ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ: Συμμετοχή Επαγγελματιών στο Φόρουμ

Πιστεύετε πως η εικόνα του φόρουμ, αποτελεί για κάποιον επαγγελματία, κίνητρο συμμετοχής του σ΄αυτό;

  • ΝΑΙ

    Votes: 48 84,2%
  • ΟΧΙ

    Votes: 9 15,8%

  • Total voters
    57
Status
Not open for further replies.
Συμμετοχή επαγγελματιών εννοείται.Σε συγκεκριμένο όμως πλαίσιο...Δεν μας νοιάζει ούτε η Αστροφυσική ούτε η επιστήμη υλικών ούτε η μακρό και μικροικονομια ούτε ο δείκτης του χρηματιστηρίου της Νέας Υόρκης...οι επαγγελματίες θα είναι εδώ δίνοντας μας πραγματικές δοκιμές των προϊόντων τους...Δοκιμές στο κυνήγι η στο σκοπευτήριο ...τίποτα άλλο ...πράξη και όχι μόνο θεωρία...

Ύ.Γ.προϋπόθεση για να διαφημίζονται εδώ απαίτηση εκ της διαχείρισης Προσφορές αποκλειστικά για τα μέλη του forum...
 
Χρήστο ωραίο θέμα, μπραβο φίλε! Ελπίζω να γίνει υγιή συζήτηση. Θα πω την γνώμη μου μόλις βρω χρόνο. Πάντως ωραία πρωτοβουλία!! :)
γιατι να μην γινει αν σεβομαστε τις αποψεις ολων εστω και αν δεν συμφωνουμε δεν υπαρχει προβλημα
 
Εκφράζει πάλι μόνο προσωπική άποψη για αποφυγή κάθε παρεξηγήσεις....μόνο κερδισμένοι βγαίνουν από το φόρουμ!και όπως τους αρέσει όταν ακούγονται καλές κριτικές(καλοπροαίρετα η μη) έτσι θα δέχονται και την κριτική και αν θέλουν ας βάλουν και κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν τα λεγόμενά τους!
 
Εκφράζει πάλι μόνο προσωπική άποψη για αποφυγή κάθε παρεξηγήσεις....μόνο κερδισμένοι βγαίνουν από το φόρουμ!και όπως τους αρέσει όταν ακούγονται καλές κριτικές(καλοπροαίρετα η μη) έτσι θα δέχονται και την κριτική και αν θέλουν ας βάλουν και κάποια στοιχεία που να αποδεικνύουν τα λεγόμενά τους!
Γνώμη μου επιβεβλημενα πραγματικά στοιχεία και όχι άλλη βιβλιογραφία η παραπομπές σε ξένα Φόρουμ...Και γιατί όχι τυχαια επιλογή των μελών του φόρουμ για πραγματοποίηση δοκιμών???έχεις αυτό που λες ???δώσ'το σε πέντε ανθρώπους τυχαια να δοκιμάσουν υπο συγκεκριμένες παραμέτρους και συνθήκες να ανέβουν τα αποτελέσματα των δοκιμών-πινακων να βγάλουμε συμπέρασμα αδερφέ...
 
Γνώμη μου επιβεβλημενα πραγματικά στοιχεία και όχι άλλη βιβλιογραφία η παραπομπές σε ξένα Φόρουμ...Και γιατί όχι τυχαια επιλογή των μελών του φόρουμ για πραγματοποίηση δοκιμών???έχεις αυτό που λες ???δώσ'το σε πέντε ανθρώπους τυχαια να δοκιμάσουν υπο συγκεκριμένες παραμέτρους και συνθήκες να ανέβουν τα αποτελέσματα των δοκιμών-πινακων να βγάλουμε συμπέρασμα αδερφέ...
Αυτό ακριβώς.πολυ ωραίο το μήνυμα σου
 
Σίγουρα όπως προανέφερε ο Γιώργος (altair) ειναι η καλύτερη διαφήμιση αλλα για να συμμετάσχει πρέπει να έχει αντερα και να είναι έτοιμος να δεχθεί κριτικη και όχι με το παραμικρό "γεια σας και καλή συνέχεια" και γιατί όχι να μην συμβάλλει με το κάτι τι του για την λειτουργία του φόρουμ!
 
