Δράμια - Μονόβολα Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Εχθές είχα την πρώτη μου (διπλή) περίπτωση εμπλοκής με τη 1100.

Σηκώνω τα γουρούνια, ρίχνω τα πρώτο 8βολο Rem Express (στο βρόντο), "μαζεύω" το δεύτερο καλά, πατάω τη σκανδάλη και… τίποτα!!!... κοιτάω το κλείστρο – ανοιχτό!!! Κλείνω-ανοίγω-κλείνω, "μαζεύω" όσο προλαβαίνω το τελευταίο, πατάω σκανδάλη… κλάκ!!! Ανοίγω-κλείνω αλλά – ήταν πλέον αργά. Κοιτάω κάτω και βλέπω τον υπαίτιο της όλης ιστορίας: ένα 8βολο NSI γκρι, δίχως σημάδι επικρουστήρα στο καψούλι.

Σε πρώτη φάση, δε βγήκε απ’ την αποθήκη, σε δεύτερη φάση, δε μπήκε όλο στη θαλάμη και ευτυχώς – μάλλον λόγω μηχανισμού – δεν πυροδοτήθηκε.

Το φυσίγγι, είναι τόσο φουσκωμένο που μπαίνει ελεύθερα στη θαλάμη μόνο μέχρι τη μέση του ενώ θέλει αρκετή πίεση για να προχωρήσει και βγαίνει με μεγάλη δυσκολία. Ήταν το πέμπτο που έριχνα (τα δύο πρώτα σε βαρέλι) και η πρώτη φορά που το παθαίνω. Επιστρέφοντας, δοκίμασα και τα καινούργια, τα λευκά, που ευτυχώς πήρα μόνο ένα κουτί, τα οποία δεν χωρούν κι αυτά στη θαλάμη (βλ. φωτό). Ομολογώ πως ευθύνομαι σε μεγάλο βαθμό που δεν το δοκίμασα πριν το βάλω στη ζώνη αφού ήταν εμφανές το φούσκωμα. Ευτυχώς το ελάχιστο πάθημα έγινε μέγιστο μάθημα.

Όσο για το αίσθημα της αφλογιστίας; ίδιο με αυτό της μη στύσης την επίμαχη στιγμή.

Όσον αφορά στην εταιρία; από εμένα τουλάχιστον, addio NSI!!!

View attachment 17994View attachment 17995View attachment 17996
Μηπως θα επρεπε αυτες τις φωτο....καλοπροαιρετα παντα να τις στειλεις στην nsi; ...
 
Μηπως θα επρεπε αυτες τις φωτο....καλοπροαιρετα παντα να τις στειλεις στην nsi; ...
Έστειλα εγώ στην nsi και μίλησα μαζι τιυς για το θέμα του ρελιασματος.. Μου απάντησαν άμεσα και μου είπαν πως θέλουν να ακούν τέτοια σχόλια για να βελτιώνονται.. Μου ζήτησαν το barcode και μου είπαν πως το θέμα θα λυθεί άμεσα..
 
χαχαχα ωραια απαντηση απο σοβαρη εταιρια με μεγαλη πειρα....
Φιλε Τασο.....εχω στειλει αντιστοιχο mail σε Αμερικανικη που εχανε ολο το buffer......σε πολλα κουτια (οχι μονο δικα μου) και η απαντηση ηταν.....δεν υπαρχει κανενα προβλημα χρησιμοποιηστε το....κ οταν τους ανεφερα σε απαντηση οτι το οπλο γεμιζει απο μπαφερ με πιθανοτητα εμπλοκης δεν ξανα απαντησαν!
 
χαχαχα ωραια απαντηση απο σοβαρη εταιρια με μεγαλη πειρα....
Δηλαδη τι έπρεπε να απαντήσουν ότι μου δίνουν ένα κιβώτιο δώρο;;; Για εμένα μια χαρά απάντησαν και η παρτίδα αν έχει βελτιωθεί όντως θα ανέβει κι άλλο στα μάτια μου αυτή η εταιρεία αν δεν βελτιωθεί (ελέω και covid) τότε θα τους ξαναστείλω.
 
