ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ: Συμμετοχή Επαγγελματιών στο Φόρουμ

Πιστεύετε πως η εικόνα του φόρουμ, αποτελεί για κάποιον επαγγελματία, κίνητρο συμμετοχής του σ΄αυτό;

  • ΝΑΙ

    Votes: 48 84,2%
  • ΟΧΙ

    Votes: 9 15,8%

  • Total voters
    57
Status
Not open for further replies.
Δε νομίζω ότι είναι κακό το να ψάχνεται και να βελτιώνεται ο καθένας σε αυτό που του αρεσει. Αν ήταν έτσι δε θα είχε νόημα και καμία επιστήμη. Δεν νομίζω ότι είναι αυτο και το θέμα που έχει προκύψει. Η κυνηγετική κοινότητα χωράει και αυτόν που το βλέπει επιστημονικά και εσενα που θελεις να το βλέπεις ρομαντικά κ.Διαμαντή .
Αν δεν υπήρχε η επιστήμη θα ρίχναμε ακόμα με εμπροστογεμη μαύρης μπαρουτης και θα πηγαίναμε στο καρτέρι με το γομαρι όχι με το 4χ4. ;)
 
Θέλω να φτιάξω ένα θέμα και να μεταφέρω όλα τα άσχετα μηνύματα εκεί μέσα και δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω. Λίγος σεβασμό ρε μάγκες στον κόπο της διαχείρισης και στα μέλη που θέλουν να διαβάζουν το οποιοδήποτε θέμα. Το είπαμε 10 φορές να μην ξεφεύγουμε από το θέμα. Τι άλλο να πούμε για να γίνει κατανοητό? Μετά θα λέτε πάλι ότι έπρεπε να επέμβουμε νωρίτερα...όταν μας γράφετε στα παλιά σας τα παπούτσια ποιο το νόημα της επέμβασης τότε?
 
Βασίλη κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει άσχετο ποστ στο θέμα αυτό. Διαβάζοντας όλα τα ποστ, μπορεί ο κάθε νοήμων επισκέπτης να βοηθηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα της δημοσκόπησης. Βέβαια, έχουν διαγραφεί κάποια άλλα ποστ σε άλλο θέμα που θα τον βοηθούσε να σχηματίσει ακόμη πιο σφαιρική εικόνα και κατά συνέπεια άποψη.
Κρίνοντας από τα ποστ (διαγραμμένα και μη) τις συμπεριφορές μας, είναι η εικόνα του φόρουμ ελκυστική για έναν επαγγελματία ώστε να αποφασίσει τη συμμετοχή του στο φόρουμ; think
 
Βασίλη κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει άσχετο ποστ στο θέμα αυτό. Διαβάζοντας όλα τα ποστ, μπορεί ο κάθε νοήμων επισκέπτης να βοηθηθεί για να απαντήσει στο ερώτημα της δημοσκόπησης. Βέβαια, έχουν διαγραφεί κάποια άλλα ποστ σε άλλο θέμα που θα τον βοηθούσε να σχηματίσει ακόμη πιο σφαιρική εικόνα και κατά συνέπεια άποψη.
Κρίνοντας από τα ποστ (διαγραμμένα και μη) τις συμπεριφορές μας, είναι η εικόνα του φόρουμ ελκυστική για έναν επαγγελματία ώστε να αποφασίσει τη συμμετοχή του στο φόρουμ; think
Η ερώτηση που έβαλες στο τίτλο τι σχέση έχει με το ότι υπάρχουν ειρωνίες στο φόρουμ; Όχι προς τους επαγγελματίες. Τέλος πάντων ακόμα και αυτά που γράφω εγώ ξέρω ότι κουράζουν κόσμο. Για αυτό πρέπει να μπει μια τελεία. Όταν θεωρήσαμε σωστό να επεμβουμε το κάναμε. Από εκεί και πέρα καλό είναι να μας σεβαστείτε και να προχωρήσουμε παρακάτω. Δεν το συνεχίζω άλλο από μεριάς μου, δεν έχει νόημα.
 
