ΔΟΡΚΑΣ Α.Β.Ε.Ε.

Status
Not open for further replies.
Το ποιο φθηνο 32 γρ. κανει 5,5€ + μεταφορικα με παραγγελια κυβωτιου, με τα ιδια υλικα με το 32 εξπρες κανει 6,5 -7€ εαν παρεις κυβωτιο απο τον μαγαζατωρα! Αυτη ειναι η διαφορα! Τα πρωτα δεν εχουν πηστοποιηση!
Πιστοποιηση πιστοποιηση πιστοποιηση........ αν δεν ειχαν πιστοποιηση γιατι κυκλοφορουν ελευθερα στην αγορα?
Γιατι δεν τους κλεινουν?
Γιατι δεν πανε τα προστιματα αιμα?
Κωστα πιστευεις οτι αμα ανοιξει το οπλο σου με πιστοποιημενα φυσιγγια....θα σε αποζημειωσει κανεις?
Ολο το θεμα ποναει ,γιατι η τιμολογιακη πολιτικη στην Ελλαδα εχει μονο ανηφορα και ποτε κατηφορα.
Καθε χρονο μια καραμελλα για να ανεβουν οι τιμες με σταθερες τιμες υλικων....
Τι αλλαξε απο περσυ λοιπον και ανεβηκαν οι τιμες?
πρεπει να καταλαβουμε ολοι πλεον ,οτι οι παχιες αγελαδες μας τελειωσαν...
Ο τζιρος φερνει το κερδος....οποιοι το καταλαβουν...θα επιπλευσουν....
 
Κουράστηκα να ακουω για την πιστοποίηση... Εχω δει οπλα ανοιγμένα απο φυσιγγια πιστοποίησης.... Επίσης εχω ανοιξει φυσιγγια μεγάλης εταιρειας με πιστοποίηση και βρηκα μεσα ότι να ναι... Απο διαφορα σκαγια μεχρι διαφορες στο βαρος και στην μπαρούτι.... Ανοιξα φυσιγγι βιοτεχνη τα φθηνιαρικα που λενε πολλοι και ήταν ακριβως όλα του τα υλικα εσωτερικα και άριστης ποιοτητας..... Εγω για ακομα μια φορα στα τσιχλοφυσιγγα θα την βγαλω με 28αρια στο 4.90 το κουτάκι συν 0.20 μεταφορικα 5.10 και οχι μονο λόγο τιμής αλλα επειδή τα εχω τσεκαρει και περυσι για την ποιότητα τους
μακαρη να ειναι και σταθερο οπως περσυ και στην τυμη αλλα προπαντος και στην αποδοση
 
τι πιστοποιηση , περνουν 5 φυσιγγια τα τσεκαρουν στο κανονακι τα πιστοποιουν , και μετα γεμηζουν οτι θελουν , βαζωντας και στο καθε κουτι την πιστοποιηση πανω
 
και συγνωμη δεν λεω για την ΔΟΡΚΑΣ αλλα μηλαω γενηκα για της περησοτερες εταιριες , η ΔΟΡΚΑΣ δεν ξερω τι κανει τα τελευτεα χρονια , γιατι ρηχνω μονο ιδιογωμοση , εδω και 15 χρονια , και μερηκα παλια 20ετιας ετοιμα , και της ΛΑΜΒΡΟ τα παλια πριν τον Ναυπλιοτη , αλλα και ΔΟΡΚΑΣ παλια 3αλφα , και ροτβαι που μου ετυχαν ολα σουπερ παρολου τα χρονια τους , γιατι τα εχω καλα συσκευαση μακρια απο υγρασια και ηλιο
 
Τελικά τον πήρατε ολοι από τον γιακά κι εξάφανιστηκε . Κι ειπα κι εγώ ότι επιτέλους θα μου πει μια καλη δικαιολογία γιατί δεν θέλουν να ακούνε για xanthos . Μαράζι το είχα να ακούσω γιατί δεν θα ξαναφέρουν . Τεσπα , υπάρχουν κι άλλου πορτοκαλιές .
 
Τελικά τον πήρατε ολοι από τον γιακά κι εξάφανιστηκε . Κι ειπα κι εγώ ότι επιτέλους θα μου πει μια καλη δικαιολογία γιατί δεν θέλουν να ακούνε για xanthos . Μαράζι το είχα να ακούσω γιατί δεν θα ξαναφέρουν . Τεσπα , υπάρχουν κι άλλου πορτοκαλιές .
Δεν νομίζω να είπαμε κάτι κακό ή υπερβολικό. Μια κουβέντα κάναμε και όποιος θέλει συμμετέχει. Αν είχε ξεπεράσει κάποιος τα όρια εδώ είμαστε να τον επαναφέρουμε άλλωστε...
 
