"Δισκοπάθεια"

Oι skeeters ποιά τεχνική χρησιμοποιούν ? Μου κάνει εντύπωση που ο Μαυρομμάτης ρίχνει τόσο καλά και στο sporting .
Mια φορά ήταν στην πούλα μας ο πρωταθλητής skeet (ίσως ο γρηγορότερος παίκτης που είδα μέχρι τώρα )που γραφτηκε για χαβαλέ .
Στο πρώτο σταντ έκανε 2/8 καί στο 2ο 1/8 o_O. Στο 3ο γύριζει και μας λέει ''Βασανιστείτε μόνοι σας αγορίνες μου '' σηκώθηκε κι'έφυγε :D:D:D
Ξερεις φυσικα οτι σκητ σημαινει Maintented lead , μιλαμε για το σωστο σκητ που ριχνουν οπως ξερεις ελαχιστα ατομα σωστα , οσο αφορα τους σκηταδορους , γνωμη μου οτι ριχνουν τα παντα πολυ καλα , αλλωστε ο μεγαλος Dig προτεινει το σκητ σαν μια τρομερη προπονηση για το σπορτιγκ
 
Οι περισσότεροι δάσκαλοι σκοποβολής διδάσκουν όλες (ή τουλάχιστον τις τρεις βασικές) μεθόδους σκόπευσης. Προτείνουν αναλόγως την πορεία του πιάτου όπως διαγράφεται από τη θέση σκόπευσης και την ανάλογη ενδεδειγμένη. Φυσικά η επιτυχία κάθε μεθόδου είναι και αποτέλεσμα σωστής εκτέλεσης. Από κει και πέρα κάθε σκοπευτής είναι διαφορετικός, με τα χρόνια εξάσκησης αποκτά το στυλ του και προφανώς και τη μέθοδο σκόπευσης που του ταιριάζει. Πάντως είναι πάρα πολλοί οι υποστηρικτές του swing through και επικρατεί η άποψη με αυτή τη μέθοδο μπορούν να σπάσουν όλα τα πιάτα.

Άκουσες τον Δημήτρη που έλεγε ότι δεν γράφεις .................... .yel. .yel. .yel.

καλώς τον , που ήσουν εσύ champion ??
άντε με το καλό όταν ανοίξουν θα έλθουμε να μας ξεναγήσεις στον Πυργετό..............
 
Άκουσες τον Δημήτρη που έλεγε ότι δεν γράφεις .................... .yel. .yel. .yel.

καλώς τον , που ήσουν εσύ champion ??
άντε με το καλό όταν ανοίξουν θα έλθουμε να μας ξεναγήσεις στον Πυργετό..............
Τωρα περιμενω τον Γερασιμο να γραψει , να μαθουμε 2 πραγματα ρε φιλε απο τους πιο εμπειρους , ο Παυλος που ειναι ;
 
Ξερεις φυσικα οτι σκητ σημαινει Maintented lead , μιλαμε για το σωστο σκητ που ριχνουν οπως ξερεις ελαχιστα ατομα σωστα , οσο αφορα τους σκηταδορους , γνωμη μου οτι ριχνουν τα παντα πολυ καλα , αλλωστε ο μεγαλος Dig προτεινει το σκητ σαν μια τρομερη προπονηση για το σπορτιγκ
Πέρυσι ένας skeeter με 3-4 φορές 124/125 μούλεγε ότι έριξε 2 κουτιά σε τρυγόνια καί πήρε 1 κοψόφτερο:D:D:D:D
Δέν κάνω πλάκα .
 