Τα νέα είναι αυτά με τα κοκκινα γράμματα και έρχεται σύντομα νέα παρτίδα που θα χουν ακόμα καλύτερο ρελιασμα. Θα έχουν τελειοποιειθει δηλαδή αυτά μπορώ να αναφέρω.. Με του Καραμανιδη παγανας ευτυχώς ζω ακόμα, σταμάτησε η τάπα λίγο μπροστά απ τον αυλό αν δεν έκανε εμπλοκή κ έριχνα κι άλλο μπουμμμ και τα αέρια στα μάτια μου.
Με τα παγανας πραγματικά Γιάννη έπαθε πριν 2 χρόνια ένας φίλος στην παρέα του κολαει η τάπα μέσα έρχεται το δεύτερο και γαρύφαλλο η κάννη πάει και δεν την είχε μια βδομάδα την καραμπίνα την Remington 105cti πάει το οπλο
 
Δηλαδη τι έπρεπε να απαντήσουν ότι μου δίνουν ένα κιβώτιο δώρο;;;
φυσικα κ οχι ρε Γιαννη.......Αλλα ειναι σαν να σου λεει οτι ρελιαζουμε πρωτη φορα κ καλα που μου μας το ειπες να το βελτιωσουμε καλυτερα γιατι δεν ξερουμε .......
 
φυσικα κ οχι ρε Γιαννη.......Αλλα ειναι σαν να σου λεει οτι ρελιαζουμε πρωτη φορα κ καλα που μου μας το ειπες να το βελτιωσουμε καλυτερα γιατι δεν ξερουμε .......
Φίλε δεν ξέρω ακριβή νούμερα σε όλα τα φυσίγγια που ρελιαζει αλλά δραμια πλησιάζει το μυριο άρα γίνονται και λαθοι μηχανήματα είναι και οι άνθρωποι δε μπορούν να είναι πάνω από κάθε φυσίγγι.. Τέλως πάντων εμένα με κάλυψε σαν εταιρεία όχι σαν κάποιες άλλες που δεν απαντάνε καν
 
Δηλαδη τι έπρεπε να απαντήσουν ότι μου δίνουν ένα κιβώτιο δώρο;;; Για εμένα μια χαρά απάντησαν και η παρτίδα αν έχει βελτιωθεί όντως θα ανέβει κι άλλο στα μάτια μου αυτή η εταιρεία αν δεν βελτιωθεί (ελέω και covid) τότε θα τους ξαναστείλω.
Φιλε Γιαννη για μενα αυτο το προβλημα στα συγκεκριμενα 8βολα ειναι απαραδεκτο και αδικαιολογητο. Ειχα παρει δυο κουτια και στο ενα τα δυο φυσιγγια ηταν ετσι, φαντασου ημουν για φασσες, ηρθε μια παρεα γουρουναδων και αλλαξα κι εγω τα φυσιγγια.
Βαζω το πρωτο 8βολο μεσα και μπαινει με δυσκολια...μπα λεω...κατι παιζει, το βγαζω και βλεπω οτι ηταν χαλια μαυρα και σιγουρα θα ειχα προβλημα, το 2ο τα ιδια, τελικα εβαλα 2 καλα πρωτα και τελευταιο το φουσκωμενο.
Τα mg2 που εγραψα εχω ριξει δυο κουτια σε δοκιμες χωρις προβλημα, τα γουσταρα με χιλια τα 8βολα της NSI αλλα αυτα τα πραγματα ειναι απαραδεκτα, θα παρω ξανα ομως ενα κουτι να δω αν ειναι οκ τωρα
 
Φιλε Γιαννη για μενα αυτο το προβλημα στα συγκεκριμενα 8βολα ειναι απαραδεκτο και αδικαιολογητο. Ειχα παρει δυο κουτια και στο ενα τα δυο φυσιγγια ηταν ετσι, φαντασου ημουν για φασσες, ηρθε μια παρεα γουρουναδων και αλλαξα κι εγω τα φυσιγγια.
Βαζω το πρωτο 8βολο μεσα και μπαινει με δυσκολια...μπα λεω...κατι παιζει, το βγαζω και βλεπω οτι ηταν χαλια μαυρα και σιγουρα θα ειχα προβλημα, το 2ο τα ιδια, τελικα εβαλα 2 καλα πρωτα και τελευταιο το φουσκωμενο.
Τα mg2 που εγραψα εχω ριξει δυο κουτια σε δοκιμες χωρις προβλημα, τα γουσταρα με χιλια τα 8βολα της NSI αλλα αυτα τα πραγματα ειναι απαραδεκτα, θα παρω ξανα ομως ενα κουτι να δω αν ειναι οκ τωρα
Τώρα δεν έχουν κανένα θέμα όσον αφορά στο φούσκωμα που λές ότι δεν έμπαιναν στη θαλαμη τουλάχιστον σε 3 benelli ρίξαμε πάνω από 20 κουτιά από πέρυσι.. Το μόνο θέμα που έχουν είναι αυτό που έχουν και τα αμερικανικά χάνουν το μπαφερ και σ αυτό μ είπαν ότι θα το φτιάξουν. Ελπίζω να το κάνουν στη νέα παρτίδα που θα ρθει. Εγώ δε τα αλλάζω..
 