Στο σημερινο μοντελο μας σαν φορουμ ο καθε επαγγελματιας θα αντιμετωπισει παρομοια προβληματα. Πολυς κοσμος ειναι ηδη πολυ
ενημερωμενος σε πολλα ζητηματα και απαιτει διαφωτιση σε οτι δεν γνωριζει ακομη η του φαινεται παραξενο η πρωτοτυπο.
Ο επαγγελματιας διαφημιζεται η εχει τη δυνατοτητα διαφημισης μεσω του φορουμ οχι μονο στα μελη αλλα και στους αναγνωστες του φορουμ.
Σε καθε περιεργη ερωτηση ο επαγγελματιας εχει τους τροπους να λαμψει δια της απαντησεως του κανοντας αυτον που εθεσε μια πονηρη ερωτηση να μειωθει στα ματια
αυτων που την διαβαζουν. Το αντιθετο συμβαινει οταν η απαντηση-παντα στα ματια του κοσμου- δεν ειναι ικανοποιητικη η δεν υπαρχει καθολου απαντηση.

Τη λυση που προτεινω εγω για να μπορεσουμε να προσελκυσουμε επαγγελματιες στο φορουμ ειναι αυτο να γινεται σε ενοτητα που θα ειναι καθαρα σε friendly mode και ο επαγγελματιας να ειναι ταυτοχρονα και διαχειριστης του αντιστοιχου θεματος. Ο εξυπνος επαγγελματιας και ο εξυπνος καταναλωτης θα καταλαβουν αμεσως αναλογα και με τις ερωτησεις που αφηνει στο φορουμ και τις απαντησεις που δινονται. Γιαυτη την ενοτητα ο επαγγελματιας πρεπει να συνεισφερει ενα ποσο στο φορουμ σαν σπονσορ για την ενοτητα που διαχειριζεται και ταυτοχρονα διαφημιζεται. Οποιου δεν του αρεσει να ακουει κολακευτικα σχολια για κατι που αυτος δεν συμπαθει, δεν πρεπει και να διαβαζει την ενοτητα αυτη που προοριζεται για fan του συγκεκριμενου προιοντος.

Επειδη διαβαζω πολυ σε αμερικανικα, γερμανικα, αγγλικα και ιταλικα φορουμ μπορω να σας επιβεβαιωσω οτι οι ερωτησεις των καταναλωτων ειναι παντου οι ιδιες,
και ολοι οι κατασκευαστες οπλων, τσοκ, φυσιγγιων κλπ κυνηγετικου εξοπλισμου δεινοπαθουν απο το βομβαρδισμο επιθεσεων καθημερινα, τις οποιες ομως αφηνουν εσκεμμενα να περασουν και απαντουν σε ολες, κερδιζοντας συνεχως ποντους και μεριδια αγορων.
 
Στο σημερινο μοντελο μας σαν φορουμ ο καθε επαγγελματιας θα αντιμετωπισει παρομοια προβληματα. Πολυς κοσμος ειναι ηδη πολυ
ενημερωμενος σε πολλα ζητηματα και απαιτει διαφωτιση σε οτι δεν γνωριζει ακομη η του φαινεται παραξενο η πρωτοτυπο.
Ο επαγγελματιας διαφημιζεται η εχει τη δυνατοτητα διαφημισης μεσω του φορουμ οχι μονο στα μελη αλλα και στους αναγνωστες του φορουμ.
Σε καθε περιεργη ερωτηση ο επαγγελματιας εχει τους τροπους να λαμψει δια της απαντησεως του κανοντας αυτον που εθεσε μια πονηρη ερωτηση να μειωθει στα ματια
αυτων που την διαβαζουν. Το αντιθετο συμβαινει οταν η απαντηση-παντα στα ματια του κοσμου- δεν ειναι ικανοποιητικη η δεν υπαρχει καθολου απαντηση.

Τη λυση που προτεινω εγω για να μπορεσουμε να προσελκυσουμε επαγγελματιες στο φορουμ ειναι αυτο να γινεται σε ενοτητα που θα ειναι καθαρα σε friendly mode και ο επαγγελματιας να ειναι ταυτοχρονα και διαχειριστης του αντιστοιχου θεματος. Ο εξυπνος επαγγελματιας και ο εξυπνος καταναλωτης θα καταλαβουν αμεσως αναλογα και με τις ερωτησεις που αφηνει στο φορουμ και τις απαντησεις που δινονται. Γιαυτη την ενοτητα ο επαγγελματιας πρεπει να συνεισφερει ενα ποσο στο φορουμ σαν σπονσορ για την ενοτητα που διαχειριζεται και ταυτοχρονα διαφημιζεται. Οποιου δεν του αρεσει να ακουει κολακευτικα σχολια για κατι που αυτος δεν συμπαθει, δεν πρεπει και να διαβαζει την ενοτητα αυτη που προοριζεται για fan του συγκεκριμενου προιοντος.

