Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδιά κυνηγάω μπεκάτσα,με ένα pose Rizzini του '92 με τσοκάρισμα σταθερό 3* & 5*...εκεί που πηγαίνω για μπεκάτσα,βρήσκω χνάρια από αγριόχοιρους κ έχω το φόβο για μ'ένα κ το σκύλο αν τυχόν επιτεθεί κανένα.
Ψάχνω ένα μαλακό μονόβολο να τα ρίχνω με αυτό το όπλο
(αχρίαστα να'ναι).
Ποια μου προτείνεται;;;
κάτι σαν αυτό;
1190.jpg
 
Χωρις να φορτωσω την SP2 με το ''κουταλακι του καφε'' .....και σε πολυ νορμαλ δοσολογια...
αλλα με στρωματοποιηση.....Πηρα αυτο το αποτελεσμα....
Αυριο θα ξανα τσεκαρω....και θα δωσω σεταπ....σε οποιον θελει!!! :)

ΥΓ. Η Καννη μου...... ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ!!!!

View attachment 34846View attachment 34847View attachment 34848View attachment 34849View attachment 34850
στρωματοποίηση.jpg
Αυτό το σύστημα έστησες ? Αναλογία η κάτω με την πάνω = 1,6 +1,2 ?
Παρήγγειλα 11/0 .
 
έχω το φόβο για μ'ένα κ το σκύλο αν τυχόν επιτεθεί κανένα.
Αν δεν τα στριμώξεις εσύ ή τα σκυλιά δεν θα σας ενοχλήσουν.
Για καλό και κακό όμως να έχεις πάντα μαζί σου 2+2 μονόβολα και δράμια.
Εγώ έχω και στις 2 αρμάθες για πουλιά.

Αφού τα θες για αυτοάμυνα :) πάρε ότι να' ναι μέχρι και Lambro Palla Practical Slug Σκοπευτικά 28gr ..
 
Last edited:
View attachment 35118
Αυτό το σύστημα έστησες ? Αναλογία η κάτω με την πάνω = 1,6 +1,2 ?
Παρήγγειλα 11/0 .

Καλημερα Στεφανε. Αυτο που εβαλες ειναι ο διπλος θαλαμος καυσης....αυτο καταλαβαινω απο την φωτο.
Η αναλογια της πυριτιδας -κατω -επανω- την ξερω τα 2/3 κατω και το 1/3 επανω.
ΠΡΟΣΕΞΕ.....Δεν ''σηκωνει'' λαθη αυτο το στησιμο....

ΥΓ . Καμια σχεση με την στρωματοποιηση.... που εκανα στην SP2.
 
Αν δεν τα στριμώξεις εσύ ή τα σκυλιά δεν θα σας ενοχλήσουν.
Για καλό και κακό όμως να έχεις πάντα μαζί σου 2+2 μονόβολα και δράμια.
Εγώ έχω και στις 2 αρμάθες για πουλιά.

Αφού τα θες για αυτοάμυνα :) πάρε ότι να' ναι μέχρι και Lambro Palla Practical Slug Σκοπευτικά 28gr ..
Γτ μόνο αυτοάμυνα χώρο δεν έχει η κατάψυξη αχαχαχαχαχα
 
Καλημερα Στεφανε. Αυτο που εβαλες ειναι ο διπλος θαλαμος καυσης....αυτο καταλαβαινω απο την φωτο.
Η αναλογια της πυριτιδας -κατω -επανω- την ξερω τα 2/3 κατω και το 1/3 επανω.
ΠΡΟΣΕΞΕ.....Δεν ''σηκωνει'' λαθη αυτο το στησιμο....

ΥΓ . Καμια σχεση με την στρωματοποιηση.... που εκανα στην SP2.
Ποιό πιστεύεις είναι το όριο (συνολικά και οι δύο πυρίτιδες) για τουφεκιά με τα 11/0 ? Να έχουν μια ταχύτητα πάνω από 500 m/s.

1,7 προς 1 γράφουν οι ρώσοι.
 
Ποιό πιστεύεις είναι το όριο (συνολικά και οι δύο πυρίτιδες) για τουφεκιά με τα 11/0 ? Να έχουν μια ταχύτητα πάνω από 500 m/s.

1,7 προς 1 γράφουν οι ρώσοι.

Στεφανε με αυτες τις πυριτιδες ( ΤΕΚΝΑ - SP2 ) Και με 500αρες ταχυτητες...''παιζεις'' ρωσικη ρουλετα!!!

Δεν ξερεις ποτε θα χασεις το κλειστρο σου....Σαν Νικος ''κωλωνω'' να κανω στρωματοποιηση σε 10 βολο 11/0
που μαζι με το αλευρι ειναι 40 γραμμαρια...Εκανα στο 8βολο γιατι ηταν 32γραμμαρια...εβγαλα V1,5-506m/s
και δεν το ξανα κανω.....Το 506 ειναι υπερβολη....Το 450 -460 - το ιδιο καλα σκοτωνει χωρις ''ρισκο''.
Για να παμε σε ταχυτητες 500+....
Νομιζω οτι το ποιο ΣΩΣΤΟ ειναι αυτο που ειπε ο Λευτερης ( Xkleftefis ) να παμε σε αλλες πυριτιδες
ΠΧ SP8...
Αυτη ειναι η γνωμη μου....και θα ακολουθησω την συμβουλη του φιλου του Λευτερη!!! :)

ΥΓ, Εχεις δει βιντεο....με τι κλεινουν οι Ρωσοι ??? Αστο καλυτερα....
 
Στεφανε με αυτες τις πυριτιδες ( ΤΕΚΝΑ - SP2 ) Και με 500αρες ταχυτητες...''παιζεις'' ρωσικη ρουλετα!!!

Δεν ξερεις ποτε θα χασεις το κλειστρο σου....Σαν Νικος ''κωλωνω'' να κανω στρωματοποιηση σε 10 βολο 11/0
που μαζι με το αλευρι ειναι 40 γραμμαρια...Εκανα στο 8βολο γιατι ηταν 32γραμμαρια...εβγαλα V1,5-506m/s
και δεν το ξανα κανω.....Το 506 ειναι υπερβολη....Το 450 -460 - το ιδιο καλα σκοτωνει χωρις ''ρισκο''.
Για να παμε σε ταχυτητες 500+....
Νομιζω οτι το ποιο ΣΩΣΤΟ ειναι αυτο που ειπε ο Λευτερης ( Xkleftefis ) να παμε σε αλλες πυριτιδες
ΠΧ SP8...
Αυτη ειναι η γνωμη μου....και θα ακολουθησω την συμβουλη του φιλου του Λευτερη!!! :)

ΥΓ, Εχεις δει βιντεο....με τι κλεινουν οι Ρωσοι ??? Αστο καλυτερα....
Για 8βολο και εγώ ψάχνομαι στο 11/0.Τα παραπάνω γραμμάρια το έδειξα δεν με ενδιαφέρουν. Ανεβάζουν πιέσεις αλλά και κλώτσημα. Με το δίκαννο το νιώθεις πιο έντονα.Το ιδανικό βάρος για μένα είναι τα 28,4 γραμμάρια σε όλα τα νούμερα.Εκεί πιστεύω μπορώ να πετύχω καλύτερες ταχύτητες με ωραία κατανομή. (Μόνη παρασπονδία τα 10άρια για ορτύκια. Εκεί Alain delon)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top