"Δισκοπάθεια"

Πολλά τα προβλήματα για να ανθίσει το άθλημα του πήλινου δυστυχώς σε αυτήν την χώρα .Πέραν τούτου δεν ξέρω και εάν ο ίδιος ο ΣΚΟΕ θέλει πραγματικά το άθλημα να ανοίξει στο ευρύ κοινό .
Ποια η βοήθεια του ΣΚΟΕ στους αθλητές άραγες; ,αθλητές δεν είναι μόνον όσοι έχουν μπει εθνική αλλά ουσιαστικά όσοι έχουν δελτίο σκοπευτή ,άσε που και οι αθλητές της εθνικής ευτυχώς που υπαρχει η ιδιωτική θέληση να τους σπονσοναρουν .
 
θα αναφέρω τρία δεδομένα - γεγονότα άσχετα μεταξύ τους αλλά το καθένα από διαφορετική σκοπιά λέει πολλά για το θέμα " ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ στην ΕΛΛΑΔΑ " .

1. 15/16-10-20 έχει αγώνα COMPAK GRAND PRIX στη Κύπρο Λάρνακα . Σύμφωνα με την σελίδα της FITASC είναι ήδη γραμμένοι 100 περίπου σκοπευτές ( δύο μήνες πριν ). Να θυμίσω ότι στην Κύπρο αγώνες με 600 - 700 άτομα είναι κάτι συνηθισμένο.
Στο GRAND PRIX στα Ψαχνά που έγινε φέτος ήταν 11 κύπριοι και 5-6 ξένοι και οι υπόλοιποι Έλληνες , σύνολο 88.
Η Κύπρος είναι δεν είναι όλοι μαζί 700.000 άτομα και έχει ενδιαφέρον να googlaρετε τα σκοπευτήρια που έχουν για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω.

2. Σε μία συζήτηση που είχα με τον Γιάννη Κοιλάκο , στον άνθρωπο που οφείλει την ύπαρξή του το compak στην Ελλάδα , μου έλεγε. " Αν δεν επιτραπεί ο σκοπευτικός τουρισμός , δλδ να μπορεί ο τουρίστας να πάρει το όπλο του και την οικογένειά του και να έλθει να κάνει διακοπές και προπόνηση στην Ελλάδα , όπως ακριβώς κάνει στην Κύπρο ή οπουδήποτε αλλού , δεν υπάρχει προοπτική . Και για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξει ο νόμος για τα όπλα. Βλέπεις εσύ κάποια διάθεση για αυτό ?? " , με είχε ρωτήσει και βέβαια δεν είχα απαντήσει.

3. έχω μία καθαρίστρια στο μαγαζί από ουκρανία. Μεγάλη γυναίκα χρόνια στην Ελλάδα με παιδιά γεννημένα εδώ , πρέπει να είναι γύρω στα 50 -55. Έχει έλθει λοιπόν να σκουπίσει το γραφείο μου και εγώ έχω απλώσει τα όπλα και τα καθαρίζω ( σπάνιο μεν , αλλά συνέβη .......).
Τα βλέπει λοιπόν και μου λέει ,
- κάνεις σκοποβολή ?
-κυνήγι λέω ( που να της εξηγώ τώρα σέφτομαι )
-αυτά δεν είναι για κυνήγι , μου λέει , είναι για σκοποβολή .

μένω λίγο παγωτό και την ρωτάω

- και εσύ που το ξέρεις ??

-κάναμε στο σχολείο μάθημα σκοποβολής όλα τα παιδιά , μου λέει

........... και εγώ μενω με ανοιχτό το στόμα.
 
θα αναφέρω τρία δεδομένα - γεγονότα άσχετα μεταξύ τους αλλά το καθένα από διαφορετική σκοπιά λέει πολλά για το θέμα " ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ στην ΕΛΛΑΔΑ " .

1. 15/16-10-20 έχει αγώνα COMPAK GRAND PRIX στη Κύπρο Λάρνακα . Σύμφωνα με την σελίδα της FITASC είναι ήδη γραμμένοι 100 περίπου σκοπευτές ( δύο μήνες πριν ). Να θυμίσω ότι στην Κύπρο αγώνες με 600 - 700 άτομα είναι κάτι συνηθισμένο.
Στο GRAND PRIX στα Ψαχνά που έγινε φέτος ήταν 11 κύπριοι και 5-6 ξένοι και οι υπόλοιποι Έλληνες , σύνολο 88.
Η Κύπρος είναι δεν είναι όλοι μαζί 700.000 άτομα και έχει ενδιαφέρον να googlaρετε τα σκοπευτήρια που έχουν για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω.