Επειδη διαβαζω πολυ σε αμερικανικα, γερμανικα, αγγλικα και ιταλικα φορουμ μπορω να σας επιβεβαιωσω οτι οι ερωτησεις των καταναλωτων ειναι παντου οι ιδιες,
και ολοι οι κατασκευαστες οπλων, τσοκ, φυσιγγιων κλπ κυνηγετικου εξοπλισμου δεινοπαθουν απο το βομβαρδισμο επιθεσεων καθημερινα, τις οποιες ομως αφηνουν εσκεμμενα να περασουν και απαντουν σε ολες, κερδιζοντας συνεχως ποντους και μεριδια αγορων.
Με όλο τον σεβασμό στη λύση που προτείνεις υπαρχουν κάποια κενά...
1)Εάν υπάρξει οικονομική συνεισφορά το forum αυτόματα χάνει την αξιοπιστία του στα μάτια του οποιουδήποτε καχυποπτου και είναι ευάλωτο σε επιθέσεις τύπου "άσε μας ρε διαχειριστή που τα παίρνεις ...."
2)αν δεν απατώμαι το forum έχει να κάνει με χομπιστες ...επομένως δεν είναι πλατφόρμα διαφήμισης επαγγελματιών που όλοι τυχαια πουλάνε το καλύτερο προϊόν που κυκλοφορεί παγκοσμίως Γιατί από αυτό ζούνε...
3)και σημαντικότερο ερωτήσεις-απαντήσεις συνιστούν θεωρία και η θεωρία απέχει από την πραγματικότητα.Υποχρεωτική παρουσίαση δοκιμών στο γήπεδο κύριε "επαγγελματία" να σου βγάλουμε το καπέλο...

Τα παραπάνω συνιστούν προσωπικη γνώμη ...
 
Με όλο τον σεβασμό στη λύση που προτείνεις υπαρχουν κάποια κενά...
1)Εάν υπάρξει οικονομική συνεισφορά το forum αυτόματα χάνει την αξιοπιστία του στα μάτια του οποιουδήποτε καχυποπτου και είναι ευάλωτο σε επιθέσεις τύπου "άσε μας ρε διαχειριστή που τα παίρνεις ...."
2)αν δεν απατώμαι το forum έχει να κάνει με χομπιστες ...επομένως δεν είναι πλατφόρμα διαφήμισης επαγγελματιών που όλοι τυχαια πουλάνε το καλύτερο προϊόν που κυκλοφορεί παγκοσμίως Γιατί από αυτό ζούνε...
3)και σημαντικότερο ερωτήσεις-απαντήσεις συνιστούν θεωρία και η θεωρία απέχει από την πραγματικότητα.Υποχρεωτική παρουσίαση δοκιμών στο γήπεδο κύριε "επαγγελματία" να σου βγάλουμε το καπέλο...

Τα παραπάνω συνιστούν προσωπικη γνώμη ...

Φιλε μου δεκτη καθε αποψη. Ενα αναλογο μοντελο ακουλουθει το SGW. O Jimmy Muller διαχειριζεται την ενοτητα του και ο Trulock τη δικη του. Οι ερωτησεις και εκει ειναι πολυ ζορικες ομως σε ολα δινονται απαντησεις. Επειδη θα ειναι πλατφορμα διαφημισης και οχι ενοτητα στο πλατυ κοινο θα υπαρχουν λιγοτερες παρεξηγησεις. Αν εγω πχ ειμαι vegetarian τι να γυρευω σε φορουμ που μιλανε για T-Bone Steak? Αν μπω και βρω το περιεχομενο αποκρουστικο ασ προσεχα.
H προταση σου στο 3 παρα πολυ καλη και την ασπαζομαι.
 
