Γκλίτσες

Καλησπέρα φιλε.. ειναι πολλα που διαφέρουν.. εδώ την γκλίτσα την έχουν και τα πιάνουν από το πόδι τα ζωντανά και βολεύει η γκλίτσα...
Ενώ οι κατσουνες από το λαιμό..
Εκει σε εσάς αρμεγουν ανάποδα...
Αυτος που είναι στο χωριό μου κάνει σκέψου και το ΚΛΕΦΤΟΒΟΣΚΙΜΑ που έκαναν επί Τουρκοκρατία με φλογέρα και ταγάρι και κοιμάται στο βουνό το καλοκαίρι.. ο κάθε τόπος έχει δικά του.. και αυτό είναι το όμορφο..
Μην μας αφήνεις αγράμματους, για πες τί είναι το ΚΛΕΦΤΟΒΟΣΚΙΜΑ;
 
Μην μας αφήνεις αγράμματους, για πες τί είναι το ΚΛΕΦΤΟΒΟΣΚΙΜΑ;
Επί Τουρκοκρατία τα έβγαζαν την νύχτα τα ζώα για να βοσκήσουν... και μετά κράτησε αυτό όταν κατέβαζαν τα ζώα να ξεχειμωνιασουν στα χαμηλά και τους ζητάγανε ενοικίαση για τα λιβάδια τα βοσκαγαν νύχτα για να μην πληρώνουν.. και τρεχαν οι αγροφύλακες να ρίχνουν πρόστιμα και να προλάβουν τα χειρότερα..
Επίσης έκαναν αρμεγαν και την νύχτα 3γαλο..
 
Last edited:
1091.jpg
 
Τα
Απ' την γκλίτσα ακόμα πιό δύσκολο να φτιαχτεί ήταν η "τέμπλα" ή "λούρος", ιδιαίτερα η τέμπλα για τις καρυδιές. Θυμάμαι στο χωριό κάποιοι είχαν τέμπλες σχεδόν πέντε - έξι μέτρα μήκος! Ξέρει κάποιος πώς και από τι ξύλο τις έφτιαχναν;

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στο τέμπλο της εκκλησίας
Η λεγομενη Βακλα στα κυπριακα
Με αυτες ριχναμε τα χαρουπια
Ευκαμπτο μακρυ ξυλο για να μεταφερει απο τα χερια σου το τοξο της καμπυλης στην ακρη και να βακλιζει-δονιζει δηλαδη τον καρπο για να πεφτει
Παρολο που στα εφηβικα χρονια το δουλεψα πολυ δεν θυμαμαι απο τι ξυλο ηταν φτιαγμενα
Καποια ηταν απο καλαμι αλλα θυμαμαι και αλλα που ειχαμε
 
Τα

Η λεγομενη Βακλα στα κυπριακα
Με αυτες ριχναμε τα χαρουπια
Ευκαμπτο μακρυ ξυλο για να μεταφερει απο τα χερια σου το τοξο της καμπυλης στην ακρη και να βακλιζει-δονιζει δηλαδη τον καρπο για να πεφτει
Παρολο που στα εφηβικα χρονια το δουλεψα πολυ δεν θυμαμαι απο τι ξυλο ηταν φτιαγμενα
Καποια ηταν απο καλαμι αλλα θυμαμαι και αλλα που ειχαμε
Ετσι ακριβώς το θυμάμαι και γω Χρύσανθε.
 
Αυτο που θυμαμαι ειναι το πιασιμο στο σβερκο Θοδωρη.big smile.

Σπαω το μυαλο μου και δεν θυμαμαι τι ξυλο ηταν φτιαγμενα:(
Εγώ μόνο τους χάζευα όταν ρίχναν τα καρύδια. Ο παππούς μου είχε δύο τέμπλες/βάκλες και τις φύλαγε σαν τα μάτια του, ήταν μάλλον δύσκολο να βρεθούν καλά εργαλεία τότε.
 
Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ και έδειχνε τους βοσκούς, στα Highlands πώς χρησιμοποιούσαν τη "γκλίτσα"crook τη λένε εκεί,νομίζω.
Την χρησιμοποιούσαν ως στήριγμα,για να κατέβουν την πλαγιά,γρήγορα,σαν να κάνεις σλάλομ στο σκι.Μου είχε κάνει εντύπωση.
 