2. Σε μία συζήτηση που είχα με τον Γιάννη Κοιλάκο , στον άνθρωπο που οφείλει την ύπαρξή του το compak στην Ελλάδα , μου έλεγε. " Αν δεν επιτραπεί ο σκοπευτικός τουρισμός , δλδ να μπορεί ο τουρίστας να πάρει το όπλο του και την οικογένειά του και να έλθει να κάνει διακοπές και προπόνηση στην Ελλάδα , όπως ακριβώς κάνει στην Κύπρο ή οπουδήποτε αλλού , δεν υπάρχει προοπτική . Και για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξει ο νόμος για τα όπλα. Βλέπεις εσύ κάποια διάθεση για αυτό ?? " , με είχε ρωτήσει και βέβαια δεν είχα απαντήσει.

3. έχω μία καθαρίστρια στο μαγαζί από ουκρανία. Μεγάλη γυναίκα χρόνια στην Ελλάδα με παιδιά γεννημένα εδώ , πρέπει να είναι γύρω στα 50 -55. Έχει έλθει λοιπόν να σκουπίσει το γραφείο μου και εγώ έχω απλώσει τα όπλα και τα καθαρίζω ( σπάνιο μεν , αλλά συνέβη .......).
Τα βλέπει λοιπόν και μου λέει ,
- κάνεις σκοποβολή ?
-κυνήγι λέω ( που να της εξηγώ τώρα σέφτομαι )
-αυτά δεν είναι για κυνήγι , μου λέει , είναι για σκοποβολή .

μένω λίγο παγωτό και την ρωτάω

- και εσύ που το ξέρεις ??

-κάναμε στο σχολείο μάθημα σκοποβολής όλα τα παιδιά , μου λέει

........... και εγώ μενω με ανοιχτό το στόμα.
Αφού είναι διαολεμένες αυτές οι Ουκρανέζες ,τα έχουμε πει . .sarcastic.
Πέρα απ την πλάκα και σε οτι αφορά την δεύτερη παρατηρησή σου Γιώργο ,δυστυχώς δεν βλέπουμε και δεν υπάρχει καμία απολύτως διάθεση για οποιαδήποτε αλλαγή που θα άλλαζε ριζικά ή έστω θα βελτίωνε τα πράγματα γύρω απο το θέμα όπλο. Ξεκινώντας από το πως αγοράζεις ένα όπλο,πως αποκτάς άδεια κυνηγίου , φτάνοντας μέχρι τα σκοπευτήρια και την σκοποβολή.
Δυστυχώς ....
 
Last edited:
Καί?Tις καθημερινές πιάνεις ουρά για να βρείς βατήρα...5,000,000 κόσμος και ψάχνεις να βρείς παρέα να παίξεις..
Πρίν τους αγώνες υπάρχει κάποια δραστηριότητα και μετά ξανακρεμάει...
Είναι ακριβό άθλημα το τιμημένο!
 
θα αναφέρω τρία δεδομένα - γεγονότα άσχετα μεταξύ τους αλλά το καθένα από διαφορετική σκοπιά λέει πολλά για το θέμα " ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ στην ΕΛΛΑΔΑ " .

1. 15/16-10-20 έχει αγώνα COMPAK GRAND PRIX στη Κύπρο Λάρνακα . Σύμφωνα με την σελίδα της FITASC είναι ήδη γραμμένοι 100 περίπου σκοπευτές ( δύο μήνες πριν ). Να θυμίσω ότι στην Κύπρο αγώνες με 600 - 700 άτομα είναι κάτι συνηθισμένο.
Στο GRAND PRIX στα Ψαχνά που έγινε φέτος ήταν 11 κύπριοι και 5-6 ξένοι και οι υπόλοιποι Έλληνες , σύνολο 88.
Η Κύπρος είναι δεν είναι όλοι μαζί 700.000 άτομα και έχει ενδιαφέρον να googlaρετε τα σκοπευτήρια που έχουν για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω.

