Γκλίτσες

Δεν ξέρω εάν υπάρχει το θέμα, αν υπάρχει παρακαλώ να μεταφερθεί ανάλογα..
Σήμερα καθαρίζοντας βρήκα τις παλιές γκλίτσες(δεν ξέρω αν τις λένε αλλιώς σε άλλα μέρη) του συχωρεμένου του παππού μου.! Είχε μεράκι ο άτιμος του το παραδέχομαι....
21367058_932573076882224_1559348751310702517_o.jpg
 
Δεν ξέρω εάν υπάρχει το θέμα, αν υπάρχει παρακαλώ να μεταφερθεί ανάλογα..
Σήμερα καθαρίζοντας βρήκα τις παλιές γκλίτσες(δεν ξέρω αν τις λένε αλλιώς σε άλλα μέρη) του συχωρεμένου του παππού μου.! Είχε μεράκι ο άτιμος του το παραδέχομαι....
21367058_932573076882224_1559348751310702517_o.jpg
Ευθύμη, να είσαι γερός να τον θυμάσαι!
 
Παιδιά έχει ο πατέρας μου μια γκλίτσα που την πέρασε λάδι glou ( τσαπατσουλικα μπορώ να πω;)) από το lidl. Τώρα που... καθόμαστε λέω να την φινιρισω..για να βγει το λάδι πρέπει να βάλω remover και ψιλό (η χοντρό)σύρμα όπως περίπου τα κοντάκια?
 

Attachments

  • IMG_20200330_140002.jpg
    IMG_20200330_140002.jpg
    304,8 KB · Προβολές: 44
  • IMG_20200330_140046.jpg
    IMG_20200330_140046.jpg
    185,2 KB · Προβολές: 44
  • IMG_20200330_140028.jpg
    IMG_20200330_140028.jpg
    146,5 KB · Προβολές: 38
  • IMG_20200330_140002.jpg
    IMG_20200330_140002.jpg
    304,8 KB · Προβολές: 42
Μια παλιά μέθοδος κατασκευής μιας γκλίτσας η οποία εφαρμόζεται ακόμη κ τώρα ήταν λουμάκια (ευθείες βέργες) από αγριλίδια, τα οποία τα έκοβαν και με ένα κομμάτι γυαλί το έξιναν καλά όσπου να φύγει όλη η φλούδα του...
Αμέσως άναβαν φωτιά κ το πύρωναν γυρνώντας το δεξιά-αριστερά όσπου να κάψει καλά το ξύλο κ να μαυρίσει.....έπειτα πριν προλάβει να κρυώσει το έδεναν σφιχτά με σύρμα ανά 10cm κάθετα σε μια κολώνα ή πάσαλο για να κρυώσει αρχικά και έπειτα να ξεραθεί πολύ καλά τουλάχιστο για 1 μήνα....

Υ.Γ Ακόμη κ τώρα φτιάχνει κάθε χρόνο 2-3 από αυτά ένας θείος μου που έχει πρόβατα.!!
 





Με αυτόν τον τρόπο κάνει χωριανος μου και γυρνάει κουλούρες για τροκανια και μπιμπες κουδουνες.. όλοι γκλίτσα έχουν οι γέροι και οι βοσκοί.. τις μαγκουρες ( κατσουνες ) μόνο οι γριές κρατάνε..
Τι beeper και βλακείες σου λέει μετά. Ένα τέτοιο θέλει ο χομπίστας και να δεις αν θα γλυτώνει μπεκάτσα για μπεκάτσα..
 
Τι beeper και βλακείες σου λέει μετά. Ένα τέτοιο θέλει ο χομπίστας και να δεις αν θα γλυτώνει μπεκάτσα για μπεκάτσα..
Ωραία ιδέα... αλλα υπάρχει ένα πρόβλημα.. θα ακούνε τον χομπίστα να τρέχει και θα νομίζουν οι τσοπανιδες ότι μπήκε αλλο κοπάδι στα λιβάδια τούς και θα βγουν τα οπλα.sarcastic.
 





Με αυτόν τον τρόπο κάνει χωριανος μου και γυρνάει κουλούρες για τροκανια και μπιμπες κουδουνες.. όλοι γκλίτσα έχουν οι γέροι και οι βοσκοί.. τις μαγκουρες ( κατσουνες ) μόνο οι γριές κρατάνε..
Νικόλα εμάς εδώ κάτω κρατάνε κατσουνες και οι ηλικιωμένοι και οι βοσκοί...άλλες όμως είναι οι κατσουνες που βοηθάνε τους ηλικιωμένους να περπατάνε και άλλες αυτές που κρατάνε οι βοσκοί...
 