Είχα δει ένα ντοκιμαντέρ και έδειχνε τους βοσκούς, στα Highlands πώς χρησιμοποιούσαν τη "γκλίτσα"crook τη λένε εκεί,νομίζω.
Την χρησιμοποιούσαν ως στήριγμα,για να κατέβουν την πλαγιά,γρήγορα,σαν να κάνεις σλάλομ στο σκι.Μου είχε κάνει εντύπωση.
Το πήραν από εμάς;) Που να δεις στην Σικελία!
 
Μια μεγάλη κατσουνα είναι ότι πρέπει για τα εκπαιδευτικά.
Κάνα δυο φορές με έχουν πάρει κυνήγι αγριοσκυλα κ πολλές φορές έχω περάσει δίπλα από φίδια, τη μία εξ αυτών μου επιτέθηκε οχιά. Άρα η κατσουνα επιβάλλεται.
Μάλλον από πρινο θα τη φτιάξω.
Η διαδικασία είναι όπως είδαμε παραπάνω η έχει κ τπτ άλλα μυστικά?
 
Μια μεγάλη κατσουνα είναι ότι πρέπει για τα εκπαιδευτικά.
Κάνα δυο φορές με έχουν πάρει κυνήγι αγριοσκυλα κ πολλές φορές έχω περάσει δίπλα από φίδια, τη μία εξ αυτών μου επιτέθηκε οχιά. Άρα η κατσουνα επιβάλλεται.
Μάλλον από πρινο θα τη φτιάξω.
Η διαδικασία είναι όπως είδαμε παραπάνω η έχει κ τπτ άλλα μυστικά?
Δεν είναι ανάγκη να το γυρνάς... επίσης θέλει τον Νοέμβριο να κόψεις ξύλο γιατί δεν έχει χυμούς... αν κόψεις τώρα σπάνε στο γύρισμα..
 
Απ' την γκλίτσα ακόμα πιό δύσκολο να φτιαχτεί ήταν η "τέμπλα" ή "λούρος", ιδιαίτερα η τέμπλα για τις καρυδιές. Θυμάμαι στο χωριό κάποιοι είχαν τέμπλες σχεδόν πέντε - έξι μέτρα μήκος! Ξέρει κάποιος πώς και από τι ξύλο τις έφτιαχναν;

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στο τέμπλο της εκκλησίας!
Στα δικά μας μέρη όλες οι τεμπλες για καρυδια είναι από κυπαρρισι, έλατο ήκέδρο. Κάθε μία έχει διαφορετικές ιδιότητες όμως. Την καλύτερη σχέση βάρους και ελαστικότητας την εχει το κυπαρρισια, το κέδρο πολύ στιβαρό αλλά βαρύ και πιο άκαμπτο, το έλατο πιο ελαφρύ αλλά πιο ευθραυστο...
 
Απ' την γκλίτσα ακόμα πιό δύσκολο να φτιαχτεί ήταν η "τέμπλα" ή "λούρος", ιδιαίτερα η τέμπλα για τις καρυδιές. Θυμάμαι στο χωριό κάποιοι είχαν τέμπλες σχεδόν πέντε - έξι μέτρα μήκος! Ξέρει κάποιος πώς και από τι ξύλο τις έφτιαχναν;

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στο τέμπλο της εκκλησίας!
Θοδωρή πήρα τον πατερα μου και τον ρώτησα από ποια δέντρα εκοβαν και έφτιαχναν τις τεμπλες. Μου είπε ότι συνήθως γίνονταν από κυπαρίσσι, δάφνη ή και ελιά. Αν ήταν χοντρή την "ετρωγαν" λιγο με ένα ξυλοφα ή με ότι εργαλείο ειχαν για να την κάνουν πιο λεπτή, να φύγουν οι ροζοι και να την πιάνουν με τα χέρια τους για να ραβδιζουν ελιές και καρυδιές.
 
Απ' την γκλίτσα ακόμα πιό δύσκολο να φτιαχτεί ήταν η "τέμπλα" ή "λούρος", ιδιαίτερα η τέμπλα για τις καρυδιές. Θυμάμαι στο χωριό κάποιοι είχαν τέμπλες σχεδόν πέντε - έξι μέτρα μήκος! Ξέρει κάποιος πώς και από τι ξύλο τις έφτιαχναν;

ΥΓ: Δεν αναφέρομαι στο τέμπλο της εκκλησίας!
Τέμπλα λένε και στα μέρη μας Θοδωρή, (και χρόνια σου πολλά) την βέργα που χτυπάνε τα καλαμπόκια για να ξεσπιριστούν από το κότσαλο. Είναι στο μέτρο περίπου και χοντρή για να μην σπάσει!. Εξ ού και το.... να σε περιλάβω με καμιά τέμπλα...
 
Back
Top