2. Σε μία συζήτηση που είχα με τον Γιάννη Κοιλάκο , στον άνθρωπο που οφείλει την ύπαρξή του το compak στην Ελλάδα , μου έλεγε. " Αν δεν επιτραπεί ο σκοπευτικός τουρισμός , δλδ να μπορεί ο τουρίστας να πάρει το όπλο του και την οικογένειά του και να έλθει να κάνει διακοπές και προπόνηση στην Ελλάδα , όπως ακριβώς κάνει στην Κύπρο ή οπουδήποτε αλλού , δεν υπάρχει προοπτική . Και για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξει ο νόμος για τα όπλα. Βλέπεις εσύ κάποια διάθεση για αυτό ?? " , με είχε ρωτήσει και βέβαια δεν είχα απαντήσει.

3. έχω μία καθαρίστρια στο μαγαζί από ουκρανία. Μεγάλη γυναίκα χρόνια στην Ελλάδα με παιδιά γεννημένα εδώ , πρέπει να είναι γύρω στα 50 -55. Έχει έλθει λοιπόν να σκουπίσει το γραφείο μου και εγώ έχω απλώσει τα όπλα και τα καθαρίζω ( σπάνιο μεν , αλλά συνέβη .......).
Τα βλέπει λοιπόν και μου λέει ,
- κάνεις σκοποβολή ?
-κυνήγι λέω ( που να της εξηγώ τώρα σέφτομαι )
-αυτά δεν είναι για κυνήγι , μου λέει , είναι για σκοποβολή .

μένω λίγο παγωτό και την ρωτάω

- και εσύ που το ξέρεις ??

-κάναμε στο σχολείο μάθημα σκοποβολής όλα τα παιδιά , μου λέει

........... και εγώ μενω με ανοιχτό το στόμα.
Η σκοποβολή είναι το εθνικό άθλημα της Κύπρου...κάτι άφησαν τα εγγλεζακια!
 
θα αναφέρω τρία δεδομένα - γεγονότα άσχετα μεταξύ τους αλλά το καθένα από διαφορετική σκοπιά λέει πολλά για το θέμα " ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ στην ΕΛΛΑΔΑ " .

1. 15/16-10-20 έχει αγώνα COMPAK GRAND PRIX στη Κύπρο Λάρνακα . Σύμφωνα με την σελίδα της FITASC είναι ήδη γραμμένοι 100 περίπου σκοπευτές ( δύο μήνες πριν ). Να θυμίσω ότι στην Κύπρο αγώνες με 600 - 700 άτομα είναι κάτι συνηθισμένο.
Στο GRAND PRIX στα Ψαχνά που έγινε φέτος ήταν 11 κύπριοι και 5-6 ξένοι και οι υπόλοιποι Έλληνες , σύνολο 88.
Η Κύπρος είναι δεν είναι όλοι μαζί 700.000 άτομα και έχει ενδιαφέρον να googlaρετε τα σκοπευτήρια που έχουν για να καταλάβετε για τι πράγμα μιλάω.

2. Σε μία συζήτηση που είχα με τον Γιάννη Κοιλάκο , στον άνθρωπο που οφείλει την ύπαρξή του το compak στην Ελλάδα , μου έλεγε. " Αν δεν επιτραπεί ο σκοπευτικός τουρισμός , δλδ να μπορεί ο τουρίστας να πάρει το όπλο του και την οικογένειά του και να έλθει να κάνει διακοπές και προπόνηση στην Ελλάδα , όπως ακριβώς κάνει στην Κύπρο ή οπουδήποτε αλλού , δεν υπάρχει προοπτική . Και για να γίνει αυτό πρέπει να αλλάξει ο νόμος για τα όπλα. Βλέπεις εσύ κάποια διάθεση για αυτό ?? " , με είχε ρωτήσει και βέβαια δεν είχα απαντήσει.