Τώρα δεν έχουν κανένα θέμα όσον αφορά στο φούσκωμα που λές ότι δεν έμπαιναν στη θαλαμη τουλάχιστον σε 3 benelli ρίξαμε πάνω από 20 κουτιά από πέρυσι.. Το μόνο θέμα που έχουν είναι αυτό που έχουν και τα αμερικανικά χάνουν το μπαφερ και σ αυτό μ είπαν ότι θα το φτιάξουν. Ελπίζω να το κάνουν στη νέα παρτίδα που θα ρθει. Εγώ δε τα αλλάζω..
Ναι ρε φιλαρακι δεν σου λεω να το αλλαξεις, ειναι δυναμη το συγκεκριμενο, τα δικα μου ειχαν το καινουργιο κλεισιμο που δεν χανει το μπαφερ, τωρα τι μαλακια εγινε και ηταν ετσι δεν ξερω...το ενα παντως το πατησα καπου με το χερι και το εστρωσα τοτε, το αλλο δεν γινοταν με τιποτα.
 
Ναι ρε φιλαρακι δεν σου λεω να το αλλαξεις, ειναι δυναμη το συγκεκριμενο, τα δικα μου ειχαν το καινουργιο κλεισιμο που δεν χανει το μπαφερ, τωρα τι μαλακια εγινε και ηταν ετσι δεν ξερω...το ενα παντως το πατησα καπου με το χερι και το εστρωσα τοτε, το αλλο δεν γινοταν με τιποτα.
Εμένα με καλύπτουν τα εξής. Οικονομικα..Γνήσια ιταλικά όχι μουφες από Τουρκία Βουλγαρία όπως τα ρεμι win federal.. Πιστοποίηση cip, ταχύτητα, και το κυριότερο η εταιρεία ανοιχτή προς τους καταναλωτές ακούει τα παράπονα και βελτιώνεται συνεχώς κάτι που δεν κάνουν άλλες.. Ελπίζω σύντομα να ρθουν στην Ελλάδα και τα νέα της b&p να αυξηθεί ο ανταγωνισμός αν και μετά την εξαγορά της απ την fiochi χλωμό το κόβω να φτιαχτούν σωστά φυσιγγια
 
γίνονται και λαθοι μηχανήματα είναι και οι άνθρωποι δε μπορούν να είναι πάνω από κάθε φυσίγγι..
Συμφωνω...ετσι θα το δεχομουν...κατασκευαστικη ατελεια που μπορει να συμβει σε οτιδηποτε....Αν κ δεν θα επρεπε να συμβαινει κ ειδικα σε τετοιου ειδους φυσιγγια...Θα με καλυπτε να μου ελεγαν οτι το γνωριζουμε(σιγουρα δεν ησουν ο μονος..)κ θα το διορθωσουμε γιατι υπηρχε μια αστοχια στα μηχανηματα κλπ...
Οπως κ να εχει ελπιζω καποια στιγμη η nsi να βελτιωθει..γενικα...
 
φυσικα κ οχι ρε Γιαννη.......Αλλα ειναι σαν να σου λεει οτι ρελιαζουμε πρωτη φορα κ καλα που μου μας το ειπες να το βελτιωσουμε καλυτερα γιατι δεν ξερουμε .......
Και κατα την δικη μου αποψη ειναι τραγικο λαθος.....ειναι εταιρεια που χρονια φτιαχνει δραμια...και γενικα φυσιγγια.....και ας πουμε οτι ετυχε να ξερυθμιστουν οι μηχανες.....ο ποιοτικος ελεγχος που ειναι?
 
Εγώ που πήρα φέτος nsi 9 βολα με μπαφερ είναι με κεντρική και δεν χάνουν. Από αλλά φυσίγγια της συγκεκριμένης εταιρείας δεν ρίχνω κανένα. Έχουμε μαλώσει εδώ και χρόνια
Με κεντρικη ηταν απ'οταν βγηκαν αλλα εσπαγε σε μερικα και εχαναν απο εκει!
 
Εμένα με καλύπτουν τα εξής. Οικονομικα..Γνήσια ιταλικά όχι μουφες από Τουρκία Βουλγαρία όπως τα ρεμι win federal.. Πιστοποίηση cip, ταχύτητα, και το κυριότερο η εταιρεία ανοιχτή προς τους καταναλωτές ακούει τα παράπονα και βελτιώνεται συνεχώς κάτι που δεν κάνουν άλλες.. Ελπίζω σύντομα να ρθουν στην Ελλάδα και τα νέα της b&p να αυξηθεί ο ανταγωνισμός αν και μετά την εξαγορά της απ την fiochi χλωμό το κόβω να φτιαχτούν σωστά φυσιγγια
Γιατι τι εχει η φιοκι?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top