Γερμανικό Ντράτχααρ

View attachment 24170Ο Bruno σε μια Φέρμα σε ζευγάρι πεδινές. Αρχίσαμε τα εκπαιδευτικά μαζί με το φιλαράκι
Να τον χαίρεσαι Κώστα. Αυτή η εποχή που οι πεδινές είναι ζευγάρια είναι ότι πρέπει για εκπαιδευτικά. Το καλοκαίρι συνήθως τις σηκώνω σε κοπάδια.Ειμαστε τυχεροί που η περιοχή μας έχει αρκετές.
 
Καλησπέρα στο thread.Πριν έναν μήνα περίπου ήρθε στα χέρια μου το νέο μέλος η Πέρσα.Ενα καφέ-λευκοστικτο καφέ ντραχτχααρακι γεννημένο στις 23 Απριλίου.Σιγα σιγά ξεκινήσαμε κάποιες ασκήσεις βασικής υπακοής και δείχνει να εγκληματιζεται άμεσα μιας και έμαθε το κάτσε σε μόλις δύο μέρες.Εδω θέλω να ρωτήσω τους έμπειροτερους πως μπορώ να την σταθεροποίησω μια και μόλις κάνω βήμα σπάει από το "κάτσε"?Και επίσης ποτέ και πως να ξεκινήσω σιγά σιγά το "απορτ"???
 
Καλησπέρα στο thread.Πριν έναν μήνα περίπου ήρθε στα χέρια μου το νέο μέλος η Πέρσα.Ενα καφέ-λευκοστικτο καφέ ντραχτχααρακι γεννημένο στις 23 Απριλίου.Σιγα σιγά ξεκινήσαμε κάποιες ασκήσεις βασικής υπακοής και δείχνει να εγκληματιζεται άμεσα μιας και έμαθε το κάτσε σε μόλις δύο μέρες.Εδω θέλω να ρωτήσω τους έμπειροτερους πως μπορώ να την σταθεροποίησω μια και μόλις κάνω βήμα σπάει από το "κάτσε"?Και επίσης ποτέ και πως να ξεκινήσω σιγά σιγά το "απορτ"???
Δημήτρη καλότυχη η Πέρσα να τη χαίρεσαι.
Μη βιάζεσαι, είναι πολύ μικρή ακόμα για να εκτελεί αυστηρά εντολές. Σίγουρα είναι καλό να μάθει από μικρή την έννοια στο έλα, το κάτσε, το μείνε, το όχι και το μπράβο. Κυρίως να μάθει το όνομάτης και το λουρί, να μένει στο λουρί δίπλα σου χαλαρή και σιγά σιγά να μάθει να περπατά μαζί σου με λουρί.
Στο διαδίκτυο θα βρεις την μεθοδολογία για την εκμάθηση αυτών των εντολών, καλύτερα όμως είναι να επικοινωνήσεις και με εκπαιδευτή που εμπιστεύεσαι ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα συμπεριφοράς.
Προς το παρόν παίξε μαζί της και κέρδισε την εμπιστοσύνη της... αν παρατηρείς να διστάζει π.χ. στις σκάλες βοήθησε την να τις ανεβοκατεβαίνει, αν δεν έχει πάει για κολύμπι πήγαινε μαζί της, αν πάτε περίπατο σε λίγα κατσάβραχα ή πολύ δύσκολα αγκαθοτόπια και μπλοκάρει, δείχτης πως να τα παρακαμψει κ.λ.π. παίξε και με κάποιο μπαλάκι για απόρτ ... όλα σαν παιχνίδι προς το παρόν μέχρι να γίνει 5-6 μηνών και μετά πραγματική αυστηρή εκπαίδευση...όπως θα σε κατευθύνει ο εκπαιδευτής.
Μέχρι τότε θα τα μάθει όλα και ας μην τα εκτελεί αυστηρά, μην την αγχώσεις σε καμία περίπτωση να σε βλέπει και να χαίρεται πάντα ... να καταλάβει ότι αν της συμβεί οτιδήποτε "κακό" που θα τη φέρει σε δύσκολη θέση εσύ είσαι εκεί να την βοηθήσεις ...
Τέλος εφόσον την έχεις εμβολιάσει, κοινωνικοποίησε τη όσο περισσότερο μπορείς. Πήγαινε μαζί της να δει και να παίξει με άλλα σκυλιά, να δει γιδοπρόβατα, γελάδια, παιδιά, κόσμο ...
23 Απριλίου Γιωργία έπρεπε να τη βγάλεις!!! :D
 