Η ερώτηση που έβαλες στο τίτλο τι σχέση έχει με το ότι υπάρχουν ειρωνίες στο φόρουμ; Όχι προς τους επαγγελματίες...
Σχετικότατα. Εδώ φτάσαμε στο σημείο για μερικούς, οι ειρωνείες μεταξύ μας να ενοχλούν και οι ειρωνείες απέναντι στους επαγγελματίες να είναι εντελώς φυσιολογικό φαινόμενο και μάλιστα υποχρεωτικά αποδεκτό από τον επαγγελματία...
... Για αυτό πρέπει να μπει μια τελεία.
Όπως θέλεις. Εσύ είσαι ο διαχειριστής και εμείς υπακούμε...
Όταν θεωρήσαμε σωστό να επεμβουμε το κάναμε.
Δηλαδή θα μπορούσατε να επέμβετε και πιο πριν, εν τη γενέσει του, αλλά απλά δεν θεωρήσατε σωστό να το κάνατε τότε; Αυτό κατά τη γνώμη μου είναι μεγαλύτερο σφάλμα...
Από εκεί και πέρα καλό είναι να μας σεβαστείτε και να προχωρήσουμε παρακάτω.
Προσωπικά εγώ, έδωσα κάποιο δικαίωμα σε εσάς ή σε οποιονδήποτε για να πει ότι δεν τον σεβάστηκα;
Τα περί σεβασμού, μεγάλη κουβέντα και νομίζω δεν είναι της παρούσης...
Δεν το συνεχίζω άλλο από μεριάς μου, δεν έχει νόημα.
Οκ. Η απάντησή μου, δεν έχει θέση εναντίωσης απέναντί σου (και το γνωρίζεις φαντάζομαι) αλλά απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα από την δική μου οπτική γωνιά, επειδή αναφέρθηκες σε μένα...
 
Θέλω να φτιάξω ένα θέμα και να μεταφέρω όλα τα άσχετα μηνύματα εκεί μέσα και δεν ξέρω τι τίτλο να βάλω. Λίγος σεβασμό ρε μάγκες στον κόπο της διαχείρισης και στα μέλη που θέλουν να διαβάζουν το οποιοδήποτε θέμα. Το είπαμε 10 φορές να μην ξεφεύγουμε από το θέμα. Τι άλλο να πούμε για να γίνει κατανοητό? Μετά θα λέτε πάλι ότι έπρεπε να επέμβουμε νωρίτερα...όταν μας γράφετε στα παλιά σας τα παπούτσια ποιο το νόημα της επέμβασης τότε?
Περί ανέμων και υδάτων να το πούμε....
 