Δεν νομίζω να είπαμε κάτι κακό ή υπερβολικό. Μια κουβέντα κάναμε και όποιος θέλει συμμετέχει. Αν είχε ξεπεράσει κάποιος τα όρια εδώ είμαστε να τον επαναφέρουμε άλλωστε...
Πιστεύω ότι ξέφυγε εκτός θέματος η κουβέντα. Υπάρχουν αρκετά topics για να συζητηθούν τα φυσίγγια, τα σκάγια, οι πιστοποιησεις κλπ. Αυτό το θέμα θα έπρεπε να είναι για να γίνονται ερωτήσεις προς την εταιρεία, να εκφράζονται οι προβληματισμοί μας και να γίνονται και οποίες ανακοινώσεις από την πλευρά τους. Τώρα αν και έχουν γίνει τέτοια ποσταρισματα, έχουν χαθεί μέσα σε όλο αυτό. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.
 
Πιστεύω ότι ξέφυγε εκτός θέματος η κουβέντα. Υπάρχουν αρκετά topics για να συζητηθούν τα φυσίγγια, τα σκάγια, οι πιστοποιησεις κλπ. Αυτό το θέμα θα έπρεπε να είναι για να γίνονται ερωτήσεις προς την εταιρεία, να εκφράζονται οι προβληματισμοί μας και να γίνονται και οποίες ανακοινώσεις από την πλευρά τους. Τώρα αν και έχουν γίνει τέτοια ποσταρισματα, έχουν χαθεί μέσα σε όλο αυτό. Τουλάχιστον εγώ έτσι το βλέπω.
Δεν συμφωνώ με αυτό Στέφανε. Τα περισσότερα μηνύματα ήταν για να πουν ένα μπράβο για τα φυσίγγια της Δορκάς και για να μάθουμε σαν καταναλωτές για τις τιμές των φυσιγγίων. Αν αρχίζαμε να μιλάμε για κοντάκια και τσοκ τότε ναι θα ήταν εκτός θέματος. Τώρα αν υπάρχουν και 1,2 μηνύματα που ξεφεύγουν δεν νομίζω ότι αυτό είναι αιτία για να μην γράψει άλλο ο οποισδήποτε επαγγελματίας. Άποψη μου πάντα.
 
Καλημέρα και από μένα σε όλους.
Θα έλεγα ότι τα οικονομικά κριτήρια είναι θέμα που κρύβει αρκετή υποκειμενικότητα που εξαρτάται από την τσέπη του καθενός. Αυτό που διαπιστώνει όμως κανείς από τις συζητήσεις είναι νομίζω η σταθερή απόδοση κάποιου φυσιγγίου. Επίσης βλέπω αρκετούς συναδέλφους με κάποιες επιπλέον γνώσεις να ανοίγουν τα φυσίγγια και στην ουσία να κάνουν τους ντετέκτιβ ώστε να διαπιστώσουν το setup. Δεν θα ήταν ευκολότερο να στο site της εταιρείας να αναφέρονται περισσότερα στοιχεία όπως πυρίτιδα, καψούλι κτλ; Αν μάλιστα για κάποιο λόγο αλλάξει κάτι π.χ. το καψούλι ή η πυρίτιδα θα μπορούσε να λέει η εταιρεία ότι από τον τάδε ημερομηνία ισχύει νέα σύνθεση. Έτσι ούτε με την εκτύπωση της συσκευασίας θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα αναγραφόμενα στοιχεία αφού έτσι και αλλιώς εκεί δεν δίνονται αρκετά στοιχεία.
Εξάλλου το να αλλάξει κάτι στο setup το βρίσκω φυσιολογικό, καθώς κάλλιστα μπορεί να μην είναι διαθέσιμη ας πούμε η πυρίτιδα μέσα στο δίμηνο, που πιθανόν κάνετε τον προγραμματισμό σας, αλλά σε μεταγενέστερο χρόνο. Σε τέτοιες περιπτώσεις είμαι σίγουρος πως έχετε κάποιο "ισοδύναμο αντίστοιχο setup" να χρησιμοποιήσετε. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να μην το αναφέρετε, με μηδενικό κόστος στην ιστοσελίδα σας. Επιπλέον νομίζω πως είναι πολύ θετικό για μια εταιρεία να ενημερώνει τους πελάτες της με ακρίβεια για τα προϊόντα της και να τους αντιμετωπίζει με σοβαρότητα, δείχνοντας ότι δεν έχει να φοβάται τίποτε.
Ελπίζω να μην σας κούρασα και σας εύχομαι μια πολύ καλή και ευχάριστη Κυριακή.
 
Αν δεν κοινοποιηται στο αγοραστικο κοινο η όποια αλλαγη στο φυσιγγι,αυτο γινεται εκ του πονηρου!
Μια εταιρια που σεβεται τον πελατη της και εχει βεβαιοτητα για την ποιοτητα και αποτελεσματικοτητα του προιοντος της,δεν εχει λογο να μην το κανει.
Προφασεις,για συνταγες και στησιματα που δεν θελουν να κοινοποιηθουν στο ανταγωνισμο,δεν ευσταθουν!
Ο καθενας μπορει ν'αγορασει ενα κουτι φυσιγγια και να τα εξετασει ενδελεχως,μαθαινοντας τα "μυστικα"του...
Οποτε,ποιος ο λόγος;
Αυτο σαν μια γενικη τοποθετηση,που αφορα ΟΛΕΣ τις εταιριες-βιοτεχνιες του χωρου!
 