3. έχω μία καθαρίστρια στο μαγαζί από ουκρανία. Μεγάλη γυναίκα χρόνια στην Ελλάδα με παιδιά γεννημένα εδώ , πρέπει να είναι γύρω στα 50 -55. Έχει έλθει λοιπόν να σκουπίσει το γραφείο μου και εγώ έχω απλώσει τα όπλα και τα καθαρίζω ( σπάνιο μεν , αλλά συνέβη .......).
Τα βλέπει λοιπόν και μου λέει ,
- κάνεις σκοποβολή ?
-κυνήγι λέω ( που να της εξηγώ τώρα σέφτομαι )
-αυτά δεν είναι για κυνήγι , μου λέει , είναι για σκοποβολή .

μένω λίγο παγωτό και την ρωτάω

- και εσύ που το ξέρεις ??

-κάναμε στο σχολείο μάθημα σκοποβολής όλα τα παιδιά , μου λέει

........... και εγώ μενω με ανοιχτό το στόμα.

Το ειχα κανει και γω στο Λυκειο ως μαθημα επιλογης μετα το σχολειο. Λιγο κρατησε δυστυχως
 
Σκεφτείτε ένα σκοπευτήριο σαν τα Ψαχνά στην πελοποννησο , πανικος θα γινόταν, η μισή Ελλαδα περιπου έχει συνολικά 2 γήπεδα στην Σπάρτη, ένα στην Καλαμάτα κ ενα στον Πυργο στο κόμπακ Σπόρτιγκ κ αυτα με πολυ λίγες τροχιές κ τις ελάχιστες απαιτούμενες μηχανες
 
Αν ανοίξει όχι μόνο βιώσιμη θα είναι, πόλεμος θα γίνει
Δύσκολο Δημήτρη, πολύ δύσκολο.Μεγάλο το κεφάλαιο που πρέπει να επενδυθεί (για να γίνει κάτι της προκοπής και όχι παράγκα του καραγκιόζη),
και η απόδοση είναι για περιορισμένους μήνες και λίγη.
Αν βάλεις τα νούμερα κάτω θα δείς ότι δεν βγαίνει..
Να υποθέσουμε ότι σου περίσσευαν 100+χιλ ευρώ (που δεν φτάνουν μ τπτ για να γίνει κάπως σοβαρή δουλειά), θα τολμούσες ένα τέτοιο επιχείρημα και να είσαι παρόν τουλάχιστον στην αρχή 12 ώρες την ημέρα εκεί?
Πόσο θα ήσουν ευχαριστημένος να σου αποδώσει μηνιαίως?
 
Αν ανοίξει όχι μόνο βιώσιμη θα είναι, πόλεμος θα γίνει

δυστυχώς Δημήτρη , δεν είναι έτσι.
Αυτό που λέει ο Άρης είναι αλήθεια , Αθήνα 5.000.000 κόσμος και ψάχνεις παρέα για να ρίξεις , τι να σου κάνει η υπόλοιπη ελλάδα.
Πρέπει να αλλάξουν πολλά , με αρχή τον νόμο.
 
Τα καφενεία, τα μπαρ, τα ουζα οι μπυρες , τα τσιγάρα ,τα αμαξια κλπ κλπ είναι φτηνά φίλε ; όλα είναι θέμα διαχείρισης , μήπως το κυνηγι είναι φτηνό χόμπι ;
Όπως τα λες είναι αλλά και πάλι η πλειοψηφία χωρίς όλα τα παραπάνω που ανέφερες δυσκολεύεται να ακολουθήσει το άθλημα!
 
Δύσκολο Δημήτρη, πολύ δύσκολο.Μεγάλο το κεφάλαιο που πρέπει να επενδυθεί (για να γίνει κάτι της προκοπής και όχι παράγκα του καραγκιόζη),
και η απόδοση είναι για περιορισμένους μήνες και λίγη.
Αν βάλεις τα νούμερα κάτω θα δείς ότι δεν βγαίνει..
Να υποθέσουμε ότι σου περίσσευαν 100+χιλ ευρώ (που δεν φτάνουν μ τπτ για να γίνει κάπως σοβαρή δουλειά), θα τολμούσες ένα τέτοιο επιχείρημα και να είσαι παρόν τουλάχιστον στην αρχή 12 ώρες την ημέρα εκεί?
Πόσο θα ήσουν ευχαριστημένος να σου αποδώσει μηνιαίως?