  • Like
Reactions: jdp
Βασίλη, γνώμη μου είναι ότι έχει πολλές προεκτάσεις το θέμα του επαγγελματισμού και οτιδήποτε γράφεται γύρω από ειδίκευση και έρευνα, έχει την ουσία του. Πόσο μάλιστα, όταν ο ίδιος ο συγγραφέας ενός θέματος δεν έχει αντίρρηση με τον πλουραλισμό των απόψεων. Εκτός θέματος θα ήταν αν αρχιζαμε να μιλάμε για τα γραμμάρια που χρειάζεται το τρυγονι για να καταβληθεί.
Νομίζω πως δεν πρέπει να δίνετε τόσο σημασία στις εύκολες κριτικές που σας προσάπτουν κάποιοι. Ως γνωστόν, ο μη συμμετέχοντας στον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει. Στο άγχος σας, να προλάβετε καταστάσεις, μην φτάσετε στο άλλο άκρο και δημιουργείτε...ταμπού.
Τώρα θα ήθελα να αναφερθώ στα πολύ όμορφα και γλαφυρά γραφωμενα του συμπαθεστατου Διαμαντέα, αφού πρώτα του ευχηθώ να χαίρεται σήμερα τους εορτάζοντες του, αν θυμάμαι καλά πρέπει να γιορτάζει η σύζυγος του.
Διαμαντή, είσαι απόλαυση στις περιγραφές σου, αλλά γιατί προσάπτεις τέτοιους χαρακτηρισμους σε όσους θέλουν να εμβαθύνουν λίγο παραπάνω σε κάποια αντικείμενα. Ακόμα και αν την αναζήτηση του την πάει σε επίπεδο....επιστήμης όπως λες. Έτσι είναι όπως ακριβώς τα λες για τους προγόνους μας, αλλά σκέψου και λίγο τον εαυτό σου. Αν ακολουθούσες την λογική που αναφέρεις, δεν θα έπρεπε να εμφανίζεσαι με ωραία γιλεκάκια και πανέμορφα ήδη σκοπευτηριου, δεν θα έπρεπε να δοκιμάζεις φυσίγγια και τσοκ στους πίνακες, δεν θα έπρεπε να έχεις το καλύτερο σύστημα μεταφοράς σκύλων, δεν θα έπρεπε να ψάχνεσαι με τα μέτρα των όπλων σου (θυμάμαι τις εργασίες που έκανες για την προσθήκη χτενιου στην Es100), δεν θα έπρεπε να φοράνε οι φερμαντζηδες μπιπερ στα σκυλιά τους και πολλά άλλα.
Όλες αυτές οι αναζητήσεις δεν νομίζω ότι αποτελούν τροχοπέδη για την συμμετοχή κάποιου επαγγελματία. Εξάλλου έτσι όπως έχει εξελιχθεί και το εμπόριο, στην απόλυτη εξειδίκευση βασίζεται. Ζακέτα φλις για κρύο, ζακέτα για Νοέμβρη, ζακέτα για Οκτώβριο, ζακέτα για Γενάρη, και πάει λέγοντας. Ο εξαιρετικός για παράδειγμα Παρδαλάκης του οποίου την δουλειά μας παρουσιάζεις και επιτυχώς μας ενημερώνεις, δεν νομίζω να έτυχε ποτέ περίεργης συμπεριφοράς από κανέναν. Ένας εξαιρετικός επαγγελματιας που δεν χρησιμοποιεισαι ποτέ κορώνες για τα.....δήθεν καλύτερα προϊόντα στον κόσμο που φέρνει στο μαγαζί του.
Στην καθημερινοτητα μας πάμε κατά διαόλου, επειδή κάνουμε το αντίθετο από το να αναζητούμε την αλήθεια. Τρώμε αμάσητο ότι μας πετάνε και ότι μας χαϊδεύει τα αυτιά.
Είμαστε μια κοινότητα που δραστηριοπειται αναπόφευκτα με αντικείμενα που φέρουν επιτεύγματα της τεχνολογίας και είναι φυσικό ο κόσμος να θέλει να ασχοληθεί και με μέταλλα και με βλάβες και με τα πάντα.
Αυτά φίλε Διαμαντεα !!!
 
Last edited:
Λοιπον καταρχην να ζητησω αμμεσα απο την διαχειριση ο παραπανω πρωτευουσιανος να παρει τους χαρακτηρισμους για μας τους αμορφωτους κυνηγετικα επαρχιωτες πισω ,μουτζαχεντιν ειστε εσεις στην αθηνα που ζειτε σε ζουγκλα εμεις ζουμε σε παραδεισο, εσεις ειστε που γλειφετε και ψαχνετε να κανετε κουμπαρους αμορφωτους επαρχιωτες να σας δειξουν κανα μερος μπας και δειτε κανα πουλι , κυνηγοι της οθονης ,παντα θα μας ζηλευετε γιατι οποτε γουσταρουμε ειμαστε στο βουνο στην θαλασσα , κατι τετοιοι με την δικη σου αποψη για τους επαρχιωτες εχουν κανει πολλους τοπικιστες και δεν θελουν να σας δουνε στους κυνηγοτοπους της επαρχιας , λοιπον παρακαλω να φυγουν αμμεσα ολοι οι αμορφωτοι επαρχιωτες απο το φορουμ να μεινετε η γνωστη κλικα που κανατε το αρτεμις μπουρδελο και μαλλον και αυτο τωρα , οι μορφωμενοι του αστικου κεντρου , της ομαδας του viber να τα λετε μεταξυ σας , πω πω πως λυπαμαι ορισμενους εδω μεσα να ξερατε, μιλατε για ισοπεδοτισμο που πατε στην επαρχια και βαρατε ακομη και τα χελιδονια , που πατε στον βαλτο και δεν ξεχωριζεται το παπι απο τον γλαρο, που ανεβενεται στον εβρο στην εναρξη και οτι κροτοφοβικο σκυλι το παρατατε εκει , εσεις οι μορφωμενοι ....
 
