Γιατί κυνηγάω...

Οι στιγμές γίνονται έντονες, το ανέβασμα της αναθυμιασης κάνει την καρδιά να χτυπά όλο κ πιο δυνατά. Φταίει η κούραση ή ο χορός του κυνηγετικου??.... Και τότε, μια ξαφνική ... μια βίαιη, ενστικτωδης ακινησία σταματά τα πάντα. Τον χρόνο, την μνήμη μέχρι κ την καρδιά που πριν λίγο σφυροκοπουσε τα στήθη.....
Η φύση χαρίζει απλόχερα το μεγαλείο της σε έναν άνθρωπο κ έναν σκύλο..
Ταυτόχρονα είναι άδικη κ εσωστρεφης σε όσους άτυχους δεν προίκισε κυνηγούς.....
Έτσι νιώθω.... (απόσπασμα απο το πρώτο ημιτελές βιβλίο μου)
 
Το πρόβλημα να εξηγήσουμε το ποιοι είμαστε, το τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε ως κυνηγοί είναι παγκόσμιο πλέον στις μέρες μας. Μόνο που στο εξωτερικό ατομικά και συλλογικά αξιοποιούν κάθε μέσο. Ένα υπέροχο βίντεο που εξηγεί αυτό και σκόπιμα δεν έχει παραλήψει κάποιες σκηνές... Έχει Αγγλικούς υπότιτλους, αλλά και μόνο οι εικόνες που έχει το κάνουν άξιο αναφοράς και θέασης. Ένας ύμνος στο κυνήγι. Απολαύστε το.


Οι φράσεις που μου έμειναν:

Η πίεση χρόνου είναι η ασθένεια του αιώνα μας.

Για να είναι κάποιος καλός σύζυγος, άνθρωπος, πατέρας, φίλος χρειάζεται ισορροπία στη ζωή του και το κυνήγι φέρνει αυτήν την ισορροπία.

Το κυνήγι δεν είναι χόμπυ, παιχνίδι, άθλημα, είναι τρόπος ζωής.

Το κυνήγι είναι εμπειρία και σε καθε κυνήγι μαθαίνω και κάτι και είμαι ευγνώμων για αυτό

Οι πρόγονοί μας ζουσαν στη φύση, από τη φύση και για τη φύση. Δεν είναι απλά στο αίμα μου και στο αίμα σας, αλλά είναι η κληρονομιά μας.
 
Πριν από μία δεκαετία περίπου, έζησα μια μαζική αποδημία υδροβιων να εξελίσσεται μέσα στα μάτια μου. Οπου κ αν κοιτούσες στον ουρανό έβλεπες κοπάδια από πάπιες και χήνες, σε σχηματισμούς να πετανε σε διάφορα ύψη. Για λίγη ώρα καθίσαμε με το φιλαράκι μου κ σαν μαγεμένοι απολαμβάναμε το θέαμα... Η φύση μας είχε κέρδισει. Αυτη είναι η μαγεία του κυνηγιού
 
Το γιατί κυνηγάω βγαίνει από μέσα μου,ίσως έχω ανεπτυγμένη την αρχέγονη αίσθηση και τακτική επιβίωσης των προγόνων μας,Αυτό που δεν καταλαβαίνω και δεν χωράει το μυαλό μου είναι ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΥΝΗΓΑΩ???Όποιος μπορέσει με λογικά επιχειρήματα να μου το εξηγήσει ίσως και το καταλάβω.
 
Νομίζω πως το έχω ξαναπεί εδώ μέσα: Το κυνήγι, είναι μια δραστηριότητα ζωής που βασίζεται στο θάνατο.
Όποιος δε σέβεται αυτά τα δύο άκρα, δεν είναι σε θέση να εκτιμήσει τίποτα από εκείνα που μεσολαβούν.
 
Το πρόβλημα να εξηγήσουμε το ποιοι είμαστε, το τι κάνουμε και γιατί το κάνουμε ως κυνηγοί είναι παγκόσμιο πλέον στις μέρες μας. Μόνο που στο εξωτερικό ατομικά και συλλογικά αξιοποιούν κάθε μέσο. Ένα υπέροχο βίντεο που εξηγεί αυτό και σκόπιμα δεν έχει παραλήψει κάποιες σκηνές... Έχει Αγγλικούς υπότιτλους, αλλά και μόνο οι εικόνες που έχει το κάνουν άξιο αναφοράς και θέασης. Ένας ύμνος στο κυνήγι. Απολαύστε το.


Οι φράσεις που μου έμειναν:

Η πίεση χρόνου είναι η ασθένεια του αιώνα μας.

Για να είναι κάποιος καλός σύζυγος, άνθρωπος, πατέρας, φίλος χρειάζεται ισορροπία στη ζωή του και το κυνήγι φέρνει αυτήν την ισορροπία.

Το κυνήγι δεν είναι χόμπυ, παιχνίδι, άθλημα, είναι τρόπος ζωής.