Μην εριχνε με κλειστα ματια ;
Κοίταξε με προβλημάτισαν όλα αυτά κι'έκατσα να δώ πώς λειτουργούν .
Εκεί που εσύ -εγώ έχεις 1η οπτική ξεκάθαρη επαφή με τον δίσκο αυτοί πατούν !!!
Δές το βίντεο με το διπλό του Μαυρομμάτη στον 7 βατήρα ποσο γρήγορα ρίχνει στον 2ο δίσκο .....
Αυτοί με τον ήχο της μηχανής ενεργοποιούνται εν είδει ρομπότ ενα πράγμα ...
Βγαίνουν μπροστά αμέσως και πατά στόπ !! Αυτό
Ο DIG το προτείνει και σωστά για να βελτιωθούν τα αντανακλαστικά του παίκτη του sporting .
 
Ο Λεό έλεγε μία φορά όταν συζητάγαμε το skeet ότι αν έστω και λίγο αλλάξει η τροχιά βαράνε στον γάμο.
Άμα δλδ έχει λίγο αέρα , το κλαμπάνισμα πάει σύννεφο.
Όπως λέει ο Λάμπης , είναι τελείως ρομποτ στην κίνησή τους .
 
Άκουσες τον Δημήτρη που έλεγε ότι δεν γράφεις .................... .yel. .yel. .yel.

καλώς τον , που ήσουν εσύ champion ??
άντε με το καλό όταν ανοίξουν θα έλθουμε να μας ξεναγήσεις στον Πυργετό..............
Mε μεγάλη χαρά θα το κάνω.... σας περιμένω!!
 
Ο Λεό έλεγε μία φορά όταν συζητάγαμε το skeet ότι αν έστω και λίγο αλλάξει η τροχιά βαράνε στον γάμο.
Άμα δλδ έχει λίγο αέρα , το κλαμπάνισμα πάει σύννεφο.
Όπως λέει ο Λάμπης , είναι τελείως ρομποτ στην κίνησή τους .
Ως ένα σημείο είναι φυσιολογικό....μιλάμε για στάνταρ τροχιές πάντα και παντού....
 
Κοίταξε με προβλημάτισαν όλα αυτά κι'έκατσα να δώ πώς λειτουργούν .
Εκεί που εσύ -εγώ έχεις 1η οπτική ξεκάθαρη επαφή με τον δίσκο αυτοί πατούν !!!
Δές το βίντεο με το διπλό του Μαυρομμάτη στον 7 βατήρα ποσο γρήγορα ρίχνει στον 2ο δίσκο .....
Αυτοί με τον ήχο της μηχανής ενεργοποιούνται εν είδει ρομπότ ενα πράγμα ...
Βγαίνουν μπροστά αμέσως και πατά στόπ !! Αυτό
Ο DIG το προτείνει και σωστά για να βελτιωθούν τα αντανακλαστικά του παίκτη του sporting .
Δεν ισχυει Λαμπη αυτο που λες , χωρις παρεξηγηση παντα , στο κυνηγι υπαρχει κοντρολ στο πατημα , ειδικα στο καρτερι , δεν παταμε με το που ακουμπησει το χτενι στο μαγουλο , εχει τρομερη ανεση στον χρονο του ο κυνηγος , οσο αφορα τον Μαυροματη αν τον δεις στο κυνηγι θα τα λυπηθεις τα πουλια
 
Δεν ισχυει Λαμπη αυτο που λες , χωρις παρεξηγηση παντα , στο κυνηγι υπαρχει κοντρολ στο πατημα , ειδικα στο καρτερι , δεν παταμε με το που ακουμπησει το χτενι στο μαγουλο , εχει τρομερη ανεση στον χρονο του ο κυνηγος , οσο αφορα τον Μαυροματη αν τον δεις στο κυνηγι θα τα λυπηθεις τα πουλια
δεν τον έχω δει , αλλά έχω ακούσει ότι όντως είναι να τα λυπάσαι ..........
αλλά να θυμίσω ότι ο Μαυρομάτης ξεκίνησε από sporting και μετά πήγε skeet , αν θυμάμαι καλά.

και νομίζω ότι το ίδιο λέτε με τον Λάμπη , ότι στο κυνήγι και στο sporting υπάρχει χρόνος , ενώ στο skeet το θέμα είναι αστραπή.
 