Last edited:
και βλεπω στο παραπανω απο μενα συκοφαντικο και απαξιωτικο κειμενο καποιοι κανατε like χαχαχαχ φυσικα οι περισσοτεροι εαν οχι ολοι ειστε μορφωμενοι της χαβουζας, εσεις που σε 15 μερες θα αρχισετε τα τηλεφωνα στην επαρχια και θα μας αποκαλειτε φιλαρακια και θα μας ρωτατε εαν εχει κανενα πουλι, ε οχι ρε φιλε ποτε δεν θα σου πω που και εαν εχει πουλια , αυτα ειναι για την παρτη μας , εμεις κανουμε χιλιομετρα εμεις ξενυχταμε να βρουμε κανα πουλι , εσυ εξυπνε μορφωμενε που θες με ενα τηλεφωνο σου πω που εαν εχει πουλια , εμεις ειμαστε μουτζαχεντιν μιλαμε αλλη γλωσσα
 
Παντως συνονοματε, επειδη ολοι στο ιδιο καζανι βραζουμε, εχω δει μουτζαχεντιν οπως λες και στην επαρχια και φανταζομαι θα υπαρχουν και στην Αθηνα, απλα με το να διαλεγω παρεες οταν ανεβαινα, δεν τους συναντουσα. Πρωτιστως ειναι θεμα παιδειας, και οχι καταγωγης, να ξερεις
 
Ρε λεβέντες Γιατί ξεφύγαμε πάλι?Ηρεμία ρε παιδιά...εδώ είμαστε για να μοιραζόμαστε απόψεις γνώμες και να ασχολούμαστε με αυτό που αγαπάμε...Μην πιάνετε τα άκρα...ΗΡΕΜΙΑ...
Γιατί δεν έχει ξεκινήσει το κυνήγι ακόμα..................όσο λυπηρό και τραγικό κι αν ακούγεται αυτό................
 
και βλεπω στο παραπανω απο μενα συκοφαντικο και απαξιωτικο κειμενο καποιοι κανατε like χαχαχαχ φυσικα οι περισσοτεροι εαν οχι ολοι ειστε μορφωμενοι της χαβουζας, εσεις που σε 15 μερες θα αρχισετε τα τηλεφωνα στην επαρχια και θα μας αποκαλειτε φιλαρακια και θα μας ρωτατε εαν εχει κανενα πουλι, ε οχι ρε φιλε ποτε δεν θα σου πω που και εαν εχει πουλια , αυτα ειναι για την παρτη μας , εμεις κανουμε χιλιομετρα εμεις ξενυχταμε να βρουμε κανα πουλι , εσυ εξυπνε μορφωμενε που θες με ενα τηλεφωνο σου πω που εαν εχει πουλια , εμεις ειμαστε μουτζαχεντιν μιλαμε αλλη γλωσσα


Παρεκτρέπεσαι φιλέ μου το πηρές πολύ προσωπικά δεν λέει για σένα .
μια ρωτηση ομως δεν εχεις δει τετοιες συμπεριιφορες?

