Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Παιδιά κυνηγάω μπεκάτσα,με ένα pose Rizzini του '92 με τσοκάρισμα σταθερό 3* & 5*...εκεί που πηγαίνω για μπεκάτσα,βρήσκω χνάρια από αγριόχοιρους κ έχω το φόβο για μ'ένα κ το σκύλο αν τυχόν επιτεθεί κανένα.
Ψάχνω ένα μαλακό μονόβολο να τα ρίχνω με αυτό το όπλο
(αχρίαστα να'ναι).
Ποια μου προτείνεται;;;
Όπως σΕ είπε κι ο Βασίλης πάρε πράκτικαλ, δεν χρειάζεσαι πιο ακριβά....
 
View attachment 35148
Μια ενδηξη σημερινη που με μπερδεψε λιγο .think..think.
Λαθος ταχογραφου ;; δυστιχως δεν ειχα αλλο φυσιγγι ειχα φτιαξει ενα να δοκιμασω και αν μου αρεζε θα εφτιαχνα κι'αλλα !!!


Μητσαρα οταν εχουν τον ηλιο στα ''μουτρα''....καμια φορα τρελαινονται αυτα τα εργαλεια....Το εχω παθει
και εγω.....Οταν δοκιμαζεις ο ταχογραφος να ειναι σε ισκιο φιλε!!!
 
Μητσαρα οταν εχουν τον ηλιο στα ''μουτρα''....καμια φορα τρελαινονται αυτα τα εργαλεια....Το εχω παθει
και εγω.....Οταν δοκιμαζεις ο ταχογραφος να ειναι σε ισκιο φιλε!!!
Στον ισκιο τον ειχα αλλα μου εδειχνε αλλα νταλων μαλον
 
Αλλα απο το συγγεκριμενο περιμενω πανω απο 450

Μητσαρα εχω την εντυπωση οτι μας εχει πιασει μια '' υστερια'' με τις ταχυτητες....
Τα 450μ/δ ειναι αξιοπρεπεστατη ταχυτητα...και οτι πεσει στο διαβα της λυτρωμο δεν εχει....
Μαλλον το εχουμε παρα κανει λιγο φιλαρα ή κανω λαθος ???
 
Μητσαρα εχω την εντυπωση οτι μας εχει πιασει μια '' υστερια'' με τις ταχυτητες....
Τα 450μ/δ ειναι αξιοπρεπεστατη ταχυτητα...και οτι πεσει στο διαβα της λυτρωμο δεν εχει....
Μαλλον το εχουμε παρα κανει λιγο φιλαρα ή κανω λαθος ???
Στο γουρουνι ειναι μονοδρομος Νικο στα αλλα δεν με απασχολει τοσο με ενα φυσιγγι με 380μ/δ με την α0 εχω βρει την χαρα μου για τα παπια σε νορμαλ καιρους και ολλα τα αλλα απο 390 μεχρι420 αναλογως την χρηση
 
Παιδιά κυνηγάω μπεκάτσα,με ένα pose Rizzini του '92 με τσοκάρισμα σταθερό 3* & 5*...εκεί που πηγαίνω για μπεκάτσα,βρήσκω χνάρια από αγριόχοιρους κ έχω το φόβο για μ'ένα κ το σκύλο αν τυχόν επιτεθεί κανένα.
Ψάχνω ένα μαλακό μονόβολο να τα ρίχνω με αυτό το όπλο
(αχρίαστα να'ναι).
Ποια μου προτείνεται;;;
Κωστή, έχω μείνει άφωνος με τις επιδόσεις του ροτβαιλ μπρενεκε του απλού.Ένα κουτί έχω πάρει και έχω ρίξει ένα φυσίγγι σε γουρουνι σε πολύ μεγάλη απόσταση το οποίο και πήρα με τσοκ 4 άστρα. Αυτό σου προτείνω.
 
Παίζει και να ήταν πραγματική ταχύτητα όχι όλων, αλλά ενός σκαγιου, πού όντας πολύ σφιχτά στην κάνη ανά δύο, και πολύ φορτωμένη γόμωση, να συμπιεστηκε τόσο απότομα στον κώνο του τσοκ που εκτινάχθηκε μπροστά.
 
