Γερμανικό Ντράτχααρ

Σαν χθές θυμάμαι την μέρα που τον έφερα στο σπίτι...με το που ήρθε στα χερια μου, ειπα πως ειτε βγει καλος στο κυνήγι, ειτε όχι, δεν θα φυγει ποτε απο δίπλα μου, ουτε σαν "εργαλείο" τον ειδα ποτέ, ούτε σαν μέσο για να κυνηγάω, βγαίναμε έξω σαν 2 φιλαράκια.
Φίλος πραγματικός που μου το έδειχνε καθε μερα για τα τελευταία 6 χρόνια....
Δυστυχώς πριν 2 μέρες "έφυγε", και πήρε μαζί του και ενα κομμάτι μου...
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... να τα αγαπάτε τα σκυλάκια σας και να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας, το αξίζουν και με το παραπάνω...



Φίλε σε καταλαβαίνω απόλυτα! Πριν από δύο βδομάδες έχασα τον δικό μου κ αυτός στα 6! Δεν μπορώ να συνέλθω με τίποτα! Να σαι καλά να τον θυμάσαι!
Κρίμα και μεγάλη πίκρα ειδικά όταν φεύγουν τόσο νέα
Μακάρι να βρείτε γρήγορα σκυλιά που θα είναι αντάξια τους και ακόμα καλύτερα
 
Σαν χθές θυμάμαι την μέρα που τον έφερα στο σπίτι...με το που ήρθε στα χερια μου, ειπα πως ειτε βγει καλος στο κυνήγι, ειτε όχι, δεν θα φυγει ποτε απο δίπλα μου, ουτε σαν "εργαλείο" τον ειδα ποτέ, ούτε σαν μέσο για να κυνηγάω, βγαίναμε έξω σαν 2 φιλαράκια.
Φίλος πραγματικός που μου το έδειχνε καθε μερα για τα τελευταία 6 χρόνια....
Δυστυχώς πριν 2 μέρες "έφυγε", και πήρε μαζί του και ενα κομμάτι μου...
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... να τα αγαπάτε τα σκυλάκια σας και να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας, το αξίζουν και με το παραπάνω...



Κρίμα φίλε....:confused::(
 
Σαν χθές θυμάμαι την μέρα που τον έφερα στο σπίτι...με το που ήρθε στα χερια μου, ειπα πως ειτε βγει καλος στο κυνήγι, ειτε όχι, δεν θα φυγει ποτε απο δίπλα μου, ουτε σαν "εργαλείο" τον ειδα ποτέ, ούτε σαν μέσο για να κυνηγάω, βγαίναμε έξω σαν 2 φιλαράκια.
Φίλος πραγματικός που μου το έδειχνε καθε μερα για τα τελευταία 6 χρόνια....
Δυστυχώς πριν 2 μέρες "έφυγε", και πήρε μαζί του και ενα κομμάτι μου...
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... να τα αγαπάτε τα σκυλάκια σας και να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας, το αξίζουν και με το παραπάνω...



Συλλυπητηρια Ηλια:(
Απο τι "εφυγε" αν επιτρεπεται?
Μου θυμησες τον Μπρουνακο μου...Τον εχω φωτο προφιλ...
28 Σεπτεμβριου 2020,ημερα Δευτερα στις 14:30 "εφυγε" νικημενος απο τον Τετανο.
Εξαιρετικα σπανιο σε σκυλο...Μου ετυχε μεγαλο "λαχειο"....:(
Τον ειχα απο 2 μηνων...Πεθανε στα 8 του...Αν τον εβλεπες,θα νομιζες οτι ηταν κουταβι...Για τετοια ενεργεια και ζωντανια μιλαμε..
Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω πως τον εχασα μεσα απο τα χερια μου...
Ισως να τον ειχα σωσει στα πρωιμα σταδια,οταν 2 εβδομαδες πριν πεθανει,εδειχνε τα πρωτα σημαδια της ασθενειας...
Αλλα δεν ασχοληθηκα σοβαρα...Λεω "ενταξει μια κακοκεφια θα εχει,θα περασει"...
Οταν το πηρα ειδηση 3 μερες πριν "καταληξει",ηταν ηδη πολυ αργα...
Τον προδωσα κανονικοτατα και τον "αφησα" στη μοιρα του...Αυτος δεν θα το εκανε ποτε....
Δεν θα το συγχωρησω ποτε αυτο στον εαυτο μου...
Ενα χρονο μετα,ακομα εφιαλτες βλεπω...
Σκεφτομαι συνεχεια να παρω αλλο,αλλα δεν εχω το κουραγιο να τον "αντικαταστησω"...
:(:(:(