Δημήτρη καλότυχη η Πέρσα να τη χαίρεσαι.
Μη βιάζεσαι, είναι πολύ μικρή ακόμα για να εκτελεί αυστηρά εντολές. Σίγουρα είναι καλό να μάθει από μικρή την έννοια στο έλα, το κάτσε, το μείνε, το όχι και το μπράβο. Κυρίως να μάθει το όνομάτης και το λουρί, να μένει στο λουρί δίπλα σου χαλαρή και σιγά σιγά να μάθει να περπατά μαζί σου με λουρί.
Στο διαδίκτυο θα βρεις την μεθοδολογία για την εκμάθηση αυτών των εντολών, καλύτερα όμως είναι να επικοινωνήσεις και με εκπαιδευτή που εμπιστεύεσαι ώστε να μην δημιουργηθούν προβλήματα συμπεριφοράς.
Προς το παρόν παίξε μαζί της και κέρδισε την εμπιστοσύνη της... αν παρατηρείς να διστάζει π.χ. στις σκάλες βοήθησε την να τις ανεβοκατεβαίνει, αν δεν έχει πάει για κολύμπι πήγαινε μαζί της, αν πάτε περίπατο σε λίγα κατσάβραχα ή πολύ δύσκολα αγκαθοτόπια και μπλοκάρει, δείχτης πως να τα παρακαμψει κ.λ.π. παίξε και με κάποιο μπαλάκι για απόρτ ... όλα σαν παιχνίδι προς το παρόν μέχρι να γίνει 5-6 μηνών και μετά πραγματική αυστηρή εκπαίδευση...όπως θα σε κατευθύνει ο εκπαιδευτής.
Μέχρι τότε θα τα μάθει όλα και ας μην τα εκτελεί αυστηρά, μην την αγχώσεις σε καμία περίπτωση να σε βλέπει και να χαίρεται πάντα ... να καταλάβει ότι αν της συμβεί οτιδήποτε "κακό" που θα τη φέρει σε δύσκολη θέση εσύ είσαι εκεί να την βοηθήσεις ...
Τέλος εφόσον την έχεις εμβολιάσει, κοινωνικοποίησε τη όσο περισσότερο μπορείς. Πήγαινε μαζί της να δει και να παίξει με άλλα σκυλιά, να δει γιδοπρόβατα, γελάδια, παιδιά, κόσμο ...
23 Απριλίου Γιωργία έπρεπε να τη βγάλεις!!! :D
Μέχρι στιγμής τα πάμε άψογα.Πολυ ανθρωποκεντρικό ζώο χωρίς φοβίες και θαραλλεα ...γνωρίζει τον χώρο της ,γνωρίζει τα ζωντανά που υπάρχουν στο περιβάλλον της μιας και βλέπει κότες ,πρόβατα,γάτες.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα απευθυνθώ και σε κάποιον ειδικό διότι δεν γνωρίζω την φυλή.
 
