"Δισκοπάθεια"

Βίκτωρα ήθελα χρόνια να παω στο σκοπευτήριο κ ντρεπομουνα αλλά κ φοβόμουν την αποτυχία, αν δεν τα σπαω σκεφτομουνα θα με παρουν στην κοροϊδία, με τον Σπυρο πρωτοπηγα κ κόλλησα, το ίδιο θα γίνει κ με πολλα αλλά παιδια
Δεν εισαι μοναχος, το ιδιο εκανα και εγω, και 10αδες αλλοι. Το θεμα ειναι ομως να ξερεις οτι εχεις τη δυνατοτητα αν θες, να πας να ριξεις 5-10 πουλες για να δεις αν σου καθεται το αθλημα. Αν θες πιο σοβαρα, βγαλε ταυτοτητα, αν θες πιο χαλαρα αρκεσου στις 10-20 πουλες και εισαι οκ

συμφωνώ 1000%

δεν ξέρω για Χανιά ( μακάρι να μπορέσω να έλθω στον αγώνα και να δω ιδίοις όμασι ) αλλά εκτός από τα Ψαχνά και άντε και μαλακάσα ( που και τα δύο είναι μακρυά ) τι μένει ?
Σχιστό και Ασπρόπυργος , δεν σχολιάζω παρακάτω............

και εδώ συμφωνούμε 1000%

αλλά ρε φίλε να ξαναρωτήσω , ---Αν το έργο δεν βγαίνει Αθήνα με 5.000.000 κόσμο σύν τους "καμμένους" ( σαν και εμένα) της κοντινής επαρχίας , πως θα βγεί σε μικρές επαρχιακές πόλεις ???

Ευχομαι να τα καταφερεις, θεωρω πως το σκοπευτηριο εδω κατω ειναι σε αρκετα καλο επιπεδο, σαφως ομως υπαρχουν και προυποθεσεις βελτιωσης. Για μενα πχ ειναι ευκολο να πεταχτω να ριξω 1-2 πουλες, οι αποστασεις στην επαρχια βολευουν συνηθως. Στην Αθηνα με τα 5000000, ποσοι μπορουν τις αυθημερον εξορμησεις Ψαχνα-Πυργετο ή την μετακινηση Μαλακασα Σχιστο-Ασπροπυργο. Επισης σκεψου οτι ενα ΣΚ ολοι οι σκοπευτες της Αθηνας θα πρεπει να ειναι σε αυτα τα 5 σκοπευτηρια.

Χρειαζομαστε ανθρωπους με οραμα οπως τα παιδια στα Ψαχνα, αλλα και οραμα απο την ΣΚΟΕ και τους Συλλογους, για να διευκολυνθει ο κοσμος να γνωρισει και να αγαπησει το αθλημα. Δεν ειναι μονο θεμα χρηματων, ειναι θεμα διευκολυνσης
 
Δεν εισαι μοναχος, το ιδιο εκανα και εγω, και 10αδες αλλοι. Το θεμα ειναι ομως να ξερεις οτι εχεις τη δυνατοτητα αν θες, να πας να ριξεις 5-10 πουλες για να δεις αν σου καθεται το αθλημα. Αν θες πιο σοβαρα, βγαλε ταυτοτητα, αν θες πιο χαλαρα αρκεσου στις 10-20 πουλες και εισαι οκ



Ευχομαι να τα καταφερεις, θεωρω πως το σκοπευτηριο εδω κατω ειναι σε αρκετα καλο επιπεδο, σαφως ομως υπαρχουν και προυποθεσεις βελτιωσης. Για μενα πχ ειναι ευκολο να πεταχτω να ριξω 1-2 πουλες, οι αποστασεις στην επαρχια βολευουν συνηθως. Στην Αθηνα με τα 5000000, ποσοι μπορουν τις αυθημερον εξορμησεις Ψαχνα-Πυργετο ή την μετακινηση Μαλακασα Σχιστο-Ασπροπυργο. Επισης σκεψου οτι ενα ΣΚ ολοι οι σκοπευτες της Αθηνας θα πρεπει να ειναι σε αυτα τα 5 σκοπευτηρια.

