Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Συνάδελφε θα σου πω κάτι που έτυχε σε εμένα φέτος. Με βάζει ο πατέρας μου σε ένα σημείο και μου λέει πάω να βγάλω τα σκυλιά, όταν σηκωθεί ο λαγός θα περάσει από εδώ η από εδώ και φεύγει. Σε ένα δύο λεπτά κοιτάζω αριστερά,κοιτάζω δεξιά και βλέπω τρία γουρουνια σε πολύ μεγάλη απόσταση να ελέγχουν το ξέφωτο για να περάσουν. Ανοίγω αργά το κλείστρο της 870, βγάζω το λαγοφυσιγγο ( δεν θυμάμαι τι το έκανα πάντως δεν το έχασα) βγάζω ένα μονόβολο από ένα τσεπακι στο στήθος του γιλέκου, κλείνω και ξανά κοιτάζω. Τα γουρούνια εκεί. Με το που σηκώνω γυρίζουν να φύγουν. Διαλέγω ένα, του ρίχνω και πέφτει. Απόσταση; 82 ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ μέτρα ( έχω μετροταινία των 25 στο αμάξι). Συμπέρασμα πρώτο, ότι και να πάρεις για μια τέτοια περίπτωση να το έχεις κάπου εύκολα προσβάσιμο χωρίς να χρειάζεται να κάνεις μεγάλες κινήσεις και να ψάχνεις. Συμπέρασμα δεύτερο, το μονόβολο κάνει για κοντά και μακριά, για μικρά και μεγάλα γουρουνια, με ασφάλεια γιατί δεν υπάρχουν βόλια όπου ανοίγουν αλλά ξέρεις που θα τερματίσει η βολή σου. Αυτά από εμένα μακάρι να σε βοήθησα.
Κωστα ευχαριστω για την απαντηση. Πανω στην φυσιγγιοθηκη εχω παντα 2-3 δραμια ξεχωριστα απο τα υπολοιπα ωστε και χωρις να κοιταξω ξερω τι παιρνω, γρηγορα και ευκολα. Ισως το μονοβολο να ειναι καλυτερη επιλογη αλλα εγω κυνηγαω με s/p και απο οτι εχω διαβασει και εδω μεσα οι καννες των δικαννων συγκλινουν οποτε σε μεγαλη αποσταση αλλου θα ριξω αλλου θα παει το μονοβολο και το φοβαμαι περισσοτερο. (οχι στο να μην καρπωθω το γουρουνι αλλα να μην εχουμε κανα ατυχημα). Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος παρακαλω.
 
Κωστα ευχαριστω για την απαντηση. Πανω στην φυσιγγιοθηκη εχω παντα 2-3 δραμια ξεχωριστα απο τα υπολοιπα ωστε και χωρις να κοιταξω ξερω τι παιρνω, γρηγορα και ευκολα. Ισως το μονοβολο να ειναι καλυτερη επιλογη αλλα εγω κυνηγαω με s/p και απο οτι εχω διαβασει και εδω μεσα οι καννες των δικαννων συγκλινουν οποτε σε μεγαλη αποσταση αλλου θα ριξω αλλου θα παει το μονοβολο και το φοβαμαι περισσοτερο. (οχι στο να μην καρπωθω το γουρουνι αλλα να μην εχουμε κανα ατυχημα). Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος παρακαλω.
Κάνε δοκιμές με τα μονόβολα. Κάθε όπλο διαφορετικό.

Δεν είναι όμως τόσο τραγική η απόκλιση όσο πιστεύεις.
 
Κάνε δοκιμές με τα μονόβολα. Κάθε όπλο διαφορετικό.