Με υγεια η κουταβα Φιλε
Αγαπημενη ρατσα
συνεχισε οτι κανεις και οπως στα εχει πει ο Γιωργος
Το μυστικο ειναι χαμηλη φωνη αλλα απολυτη οταν δοκιμαζει τα ορια της
Πολυ παιγνιδι χαρες ναζια

Και κανενα ιχνος παραχωρησης κυριαρχιας χωρις να σου βγαινει θυμος ομως
Πως γινεται αυτο;
Καθημερινα μικρα βηματα
10 λεπτα αλλα ουσιαστικα

μικρο μυστικο
Οταν θες να διορθωσεις κατι που κανει λαθος το σκυλακι ουτε φωνες ουτε ξυλιες
Κανεις οτι κανει η μανα του οσο τα στρατευει αλλα και αργοτερα ο αρχηγος της αγελης
Το πιανεις απο το δερμα στο σβερκο και το επαναφερεις
Εαν χρειαζεται λες το οχι η το μη

καθε εντολη που σταδιακα θα μαθαινει δεν τελειωνει εαν δεν βαλεις στην εκτελεση της ξενη επιρροη κ ανοικτο χωρο
Πχ εαν εκτελει το κατσε στο σαλονι μονη αψογα θα αρχισει να δινεις την εντολη στην αυλη αλλα κ με παρουσια αλλου σκυλου ανυρωπου κλπ
Στις εντολες αρχισε να βαζεις την σωματικη κινηση
Και παντα θα την βλεπεις στα ματια

για το κατσε
Το κατσε κ το ελα ειναι οι πιο θεμελιωδεις εντολες
Απο αυτες ξεκινας να κτιζεις απο την αταθεροτητας της φερμας μεχρι και την συνεννεση οπως και την επικοινωνια στο κυνηγι με πολλα μετρα ερευνας αλλα συχνες επιστροφες

Ειναι φυσικο σε αυτη την ηλικια να καθετε και ακολουθως να φευγει

κανε το εξης

οταν θα την ταισεις στασου μπροστα της
Δωσε εντολη να κατσει
Εφοσον το κανει επιβραβευση και της δινεις το μπολ φια φαι
Οταν αυτο γινεται ανετα και σωστα αφου κατσει θα την κρατας απο το λουρακι θα βαλεις το μπολ στο ενα μετρο και θα λες μεινει χαιδευοντας
Μολις χαλαρωσει και μεινει- δηλαδη μερικα απο καποια δευτερα λες φε και θα τρωει
Αρχικα θα μεγαλωνεις το χρονο
Ακολουθως την αποσταση απο του μπολ
Σε δυο βδομαδες το σκυλι θα μαθει να καθετε και να περιμενει εντολη για να φαει σε ενα μπολ που δεν θα ειναι στα ποδια της!!!
Σε δυο βδομαδες ομως θα χει μεγαλωσει κιολας
Θα δοκιμασει τα ορια της-σου

Εαν σπασει το κατσε και παει να φαει απλα την πιανεις απο το σβερκο και την γυρνας στην αρχικη θεση. Οχι σε αυτη που σταματησε οταν εσπασε το κατσε
Λιγα δευτερα και δινεις εντολη να φαει
 
IMG_20210928_185012.jpg
Καλησπέρα σε όλους.Η Πέρσα πλέον είναι 5 μηνών και σιγά σιγά μπήκαμε στο απορτ.Οι βασικές εντολές πλέον εκτελούνται και σιγά σιγά μαθαίνουμε το απορτ....Ενώ τις πρώτες μέρες καθόταν και μου έδινε το θήραμα, πλέον η δεν θα καθίσει και θα το παρω η όταν την πιέσω να καθίσει θα το πετάξει κάτω...Πως θα μπορούσα να το διορθώσω ???
 