Χρειαζομαστε ανθρωπους με οραμα οπως τα παιδια στα Ψαχνα, αλλα και οραμα απο την ΣΚΟΕ και τους Συλλογους, για να διευκολυνθει ο κοσμος να γνωρισει και να αγαπησει το αθλημα. Δεν ειναι μονο θεμα χρηματων, ειναι θεμα διευκολυνσης
Ξέρω προσωπικα Βίκτωρα πολλα άτομα, με πολυ μεγάλη οικονομική άνεση που έκοψαν το σκοπευτήριο για διάφορους άλλους λόγους, φυσικα όχι οικονομικους
 
Ξέρω προσωπικα Βίκτωρα πολλα άτομα, με πολυ μεγάλη οικονομική άνεση που έκοψαν το σκοπευτήριο για διάφορους άλλους λόγους, φυσικα όχι οικονομικους

Απο ολους εχει. Ειναι ενας χωρος, που μπορει να γουσταρεις ή να στραβωσεις ή οτιδηποτε. Η ευκολη προσβαση ομως, και η σωστη εκμαθηση ειναι η αρχη. Αν προχωρησει κανεις και ποσο, ειναι δικο του θεμα μετα
 
συμφωνώ 1000%

δεν ξέρω για Χανιά ( μακάρι να μπορέσω να έλθω στον αγώνα και να δω ιδίοις όμασι ) αλλά εκτός από τα Ψαχνά και άντε και μαλακάσα ( που και τα δύο είναι μακρυά ) τι μένει ?
Σχιστό και Ασπρόπυργος , δεν σχολιάζω παρακάτω............

και εδώ συμφωνούμε 1000%

αλλά ρε φίλε να ξαναρωτήσω , ---Αν το έργο δεν βγαίνει Αθήνα με 5.000.000 κόσμο σύν τους "καμμένους" ( σαν και εμένα) της κοντινής επαρχίας , πως θα βγεί σε μικρές επαρχιακές πόλεις ???
Στην επαρχία που ο κυνηγότοπος είναι κοντά έως δίπλα... είναι δύσκολο να λειτουργήσει Σκοπευτήριο την κυνηγετική περίοδο...τωρα το καλοκαίρι φτάνει για να είναι βιώσιμη η επιχείρηση?
 
Εάν το σκοπευτήριο δεν ήταν τόσο ακριβό και τόσο δήθεν μερικές φορές ένα μεγάλο ποσοστό κυνηγών θα πήγαιναν και θα έριχναν ,όμως ο πύλινος στόχος σε αυτήν την χώρα έχει πλασαριστεί ως άθλημα για λίγους και όσο και εάν θέλουμε να πιστέψουμε κάτι άλλο αυτή είναι η αλήθεια ,δηλαδή ο σκοπευτικός τουρισμός θα σώσει τα σκοπευτήρια της χώρας ; Αντί για να κοιτάξουν να ανοίξουν τις πόρτες τους στο ευρύ κοινό κοιτανε να έρθουν τα παχιά πορτοφόλια του εξωτερικού για να ρίχνουν ,δεν ακούω τίποτα όμως από ΣΚΟΕ ,από ιδιωκτητες σκοπευτηριων για εκπαίδευση των κυνηγών και όχι μόνον για εισαγωγή τους στον κόσμο της σκοποβολής ,αλλά θα μου πείτε οι κυνηγοί της χώρας αυτής είναι μπαναλ .
 