Δεν είναι όμως τόσο τραγική η απόκλιση όσο πιστεύεις.
Ποια μονοβολα να προτιμησω; Οταν αγορασα το δικαννο μεσα στα δωρα που μου εκαναν ειχε και ενα κουτι Navaro Practical Slug τα οποια δεν δοκιμασα ποτε. Κανουν για το σκοπο που τα θελω;
 
Κωστα ευχαριστω για την απαντηση. Πανω στην φυσιγγιοθηκη εχω παντα 2-3 δραμια ξεχωριστα απο τα υπολοιπα ωστε και χωρις να κοιταξω ξερω τι παιρνω, γρηγορα και ευκολα. Ισως το μονοβολο να ειναι καλυτερη επιλογη αλλα εγω κυνηγαω με s/p και απο οτι εχω διαβασει και εδω μεσα οι καννες των δικαννων συγκλινουν οποτε σε μεγαλη αποσταση αλλου θα ριξω αλλου θα παει το μονοβολο και το φοβαμαι περισσοτερο. (οχι στο να μην καρπωθω το γουρουνι αλλα να μην εχουμε κανα ατυχημα). Αν κανω καπου λαθος ας με διορθωσει καποιος παρακαλω.
Για την τυχαια συναντηση το μονοβολο ειναι καλυτερη επιλογη, γιατι δεν θα τραυματισεις το γουρουνι και να το ψαχνεις ωρες. Απο τη στιγμη που δεν εχεις τον καταλληλο σκυλο, μονο μονοβολο για να μη χανεις τη μερα και την ηρεμια σου. Ενας λογος παραπανω ο,τι οπως συνεβη και στον Κωστα , συνηθως τυχαια συνανταμε ακυνηγητα γουρουνια που καποια στιγμη τα πυροβολουμε ακινητα.
Παρε μια πενταδα rotwaill breneke 70mm να βαζεις ενα στην κατω ή δεξια κανη (οταν εχεις επαφη). Ριξε με φτηνοτερα να δεις την αποκλιση , και σκοπευσε αναλογα το θηραμα . Μην πειραξεις το οπλο σου που ειναι ρυθμισμενο για αλλη δουλεια. Στα περισσοτερα s/p η βολη θα φυγει 5-8 εκ πανω στα 35μ και στα πλαγιοκανα 5-8 εκ αριστερα . Αυτο θα το ξερεις και θα σημαδευεις ...ελαχιστα εκτος κεντρου.
Οι αποκλισεις που εγραψα ειναι ακραιες τιμες , μαλλον μικροτερες θα βρεις
 
Για την τυχαια συναντηση το μονοβολο ειναι καλυτερη επιλογη, γιατι δεν θα τραυματισεις το γουρουνι και να το ψαχνεις ωρες. Απο τη στιγμη που δεν εχεις τον καταλληλο σκυλο, μονο μονοβολο για να μη χανεις τη μερα και την ηρεμια σου. Ενας λογος παραπανω ο,τι οπως συνεβη και στον Κωστα , συνηθως τυχαια συνανταμε ακυνηγητα γουρουνια που καποια στιγμη τα πυροβολουμε ακινητα.
Παρε μια πενταδα rotwaill breneke 70mm να βαζεις ενα στην κατω ή δεξια κανη (οταν εχεις επαφη). Ριξε με φτηνοτερα να δεις την αποκλιση , και σκοπευσε αναλογα το θηραμα . Μην πειραξεις το οπλο σου που ειναι ρυθμισμενο για αλλη δουλεια. Στα περισσοτερα s/p η βολη θα φυγει 5-8 εκ πανω στα 35μ και στα πλαγιοκανα 5-8 εκ αριστερα . Αυτο θα το ξερεις και θα σημαδευεις ...ελαχιστα εκτος κεντρου.
Οι αποκλισεις που εγραψα ειναι ακραιες τιμες , μαλλον μικροτερες θα βρεις
Υπαρχει λογος που πρεπει να μπει στην κατω η δεξια καννη αντιστοιχα ; Το s/p μου ειναι 2-4 σταθερο αν βοηθαει καπου αυτο.
 