View attachment 33233
Καλησπέρα σε όλους.Η Πέρσα πλέον είναι 5 μηνών και σιγά σιγά μπήκαμε στο απορτ.Οι βασικές εντολές πλέον εκτελούνται και σιγά σιγά μαθαίνουμε το απορτ....Ενώ τις πρώτες μέρες καθόταν και μου έδινε το θήραμα, πλέον η δεν θα καθίσει και θα το παρω η όταν την πιέσω να καθίσει θα το πετάξει κάτω...Πως θα μπορούσα να το διορθώσω ???
Για τέτοια θέματα ο Τσαμπούκος Γιώργος που είναι στο φόρουμ πρέπει να είναι ο πιο κατάλληλος για να σου απαντήσει
Γράφει στο θέμα με το σπριγκερ σπανιελ συνήθως και ανεβάζει και βίντεο από εκπαίδευση απορτ που σε ενδιαφέρει
 
Όπως είναι γνωστό σε όσους έχουν ασχοληθεί με την συγκεκριμένη ράτσα,το Drahthaar είναι ο μόνος σκύλος Φέρμας που υποχρεούται να ιχνηλατεί.Ειναι ένα σκυλί πραγματικά για όλα τα θηράματα,όλες τις καιρικές συνθήκες,όλα τα τερέν!Με απλά λόγια ένα σκυλί που δεν βγαίνει από το αυτοκίνητο σε καμία εξόρμηση από τον κάμπο μέχρι το ψηλότερο βουνό!Θα ήθελα λοιπόν να μοιραστούμε κυνηγετικές ιστορίες στις οποίες συνειδητοποιείς όλα τα παραπάνω!
 
εμενα ειναι 5 μηνων οταν θα μεγαλωσει θα εχω να πω !! να κανω και μια ερωτηση εχω 2 σετερ θα συνεργαστει μαζι τους για να τα βγαζω μαζι να μαθει κιολας η θα εχω θεματα
Υπάρχει πιθανότητα να συνεργαστεί!Καλό είναι όμως στα εκπαιδευτικά το κάθε σκυλάκι ν είναι μόνο του,αυτό ισχύει για όλες τις ράτσες!
 
Σαν χθές θυμάμαι την μέρα που τον έφερα στο σπίτι...με το που ήρθε στα χερια μου, ειπα πως ειτε βγει καλος στο κυνήγι, ειτε όχι, δεν θα φυγει ποτε απο δίπλα μου, ουτε σαν "εργαλείο" τον ειδα ποτέ, ούτε σαν μέσο για να κυνηγάω, βγαίναμε έξω σαν 2 φιλαράκια.
Φίλος πραγματικός που μου το έδειχνε καθε μερα για τα τελευταία 6 χρόνια....
Δυστυχώς πριν 2 μέρες "έφυγε", και πήρε μαζί του και ενα κομμάτι μου...
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... να τα αγαπάτε τα σκυλάκια σας και να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας, το αξίζουν και με το παραπάνω...



 
Ηλία κρίμα
Εχεις πολύ δίκιο, είναι φιλαρακια που μας υπεραγαπανε.
Είναι μεγάλη στεναχώρια όταν χάνεις ένα ζωντανό και περισσότερη όταν το έχεις μεγαλώσει από κουτάβι.
Κουράγιο ο χρόνος γιατρεύει τα πάντα.
 
Last edited:
Σαν χθές θυμάμαι την μέρα που τον έφερα στο σπίτι...με το που ήρθε στα χερια μου, ειπα πως ειτε βγει καλος στο κυνήγι, ειτε όχι, δεν θα φυγει ποτε απο δίπλα μου, ουτε σαν "εργαλείο" τον ειδα ποτέ, ούτε σαν μέσο για να κυνηγάω, βγαίναμε έξω σαν 2 φιλαράκια.
Φίλος πραγματικός που μου το έδειχνε καθε μερα για τα τελευταία 6 χρόνια....
Δυστυχώς πριν 2 μέρες "έφυγε", και πήρε μαζί του και ενα κομμάτι μου...
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... να τα αγαπάτε τα σκυλάκια σας και να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας, το αξίζουν και με το παραπάνω...



Φίλε σε καταλαβαίνω απόλυτα! Πριν από δύο βδομάδες έχασα τον δικό μου κ αυτός στα 6! Δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα! Να σαι καλά να τον θυμάσαι!
 
Back
Top