Εγώ δεν έχω ιδιαίτερη σχέση με το σκοπευτήριο έως καθόλου. Θεωρώ όμως ότι δεν είναι ιδιαίτερα ακριβώς για κάποιον που θέλει απλά να ξεχαρμανιάζει. Αν θες να ασχοληθείς συστηματικά πας σε άλλο επίπεδο. Το πρόβλημα θεωρώ πως δεν υπάρχει σωστή προσέγγιση στον κόσμο απ' τους υπεύθυνους, εσκεμμένα ίσως;; Δεν ξέρω. Δεν μπορεί καποιος σαν και εμένα που θέλει να έχει μια απλή επαφή , να επωμίζεται και το οικονομικό βάρος της έκδοσης άδειας σκοπευτου πχ κτλ κτλ. Για να τραβήξεις τον κόσμο πρέπει να δώσεις κίνητρα.
 
Εάν το σκοπευτήριο δεν ήταν τόσο ακριβό και τόσο δήθεν μερικές φορές ένα μεγάλο ποσοστό κυνηγών θα πήγαιναν και θα έριχναν ,όμως ο πύλινος στόχος σε αυτήν την χώρα έχει πλασαριστεί ως άθλημα για λίγους και όσο και εάν θέλουμε να πιστέψουμε κάτι άλλο αυτή είναι η αλήθεια ,δηλαδή ο σκοπευτικός τουρισμός θα σώσει τα σκοπευτήρια της χώρας ; Αντί για να κοιτάξουν να ανοίξουν τις πόρτες τους στο ευρύ κοινό κοιτανε να έρθουν τα παχιά πορτοφόλια του εξωτερικού για να ρίχνουν ,δεν ακούω τίποτα όμως από ΣΚΟΕ ,από ιδιωκτητες σκοπευτηριων για εκπαίδευση των κυνηγών και όχι μόνον για εισαγωγή τους στον κόσμο της σκοποβολής ,αλλά θα μου πείτε οι κυνηγοί της χώρας αυτής είναι μπαναλ .
Σχεδόν όλοι οι σκοπευτες που ξέρω είναι φανατικοί κυνηγοί κ σχεδόν όλοι φοβερά τουφέκια φίλε, γιατί το λες αυτό ; μακάρι όλοι οι κυνηγοί να μπορουσαν να εκτιμήσουν ποσο κέρδος θα είχαν μακροπρόθεσμα αν έριχναν πηλινο στόχο, λένε όλοι ακριβό χόμπι η σκοποβολή, κ έχουν αλλάξει 50 όπλα με τις μαγικες κάνες αλλά το αποτέλεσμα στο φινάλε είναι το ίδιο , μηδέν εις το πηλικο , είναι στην τεχνική όλο το έργο κι όχι στις κάνες κ στα φυσίγγια
 
Σχεδόν όλοι οι σκοπευτες που ξέρω είναι φανατικοί κυνηγοί κ σχεδόν όλοι φοβερά τουφέκια φίλε, γιατί το λες αυτό ; μακάρι όλοι οι κυνηγοί να μπορουσαν να εκτιμήσουν ποσο κέρδος θα είχαν μακροπρόθεσμα αν έριχναν πηλινο στόχο, λένε όλοι ακριβό χόμπι η σκοποβολή, κ έχουν αλλάξει 50 όπλα με τις μαγικες κάνες αλλά το αποτέλεσμα στο φινάλε είναι το ίδιο , μηδέν εις το πηλικο , είναι στην τεχνική όλο το έργο κι όχι στις κάνες κ στα φυσίγγια

Δημήτρη είσαι πολύ σωστός. Το σκοπευτήριο βοηθάει έναν κυνηγό να καταλάβει ότι συνήθως φταίει αυτός που δεν παίρνει ένα θήραμα και όχι τα φυσίγγια, το τσοκ ή ο ανάδρομος Ερμής. Πρώτος παθών ο εαυτός μου φυσικά.
 