Αν δεν κοινοποιηται στο αγοραστικο κοινο η όποια αλλαγη στο φυσιγγι,αυτο γινεται εκ του πονηρου!
Μια εταιρια που σεβεται τον πελατη της και εχει βεβαιοτητα για την ποιοτητα και αποτελεσματικοτητα του προιοντος της,δεν εχει λογο να μην το κανει.
Προφασεις,για συνταγες και στησιματα που δεν θελουν να κοινοποιηθουν στο ανταγωνισμο,δεν ευσταθουν!
Ο καθενας μπορει ν'αγορασει ενα κουτι φυσιγγια και να τα εξετασει ενδελεχως,μαθαινοντας τα "μυστικα"του...
Οποτε,ποιος ο λόγος;
Αυτο σαν μια γενικη τοποθετηση,που αφορα ΟΛΕΣ τις εταιριες-βιοτεχνιες του χωρου!

Φυσικα και εκ του πονηρου γινονται Γιαννη. Αν δηλωσεις καποια τεχνικα χαρακτηριστικα οπως αρχικες, πιεσεις, τα οποια ειναι μετρησιμα
θα δεχθεις μεγαλη κριτικη αν στις μετρησεις βρεθουν αλλα πραγματα. Τα νουμερα τα εχουν οι περισσοτερες βιοτεχνιες που γεμιζουν φυσιγγια.

Αν παλι δηλωσεις επισημα την πυριτιδα που γεμιζεις και σου βρουν αλλη μεσα παλι δινεις μετωπο για κριτικες.

Μια μεγαλη ελληνικη εταιρεια ειχε δηλωσει πριν λιγα χρονια οτι δεν δημοσιευει τεχνικα χαρακτηριστικα για να μην μπερδευει τον κοσμο (και καλα)

Ωραιες οι διαφημισεις, αλλα ακομη καλυτερα θα ηταν αν μπορουσαν οι εκπροσωποι των εταιρειων να απαντουσαν με επιχειρηματα στα καυτα και δικαιολογημενα ερωτηματα του κυνηγου/καταναλωτη οπως γινεται και σε ολες τις χωρες του κοσμου. Φυσικα η διατηρηση ενος κοσμιου πλαισιου και απο αυτον που ερωτα και απο αυτον που απαντα πρεπει να θεωρειται δεδομενη.
 
Αν και είναι αρκετά υπερτιμημένα τα φυσίγγια στην Ελλάδα,όπως π.χ. το νέο βελόξ(πολύ καλό φυσίγγι), το οποίο έχει χονδρική 6,80€ με Ισπανικές πυρίτιδες τα πιο πολλά,θα ήθελα να ρωτήσω τον κ. Παπαδόπουλο, γιατί σταματήσαν να παράγουν τα μαλλινόταπα 2001 αν δεν κάνω λάθος; και φυσικά εάν πρόκειται να ξαναβγούν και πάλι στην αγορά ή προτίθονται να βγάλουν κάποιο άλλο μαλλινόταπο φυσίγγι.
 
Τώρα θα ήθελα να ρωτήσω πώς εξηγείται αυτή η μείωση της τιμής κατά 40 λεπτά στο κουτι του express σε γνωστό κατάστημα της αθηνας.ειναι κάποια προσφορά έπεσε ο μόλυβδος ή συμβαίνει κάτι άλλο?

Κατάλαβαν οι "μεγάλοι" ότι το ξεσκονισμα στα ράφια τους θα είναι η μοναδική τους ασχολία φέτος όπως το πηγαίνανε... Αλλά τώρα το πουλάκι πέταξε... Και δεν είναι χαζό να ξαναγυρίσει στη φάκα παρά το τυρί..
 
ποιο φυσιγγι βγαινη με Μαλλινη ταπαthinkδε λεω για το δορκα, αλλα και τους αλλους,
ελληνες και ιταλους κατασκευαστες.
χαρτοπολτος ειναι ,και ζητανε 15 ευρω το κουτι ,τα 25,
και στα [συλλεκτικα αποδημιτιικα]οπως τα λενε ευρω και φυσιγγι:eek:
βρειτε ενα φυσιγγι με πραγματικη μαλλινη ταπα να πω χαλαλι τους τα λεφτα που το πουλανε.............
Ενα ΜΠΡΑΒΟ και στα παιδια που [ανοιγουν]και παρουσιαζουν τα υλικα που ειναι γεμισμενα τα φυσιγγια
Φίλε μου, εάν οι εταιρίες έβαζαν γνήσια μάλλινη τάπα και με αυτές τις πυριτιδες, η τάπα θα επερνε φωτιά με την αναφλεξη.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top