Υπάρχουν και ΟΙ Αθηναίοι και ΟΙ ΕΠΡΧΙΩΤΕΣ που έχουν συμπροφορές που δεν είναι σωστές αλλά τέτοιο μένος για τους Αθηναίους ...ασε που πρέπει να τσαντιστώ και με τους 2 γιατί μεγάλωσα και έζησα επαρχία που είχαμε μουτζαχεντιν αλλά και στην Αθήνα που ζω συνάντησα πολλούς ,απλά διαλέγεις εσύ τις παρέες σου και προχώρας

ΤΟ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ κάνει κακό που αναφέρεις το εμείς είναι πιο δυνατό


και για πες τώρα ποιος σε παίρνει Τηλ και σε θυμάται όταν θέλει να κυνηγήσει Η θέλει πληροφορίες ,να τον κόψεις από παρέα σου κάνει κακό σε εκμεταλλεύεται

και σε χαλαει στειλτο σε πμ να προσεχουμε .sarcastic.
 
Η όλη κατάσταση έχει αρχίσει και κουράζει τρομακτικά.καλα θα κάνουν τα παιδιά της διαχείρισης να το κλειδώσουν το topic γιατί έχουμε μπει σ εναν λαβύρινθο χωρίς το μιτο της Αριάδνης.απο κει και πέρα αν θέλει κάποιος επαγγελματίας τη συμμετοχή του και τη διαφήμιση του μέσω του φόρουμ καλό θα είναι να βρεθεί ένας τρόπος ώστε η συμμετοχή του να είναι επικερδής και για τις 2 πλευρές όπως επίσης να είναι κάπως δεσμευτική η συμμετοχή του σε οποιαδήποτε εκδήλωση του φόρουμ.θα ήταν καλό αφού ο επαγγελματίας διαφημίζεται κσι συμβάλει οικονομικά στη λειτουργία του φόρουμ να διαχειρίζεται την ενότητα του μονος του με την διακριτική παρέμβαση της διαχείρισης χωρίς όμως να έχει ευθύνη η διαχ.για αναρμοστες συμπεριφορές.τελος σε οποιον δεν αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί το φόρουμ ας το λύσει σε προσωπική επικοινωνια με τους υπεύθυνους γιατί πολύ απλά τους υπόλοιπους δεν μας ενδιαφέρει.ωρα να πάμε παρακάτω νομιζω
 
Last edited:
Να σου πω την αλήθεια, τον χαρακτηρισμό κυνηγαραδες, τον έχω συναντήσει πιο πολύ στην επαρχία παρά στα αστικά κέντρα.
........ νομίζω ότι ο άνθρωπος είπε ΞΕΚΑΘΑΡΑ ...... πιό πολύ .....
όχι ότι στην Αθήνα δεν υπάρχουν κυνηγαράδες και όχι ότι στην επαρχία δεν υπάρχουν σωστοί κυνηγοί με παιδεία.
και παρόλο επαρχιώτης , θα συμφωνήσω μαζί του.

βέβαια θα συμφωνήσω και με τους προλαλήσαντες , ότι δεν βλέπω τον λόγο για τόσο πάθος και μίσος .........

ηρεμία βρε παιδιά ......... ηρεμία .
εξάλλου το σπουδαίο γεγονός σήμερα είναι ........ 30 και τρείς ακόμη ...... ΟΛΕ.
 
Λοιπον καταρχην να ζητησω αμμεσα απο την διαχειριση ο παραπανω πρωτευουσιανος να παρει τους χαρακτηρισμους για μας τους αμορφωτους κυνηγετικα επαρχιωτες πισω
Εντάξει συνάδελφε, τα πήρα πίσω, άσε την διαχείριση ήσυχη. Εγώ απλά έγραψα ότι στην επαρχεία που δεν υπάρχει πολύ ειδίκευση, έχω συναντήσει πολλά περισσότερα κακώς κείμενα από ότι στα αστικά κέντρα. Δεν φωτογράφισα εσένα, ούτε κανέναν άλλον φίλο επαρχιώτη.
Δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις.....αυτή είναι η αλήθεια.
 