Μια και υποθήκε κάτι περι υποχρεώσεων των επαγγελματιών εχω να πω τα εξής.
Νομίζω οτι θα επρεπε να υπάρχει ενα πλαίσιο όσον αφορά την συμμετοχή των επαγγελματιών στο φίρουμ και την παρουσίαση των προιόντων τους σ αυτό.
Τους δίνεται λοιπόν δωρεάν χώρος για παρουσίαση και βήμα να πουν οτι θέλουν. Απο κει και περα όμως θα μπορούσε για παράδειγμα να υπάρχει η υποχρεωτική συνεισφορά τους στην ετήσια φιλανθρωπική υπόστηριξη που κάνουμε σαν φόρουμ καθώς και η προσφορά τους με προϊόντα στην πρωτοχρονιάτικη κλήρωση δώρων του φορουμ.
Για αυτά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορει να ειπωθει τίποτα και απο κανέναν .
 
Μια και υποθήκε κάτι περι υποχρεώσεων των επαγγελματιών εχω να πω τα εξής.
Νομίζω οτι θα επρεπε να υπάρχει ενα πλαίσιο όσον αφορά την συμμετοχή των επαγγελματιών στο φίρουμ και την παρουσίαση των προιόντων τους σ αυτό.
Τους δίνεται λοιπόν δωρεάν χώρος για παρουσίαση και βήμα να πουν οτι θέλουν. Απο κει και περα όμως θα μπορούσε για παράδειγμα να υπάρχει η υποχρεωτική συνεισφορά τους στην ετήσια φιλανθρωπική υπόστηριξη που κάνουμε σαν φόρουμ καθώς και η προσφορά τους με προϊόντα στην πρωτοχρονιάτικη κλήρωση δώρων του φορουμ.
Για αυτά όπως καταλαβαίνετε δεν μπορει να ειπωθει τίποτα και απο κανέναν .
Ορθοτατη η προσέγγιση...υιοθετώ...
 
Φιλε μου δεκτη καθε αποψη. Ενα αναλογο μοντελο ακουλουθει το SGW. O Jimmy Muller διαχειριζεται την ενοτητα του και ο Trulock τη δικη του. Οι ερωτησεις και εκει ειναι πολυ ζορικες ομως σε ολα δινονται απαντησεις. Επειδη θα ειναι πλατφορμα διαφημισης και οχι ενοτητα στο πλατυ κοινο θα υπαρχουν λιγοτερες παρεξηγησεις. Αν εγω πχ ειμαι vegetarian τι να γυρευω σε φορουμ που μιλανε για T-Bone Steak? Αν μπω και βρω το περιεχομενο αποκρουστικο ασ προσεχα.
H προταση σου στο 3 παρα πολυ καλη και την ασπαζομαι.
Στο Τέλος θα με βρίσεις το ξέρω και θα έχεις και δίκιο...απλά επιμένω και η μόνη διαφορά που έχουμε στις απόψεις μας είναι η εξής:η διαφήμιση δεν συνιστά πληροφορία...Και εδώ πιστεύω το ζητούμενο είναι αντικειμενική πληροφορία με αποδείξεις μιας και το forum έχει να κάνει με ανθρώπους που το ψάχνουν λίγο παραπάνω.Ναι σε μια πλατφόρμα διαφήμισης επαγγελματιών αλλά με την διαφορά ότι εδώ δεν θα λες για να διαφημιστεις...Θα πράττεις σε συνεργασία με τα μέλη για να διαφημιστεις...
 
Δημητρη, αν μου επιτρεπεις μια παρεμβαση. Δεν βλεπω που διαφωνητε με τον Παυλο, ή και με μενα, που θα μουν εξισου χαρουμενος βλεποντας επαγγελματιες να διαφημιζουν το προιον τους, με ντοκουμεντα.
 
Το μειζον θεμα νομιζω ειναι η ισοτιμη συμμετοχη των επαγγελματιων καi των απλων μελων σε ενα φορουμ. Καμια ειδικη μεταχειριση, κανενας ειδικος κανονας, οτι ισχυει για ολους να ισχυει και για τον επαγγελματια.Προφανως παρεμβασεις των διαχειριστων παντα θα υπαρχουν στο πλαισιο ομως των κανονων του φορουμ. Οπως ομως οι αποψεις του καθενος υποκεινται σε κριτικη, ηπια και μη, το ιδιο θα πρεπει να ισχυει και για τον επαγγελματια. ΑΠΟΛΥΤΗ ΙΣΟΤΙΜΙΑ. .Αν θες να μπεις στην θαλασσα των κοινωνικων δικτυων, κολυμπα.
 
