Γερμανικό Ντράτχααρ

Απ ότι είδα στο φόρουμ δεν υπήρχε "θέμα" για την συγκεκριμένη ράτσα και είπα να ξεκινήσω ένα!
Έχω ένα κουτάβι(το πρώτο μου) 70 ημερών, αρσενικό και είναι γεμάτο ενέργεια και όρεξη για παιχνίδι... ανυπομονώ να του αρχίσω εκπαίδευση!! διάβασα αρκετά σε φόρουμ και για την ράτσα και περι εκπαίδευσης, είδα και μερικά βιντεο απο τον κ.Νικολακόπουλο και τον κ.Αυγερινό σχετικά με την εκπαίδευση και ανυπομονώ να αρχίσω να τα εφαρμόζω. Δεν ξέρω όμως ποια ειναι η κατάλληλη ηλικία, άλλοι λένε οτι μεχρι τους 6 μήνες δεν πρέπει να γινει τίποτα, αλλοι αρχίζουν την βασική εκπαίδευση στους 3 μήνες...δεν θέλω να βιαστώ και να το χαλάσω ή να κάνω λάθη που δεν θα διορθώνονται...
Εσείς πότε αρχίζετε τα πρώτα μαθήματα;
 
η απολυτη μηχανη στα σκυλια φιλε , τι κυνγας ? ο Αυγερινος είναι ο μαγος των ντραχταρ , εχω ένα αρσενικο κουταβι 5 μηνων , σιγα σιγα το βγαζω
κυρίως φάσσες, αλλα μεχρι να έρθουν αυτές ασχολούμαι με τα τρυγόνια και παράλληλα παω με ενα θείο μου για λαγό. όταν σφίξουν τα κρύα έχει και πάπιες το μενού. εκεί που κυνηγάω φάσσα εχει αρκετο λαγό, και σε κοντινές αποστάσεις κραταει και μπεκατσα αρκετη. Με τη ράτσα το έψαξα αρκετα, γιατι δεν ηθελα να εχω μια ράτσα που θα την παίρνω μαζι στα μισά κυνήγια. Το ντράτχαρ πιστεύω θα είναι η ιδανική φυλή για τον τρόπο που κυνηγάω.
 
οποιος μπλεκει με ντραχταρ δεν ξανασχολειται με τιποτα άλλο , καλοριζικο και καλα κυνυγια να εχεις , ο απολυτος σκυλος κατά την γνωμη μου
 
οποιος μπλεκει με ντραχταρ δεν ξανασχολειται με τιποτα άλλο , καλοριζικο και καλα κυνυγια να εχεις , ο απολυτος σκυλος κατά την γνωμη μου
Ευχαριστώ πολύ φίλε!!! εγω όσο περισσότερα διάβαζα για αυτη τη ράτσα, τοσο πιο πολύ τρελαινόμουν μαζί του!! πιστεύω πως όταν φτάσει σε ηλικία κυνηγιού, θα δικαιωθούν απο πρώτο χέρι οι απόψεις μου :)
 
για κροτοφοβια το κοίταξες ?
Πριν 3 μέρες, το πηρα εξω απ το χωριο και έριξα 4 τουφεκιές μεμονωμένες, στην πρώτη με κοιταξε, στις υπόλοιπες επειδή με εβλεπε να μην το κοιταω και να συνεχίζω την βόλτα, αδιαφορησε και αυτο.
Το καλύτερο θα ηταν να εχω ενα μηχανισμό κρότου που εχω δει για να του κανω "ασκήσεις" πριν το ταισω αλλα στο χωριο παίζει να παρουν την αστυνομία επειδη θα νομιζουν οτι τουφεκαω με το όπλο, και περα απ αυτο νομιζω πως απαγορευεται αυτος ο μηχανισμός...
 
Εγώ είμαι λάτρης του Epagneul Breton αλλά και υποστηρικτής της άποψης ότι καλά σκυλιά υπάρχουν σε όλες τις ράτσες.
Και αυτή την άποψη την απέκτησα όταν κυνήγησα πριν πέντε χρόνια περίπου με ένα φίλο ο οποίος είχε ένα Drahthaar το οποίο ήταν τότε έξι χρονών.
Με μια λέξη... εντυπωσιάστηκα.Βρίσκαμε ορτύκια από εκεί που είχαν περάσει άλλα 4 - 5 σκυλιά.
Από τότε έχω πολύ ψηλά την συγκεκριμένη ράτσα σκύλων.
 