Υπαρχει λογος που πρεπει να μπει στην κατω η δεξια καννη αντιστοιχα ; Το s/p μου ειναι 2-4 σταθερο αν βοηθαει καπου αυτο.
οχι ιδιαιτερα . το μονοβολο θελει ενα , εστω ελαχιστο, τσοκαρισμα, που το σταθεροποιει , και το 4* ειναι αρκετο.
ειπα την κατω για να εχεις ολες τις επιλογες σε μονοβολα , γιατι καποια δεν προτεινονται για στενα τσοκ.
αυτο που σου προτεινα ριχνεται απο ολα τα τσοκ.
Βεβαια τα περισσοτερα οπλα ψηλοτουφεκανε , αρα θα ειχες διορθωση , αν εριχνες μονοβολο με την πανω κανη .
Οτι και να λεμε ....δοκιμες
 
Ποια μονοβολα να προτιμησω; Οταν αγορασα το δικαννο μεσα στα δωρα που μου εκαναν ειχε και ενα κουτι Navaro Practical Slug τα οποια δεν δοκιμασα ποτε. Κανουν για το σκοπο που τα θελω;
Δες @AthenKarpen

Να προτιμήσεις ότι ρίχνει ευθύβολα το όπλο σου
 
Σε βλέπω να φορτώνεσαι γουρουνοφύσιγγα για τον υπόλοιπο αιώνα :)
Δεν υπαρχει τετοια περιπτωση .sarcastic..sarcastic. απ την στιγμη που δεν κυνηγαω γουρουνια θα κανω δοκιμες με αυτα που εχω σαν πρωτη φαση και ισως παρω τα rottweil που ειπε ο συναδερφος πριν.
 
Δυο δοκιμες Σημερινες με βολια 11/0 και 9/0 σε 12βολο για δικανο.
Το 8βολο 11/0 σε στησιμο αποσπωμενου πατου....και το 12βολο 9/0 ''ελαφρυ'' για δικανο!!!

Στα 35 μετρα με το φουλ του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 35418View attachment 35419View attachment 35420View attachment 35421View attachment 35422
Με ποιόν συγκεντρωτήρα αυτή η τουφεκιά κ.Νίκο ?
 
Δυο δοκιμες Σημερινες με βολια 11/0 και 9/0 σε 12βολο για δικανο.
Το 8βολο 11/0 σε στησιμο αποσπωμενου πατου....και το 12βολο 9/0 ''ελαφρυ'' για δικανο!!!

Στα 35 μετρα με το φουλ του ΒΟΙΤΟ.

View attachment 35418View attachment 35419View attachment 35420View attachment 35421View attachment 35422
Γιατί μουτζώνεις το χαρτόνι Νικόλα...;;; .yel.
 
Με ποιόν συγκεντρωτήρα αυτή η τουφεκιά κ.Νίκο ?

Δεν εχει συγκεντρωτηρα αυτο το στησιμο ( αποσπωμενος πατος ) Στεφανε.
Το στησιμο στο συγκεκριμενο φυσιγγιο ειναι . Φουστα απο Ηλιοπουλο 22 + φελλο + ποτηρι απο
S-G-magnum.

YΓ. Εαν σε ενδιαφερει......να στο γραψω αναλυτικα.....
 
Δεν εχει συγκεντρωτηρα αυτο το στησιμο ( αποσπωμενος πατος ) Στεφανε.
Το στησιμο στο συγκεκριμενο φυσιγγιο ειναι . Φουστα απο Ηλιοπουλο 22 + φελλο + ποτηρι απο
S-G-magnum.

YΓ. Εαν σε ενδιαφερει......να στο γραψω αναλυτικα.....
Μια φωτογραφία με τα είδη απλωμένα, πιστεύω θα με βοηθούσε περισσότερο.

Και οι δικές μου δοκιμές με 11/0 από τα 40 μέτρα με συγκεντρωτήρα TUBO-K. 41 εκ. x 16 εκ. άνοιγμα.
11-0-4.jpg

Και η πίσω μεριά της μπαλέτας.
11-0-1.jpg
 
Μια φωτογραφία με τα είδη απλωμένα, πιστεύω θα με βοηθούσε περισσότερο.

Και οι δικές μου δοκιμές με 11/0 από τα 40 μέτρα με συγκεντρωτήρα TUBO-K. 41 εκ. x 16 εκ. άνοιγμα.
View attachment 35481

Και η πίσω μεριά της μπαλέτας.
View attachment 35483

Με ποια πυριτιδα - καψουλι ειναι στημενο....εκανες πεταλα στον TUBO....??? Με τι τσοκ το εριξες Στεφανε ??
Αστερι ειναι....τι υψος τελικου ρελιασματος εχεις ??
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top