"Δισκοπάθεια"

Το στράβωμα του όπλου το οποίο γίνεται στα εισερχόμενα μεταξύ των 10 και 2 ωρών του ρολογίου, μου το είχαν δείξει στο σκοπευτήριο της Χόλαντ και Χόλαντ στο Λονδίνο και συγκεκριμένα μου είπε ο εκπεδευτής ότι το είχαν αναπτύξει οι ίδιοι απο το μακρινό 1925!
Όχι μόνο βολεύει, αλλά φέρνει το σώμα σε τέτοιο σημείο που μπορείς να κάνεις μεγαλύτερη και γρηγορότερη διαδρομή πρως τα πίσω. Όπως είπε και για τα ωραία δάχτυλα της κυρίας, ότι με το δάχτυλο δείχτη να δείχνει τον στόχο σε σχέση με την φούχτα στην πάπια, είναι σαν να μπλοκάρει την κίνηση η φούχτα ενώ με το δάχτυλο προτεταμένο η κίνηση είναι πιο αρμονική και φυσική!
 
Το στράβωμα του όπλου το οποίο γίνεται στα εισερχόμενα μεταξύ των 10 και 2 ωρών του ρολογίου, μου το είχαν δείξει στο σκοπευτήριο της Χόλαντ και Χόλαντ στο Λονδίνο και συγκεκριμένα μου είπε ο εκπεδευτής ότι το είχαν αναπτύξει οι ίδιοι απο το μακρινό 1925!
Όχι μόνο βολεύει, αλλά φέρνει το σώμα σε τέτοιο σημείο που μπορείς να κάνεις μεγαλύτερη και γρηγορότερη διαδρομή πρως τα πίσω. Όπως είπε και για τα ωραία δάχτυλα της κυρίας, ότι με το δάχτυλο δείχτη να δείχνει τον στόχο σε σχέση με την φούχτα στην πάπια, είναι σαν να μπλοκάρει την κίνηση η φούχτα ενώ με το δάχτυλο προτεταμένο η κίνηση είναι πιο αρμονική και φυσική!
Υπαρχει ομως κ η αποψη οτι ο δειχτης ισια μπροστα δινει ενταση στο εμπρος χερι , μονο ο Λεο θα μας ελυνε το θεμα
 
Υπαρχει ομως κ η αποψη οτι ο δειχτης ισια μπροστα δινει ενταση στο εμπρος χερι , μονο ο Λεο θα μας ελυνε το θεμα
Το πιο πιθανό ήταν να απαντούσε ότι ο αριθμός των πιάτων που σπάς καθορίζει και το "σωστό" κράτημα. :)
 
Το πιο πιθανό ήταν να απαντούσε ότι ο αριθμός των πιάτων που σπάς καθορίζει και το "σωστό" κράτημα. :)
Δεν ειναι μονο τα πιατα , κ στο κυνηγι ακριβως τα ιδια ισχυουν , πολλοι κορυφαιοι ριχνουν με τον δεικτη ισια μπροστα , πολλοι ολυμπιονικες ριχνουν με τον δεικτη απο κατω με κλεισμενη την χουφτα , ειναι τελικα τον καθενα πως τον βολευει
 
Δεν ειναι μονο τα πιατα , κ στο κυνηγι ακριβως τα ιδια ισχυουν , πολλοι κορυφαιοι ριχνουν με τον δεικτη ισια μπροστα , πολλοι ολυμπιονικες ριχνουν με τον δεικτη απο κατω με κλεισμενη την χουφτα , ειναι τελικα τον καθενα πως τον βολευει
Στο sporting έριξα 6 πούλες με τον δείκτη μπροστά.
Ούτε κρύο ούτε ζέστη.
Έτσι όμως όπως το κρατάει αυτή μου φαίνεται άβολο ... θα το δοκιμάσω και αυτό.
 
Το στράβωμα του όπλου το οποίο γίνεται στα εισερχόμενα μεταξύ των 10 και 2 ωρών του ρολογίου, μου το είχαν δείξει στο σκοπευτήριο της Χόλαντ και Χόλαντ στο Λονδίνο και συγκεκριμένα μου είπε ο εκπεδευτής ότι το είχαν αναπτύξει οι ίδιοι απο το μακρινό 1925!
Όχι μόνο βολεύει, αλλά φέρνει το σώμα σε τέτοιο σημείο που μπορείς να κάνεις μεγαλύτερη και γρηγορότερη διαδρομή πρως τα πίσω. Όπως είπε και για τα ωραία δάχτυλα της κυρίας, ότι με το δάχτυλο δείχτη να δείχνει τον στόχο σε σχέση με την φούχτα στην πάπια, είναι σαν να μπλοκάρει την κίνηση η φούχτα ενώ με το δάχτυλο προτεταμένο η κίνηση είναι πιο αρμονική και φυσική!
εγώ κατάλαβα ότι το " στράβωμα " στην ουσία μετατρέπει την βολή από εισερχόμενη σε τραβέρσα , άρα πιό ελεγχόμενη.
 
εγώ κατάλαβα ότι το " στράβωμα " στην ουσία μετατρέπει την βολή από εισερχόμενη σε τραβέρσα , άρα πιό ελεγχόμενη.
Πολύ σωστά,όπως και πολλοί που δεν μπορούν να πετύχουν την ρουαγιάλ τουφεκιά, τους βλέπεις και γυρνάνε σε μία τελείως άβολη στάση για να δουν το πουλί σε τραβέρσα.
Αλλά είναι και πιο φυσική η κίνηση στο να στρίψει γρήγορα ο κορμός.
 