Εγώ είμαι λάτρης του Epagneul Breton αλλά και υποστηρικτής της άποψης ότι καλά σκυλιά υπάρχουν σε όλες τις ράτσες.
Και αυτή την άποψη την απέκτησα όταν κυνήγησα πριν πέντε χρόνια περίπου με ένα φίλο ο οποίος είχε ένα Drahthaar το οποίο ήταν τότε έξι χρονών.
Με μια λέξη... εντυπωσιάστηκα.Βρίσκαμε ορτύκια από εκεί που είχαν περάσει άλλα 4 - 5 σκυλιά.
Από τότε έχω πολύ ψηλά την συγκεκριμένη ράτσα σκύλων.
Γιώργο, συμφωνώ απόλυτα πως καλά σκυλιά υπάρχουν σε όλες τις ράτσες, το θέμα είναι να βρεις τι ράτσα ταιριάζει στα κυνήγια που κάνεις...
Προσωπικά δεν θα μου άρεσε καθόλου η ιδέα να έχω κυνηγόσκυλο και στα μισά κυνήγια να το έχω στο σπίτι... τωρα ξέρω πως εχω ενα σύντροφο που όχι μονο θα βοηθάει στα θηράματα που ήδη κυνηγάω,αλλά θα προστεθούν στη λίστα τα κυνήγια φέρμας, επίσης στις φάσσες και στις πάππιες δεν θα χρειάζεται να κάνω υπολογισμούς για το πότε να τουφεκίσω για να μην πέσουν μέσα σε τίποτα παλιούρια ή στη λίμνη...άφηνα πολλα πουλιά να προσπεράσουν επειδη ηξερα οτι αν τα χτύπαγα δεν θα μπορούσα να τα μαζέψω....
(Εκανα edit στο κείμενο γιατι την πρωτη φορα που το πόσταρα κατι πειραξα μαλλον και δεν εβγαζε νόημα...)
 
Last edited:
Εγώ είμαι λάτρης του Epagneul Breton αλλά και υποστηρικτής της άποψης ότι καλά σκυλιά υπάρχουν σε όλες τις ράτσες.
+1
όλες οι κυνηγετικές ράτσες φτιάχτηκαν για να κυνηγάνε και αν είναι από κυνηγετικές γραμμές με λίγη προσοχή στην εκπ/ση από εμάς σίγουρα θα κυνηγήσουν.
Το θέμα να διαλέξουμε μια φυλή που ο τρόπος της εργασίας της να ταιριάζει στη δική μας ιδιοσυγκρασία, και να μην επηρεαζόμαστε από τη μόδα της εποχής.
 
κυρίως φάσσες, αλλα μεχρι να έρθουν αυτές ασχολούμαι με τα τρυγόνια και παράλληλα παω με ενα θείο μου για λαγό. όταν σφίξουν τα κρύα έχει και πάπιες το μενού. εκεί που κυνηγάω φάσσα εχει αρκετο λαγό, και σε κοντινές αποστάσεις κραταει και μπεκατσα αρκετη. Με τη ράτσα το έψαξα αρκετα, γιατι δεν ηθελα να εχω μια ράτσα που θα την παίρνω μαζι στα μισά κυνήγια. Το ντράτχαρ πιστεύω θα είναι η ιδανική φυλή για τον τρόπο που κυνηγάω.
Αφού θα έχεις τέτοια ποικιλία θηραματων έκανες πολύ καλή επιλογή ρατσας. Φρόντισε να μάθει από μικρό να μην πειράζει γάτες και αμνοεριφια, γιατί έχουν τέτοια τάση.
Εύκολα σκυλιά στην εκμάθηση και ανθρωποκεντρικα. Καλοτυχο.
 
Πριν 3 μέρες, το πηρα εξω απ το χωριο και έριξα 4 τουφεκιές μεμονωμένες, στην πρώτη με κοιταξε, στις υπόλοιπες επειδή με εβλεπε να μην το κοιταω και να συνεχίζω την βόλτα, αδιαφορησε και αυτο.
Το καλύτερο θα ηταν να εχω ενα μηχανισμό κρότου που εχω δει για να του κανω "ασκήσεις" πριν το ταισω αλλα στο χωριο παίζει να παρουν την αστυνομία επειδη θα νομιζουν οτι τουφεκαω με το όπλο, και περα απ αυτο νομιζω πως απαγορευεται αυτος ο μηχανισμός...

