση
 
Μια δοκιμή που έκανα με το δικανακι με lambro 12 στα 32 μ
Πολυ φτωχη κατανομη γι αυτη την αποσταση..περιεργο για το φουλ τσοκ..να σου βαλω δραμια μου σε αυτη την αποσταση με το φουλ δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν τοσο θα τα βλεπες μεσα στον κυκλο..βεβαια δεν πανε ολα τα δραμια σε ολα τα οπλα..το θεμα ειναι να βρεις αυτο που ταιριαζει γαντι στο οπλο σου
 
Καλησπερα κι απο μενα. Εχω μια προταση για γουρουνια μα δεν ειναι σιγουρο. Απο δραμια και μαρτλκες δεν σκαμπαζω τιποτα . το οπλο που θα χρησιμοποιησω θα ειναι ,η win. Στην κατοχη μου αυτη τη στιγμη απο 9βολα εχω: federa με συγκεντρωτηρα, rottweil και ρεμι 12βολα μαγκνουμ. Πειτε μου αν ειμαι οκ και τι τσοκ να χρησιμοποιησω? Απο καρλσονς εχω το *,** και LM κι ενα μιδας ***
Βαλε μία και το **** το μανισιο και κάνε την δοκιμή
 
Πολυ φτωχη κατανομη γι αυτη την αποσταση..περιεργο για το φουλ τσοκ..να σου βαλω δραμια μου σε αυτη την αποσταση με το φουλ δεν υπαρχει περιπτωση να ανοιξουν τοσο θα τα βλεπες μεσα στον κυκλο..βεβαια δεν πανε ολα τα δραμια σε ολα τα οπλα..το θεμα ειναι να βρεις αυτο που ταιριαζει γαντι στο οπλο σου
Μίλτο όταν λες σε κύκλο σε πόση διάμετρο κύκλου λες ?παντός γι τις διαστάσεις του χαρτονιού 60x40 να πάνε 8 βόλια απο 12βολο φυσίγγι που είναι στα 32g με τάπα και 3 βόλια να είναι μέσα σε κύκλο 20 εκ διάμετρο σε αυτή την απόσταση το θεωρό σχετικά καλά,το σωστό γι έμενα είναι ότι το συγκεκριμένο φυσίγγι κάνει γι απόσταση κάτω τον 30 μέτρων με το συγκεκριμένο όπλο
 
Μίλτο όταν λες σε κύκλο σε πόση διάμετρο κύκλου λες ?παντός γι τις διαστάσεις του χαρτονιού 60x40 να πάνε 8 βόλια απο 12βολο φυσίγγι που είναι στα 32g με τάπα και 3 βόλια να είναι μέσα σε κύκλο 20 εκ διάμετρο σε αυτή την απόσταση το θεωρό σχετικά καλά,το σωστό γι έμενα είναι ότι το συγκεκριμένο φυσίγγι κάνει γι απόσταση κάτω τον 30 μέτρων με το συγκεκριμένο όπλο
Νικο εννοω στον κυκλο που εχεις εσυ ζωγραφισμενο..ακου νε αν θες ψαξτο και αλλο..8 απο τα 12 στα 30 μετρα ειναι πολυ μετριο..βεβαια γουστα ειναι αυτα του καθενος..αν θες οηγαινε στο θεμα αγριοχοιρος και δες δυο ζωα που εχω βαλει..το ενα εφαγε δραμια στα 30 μετρα και τα εχει παρει ολα στο κεφαλι πλην ενος που πηγε στην ραχια πανω..αυτο θεωρω εγω καλη κατανομη
 
.ακου νε αν θες ψαξτο και αλλο..8 απο τα 12 στα 30 μετρα ειναι πολυ μετριο
είπα κ για μένα είναι σχετικά κάλο άλλα με το baikal δεν θέλω να βάλω δράμια που βγάζουν πολλές πιέσεις,προς το παρόν μπορεί να δοκιμάσω τα b&p η τα rotwell να δω τι γίνεται από περιέργεια,στα γουρούνια χρησιμοποιώ την sx3
το γουρούνι που χτύπησες με τι οπλο κ τι φυσίγγι το πείρες?
 
είπα κ για μένα είναι σχετικά κάλο άλλα με το baikal δεν θέλω να βάλω δράμια που βγάζουν πολλές πιέσεις,προς το παρόν μπορεί να δοκιμάσω τα b&p η τα rotwell να δω τι γίνεται από περιέργεια,στα γουρούνια χρησιμοποιώ την sx3
το γουρούνι που χτύπησες με τι οπλο κ τι φυσίγγι το πείρες?
Το χτυπησε ο πατερας μου με μια browning fusion evolve φουλ τσοκ και δικα μου δραμια..δεν ασχολουμε πλεον με τα εμπορικα
 
Επειδή δεν το γνωρίζω, ποσα βόλια από το 9βολο ή το 12βολο πρέπει να βρουν το ζώο σε ζωτικό όργανο για να καταβληθεί σχετικά αμεσα; Μου δημιουργηθηκε η απορία γιατί βλέπω ότι δεν θεωρείται επαρκες τα τρία βόλια σε 20 εκατοστά κυκλο. Δεν είναι επαρκή γιατι σε μεγαλύτερη απόσταση θα είναι και μεγαλύτερη η διασπορα; Αν χρειάζονται περισσότερα από 3 βόλια δεν θα αποδόσει καλύτερα το μονοβολο;
Πολλές ερωτήσεις έκανα αλλά δεν έχω κυνηγήσει πότε γουρουνι απλά κουβαλάω πάντα κάποια μονοβολα για παν ενδεχόμενο. Στον πατέρα μου που του είχα δώσει μονοβολα και του πέρασε πέρυσι το γουρούνι στα 25 περίπου μέτρα δεν έκανε ούτε βήμα παραπανω.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top