Πολύ σωστά,όπως και πολλοί που δεν μπορούν να πετύχουν την ρουαγιάλ τουφεκιά, τους βλέπεις και γυρνάνε σε μία τελείως άβολη στάση για να δουν το πουλί σε τραβέρσα.
Αλλά είναι και πιο φυσική η κίνηση στο να στρίψει γρήγορα ο κορμός.
Την 1η φορά που τόδα σε σκοπευτή αυτή την σχεδόν 90 μοίρες θέση των ποδιών απο την πορεία του overhead δίσκου νόμισα
ότι είχε ξεχάσει σε ποιό δίσκο έπρεπε να ρίξει o_O:p
Tελικά είναι πιο σωστή στάση και γι'αυτούς που δεν υστερούν στην ρουαγιάλ ....
 
Την 1η φορά που τόδα σε σκοπευτή αυτή την σχεδόν 90 μοίρες θέση των ποδιών απο την πορεία του overhead δίσκου νόμισα
ότι είχε ξεχάσει σε ποιό δίσκο έπρεπε να ρίξει o_O:p
Tελικά είναι πιο σωστή στάση και γι'αυτούς που δεν υστερούν στην ρουαγιάλ ....
Θελεις να δεις την καλυτερη θεση του σωματος σε ρουαγιαλ βολη ;;
 
Μάλιστα .Η γωνιά όμως κλίσης των ποδιών είναι αυτή που περιγράφεται πιο πάνω .
Ασυναίσθητα κοίταγα πίσω να δώ καμιά μπεκάτσα ...:D
Μα εγω δεν ειπα κατι για την κοπελα , απλως ο κοουτς δειχνει αναλυτικα χερια κ ποδια στις βασιλικες
 
Οταν πρωτοπηγα σκοπευτηριο καποιος παλιος σκοπευτης μου εκανε την εξης ερωτηση , απο που σπαει ο δισκος η σκοτωνεται το πουλι ;;;; εγω ο πονηριδης βιαστηκα να απαντησω η κανη σκοτωνει , η απαντηση με κουφανε , φιλε τα ποδια σου σκοτωνουν κ σπανε , τα ποδια
 
Μπορεί να έχει εφαρμογή στο σκοπευτήριο, στο κυνήγι πολύ δύσκολα (τα πόδια).
Στα χέρια υπερβάλλει, ίσως λόγω βίντεο, έχει βάση όμως.

Και αυτό με την περιστροφή του όπλου στο προηγούμενο βίντεο με την τύπισσα, έχει μια κάποια βάση αλλά όχι υπερβολές.

Η επώμιση πρέπει να γίνεται ασυναίσθητα.
Αν σκέφτεσαι το παραμικρό το έχεις χάσει το παιχνίδι.
Γίνεται ασυναίσθητα μετά από πολλές επαναλήψεις.
Αν βγείς για κυνήγι για να εφαρμόσεις ότι θες να δοκιμάσεις άστο καλύτερα.
Στρώνεις χαρακτήρα και δοκιμάζεις στο σκοπευτήριο με καλό δάσκαλο και εφαρμόζεις στο κυνήγι.

Ωραία όμως τα βιντεάκια.
Ευχαριστούμε παίδες.
 
Οταν πρωτοπηγα σκοπευτηριο καποιος παλιος σκοπευτης μου εκανε την εξης ερωτηση , απο που σπαει ο δισκος η σκοτωνεται το πουλι ;;;; εγω ο πονηριδης βιαστηκα να απαντησω η κανη σκοτωνει , η απαντηση με κουφανε , φιλε τα ποδια σου σκοτωνουν κ σπανε , τα ποδια
Συμφωνώ .Αν σε προπόνηση χάνεις συγκεκριμένο δίσκο το 1ο που αλλάζεις είναι την κλίση ποδιών και μετά την τοποθέτηση του όπλου .
 
Υπαρχει ομως κ η αποψη οτι ο δειχτης ισια μπροστα δινει ενταση στο εμπρος χερι , μονο ο Λεο θα μας ελυνε το θεμα
Σε εμένα το δάχτυλο στα πλάγια με παρακινεί να κάνω χεριες, γι αυτό προσπαθώ να έχω το δάχτυλο από κατω έτσι ώστε το αριστερο χέρι να μην είναι τόσο ενεργό και να μπορέσει την δουλειά να την κάνει το σώμα..
 
Σε εμένα το δάχτυλο στα πλάγια με παρακινεί να κάνω χεριες, γι αυτό προσπαθώ να έχω το δάχτυλο από κατω έτσι ώστε το αριστερο χέρι να μην είναι τόσο ενεργό και να μπορέσει την δουλειά να την κάνει το σώμα..
Για τις χεριες δεν φταιει το δαχτυλο φιλε , απλως δεν εχεις εξασκηθει να στριβεις με τους αστραγαλους , η κλειδωνεις τα γονατα σου , αν σε δει ο Λεωνιδας η καποιος αλλος προπονητης η καποιος εμπειρος σκοπευτης θα σου πει το λαθος που κανεις , τωρα θυμηθηκα οτι το δαχτυλο ισιο κ απο κατω ο Λεωνιδας το διδασκει , αλλα αυτο εχει ενα μειον
 
Back
Top