Το προβλημα με το σκοπευτηριο ειναι το εξης:

Αν αποφασισεις να κανεις το εξτρα βημα απο το να ριχνεις με το κυνηγετικο σου, στο να ριχνεις με ενα πιο εξειδικευμενο οπλο, τα κοστη ειναι αρκετα ακριβα. Αν αποφασισεις να επενδυσεις σε εξοπλισμο, δηλαδη οπλο-γιλεκο-ωτοασπιδες και γυαλια, ειναι ακομα ακριβοτερα.

Οποτε ο νεος που θα ασχοληθει, βλεποντας ενα σκοπευτη, και προφανως προσπαθωντας να τον "μιμηθει" στην εμφανιση, βρισκεται μπροστα απο ενα βουνο οικονομικων απαιτησεων. Αυτο που δεν εξηγει κανεις, ειναι οτι δεν χρειαζεται να αλλαξεις οπλο ντε και καλα, εκτος αν ριχνεις με απαγορευμενο (χραπα-χρουπα), οτι δεν χρειαζεται να αγορασεις πανακριβο γιλεκο, ουτε γυαλια που κανουν 2 μηνιατικα.
 
ριχνω μετα τη δουλεια με ωτοασπιδες απλες walkers, γιλεκο των 20 ευρω που πολλες φορες το ξεχναω σπιτι και γυαλι ηλιου ray ban,αν δεν μαλακιζομαι μια χαρα σπανε τα πιατακια και με φθηνο εξοπλισμο. οσον αφορα την βελτίωση στο κυνηγι ειναι πραγματικά μεγαλη γιατι μαθαινεις να μην σταματας την κινηση του οπλου και να εισαι πιο αυθορμητος
 
ριχνω μετα τη δουλεια με ωτοασπιδες απλες walkers, γιλεκο των 20 ευρω που πολλες φορες το ξεχναω σπιτι και γυαλι ηλιου ray ban,αν δεν μαλακιζομαι μια χαρα σπανε τα πιατακια και με φθηνο εξοπλισμο. οσον αφορα την βελτίωση στο κυνηγι ειναι πραγματικά μεγαλη γιατι μαθαινεις να μην σταματας την κινηση του οπλου και να εισαι πιο αυθορμητος
Σπυρο όταν βάλεις καλά γυαλιά και ωτοασπίδες που δεν θα σε ενοχλουν καθόλου στα αυτιά, θα ρίχνεις ακόμα καλυτερα! Όντως ρίχνεις καλά!
 
Καλησπερα λεβεντιες.. θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου απο τα σκοπευτηρια μιας και ειμαι σχετικα νεος στο αθλημα... Το οπλο μου ειναι ενα 525 εχω ρυθμισει το βαρος μονος μου. εχω βαλει ενα ρυθμιζομενο κοντακι το εχω ρυθμισει μονος μου. Οι οτοασπιδες μου ειναι μιασ χρησεως κοστιζουν 0.50 λεπτα το ζευγαρι . Τα γυαλια μου κοστιζουν 40 ευρο απο ισπανια. Το γιλεκο μου κοστιζει 80 ευρο (θα μπορουσα να εχω και πιο οικονομικο) εχω σκοπευτικη ταυτοτητα κοντα στα 80 ευρο κοστος περιπου...οταν ειμαι συγκεντωμενος δεν πεφτω κατω απο 19-20 πιατακια στα 25 ειμαι ερασιτεχνης και ασχολουμαι για τον χαβαλε πιο πολυ... Το κερδος του σκοπευτηριου προς το κυνηγι ειναι τεραστιο για καποιον που καταλαβαινει τι του γινεται....προς το παρον δεν νιωθω οτι ο εξοπλισμος μου υστερει σε σχεση με κατι πιο ποιοτικο.. καθε μου εξοδος στο σκοπευτηριο ειναι απολαυστικη και περναω τελεια.
 