Καλότυχο και γερό να είναι!Για κροτοφοβία δεν το δοκιμάζουμε αλλά το προετοιμάζουμε,γιατί ακόμα και να μην έχει μπορεί με λάθος χειρισμό να του το προκαλέσουμε!Όσο για την ηλικία εκπαίδευσης δεν υπάρχει κάτι στάνταρ...υπάρχει το όταν θα είναι έτοιμο!Μπορείς να αρχίσεις να κάνεις μια εισαγωγή στην εκπαίδευση μέσω παιχνιδιού και σταδιακά ανάλογα την συμπεριφορά του σκύλου να περάσεις σε εκπαίδευση!Να δουλέψεις την κοινωνικοποίηση,την συνεργασία,το αυτοκίνητο,το λέρωμα,την βόλτα,το περπάτημα,την βασική υπακοή,την έρευνα,το απορτ και όταν τα ολοκληρώσεις να μπεις και στο θήραμα!Όλα αυτά σταδιακά από τα εύκολα στα δύσκολα από τα απλά στα σύνθετα,όταν και μόνο όταν κατοχυρώνουμε το εύκολο πάμε στο δύσκολο,δεν δοκιμάζουμε το δύσκολο!Και πάλι καλότυχο
 
Συμφωνώ με την άποψη του Γιώργου για την ηλικία έναρξης της εκπαίδευσης και θα προσθέσω πως κυρίως εξαρτάτε από την μέθοδο που πρόκειται να ακολουθήσει κανείς.
Με την θετική μέθοδο (της ανταμοιβής κλπ) μπορείς να αρχίσεις από 3-4 μηνών. Με την μέθοδο της επιβολής (αυτής που παληά λέγαμε Γερμανική) το κουτάβι πρέπει να είναι πάνω από 7-8 μηνών για να αντέχει στην όποια πίεση.
 
Επειδή με ενδιαφέρει να αποκτήσω ένα τέτοιο σκυλάκο, μήπως μπορεί κάποιος φίλος να προτείνει έναν αξιόπιστο εκτροφέα? Επίσης, θα ήθελα τη γνώμη σας αν θα πρέπει να τον πάρω ελαφρώς ξεκινημένο, μιας και δεν θα έχω το χρόνο να τον βγάζω εκπαιδευτικά 2-3 φορές την εβδομάδα όπως δίαβασα οτι χρείαζεται στην αρχή. Αυτό όμως σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι μεγαλύτερο σε ηλικία όταν θα το αναλάβω εγώ... είναι πρόβλημα αυτό? αφού θα γνωρίσει δύο αφεντικά?
Δεν κάνω πρωταθλητισμό και δεν ενδιαφέρομαι για συγκεκριμένο θήραμα. Κάνω γενικό κυνήγι.
Αυτό που είναι σημαντικό για μένα είναι να έχουμε "σύνδεση" μεταξύ μας και να τον έχω παρειτσα στις εξόδους μου, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει ότι δεν θα κυνηγάει.
 
Εκτροφείς υπαρχουν αρκετοί...μπορείς να συμβουλευτείς και τον όμιλο φυλλής για να βρεις αυτό που θες.Αν μπορέσεις να βρεις εναν ξεκινημένο ή έναν έτοιμο σκύλο θα έιναι καλύτερο για εσένα για τον χρόνο που διαθέτεις.Μην σε ανησυχεί το θέμα δύο αφεντικών...αν το συζητήσεις με τον εκτροφέα και τον δουλέψεις σωστά ο σκύλος θα δεθεί μαζί σου...πάντως τα Ντράχτχααρ στην Ελλάδα είναι σε πολύ καλό επίπεδο και υπάρχουν πολύ καλές γραμμές αίματος των οποίων οι εκτροφείς συμμετέχουν στις Γερμανικές ανώτερες δοκιμασίες
 
