Διόφθαλμη Σκόπευση, πόσο σημαντική είναι;

Δέν γνωρίζω την ηλικία σου (59 εγώ) προκύπτει το ερώτημα γιατί να μήν γίνεις .
Μόνος σου (ο καθένας )πρέπει να προσδιορίσεις τι είναι αυτό που σου λείπει για να ανέβεις .
Εκτός φυσικά της οικονομικής δυνατότητας .
Είμαι στα 31!Ηλικιακα φυσικά και δεν τίθεται ζήτημα,το οικονομικό πάντα είναι ένας παράγοντας σε αυτό το άθλημα,όπως και ότι ελάχιστες φορές έχω αφοσιωθεί μόνο σε αυτό!
 
Έλα γατούλη .love.

Έλα γατόπαρδε.. Φτιάξε και συ μωρή λουλού Fb τώρα που γίναμε πολλές.. .sarcastic.

Είσαι πρόθυμος τζερυ να με βοηθησεις.pray to God.

Εννοείται αγόρι μου οτι θες!

Εγώ σκεφτόμουν να του γνωρίσουμε τον Γ.Μίτζα..(ΜΜΑ)να κάνει καλό και στους δύο.. .sarcastic. .very funny.

Αν φας χαστούκι από Μίτζα (ή αλλιώς αγάπη μόνο) και μπείς να ρίξεις πούλα νομίζω θα κάνεις κάτω από 10,, .yel.
 
Είμαι στα 31!Ηλικιακα φυσικά και δεν τίθεται ζήτημα,το οικονομικό πάντα είναι ένας παράγοντας σε αυτό το άθλημα,όπως και ότι ελάχιστες φορές έχω αφοσιωθεί μόνο σε αυτό!
Εδώ στα χωριά μας στα 35 + γίνονται πρωταθλητές sporting-compak .
 
Πρεπει παντα να εχει χαμηλους παλμους η καρδια , αν για οποιοδηποτε λογο ανεβουν οι παλμοι καταστρεφεται η εγκεφαλικη λειτουργια της σκοπευσης , κ για αυτο υπαρχουν ειδικες τεχνικες αναπνοης κ πολλα αλλα
Η σωστή αναπνοή σε όλα τα αθλήματα ειδικά πρωταθλητισμού έχει πολύ μεγάλη αξία και
Μητσο εγώ πριν μπω μου ρίχνω κανα 2-4 χαστούκια...μακρυά από τον κόσμο βεβαια....αλλιώς μπαίνω νοχελικα στους πρώτους δίσκους!
Ηλία εγώ έχω ανάγκη να ρίχνω χαστούκια
Πρεπει παντα να εχει χαμηλους παλμους η καρδια , αν για οποιοδηποτε λογο ανεβουν οι παλμοι καταστρεφεται η εγκεφαλικη λειτουργια της σκοπευσης , κ για αυτο υπαρχουν ειδικες τεχνικες αναπνοης κ πολλα αλλα
Συμφωνώ με αυτό που λες ,πιστεύω ότι δεν συνδιαζεται
Πρεπει παντα να εχει χαμηλους παλμους η καρδια , αν για οποιοδηποτε λογο ανεβουν οι παλμοι καταστρεφεται η εγκεφαλικη λειτουργια της σκοπευσης , κ για αυτο υπαρχουν ειδικες τεχνικες αναπνοης κ πολλα αλλα
Πρεπει παντα να εχει χαμηλους παλμους η καρδια , αν για οποιοδηποτε λογο ανεβουν οι παλμοι καταστρεφεται η εγκεφαλικη λειτουργια της σκοπευσης , κ για αυτο υπαρχουν ειδικες τεχνικες αναπνοης κ πολλα αλλα
Η υποστήριξη του σκοπευτή περιλαμβάνει τεχνικές χαλάρωσης, νοερή προετοιμασία, έλεγχο της αναπνοής,διαχείριση άγχους, ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης.
Εχεις καλη εκκινηση , τερματισμο εχεις ;
Δέν γνωρίζω την ηλικία σου (59 εγώ) προκύπτει το ερώτημα γιατί να μήν γίνεις .
Μόνος σου (ο καθένας )πρέπει να προσδιορίσεις τι είναι αυτό που σου λείπει για να ανέβεις .
Εκτός φυσικά της οικονομικής δυνατότητας .
ο οικονομικος παράγοντας είναι καθοριστικό κομμάτι του παζλ μιας και μιλάμε για ακριβό άθλημα ,για εμένα η αυτοβελτιωση είναι ο καθοριστικός παράγοντας για τον οποίο πάω σκοπευτήριο ,και καθοριστικός παράγοντας στη σκόπευση είναι η διοφθαλμη σκόπευση .Για εμένα σκοπευτήριο ,αυτοβελτιωση ,διοφθαλμη,επωμιση είναι πολύ αλληλενδετοι όροι μεταξύ τους .
 