Νικόλα εμάς εδώ κάτω κρατάνε κατσουνες και οι ηλικιωμένοι και οι βοσκοί...άλλες όμως είναι οι κατσουνες που βοηθάνε τους ηλικιωμένους να περπατάνε και άλλες αυτές που κρατάνε οι βοσκοί...
Καλησπέρα φιλε.. ειναι πολλα που διαφέρουν.. εδώ την γκλίτσα την έχουν και τα πιάνουν από το πόδι τα ζωντανά και βολεύει η γκλίτσα...
Ενώ οι κατσουνες από το λαιμό..
Εκει σε εσάς αρμεγουν ανάποδα...
Αυτος που είναι στο χωριό μου κάνει σκέψου και το ΚΛΕΦΤΟΒΟΣΚΙΜΑ που έκαναν επί Τουρκοκρατία με φλογέρα και ταγάρι και κοιμάται στο βουνό το καλοκαίρι.. ο κάθε τόπος έχει δικά του.. και αυτό είναι το όμορφο..
 
Υπάρχουν δύο βασικά είδη γκλίτσας - τουλάχιστον έτσι είναι στα ορεινά χωριά της Πελοποννήσου:
  1. Η γκλίτσα του βοσκού, που είναι τόσο μεγάλη έτσι ώστε να στηρίζει τον τσοπάνη όταν αγναντεύει, βάζοντάς την στην μασχάλη του, ή να την χρησιμοποιεί σαν στήριγμα όταν κατηφορίζει τις πλαγιές - κάτι σαν άλμα επί κοντώ για να κατεβαίνει μάντρες - και ασφαλώς να πιάνει τα "πραματα" από το ποδάρι.
  2. η κυριακάτικη γκλίτσα που είναι κοντή και χρησιμεύει σαν μπαστούνι - διακοσμητικό ή μη - και την παίρνει όταν πάει την Κυριακή στην εκκλησία ή στην αγορά ή στο καφενείο.
 
Καλησπέρα φιλε.. ειναι πολλα που διαφέρουν.. εδώ την γκλίτσα την έχουν και τα πιάνουν από το πόδι τα ζωντανά και βολεύει η γκλίτσα...
Ενώ οι κατσουνες από το λαιμό..
Εκει σε εσάς αρμεγουν ανάποδα...
Αυτος που είναι στο χωριό μου κάνει σκέψου και το ΚΛΕΦΤΟΒΟΣΚΙΜΑ που έκαναν επί Τουρκοκρατία με φλογέρα και ταγάρι και κοιμάται στο βουνό το καλοκαίρι.. ο κάθε τόπος έχει δικά του.. και αυτό είναι το όμορφο..
Τι εννοεις Νικολα αρμεγουν αναποδα;
 
Σε εμας η πιο κοινη λαικη ονομασια ειναι ματσουκα
Παραδοσιακα ηταν ενα μακρυ ευθειο ξυλο συνηθως απο αγριελια η μορφιλια (κραταιγος) η στις πιο πεδινες-ημιορεινες περιοχες απο λουλουθκια (φινταμωρη μου ειπε κάποτε ο Κωστας πως το λετε εκει)
Με αγκυλωτη μεγαλη ακρη για να πιανει τα ζα απο το ποδι
Φτιαχνεται ομως και απο πολλα αλλα δεντρα

Με τα χρονια τεινει να χαθει το ειδος αυτο
Κυριαρχει μιαναλλη εκδοχη με πιο χοντρο ξυλο και μεγαλο κεφαλι στην ακρη για να μπορει να σκοτωνει πιο ανετα τις οχιες που αφθονουν σε εμας
 
Απ' την γκλίτσα ακόμα πιό δύσκολο να φτιαχτεί ήταν η "τέμπλα" ή "λούρος", ιδιαίτερα η τέμπλα για τις καρυδιές. Θυμάμαι στο χωριό κάποιοι είχαν τέμπλες σχεδόν πέντε - έξι μέτρα μήκος! Ξέρει κάποιος πώς και από τι ξύλο τις έφτιαχναν;

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στο τέμπλο της εκκλησίας!
 
Back
Top