ΥΓ:Κρατα τις καλες στιγμες μονο,που ειμαι σιγουρος οτι ειναι απειρες,μην πω σχεδον ολες και κοιτα να παρεις αλλο συντομα...
Οχι για να εχεις να κυνηγας,αλλα για "ψυχοθεραπεια"...
Το κυνηγι ερχεται σε 2η μοιρα....
 
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση...
Πραγματικα δεν ξερω πως ξεπερνιέται αυτο το "αγκαθι"...μέσα σε ζώα μεγάλωσα, ειχε ο παππους κυνηγόσκυλα και τσοπανοσκυλα, θυμαμαι πολλες φορες να χάσαμε ζώα ειτε απο φόλες, ειτε απο γεράματα, ειτε απο 1002 λόγους...αλλα ποτέ δεν με έπιασε τετοιο πράγμα... δεν περιγράφετε... βγηκα 2 μερες για κυνήγι να ξεχαστώ και βλέπω πατημασιες που άφησε τις προηγουμενες μερες... πραγματικά μην τύχει σε κανέναν...


Συλλυπητηρια Ηλια:(
Απο τι "εφυγε" αν επιτρεπεται?
Μου θυμησες τον Μπρουνακο μου...Τον εχω φωτο προφιλ...
28 Σεπτεμβριου 2020,ημερα Δευτερα στις 14:30 "εφυγε" νικημενος απο τον Τετανο.
Εξαιρετικα σπανιο σε σκυλο...Μου ετυχε μεγαλο "λαχειο"....:(
Τον ειχα απο 2 μηνων...Πεθανε στα 8 του...Αν τον εβλεπες,θα νομιζες οτι ηταν κουταβι...Για τετοια ενεργεια και ζωντανια μιλαμε..
Ακομα δεν μπορω να το πιστεψω πως τον εχασα μεσα απο τα χερια μου...
Ισως να τον ειχα σωσει στα πρωιμα σταδια,οταν 2 εβδομαδες πριν πεθανει,εδειχνε τα πρωτα σημαδια της ασθενειας...
Αλλα δεν ασχοληθηκα σοβαρα...Λεω "ενταξει μια κακοκεφια θα εχει,θα περασει"...
Οταν το πηρα ειδηση 3 μερες πριν "καταληξει",ηταν ηδη πολυ αργα...
Τον προδωσα κανονικοτατα και τον "αφησα" στη μοιρα του...Αυτος δεν θα το εκανε ποτε....
Δεν θα το συγχωρησω ποτε αυτο στον εαυτο μου...
Ενα χρονο μετα,ακομα εφιαλτες βλεπω...
Σκεφτομαι συνεχεια να παρω αλλο,αλλα δεν εχω το κουραγιο να τον "αντικαταστησω"...
:(:(:(