Δεν μπόρεσα να αντισταθώ ... τα αριστερά είναι δικά μου, τα άλλα για φίλους
Πόλεμος ... :)

Η επιλογή είναι του @Γιάννης Benelli !!!

ps
Μην αρχίσετε τα καλόριχτα ... να ανάψετε ένα κερί να δούμε γουρούνια γιατί κάποιος μας καταράστηκε τις τελευταίες 2 εβδομάδες ...

IMG_20211102_101639.jpg

IMG_20211102_101710.jpg

IMG_20211102_101716.jpg
 
Καλησπερα. Πηρα πριν καιρο τα Remington Express 8βολα (11ε 5 φυσιγγια 70αρια) για να εχω μαζι μου σε περιπτωση που υπαρξει καμια περιεργη συναντηση στο βουνο. Ειδα σημερα τα Club 9βολα του Κυργια (6ε 10 φυσιγγια 70αρια) και μπηκα σε σκεψεις. Δεν κυνηγαω γουρουνι απλα θελω να εχω μαζι μου για παν ενδεχομενο. Τι γνωμη εχετε για τα Club ; Μηπως τα Remington ειναι υπερβολη για το σκοπο που τα θελω ; (απο θεμα τιμης). 8βολα - 9βολα εχουν μεγαλες διαφορες στην συμπεριφορα μεταξυ τους ; Ευχαριστω.
 
Καλησπερα. Πηρα πριν καιρο τα Remington Express 8βολα (11ε 5 φυσιγγια 70αρια) για να εχω μαζι μου σε περιπτωση που υπαρξει καμια περιεργη συναντηση στο βουνο. Ειδα σημερα τα Club 9βολα του Κυργια (6ε 10 φυσιγγια 70αρια) και μπηκα σε σκεψεις. Δεν κυνηγαω γουρουνι απλα θελω να εχω μαζι μου για παν ενδεχομενο. Τι γνωμη εχετε για τα Club ; Μηπως τα Remington ειναι υπερβολη για το σκοπο που τα θελω ; (απο θεμα τιμης). 8βολα - 9βολα εχουν μεγαλες διαφορες στην συμπεριφορα μεταξυ τους ; Ευχαριστω.
Το παν ενδεχόμενο και τον σκοπό που τα θέλεις πρέπει να αναλύσεις.
Αν νομίζεις ότι θα σε δούνε και θα ορμήξουν να σε φάνε κάνεις λάθος.
Αν νομίζεις ότι θα προλάβεις να γεμίσεις όταν τους κλείσεις τον δρόμο στο πυκνό πάλι κάνεις λάθος.
Αν τα θες μόνο για να τα τρομάξεις καλά είναι και τα 10αράκια.
Αν τώρα τα δεις σε καθαρό, προλάβεις να γεμίσεις και να ρίξεις θες ένα καλό φυσίγγι.
Τα Rem δεν είναι κακό φυσίγγι.
Υπάρχουν και καλύτερα, υπάρχουν και χειρότερα.
 
Last edited:
Το παν ενδεχόμενο και τον σκοπό που τα θέλεις πρέπει να αναλύσεις.
Αν νομίζεις ότι θα σε δούνε και θα ορμήξουν να σε φάνε κάνεις λάθος.
Αν νομίζεις ότι θα προλάβεις να γεμίσεις όταν τους κλείσεις τον δρόμο στο πυκνό πάλι κάνεις λάθος.
Αν τα θες μόνο για να τα τρομάξεις καλά είναι και τα 10αράκια.
Αν τώρα τα δεις σε καθαρό, προλάβεις να γεμίσεις και να ρίξεις θες ένα καλό φυσίγγι.
Τα Rem δεν είναι κακό φυσίγγι.
Βασιλη μιλαω για το ενδεχομενο να περασουν σχετικα κοντα και αν προλαβω να γεμισω μηπως και παρω κανα γουρουνι. Μας ετυχε με 2 φιλους προσφατα σε κυνηγι φασσας να περασουν στα 60 μετρα απο το καρτερι του ενος αλλα δεν ειχε δραμια μαζι. Στα υπολοιπα σεναρια εχεις απολυτο δικιο και προφανως δεν σκεφτομαι καποιο απο αυτα. Οποτε τα Remi ειναι καλη επιλογη για αυτο το ενδεχομενο. Σε ευχαριστω.
 