Όποιο άθλημα δραστηριότητα αν κάνουμε είτε ατομική η ομαδική απαιτητέ χρόνος μεγάλη προσπάθεια κ χρημααααααααα ανάλογα σε τι βαθμό θα το κάνουμε θα έχει κ το ανάλογο άδειασμα στην τσέπη .
Βασικό στοιχείο προσωπικά για μένα είναι να μας αρέσει κ να θέλουμε ζούμε με το οποιοδήποτε άθλημα για τι είναι τρόπος ζωής κ θα βρούμε τρόπο να ασχολούμαστε είτε ενεργά είτε παθητικά αν δεν υπάρχουν hippo
Τώρα από κίνητρα, εγκαταστάσεις κ τα συναφή είναι τραγικά τα πράγματα στην επαρχεία άλλα κ στην μεγαλούπολη(ευτυχώς έχετε αρκετά κ βολεύεστε.sarcastic.) ομολογούμενος τα τελευταία χρονιά έχουν φτιαχτεί κάποιες εγκαταστάσεις αξιοπρεπέστατες κ όσοι έχουν την ευκαιρία να τα επισκέπτονται τακτά είναι πολύ τυχεροί σε σχέση με μας τις επαρχίας
Αν μιλήσουμε για κίνητρα οι πολιτεία μας έχει........ ας μη το γράψω καλύτερα να πάρουμε του συλλόγους σωματεία κτλ (ιδιόκτητα δεν έχουμε ούτε θα έχουμε σαν επιχείρηση) όσο τους αφήνουμε να κάθονται να περνούν τι συνδρομή να δίνουν τα προβλεπόμενα κ να κάνουν συνελεύσεις μονή τους μην περιμένετε πολλά
Να πάρουμε εμάς δηλ τους ενδιαφερόμενους θέλουμε να πάμε ρίχνουμε άλλα μας ζητάνε σκοπευτικές ταυτότητες εμείς δεν είμαστε σκοπευτές είμαστε κυνηγοί κ θέλουμε ν κρατούμαστε σε φόρμα ερασιτεχνικά.....που είναι το κώλυμα τι φταίει η ΣΚΟΕ η ΚΣΕ που δεν βρίσκουν ενα συμβιβασμό?
Μήπως τα κυνηγετικέ σκοπευτήρια -εκπαιδευτήρια που είχαν πάρει κάποτε εκγρησεις δεν έγιναν πότε κ έμειναν στα χαρτιά η έγιναν κάτι άλλο.think.
Να πάμε στην περίπτωση ότι κάπως τα βάζουμε κάτω βρίσκουμε λεφτά βγάζουμε ταυτότητα η βρίσκουμε σκοπευτήριο κ μας αφήνει να ρίχνουμε χωρίς ταυτότητα έλα μετά που αρχίζουμε δεν έχουμε καλές εγκαταστάσεις, δεν έχουν καλές μηχανές, δεν εχουν καλες ποριες ειναι ευκολα τα σχήματα, δεν εχουν καλο καφε(πλακα κανω).yelling.
Τελικά κύριοι τι φταίει ?????προσωπικά δεν το έχω καταλάβει τα 4 χρονια που ασχολουμε με το σκοπευτηριο -κυνηγι μιας κ τα αρχησα μαζι
 
Δημήτρη είσαι πολύ σωστός. Το σκοπευτήριο βοηθάει έναν κυνηγό να καταλάβει ότι συνήθως φταίει αυτός που δεν παίρνει ένα θήραμα και όχι τα φυσίγγια, το τσοκ ή ο ανάδρομος Ερμής. Πρώτος παθών ο εαυτός μου φυσικά.
Συγχαρητήρια που το παραδεχεσαι , όταν νικήσουμε τον εγωισμό μας τότε προχωραμε δυνατά
 
Σπυρο όταν βάλεις καλά γυαλιά και ωτοασπίδες που δεν θα σε ενοχλουν καθόλου στα αυτιά, θα ρίχνεις ακόμα καλυτερα! Όντως ρίχνεις καλά!
Από παλια ήταν καλός ο Σπυρος Ηλία, τρυγονοκυνηγος από κουνια
 
