"Δισκοπάθεια"

Ο Dig σκουπα , οι Spada σκουπα , οι πιο πολλοι αμερικανοι σκουπα , ο Bardu σκουπα , ο Auvret το ιδιο , λετε τελικα η σκουπα να ειναι η δυναμη ;
Nαι. Αλλα οι παλιοι που εχω ρωτήσει σκουπίζουν από πίσω και κάτω και ανεβαινουν στο πιάτο,προσπερνουν και πατάνε.Αν το διατύπωσα καλά.
 
ΡΕ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΟΥΝ ΑΠΌ ΤΗΝ ΚΑΥΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ,ΠΟΙΑ ΣΚΟΥΠΑ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ....
ΘΑ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΟΥΦΕΚΙ ΣΤΟ ΠΙΑΤΟ!!!!

για αυτό σε αγαπάω.....................

και επί τη ευκαιρία , άκουσα τον υπουργό να λέει ότι οι αγώνες θα αρχίσουν τέλος Μαίου και οι προπονήσεις πιό νωρίς , ίσως αρχές Μαίου.
Και επειδή εμάς φαντάζομαι θα μας πιάσει το έργο προπόνηση ..........................

ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΔΕΛΦΙΑ ............... ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ...................
 
για αυτό σε αγαπάω.....................

και επί τη ευκαιρία , άκουσα τον υπουργό να λέει ότι οι αγώνες θα αρχίσουν τέλος Μαίου και οι προπονήσεις πιό νωρίς , ίσως αρχές Μαίου.
Και επειδή εμάς φαντάζομαι θα μας πιάσει το έργο προπόνηση ..........................

ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΔΕΛΦΙΑ ............... ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ...................
Έχεις μεταπτώσεις πάντως Γιώργο...ελπίζω όταν το άκουσες να με μνημόνευσες... ;) Νικάμε αδερφια!!! .sarcastic.
 
Nαι. Αλλα οι παλιοι που εχω ρωτήσει σκουπίζουν από πίσω και κάτω και ανεβαινουν στο πιάτο,προσπερνουν και πατάνε.Αν το διατύπωσα καλά.
αυτό κάνω εγώ στο κυνήγι, τελείως από διαίσθηση, σκούπισμα από πίσω και λίγο πιο χαμηλά απ' το στόχο, προσπέρασμα και πάτημα στο ύψος του στόχου.
 
Οι περισσότεροι δάσκαλοι σκοποβολής διδάσκουν όλες (ή τουλάχιστον τις τρεις βασικές) μεθόδους σκόπευσης. Προτείνουν αναλόγως την πορεία του πιάτου όπως διαγράφεται από τη θέση σκόπευσης και την ανάλογη ενδεδειγμένη. Φυσικά η επιτυχία κάθε μεθόδου είναι και αποτέλεσμα σωστής εκτέλεσης. Από κει και πέρα κάθε σκοπευτής είναι διαφορετικός, με τα χρόνια εξάσκησης αποκτά το στυλ του και προφανώς και τη μέθοδο σκόπευσης που του ταιριάζει. Πάντως είναι πάρα πολλοί οι υποστηρικτές του swing through και επικρατεί η άποψη με αυτή τη μέθοδο μπορούν να σπάσουν όλα τα πιάτα.
 
Last edited:
Οι περισσότεροι δάσκαλοι σκοποβολής διδάσκουν όλες (ή τουλάχιστον τις τρεις βασικές) μεθόδους σκόπευσης. Προτείνουν αναλόγως την πορεία του πιάτου όπως διαγράφεται από τη θέση σκόπευσης και την ανάλογη ενδεδειγμένη. Φυσικά η επιτυχία κάθε μεθόδου είναι και αποτέλεσμα σωστής εκτέλεσης. Από κει και πέρα κάθε σκοπευτής είναι διαφορετικός, με τα χρόνια εξάσκησης αποκτά το στυλ του και προφανώς και τη μέθοδο σκόπευσης που του ταιριάζει. Πάντως είναι πάρα πολλοί οι υποστηρικτές του swing through και επικρατεί η άποψη με αυτή τη μέθοδο μπορούν να σπάσουν όλα τα πιάτα.
Σε γρηγορες τραβερσες ποια τεχνικη συνηθως χρησιμοποιεις φιλε ; κ ποιο θεωρεις ως τον καλυτερο συνδυασμο τσοκαρισματος για το κομπακ ;
 
Σε γρηγορες τραβερσες ποια τεχνικη συνηθως χρησιμοποιεις φιλε ; κ ποιο θεωρεις ως τον καλυτερο συνδυασμο τσοκαρισματος για το κομπακ ;
Συνήθως παίζω pull away... σπάνια σε πολύ κoντινές και γρήγορες maintained ή σκούπα
 
Σε γρηγορες τραβερσες ποια τεχνικη συνηθως χρησιμοποιεις φιλε ; κ ποιο θεωρεις ως τον καλυτερο συνδυασμο τσοκαρισματος για το κομπακ ;
Oι skeeters ποιά τεχνική χρησιμοποιούν ? Μου κάνει εντύπωση που ο Μαυρομμάτης ρίχνει τόσο καλά και στο sporting .
Mια φορά ήταν στην πούλα μας ο πρωταθλητής skeet (ίσως ο γρηγορότερος παίκτης που είδα μέχρι τώρα )που γραφτηκε για χαβαλέ .
Στο πρώτο σταντ έκανε 2/8 καί στο 2ο 1/8 o_O. Στο 3ο γύριζει και μας λέει ''Βασανιστείτε μόνοι σας αγορίνες μου '' σηκώθηκε κι'έφυγε :D:D:D
 
Back
Top