Η σωστή αναπνοή σε όλα τα αθλήματα ειδικά πρωταθλητισμού έχει πολύ μεγάλη αξία και

Ηλία εγώ έχω ανάγκη να ρίχνω χαστούκια

Συμφωνώ με αυτό που λες ,πιστεύω ότι δεν συνδιαζεται


Η υποστήριξη του σκοπευτή περιλαμβάνει τεχνικές χαλάρωσης, νοερή προετοιμασία, έλεγχο της αναπνοής,διαχείριση άγχους, ασκήσεις αυτοσυγκέντρωσης.

ο οικονομικος παράγοντας είναι καθοριστικό κομμάτι του παζλ μιας και μιλάμε για ακριβό άθλημα ,για εμένα η αυτοβελτιωση είναι ο καθοριστικός παράγοντας για τον οποίο πάω σκοπευτήριο ,και καθοριστικός παράγοντας στη σκόπευση είναι η διοφθαλμη σκόπευση .Για εμένα σκοπευτήριο ,αυτοβελτιωση ,διοφθαλμη,επωμιση είναι πολύ αλληλενδετοι όροι μεταξύ τους .
Διόφθαλμη ναί χωρίς απαραίτητα οι με μονόφθαλμη ναναι χαμένοι απο χερι .Είχαμε πριν 4-5 χρόνια πρωταθλητή και μέλος Εθνικής που έριχνε κλεινοντας μάτι .Επίσης άλλος με διόφθαλμη σε μακρυνούς αργούς βολευόταν να κλεινει πριν πατησει
 
Διόφθαλμη ναί χωρίς απαραίτητα οι με μονόφθαλμη ναναι χαμένοι απο χερι .Είχαμε πριν 4-5 χρόνια πρωταθλητή και μέλος Εθνικής που έριχνε κλεινοντας μάτι .Επίσης άλλος με διόφθαλμη σε μακρυνούς αργούς βολευόταν να κλεινει πριν πατήσει
Λάμπη σαφέστατα και υπάρχουν εξαιρέσεις ,όμως η εξαίρεση δεν ακυρώνει τον κανόνα .Πέραν από αυτό νομίζω ότι όποιος και να ασχοληθεί με το σκοπευτηριο μονο κερδισμένος θα βγει σκοπευτικά και χαμένος οικονομικά χαχαχα!!!!!!!!!
 
Με το κλείσιμο του ματιού χάνεις το 50% της όρασης σου..

Και λίγα λες, χάνεις αντίληψη σε πολλά. Αυτό που χάνεις σε αντίληψη ίσως κερδίζεις σε σημάδι. Δλδ πρέπει να ξέρεις την προσκόπευση και όχι να την αντιλαμβάνεσαι
 
Με το κλείσιμο του ματιού χάνεις το 50% της όρασης σου..
To κλείσιμο του ενός δρα άμεσα αντανακλαστικά μειωτικά και στο άλλο .Αρα πιστεύω περισσότερο απο 50%
Βλέπεις σε τραπέρς που ρίχνουν μονόφθαλμα να χρησιμοποιούν επικάλυψη στον αριστερό φακό των σκοπευτικών γυαλιών .
 