Καλησπερα λεβεντιες.. θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου απο τα σκοπευτηρια μιας και ειμαι σχετικα νεος στο αθλημα... Το οπλο μου ειναι ενα 525 εχω ρυθμισει το βαρος μονος μου. εχω βαλει ενα ρυθμιζομενο κοντακι το εχω ρυθμισει μονος μου. Οι οτοασπιδες μου ειναι μιασ χρησεως κοστιζουν 0.50 λεπτα το ζευγαρι . Τα γυαλια μου κοστιζουν 40 ευρο απο ισπανια. Το γιλεκο μου κοστιζει 80 ευρο (θα μπορουσα να εχω και πιο οικονομικο) εχω σκοπευτικη ταυτοτητα κοντα στα 80 ευρο κοστος περιπου...οταν ειμαι συγκεντωμενος δεν πεφτω κατω απο 19-20 πιατακια στα 25 ειμαι ερασιτεχνης και ασχολουμαι για τον χαβαλε πιο πολυ... Το κερδος του σκοπευτηριου προς το κυνηγι ειναι τεραστιο για καποιον που καταλαβαινει τι του γινεται....προς το παρον δεν νιωθω οτι ο εξοπλισμος μου υστερει σε σχεση με κατι πιο ποιοτικο.. καθε μου εξοδος στο σκοπευτηριο ειναι απολαυστικη και περναω τελεια.
Μπράβο φίλε, προχωρα όπως μπορείς, κ εγώ με γιλέκο δανεικο ξεκινησα, τώρα έχω 3 καστελανι κ αλλά δυο αλλα τπτ δεν έχει αλλάξει, δεν κάνουν τα ρασσα τον παπα φίλε
 
Μπράβο φίλε, προχωρα όπως μπορείς, κ εγώ με γιλέκο δανεικο ξεκινησα, τώρα έχω 3 καστελανι κ αλλά δυο αλλα τπτ δεν έχει αλλάξει, δεν κάνουν τα ρασσα τον παπα φίλε
Σε ευχαριστω πολυ ... Ειχα και μια εμπειρια πριν λιγο καιρο με εναν αθλητη του τραπ που μου ελεγε οτι εχει αλαξει 6 οπλα και.με.ολα εσπαγε τα ιδια .. πηρε και το δικο μου οπλο και εριξε.μια.πουλα και εσπασε παλι τα ιδια και γελαγε ... Ε μετα ειπα και εγω αυτο που λες ... Δεν κανουν τα ρασα τον παππα
 
Όποιο άθλημα δραστηριότητα αν κάνουμε είτε ατομική η ομαδική απαιτητέ χρόνος μεγάλη προσπάθεια κ χρημααααααααα ανάλογα σε τι βαθμό θα το κάνουμε θα έχει κ το ανάλογο άδειασμα στην τσέπη .
Ναι ρε φίλε, αλλά για να παίξω μπάλα ή μπάσκετ με τα φιλαράκια μου ή για να πάω να βουτήξω στο κολυμβητήριο της γειτονιάς μου δεν μου ζητάει κανείς να πληρώσω νταβατζιλίκι λεφτά για να ονομάζομαι επίσημα αθλητής.
Εγώ είμαι άνεργος, ζηλεύω μερικές φορές που βλέπω τόσα παιδιά από δω μέσα να βρίσκονται στο σκοπευτήριο και να κάνουν τον χαβαλέ τους, δεν έχω την οικονομική δυνατότητα όμως να ακολουθήσω. Τεσπά, δεν θέλω να κλαίγομαι, αν ήθελα αντί να ανανεώσω την άδεια θα το έπαιζα σκοπευτής, δεν γίνεται όμως, είμαι κυνηγός.
 
Back
Top