Ευχαριστώ Γιώργο για την Μαρίνα,να'σαι καλά.
Ότι ειπά το είπα από αγανάκτιση,βλέποντας τόσους καυγάδες και στο θέμα των τσοκ του κ.Σωτηρόπουλου,αλλά και στα άλλα θέματα...,με την επιμονή μερικών,που φέρνουν κάποιον σε δύσκολη θέση.
Προσωπικά ναι! ψάχνομαι εν μέρη σε ενα κοντάκι(εαν είχα την οικονομική άνεση) και με τα τσόκ για το κυνήγι που κάνω και σε αυτό με "παρέσυραν" αυτά που διαβάζω στο φόρουμ,αλλιώς είμαι τόσο πολύ παραδοσιακός, που θα ήμουν πολύ πίσω σε μερικά πράγματα,δεν ντρέπομαι να το πω.
Τα περί σκοπευτηρίου,είναι "απωθημένα" ετών,τα οποία με κάνουν να αισθάνομα ψυχολογικάι καλύτερα.
Θα ήμουν πιο πολύ ενεργός στο φόρουμ και στις εκδηλώσεις σας κλπ.. και θα έκανα και πλακίτσες,γιατί είμαι αυθόρμητος άνθρωπος,αλλά οι εικόνες των φόρουμ εδώ και μερικά χρόνια,μου έχουν κάνει κακό στην ψυχολογία,σε συνδιασμό με την δύσκολη καθημερινότητά μας.
Όσοι με έχουν γνωρίσει...πιστεύω να καταλαβαίνουν αυτά που λέω..

Ρε Βίκτωρα μην αρπάζεσαι καλέ μου φίλε. Μην παίρνετε προσωπικά την κάθε κουβέντα. Κανείς δεν είναι πρωτευουσιάνος,όλοι από κάπου καταγόμαστςε,απλά καποιοι είναι πολύ τυχεροί (της επαρχίας) και άλλοι άτυχοι (οι των άστυ κλεινόμενοι),όπως είμαι και εγώ.

Άντε γιατί στενοχωρούμαι και τα εξαίσια παιδιά της διαχείρισης,που είναι πολύ λεπτή καμιά φορά η θέση τους. Την καλημέρα μου σε όλους!!
 
Ρε Βίκτωρα μην αρπάζεσαι καλέ μου φίλε. Μην παίρνετε προσωπικά την κάθε κουβέντα. Κανείς δεν είναι πρωτευουσιάνος,όλοι από κάπου καταγόμαστςε,απλά καποιοι είναι πολύ τυχεροί (της επαρχίας) και άλλοι άτυχοι (οι των άστυ κλεινόμενοι),όπως είμαι και εγώ.

Άντε γιατί στενοχωρούμαι και τα εξαίσια παιδιά της διαχείρισης,που είναι πολύ λεπτή καμιά φορά η θέση τους. Την καλημέρα μου σε όλους!!

Αμα σου πω οτι επεσε το ματι μου στο ονομα και εκ παραδρομης νομιζα πως ελεγες εμενα; Ειναι και σπανιο βλεπεις, οποτε εχει συνηθισει το μυαλο. o_O
 
Άρε Διαμαντεα παιχτουρα :cool:
Μην απορείς με τον Βίκτωρα, απλά δεν έχουμε γνωριστεί και μπορεί να έχει διαμορφώσει άποψη για μένα από τρίτους.
Διαμαντή, πάντως αν το καλοσκεφτεις δεν υπάρχουν και τόσοι τσακωμοι όσοι θέλουν κάποιοι να παρουσιαζονται, ότι γίνονται.
Αν δημιουργηθηκε λίγος ντόρος με έναν επαγγελματία, βάλτο στα θετικά. Τα αδιάφορα θέματα να φοβάσαι :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top