λοιπόν , τώρα που το σκέφτομαι , επειδή πλησιάζω και την ηλικία της σύνταξης , δεν θα μου κακόπεφτε να καθόμουν 12 ώρες σε ένα σκοπευτήριο ..................terror..terror..terror..terror.
 
δυστυχώς Δημήτρη , δεν είναι έτσι.
Αυτό που λέει ο Άρης είναι αλήθεια , Αθήνα 5.000.000 κόσμος και ψάχνεις παρέα για να ρίξεις , τι να σου κάνει η υπόλοιπη ελλάδα.
Πρέπει να αλλάξουν πολλά , με αρχή τον νόμο.
Διαφωνώ φίλε Γιώργο, για να καψουρευτεις πρεπει να δεις, αν δεν ξέρεις δεν καψουρευεσαι
 
Αν δεν επιτρεψεις σε 30 να ριξουν για να κολλησουν οι 5, τοτε θα μεινεις να ριχνεις σχεδον μοναχος. Καλως ή κακως οι υποδομες ειναι καλες αλλα δεν φτανει το μερακι να συντηρηθουν ουτε και οι 5-10 αγωνες. Θελει κοσμο να ριχνει, για να εχει κινητρο και αυτος που τις φτιαχνει, μαζι με το δεδομενο μερακι που πρεπει να εχει, να εχει και λογο να τις αναβαθμιζει.
 
Αν δεν επιτρεψεις σε 30 να ριξουν για να κολλησουν οι 5, τοτε θα μεινεις να ριχνεις σχεδον μοναχος
συμφωνώ 1000%
οι υποδομες ειναι καλες
δεν ξέρω για Χανιά ( μακάρι να μπορέσω να έλθω στον αγώνα και να δω ιδίοις όμασι ) αλλά εκτός από τα Ψαχνά και άντε και μαλακάσα ( που και τα δύο είναι μακρυά ) τι μένει ?
Σχιστό και Ασπρόπυργος , δεν σχολιάζω παρακάτω............
Θελει κοσμο να ριχνει, για να εχει κινητρο και αυτος που τις φτιαχνει,
και εδώ συμφωνούμε 1000%

αλλά ρε φίλε να ξαναρωτήσω , ---Αν το έργο δεν βγαίνει Αθήνα με 5.000.000 κόσμο σύν τους "καμμένους" ( σαν και εμένα) της κοντινής επαρχίας , πως θα βγεί σε μικρές επαρχιακές πόλεις ???
 
συμφωνώ 1000%

δεν ξέρω για Χανιά ( μακάρι να μπορέσω να έλθω στον αγώνα και να δω ιδίοις όμασι ) αλλά εκτός από τα Ψαχνά και άντε και μαλακάσα ( που και τα δύο είναι μακρυά ) τι μένει ?
Σχιστό και Ασπρόπυργος , δεν σχολιάζω παρακάτω............

και εδώ συμφωνούμε 1000%

αλλά ρε φίλε να ξαναρωτήσω , ---Αν το έργο δεν βγαίνει Αθήνα με 5.000.000 κόσμο σύν τους "καμμένους" ( σαν και εμένα) της κοντινής επαρχίας , πως θα βγεί σε μικρές επαρχιακές πόλεις ???
Σε μικρες επαρχιακές πολεις φίλε σχεδόν όλοι είναι κυνηγοί, στην Αθήνα ποσοι είναι ;;
 
Αν δεν επιτρεψεις σε 30 να ριξουν για να κολλησουν οι 5, τοτε θα μεινεις να ριχνεις σχεδον μοναχος. Καλως ή κακως οι υποδομες ειναι καλες αλλα δεν φτανει το μερακι να συντηρηθουν ουτε και οι 5-10 αγωνες. Θελει κοσμο να ριχνει, για να εχει κινητρο και αυτος που τις φτιαχνει, μαζι με το δεδομενο μερακι που πρεπει να εχει, να εχει και λογο να τις αναβαθμιζει.
Βίκτωρα ήθελα χρόνια να παω στο σκοπευτήριο κ ντρεπομουνα αλλά κ φοβόμουν την αποτυχία, αν δεν τα σπαω σκεφτομουνα θα με παρουν στην κοροϊδία, με τον Σπυρο πρωτοπηγα κ κόλλησα, το ίδιο θα γίνει κ με πολλα αλλά παιδια
 
Back
Top