ΥΓ:Κρατα τις καλες στιγμες μονο,που ειμαι σιγουρος οτι ειναι απειρες,μην πω σχεδον ολες και κοιτα να παρεις αλλο συντομα...
Οχι για να εχεις να κυνηγας,αλλα για "ψυχοθεραπεια"...
Το κυνηγι ερχεται σε 2η μοιρα....
Συστροφή στομάχου Θοδωρη...
δυστυχώς το ίδιο νιώθω κ εγω, ολο το φταίξιμο ειναι δικο μου, αν τον πήγαινα νωρίτερα στον κτηνίατρο σκεφτομαι οτι θα μπορουσε να ζει, νιώθω οτι τον άφησα ξεκρέμαστο...αλλες φορές τον έτρεχα στον κτηνίατρο με την παραμικρή υποψία για το οτιδήποτε...
Ο Cosmo δυστυχώς με "άφησε" την ίδια νύχτα...
Απ τη μια σκέφτομαι οτι μονο με αλλο σκυλάκι θα μπορέσει να σβήσει λιγο ο πόνος, απ την αλλη καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει αντικατάσταση σε αυτο το θεμα, οταν χανεις ενα φίλο, οσους νεους φιλους και να κανεις δεν τον ξεχνάς. Σίγουρα θα βοηθήσει το να παρω αλλο κάποια στιγμη, απλα οχι τώρα, δεν νιώθω έτοιμος με τιποτα... Θα κοιτάξω λιγο επιφανιακα ποιοι εκτροφείς εχουν προγραμματισμένες γεννες για το τελος της σεζόν, και απο εκει και πέρα βλέπουμε...
 
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση...
Πραγματικα δεν ξερω πως ξεπερνιέται αυτο το "αγκαθι"...μέσα σε ζώα μεγάλωσα, ειχε ο παππους κυνηγόσκυλα και τσοπανοσκυλα, θυμαμαι πολλες φορες να χάσαμε ζώα ειτε απο φόλες, ειτε απο γεράματα, ειτε απο 1002 λόγους...αλλα ποτέ δεν με έπιασε τετοιο πράγμα... δεν περιγράφετε... βγηκα 2 μερες για κυνήγι να ξεχαστώ και βλέπω πατημασιες που άφησε τις προηγουμενες μερες... πραγματικά μην τύχει σε κανέναν...



Συστροφή στομάχου Θοδωρη...
δυστυχώς το ίδιο νιώθω κ εγω, ολο το φταίξιμο ειναι δικο μου, αν τον πήγαινα νωρίτερα στον κτηνίατρο σκεφτομαι οτι θα μπορουσε να ζει, νιώθω οτι τον άφησα ξεκρέμαστο...αλλες φορές τον έτρεχα στον κτηνίατρο με την παραμικρή υποψία για το οτιδήποτε...
Ο Cosmo δυστυχώς με "άφησε" την ίδια νύχτα...
Απ τη μια σκέφτομαι οτι μονο με αλλο σκυλάκι θα μπορέσει να σβήσει λιγο ο πόνος, απ την αλλη καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει αντικατάσταση σε αυτο το θεμα, οταν χανεις ενα φίλο, οσους νεους φιλους και να κανεις δεν τον ξεχνάς. Σίγουρα θα βοηθήσει το να παρω αλλο κάποια στιγμη, απλα οχι τώρα, δεν νιώθω έτοιμος με τιποτα... Θα κοιτάξω λιγο επιφανιακα ποιοι εκτροφείς εχουν προγραμματισμένες γεννες για το τελος της σεζόν, και απο εκει και πέρα βλέπουμε...
Ηλια
Παρε ενα νεο σκυλακι το συντομοτερο
Ποτε δεν θα φυγει απο το μυαλο σου ο κοσμο
Ποτε δεν θα τον αντικαταστησει αλλος σκυλος
Καθε σκυλος ειναι μοναδικος
Ενα νεο σκυλακι θα σε βοηθησει να τον ξεπερασεις τον χαμο του κοσμο - οχι ομως να τον ξεχασεις
Παντα θα τον θυμασαι να το ξερεις και θα τον πεθυμας
Ενα νεο σκυλακι θα σου δωσει αλλα πραγματα αλλο χαρακτηρα και νεες συγκινησεις
Και αυτο το ιδιο θα το αγαπησεις
Πιστεψε με
Δεν αντικαθιστα το ενα το αλλο
Και ποτε να μην κανεις συγκρισεις μεσα σου που να επηρεαζουν την σχεση σου με αυτα
Καθε σκυλακι ειναι αλλιως
 