Δεν ισχυει Λαμπη αυτο που λες , χωρις παρεξηγηση παντα , στο κυνηγι υπαρχει κοντρολ στο πατημα , ειδικα στο καρτερι , δεν παταμε με το που ακουμπησει το χτενι στο μαγουλο , εχει τρομερη ανεση στον χρονο του ο κυνηγος , οσο αφορα τον Μαυροματη αν τον δεις στο κυνηγι θα τα λυπηθεις τα πουλια
Τι παρεξήγηση κουβέντα -ανταλλαγή εμπειριών κάνουμε .
Δημήτρη δεν ρίχνουν όλοι με ίδιο τρόπο στο skeet .
Αυτό που λέει ο Γιώργος με τον λίγο αέρα στην φορά των τροχιών pull-mark είναι χαρακτηριστικό .
Υπάρχουν οι σκοπευτές που στο διπλό σε περίπτωση αέρα στον 2ο πιάτο παίζουν ''σιγουρεύοντας '' το πιάτο με μια αισθητή χρονοκαθυστέρηση στο πάτημα .Μπορούν να το κάνουν !!
Αυτοί όμως που έχουν ρομπότ εκπαιδευτεί την πατάνε .
Αν είναι διαθέσιμο το video του τελικού skeet γυναικών πρόσφατα στην Λευκωσία στο ανάποδο διπλό απο τον 3 βατήρα η Subiya η Ταυλανδέζα νομίζω έριξε στον 2ο δίσκο (pull) 1μέτρο πιό ψηλά !!:):):)
 
Τι παρεξήγηση κουβέντα -ανταλλαγή εμπειριών κάνουμε .
Δημήτρη δεν ρίχνουν όλοι με ίδιο τρόπο στο skeet .
Αυτό που λέει ο Γιώργος με τον λίγο αέρα στην φορά των τροχιών pull-mark είναι χαρακτηριστικό .
Υπάρχουν οι σκοπευτές που στο διπλό σε περίπτωση αέρα στον 2ο πιάτο παίζουν ''σιγουρεύοντας '' το πιάτο με μια αισθητή χρονοκαθυστέρηση στο πάτημα .Μπορούν να το κάνουν !!
Αυτοί όμως που έχουν ρομπότ εκπαιδευτεί την πατάνε .
Αν είναι διαθέσιμο το video του τελικού skeet γυναικών πρόσφατα στην Λευκωσία στο ανάποδο διπλό απο τον 3 βατήρα η Subiya η Ταυλανδέζα νομίζω έριξε στον 2ο δίσκο (pull) 1μέτρο πιό ψηλά !!:):):)
Λαμπη μηπως εχεις δει ποιο πιατο χανει ο Χανκοκ ; ενα αν χασει κ ειναι παντα το ιδιο
 
Χανει στον 5 βατηρα το εισερχομενο pull στον ντουμπλε , πεφτει ο πουλ λογω αερα η το χανει λογω φοντου απο τα ματια του
Ύπουλος βατήρας ο 5 .
Σ'αυτόν έχασε ο Μάκης το μετάλλιο τον Μάρτη στο διπλό ,καί σιχάθηκα ειλικρινά την σκοποβολή .
 
Δεν ριχνεις δηλαδη σκητ για προπονηση φιλε ;
Nαι έχω ρίξει σκητ ειδικά όταν άρχισα να ρίχνω κομπακ...η αλήθεια βέβαια είναι ότι ήταν προπόνηση τύπου σκητ (πιάτα από mark - pull χωρίς πάντα να έχουν την ταχύτητα ή τις ακριβείς πορείες του σκητ) για να καταλάβω πως αλλάζει η εικόνα της τροχιάς του πιάτου και εν τέλη η προσκόπευση και η τεχνική από βατήρα σε βατήρα...καλό το σκητ σε βοηθάει να πιάσεις και ρυθμό.. πλέον ρίχνω περιστασιακά προτιμώ άλλου είδους προπόνηση.
 
Back
Top