Το κυνήγι είναι εμπειρία και σε καθε κυνήγι μαθαίνω και κάτι και είμαι ευγνώμων για αυτό

Οι πρόγονοί μας ζουσαν στη φύση, από τη φύση και για τη φύση. Δεν είναι απλά στο αίμα μου και στο αίμα σας, αλλά είναι η κληρονομιά μας.
Πολύ ωραίο βίντεο! Όταν σκότωσε το ζώο γιατί του έβαλε ξερά χόρτα στο στόμα;
 
Πριν από μία δεκαετία περίπου, έζησα μια μαζική αποδημία υδροβιων να εξελίσσεται μέσα στα μάτια μου. Οπου κ αν κοιτούσες στον ουρανό έβλεπες κοπάδια από πάπιες και χήνες, σε σχηματισμούς να πετανε σε διάφορα ύψη. Για λίγη ώρα καθίσαμε με το φιλαράκι μου κ σαν μαγεμένοι απολαμβάναμε το θέαμα... Η φύση μας είχε κέρδισει. Αυτη είναι η μαγεία του κυνηγιού

Πριν 40 περίπου χρόνια, στις εκβολές του Σπερχιού αντίκρισα μια ίδια εικόνα, εκείνη την ημέρα κατάφερα και τον πρώτο μου πράσινο.
Δυο ημέρες μετά το γεύμα ήταν παπιά, μεταξύ αυτών και ο πρώτος μου πράσινος, στα μάτια μου ακόμα ήταν ένας ουρανός πουλιά στα αυτιά μου ο ήχος των φτερών τους και φυσικά η σκηνή που ο πράσινος μου πέρασε καλά και τον χτύπησα... αναρωτήθηκα τότε από πόσο μακρυά να είχε έρθει, πόσους τόπους θα είχε δει! ... και ξαφνικά το μυαλό πήγε στα κοτόπουλα γεννήθηκαν από μηχανή, μεγάλωσαν σε κλουβί για να γίνουν τροφή χωρίς να ζήσουν τίποτα, τα λυπήθηκα!!!
 
Για το αίμα νομίζω. .Μην βγει από εσωτερική αιμορραγία η κάποιο είδος ιεροτελεστία. ..να φύγει φαγωμενο.

Νομίζω στον "Κυνηγετικό" του Ξενοφώντα αναφέρεται η τοποθέτηση κλαδιών στο στόμα του θηράματος ως φόρος στην θεά Αρτεμη. Αυτό είναι πανάρχαιο έθιμο κυνηγών, π.χ στη Γερμανία βάζουν στο στομα του θηράματος κλαδια με πράσινα φύλλα, στην Ουγγαρία επίσης και σε ομαδικά κυνήγια ρίχνει κάθε κυνηγος μια γουλιά από π.χ. τσιπουρο (Korn) πανω στο θήραμα. Το βιντεο έδειξε πως πρέπει να χειριζομαστε τα θηράματα, ιδιαίτερα αν το επόμενο ψυγείο είναι χιλιόμετρα ή ώρες μακριά: αφαίρεση αίματος, γεννητικών οργάνων και εντόσθιων, αλλοιώς το κρέας "βρωμίζει"/"μυρίζει" αν μείνουν ώρες στο νεκρό σώμα.

Βέβαια κάποια βότανα έχουν και αντιμικροβιακες ιδιότητες ή προσθέτουν κάποια καλή μυρωδιά.
 
Έχω δει σε κυνηγια λαγού. ..αφού τον καθαρίσουν βάζουν στην κοιλιά τους θυμάρι .
Θυμαρι η σχοινο
Τον βαζουμε γιατι διωχνει την μυγα και αρωματιζει το κρεας
Οχι μονο στο λαγο
Και στην περδικα βαζουνε
Στον τοπο μου τουλαχιστον
 
Νομίζω στον "Κυνηγετικό" του Ξενοφώντα αναφέρεται η τοποθέτηση κλαδιών στο στόμα του θηράματος ως φόρος στην θεά Αρτεμη. Αυτό είναι πανάρχαιο έθιμο κυνηγών, π.χ στη Γερμανία βάζουν στο στομα του θηράματος κλαδια με πράσινα φύλλα, στην Ουγγαρία επίσης και σε ομαδικά κυνήγια ρίχνει κάθε κυνηγος μια γουλιά από π.χ. τσιπουρο (Korn) πανω στο θήραμα. Το βιντεο έδειξε πως πρέπει να χειριζομαστε τα θηράματα, ιδιαίτερα αν το επόμενο ψυγείο είναι χιλιόμετρα ή ώρες μακριά: αφαίρεση αίματος, γεννητικών οργάνων και εντόσθιων, αλλοιώς το κρέας "βρωμίζει"/"μυρίζει" αν μείνουν ώρες στο νεκρό σώμα.

Βέβαια κάποια βότανα έχουν και αντιμικροβιακες ιδιότητες ή προσθέτουν κάποια καλή μυρωδιά.
Έτσι ακριβως. Αποδίδουν τιμή και σεβασμο στο θήραμα.
 
Νομίζω στον "Κυνηγετικό" του Ξενοφώντα αναφέρεται η τοποθέτηση κλαδιών στο στόμα του θηράματος ως φόρος στην θεά Αρτεμη. Αυτό είναι πανάρχαιο έθιμο κυνηγών, π.χ στη Γερμανία βάζουν στο στομα του θηράματος κλαδια με πράσινα φύλλα, στην Ουγγαρία επίσης και σε ομαδικά κυνήγια ρίχνει κάθε κυνηγος μια γουλιά από π.χ. τσιπουρο (Korn) πανω στο θήραμα. Το βιντεο έδειξε πως πρέπει να χειριζομαστε τα θηράματα, ιδιαίτερα αν το επόμενο ψυγείο είναι χιλιόμετρα ή ώρες μακριά: αφαίρεση αίματος, γεννητικών οργάνων και εντόσθιων, αλλοιώς το κρέας "βρωμίζει"/"μυρίζει" αν μείνουν ώρες στο νεκρό σώμα.

Βέβαια κάποια βότανα έχουν και αντιμικροβιακες ιδιότητες ή προσθέτουν κάποια καλή μυρωδιά.

Θυμαρι η σχοινο
Τον βαζουμε γιατι διωχνει την μυγα και αρωματιζει το κρεας
Οχι μονο στο λαγο
Και στην περδικα βαζουνε
Στον τοπο μου τουλαχιστον
Λογικό ακούγεται. .Και σίγουρα έτσι είναι.
 
Back
Top