Σαν χθές θυμάμαι την μέρα που τον έφερα στο σπίτι...με το που ήρθε στα χερια μου, ειπα πως ειτε βγει καλος στο κυνήγι, ειτε όχι, δεν θα φυγει ποτε απο δίπλα μου, ουτε σαν "εργαλείο" τον ειδα ποτέ, ούτε σαν μέσο για να κυνηγάω, βγαίναμε έξω σαν 2 φιλαράκια.
Φίλος πραγματικός που μου το έδειχνε καθε μερα για τα τελευταία 6 χρόνια....
Δυστυχώς πριν 2 μέρες "έφυγε", και πήρε μαζί του και ενα κομμάτι μου...
Δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... να τα αγαπάτε τα σκυλάκια σας και να τα προσέχετε σαν τα μάτια σας, το αξίζουν και με το παραπάνω...



ηλια ο χρονος γιατρευη τον πονο ,τι να κανουμε .think. :(και εγω παθων με εως στιγμης χανωντας δυο ποιντερινες
:( :(
 
Να σας συστήσω των σκυλο μου.
Falk von epirus (ivan iv v bőckenhagen x adda v d stederau)
Μόλις έγινε 2 χρόνων, κάνουμε όλα τα κυνήγια το ίδιο καλά και απορώ τόσα χρόνια τι έχανα που δεν επέλεξα αυτήν την ράτσα από την αρχή.View attachment 58029View attachment 58027 .
View attachment 58014View attachment 58013
View attachment 58030
Ωραίοι!!!
 
Διατίθεται μετά από ώριμη σκέψη κ με μισή καρδιά. Άψογος σε όλα, κουσουρι τα γουρουνια...
View attachment 61432
Να πάει σε καλά χέρια Μητσάρα εύχομαι που θα τον αγαπήσουν και θα τον κυνηγήσουν στο μέγιστο!
 
Σας ευχαριστώ όλους για τη συμπαράσταση...
Πραγματικα δεν ξερω πως ξεπερνιέται αυτο το "αγκαθι"...μέσα σε ζώα μεγάλωσα, ειχε ο παππους κυνηγόσκυλα και τσοπανοσκυλα, θυμαμαι πολλες φορες να χάσαμε ζώα ειτε απο φόλες, ειτε απο γεράματα, ειτε απο 1002 λόγους...αλλα ποτέ δεν με έπιασε τετοιο πράγμα... δεν περιγράφετε... βγηκα 2 μερες για κυνήγι να ξεχαστώ και βλέπω πατημασιες που άφησε τις προηγουμενες μερες... πραγματικά μην τύχει σε κανέναν...



Συστροφή στομάχου Θοδωρη...
δυστυχώς το ίδιο νιώθω κ εγω, ολο το φταίξιμο ειναι δικο μου, αν τον πήγαινα νωρίτερα στον κτηνίατρο σκεφτομαι οτι θα μπορουσε να ζει, νιώθω οτι τον άφησα ξεκρέμαστο...αλλες φορές τον έτρεχα στον κτηνίατρο με την παραμικρή υποψία για το οτιδήποτε...
Ο Cosmo δυστυχώς με "άφησε" την ίδια νύχτα...
Απ τη μια σκέφτομαι οτι μονο με αλλο σκυλάκι θα μπορέσει να σβήσει λιγο ο πόνος, απ την αλλη καταλαβαίνω οτι δεν υπάρχει αντικατάσταση σε αυτο το θεμα, οταν χανεις ενα φίλο, οσους νεους φιλους και να κανεις δεν τον ξεχνάς. Σίγουρα θα βοηθήσει το να παρω αλλο κάποια στιγμη, απλα οχι τώρα, δεν νιώθω έτοιμος με τιποτα... Θα κοιτάξω λιγο επιφανιακα ποιοι εκτροφείς εχουν προγραμματισμένες γεννες για το τελος της σεζόν, και απο εκει και πέρα βλέπουμε...
Έτσι είναι ζωή με τους φίλους μας λιακο κουράγιο σε καταλαβενω απολητα .. πάρε ένα κουταβάκι όταν μπορέσεις να απαλύνεις τον πόνο σου
 
Back
Top