Βασιλη μιλαω για το ενδεχομενο να περασουν σχετικα κοντα και αν προλαβω να γεμισω μηπως και παρω κανα γουρουνι. Μας ετυχε με 2 φιλους προσφατα σε κυνηγι φασσας να περασουν στα 60 μετρα απο το καρτερι του ενος αλλα δεν ειχε δραμια μαζι. Στα υπολοιπα σεναρια εχεις απολυτο δικιο και προφανως δεν σκεφτομαι καποιο απο αυτα. Οποτε τα Remi ειναι καλη επιλογη για αυτο το ενδεχομενο. Σε ευχαριστω.
Μόλις θα ρώταγα αν κυνηγάς μπεκάτσα ή φάσσα :)
Καλά είναι τα φυσίγγια.

Όπως έχουμε πει όμως πολλές φορές η καταβολή του γουρουνιού είναι και ζήτημα τύχης.
Δεν τα ξέρω του Κύργια ... ούτε έχω ακούσει κάποιον να κυνηγάει με αυτά, οπότε μείνε με τα Rem αφού τα έχεις ήδη.
 
Καλησπερα. Πηρα πριν καιρο τα Remington Express 8βολα (11ε 5 φυσιγγια 70αρια) για να εχω μαζι μου σε περιπτωση που υπαρξει καμια περιεργη συναντηση στο βουνο. Ειδα σημερα τα Club 9βολα του Κυργια (6ε 10 φυσιγγια 70αρια) και μπηκα σε σκεψεις. Δεν κυνηγαω γουρουνι απλα θελω να εχω μαζι μου για παν ενδεχομενο. Τι γνωμη εχετε για τα Club ; Μηπως τα Remington ειναι υπερβολη για το σκοπο που τα θελω ; (απο θεμα τιμης). 8βολα - 9βολα εχουν μεγαλες διαφορες στην συμπεριφορα μεταξυ τους ; Ευχαριστω.
Συνάδελφε θα σου πω κάτι που έτυχε σε εμένα φέτος. Με βάζει ο πατέρας μου σε ένα σημείο και μου λέει πάω να βγάλω τα σκυλιά, όταν σηκωθεί ο λαγός θα περάσει από εδώ η από εδώ και φεύγει. Σε ένα δύο λεπτά κοιτάζω αριστερά,κοιτάζω δεξιά και βλέπω τρία γουρουνια σε πολύ μεγάλη απόσταση να ελέγχουν το ξέφωτο για να περάσουν. Ανοίγω αργά το κλείστρο της 870, βγάζω το λαγοφυσιγγο ( δεν θυμάμαι τι το έκανα πάντως δεν το έχασα) βγάζω ένα μονόβολο από ένα τσεπακι στο στήθος του γιλέκου, κλείνω και ξανά κοιτάζω. Τα γουρούνια εκεί. Με το που σηκώνω γυρίζουν να φύγουν. Διαλέγω ένα, του ρίχνω και πέφτει. Απόσταση; 82 ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ μέτρα ( έχω μετροταινία των 25 στο αμάξι). Συμπέρασμα πρώτο, ότι και να πάρεις για μια τέτοια περίπτωση να το έχεις κάπου εύκολα προσβάσιμο χωρίς να χρειάζεται να κάνεις μεγάλες κινήσεις και να ψάχνεις. Συμπέρασμα δεύτερο, το μονόβολο κάνει για κοντά και μακριά, για μικρά και μεγάλα γουρουνια, με ασφάλεια γιατί δεν υπάρχουν βόλια όπου ανοίγουν αλλά ξέρεις που θα τερματίσει η βολή σου. Αυτά από εμένα μακάρι να σε βοήθησα.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top