Εγώ νομίζω ότι skeet και trap με κλειστό το μάτι είναι σχεδόν αδύνατον να ρίξεις με αξιώσεις ,sporting σε σχετικά εύκολα μέτρια τερέν τα πράγματα είναι σαφώς καλύτερα .Και πάλι μιλάω για τον κανόνα και όχι για κάποιες λίγες εξαιρέσεις που σαφέστατα και θα υπάρχουν ,από την άλλη το ρίχνω με αξιώσεις και αυτό είναι υποκειμενικό και ειδικά εάν μιλάμε για ένα μεγάλο ποσοστό παιδιών που πάνε και ρίχνουν στο σκοπευτηριο απλά για να περάσει η ώρα ευχάριστα και για να κρατήσουν επαφή με το όπλο τους μήνες που δεν κυνηγούν .
 
Και λίγα λες, χάνεις αντίληψη σε πολλά. Αυτό που χάνεις σε αντίληψη ίσως κερδίζεις σε σημάδι. Δλδ πρέπει να ξέρεις την προσκόπευση και όχι να την αντιλαμβάνεσαι
Εγώ ρε Μάνο δεν ξέρω κατά πόσο γνωρίζουμε όπως λες η αντιλαμβανόμαστε την προσκοπευση ,νομίζω ότι κλείνω πιο πολύ στο ότι την αντιλαμβανόμαστε και είναι πολύ δύσκολο να την γνωρίζουμε ,σκέψου σε έναν αγώνα που έχεις κάνει προπόνηση από Πέμπτη και έχεις μάθει το τερέν και πας στον αγώνα και έχει βάλει 8 μποφόρ και έχουν αλλάξει όλες η τροχιες και οι ταχύτητες ,οι σκοπευτές θα ρίξουν και πάλι καλά παρόλο που δεν θα γνωρίζουν ουσιαστικά το τερέν .
 
Το να κλεινεις το ενα ματι πριν πατησεις την σκανδαλη , ειδικα σε αντιθετη κυριαρχια μονο καλο κανει , υπαρχουν πιατα οπως πχ τα ισια εξερχομενα η εισερχομενα η ο λαγος που εκει παλι καλο θα κανει σε ολους το κλεισιμο του ματιου πριν το πατημα της σκανδαλης , στο σκητ δεν προλαβαινεις να πεις το ονομα σου
 
Ναι παιδιά συμφωνούμε. Εγώ διόφθαλμη κάνω γτ δεν μου βγήκε ποτέ η μονόφθαλμη. Φυσικά μιλάω για κυνήγι και όσον αφορά το σκοπευτήριο sporting. Skeet και trap δεν γνωρίζω αλλά βλέποντας τις ταχύτητες το θεωρώ δύσκολο να κλείσεις μάτι.

Δημήτρη αυτό με το κυρίαρχο μάτι είναι όντως μεγάλη αλήθεια και όπως λες κι εσυ αφού πάρουμε την πληροφορία με τα 2 μάτια τότε πριν ρίξουμε κλείνουμε το ένα. Το πιο κοντικό που έχω κάνει σε μονόφθαλμη σκόπευση είναι ενα ελαφρύ κλείσιμο κι αυτό γτ με διευκολύνει στην συγκέντρωση στο στόχο, κάτι με το οποίο έχω γενικά θέμα όσο μπορώ να καταλάβω.
 
Ολο το μυστικο ειναι στην απολυτη εστιαση στον στοχο , ολοι οι κορυφαιοι αυτο λενε , ειναι τεχνη το να εστιαζουμε την κεντρικη οραση στον στοχο , ολοι κοιταμε δεν εστιαζουμε
Όταν εστιάζεις και δεν κοιτας μοιάζει ο στόχος να είναι υπερβολικα αργος,νομίζω αυτό κάνει να ξεχωρίζουν τους μεγάλους αθλητές έχουν την ικανότητα να εστιάσουν δυνατά όσες φορές και να απαιτηθεί!
 
Back
Top