Last edited:
Δημητρη, αν μου επιτρεπεις μια παρεμβαση. Δεν βλεπω που διαφωνητε με τον Παυλο, ή και με μενα, που θα μουν εξισου χαρουμενος βλεποντας επαγγελματιες να διαφημιζουν το προιον τους, με ντοκουμεντα.
Συγγνώμη παράλειψη μου και σωστή η παρέμβαση...Δεν θα ήθελα διαχείριση του θέματος από τον επαγγελματία αρχικα.Όπως ένα αξιολογοτατο παιδί εκ της διαχείρισης τόνισε είμαστε εδώ για την καυλα μας και όχι για οικονομικούς λογους και αυτό θα πρέπει να είναι το μότο του forum.Και δεύτερον δεν θα ήθελα ένα τέτοιο forum με τετοιο προσδιορισμό να γίνει μια πλατφόρμα διαφήμισης που θα έχει μικρή συμμετοχή.Θέλω να παραμείνει ρομαντικό το forum ...
 
Στο Τέλος θα με βρίσεις το ξέρω και θα έχεις και δίκιο...απλά επιμένω και η μόνη διαφορά που έχουμε στις απόψεις μας είναι η εξής:η διαφήμιση δεν συνιστά πληροφορία...Και εδώ πιστεύω το ζητούμενο είναι αντικειμενική πληροφορία με αποδείξεις μιας και το forum έχει να κάνει με ανθρώπους που το ψάχνουν λίγο παραπάνω.Ναι σε μια πλατφόρμα διαφήμισης επαγγελματιών αλλά με την διαφορά ότι εδώ δεν θα λες για να διαφημιστεις...Θα πράττεις σε συνεργασία με τα μέλη για να διαφημιστεις...

Oχι φιλε μου δεν βριζω κανενα και δεχομαι καθε αποψη. Μαλλον για το ιδιο πραγμα μιλαμε, μαλλον η διατυπωση που δινεις εσυ ειναι καλυτερη της δικιας μου
 
Εγω θελω τον επαγγελματια εδω. Να μπορει να διαφημιζει το προιον ή τις υπηρεσιες του. Να εχει αμεση διαφημιση των προιοντων που κατασκευαζει, πουλαει η επισκευαζει, αλλα να δεχεται και το βασανο της κριτικης χωρις να νομιζει πως τον κατατρεχει η κακουργα κοινωνια. Σε μια τετοια κατασταση, μονο κερδισμενοι θα βρεθουμε ολοι, αυτη ειναι η αποψη μου. Και οι επαγγελματιες θα γινουν πιο σωστοι και αμεσοι στις επαφες τους με τους πελατες, και εμεις θα εμπιστευτουμε ατομα που θα ξερουμε καλυτερα.
 
Το να δεχεται ο επαγγελματάς την καλόβουλη κριτική καθώς και το ότι είναι υποχρεωσή του να απαντά σε ερωτήσεις και να δίνει τις διευκρινίσεις που απαιτούνται ,το θεωρώ αυτονόητο και δεν χρειάζεται να το συζητάμε.
Αρκει να κάνουμε κι εμείς το ίδιο.
 
Δημητρη, η πλειοψηφια το ιδιο κανει. Οι κακεντρεχεις παντα υπαρχουνε, αλλα απομονωνονται, ειτε Α) με επιχειρηματα, ειτε Β) με απαξιωση των λεγομενων τους απο ολους ειτε Γ) με διαγραφη των σχολιων εαν ειναι εντελως ασχετα
 
Το να δεχεται ο επαγγελματάς την καλόβουλη κριτική καθώς και το ότι είναι υπόχρεωσή του να απαντά σε ερωτήσεις και να δίνει τις διευκρινίσεις που απαιτούνται ,το θεωρώ αυτονόητο και δεν χρειάζεται να το συζητάμε.
Αρκει να κάνουμε κι εμείς το ίδιο.
Δυστυχώς όμως καποια άτομα δεν κάνουν καλόβουλη κριτικη και ξεπερνάνε τα όρια. Μήπως εκεί πρέπει να εστιάσουμε σε άτομα κομπλεξικα που λένε οτι γουστάρουν χωρίς να κρίνονται ενώ οι ίδιοι θελουν να κρινουν. Ο καθένας να σκέφτεται καλα πριν γράψει οτιδήποτε κύριοι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top