Κατά την άποψη μου "Ξεκινημένο" δεν σημαίνει τίποτα, περισσότερα προβλήματα εμπεριέχει παρά βοηθά τον μελλοντικό ιδιοκτήτη. Τα προβλήματα είναι από το γιατί κάποιος αρχίζει να εκπαιδεύει ένα σκύλο και μετά αποφασίζει να τον πουλήσει. Την μέθοδο εκπαίδευσης που έχει επιλέξει και τον τρόπο που την εφαρμόζει και το πώς θα την συνεχίσει ο επόμενος εκπαιδευτής. Ας αφήσουμε κάποια προβλήματα υγείας που εμφανίστηκαν όσο μεγαλώνει.
Ναι, υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις με καλές προθέσεις, όπως κάποιος που κράτησε 2-3 κουτάβια από την γέννα του, τα ξεκίνησε, κράτησε το καλύτερο που ήθελε, και δίνει τα άλλα. Όμως τι έχει κάνει; πως το έχει κάνει; και με πιο τρόπο θα το συνεχίσει ο επόμενος; .... τις περισσότερες φορές αυτά πάνε στον βρόντο, δηλαδή αν το πας σε έναν εκπαιδευτή το πιθανότερο είναι πως θα σου πει πως θα ξεκινήσει από την αρχή.
Ένα σωστός σκύλος, απλά σύντροφος, πρέπει να είναι το ίδιο αναθρεμμένος, κοινωνικοποιημένος και εκπαιδευμένος στην βασική υπακοή με έναν πρωταθλητή, μόνο τότε θα είναι σύντροφος, άλλως θα είναι μπελάς. Η κυνηγητική εκπαίδευση, ναι, μπορεί να γίνει με πολύ υψηλές απαιτήσεις ή με μετριότερες, αυτή όμως η εκπαίδευση έπεται, δηλαδή ένα "ελαφρώς ξεκινημένο" δεν θα έχει προλάβει να κάνει και τίποτα που θα σε βοηθήσει στην τελειοποίηση της κυνηγητικής εκπαίδευσης.
Οι αξιόπιστες και οικονομικά συμφέρουσες περιπτώσεις είναι: Ή κουτάβι καλής γενεαλογίας με το πεντιγκρί του και τη σωστή ανατροφή του ή απολύτως εκπαιδευμένος σκύλος.
Ό,τι και αν αποφασίσεις θα πρέπει να γνωρίζεις πως θέλει να του αφιερώσεις φροντίδα, αγάπη, χρόνο, κόπο, κόπο, κόπο και χρήμα. Αν δεν έχεις τον χρόνο και γνώσεις για να διατηρήσεις ή να κτίσεις την όλη εκπαίδευση του σκύλου... άδικα θα πάνε τα έξοδα σου.
 
Κατά την άποψη μου "Ξεκινημένο" δεν σημαίνει τίποτα, περισσότερα προβλήματα εμπεριέχει παρά βοηθά τον μελλοντικό ιδιοκτήτη. Τα προβλήματα είναι από το γιατί κάποιος αρχίζει να εκπαιδεύει ένα σκύλο και μετά αποφασίζει να τον πουλήσει. Την μέθοδο εκπαίδευσης που έχει επιλέξει και τον τρόπο που την εφαρμόζει και το πώς θα την συνεχίσει ο επόμενος εκπαιδευτής. Ας αφήσουμε κάποια προβλήματα υγείας που εμφανίστηκαν όσο μεγαλώνει.
Ναι, υπάρχουν και κάποιες περιπτώσεις με καλές προθέσεις, όπως κάποιος που κράτησε 2-3 κουτάβια από την γέννα του, τα ξεκίνησε, κράτησε το καλύτερο που ήθελε, και δίνει τα άλλα. Όμως τι έχει κάνει; πως το έχει κάνει; και με πιο τρόπο θα το συνεχίσει ο επόμενος; .... τις περισσότερες φορές αυτά πάνε στον βρόντο, δηλαδή αν το πας σε έναν εκπαιδευτή το πιθανότερο είναι πως θα σου πει πως θα ξεκινήσει από την αρχή.
Ένα σωστός σκύλος, απλά σύντροφος, πρέπει να είναι το ίδιο αναθρεμμένος, κοινωνικοποιημένος και εκπαιδευμένος στην βασική υπακοή με έναν πρωταθλητή, μόνο τότε θα είναι σύντροφος, άλλως θα είναι μπελάς. Η κυνηγητική εκπαίδευση, ναι, μπορεί να γίνει με πολύ υψηλές απαιτήσεις ή με μετριότερες, αυτή όμως η εκπαίδευση έπεται, δηλαδή ένα "ελαφρώς ξεκινημένο" δεν θα έχει προλάβει να κάνει και τίποτα που θα σε βοηθήσει στην τελειοποίηση της κυνηγητικής εκπαίδευσης.
Οι αξιόπιστες και οικονομικά συμφέρουσες περιπτώσεις είναι: Ή κουτάβι καλής γενεαλογίας με το πεντιγκρί του και τη σωστή ανατροφή του ή απολύτως εκπαιδευμένος σκύλος.
Ό,τι και αν αποφασίσεις θα πρέπει να γνωρίζεις πως θέλει να του αφιερώσεις φροντίδα, αγάπη, χρόνο, κόπο, κόπο, κόπο και χρήμα. Αν δεν έχεις τον χρόνο και γνώσεις για να διατηρήσεις ή να κτίσεις την όλη εκπαίδευση του σκύλου... άδικα θα πάνε τα έξοδα σου.
Πολύ σωστες και τιμιες απόψεις.
Γιατί από πολλούς του χώρου ακούμε ό,τι τους συμφέρει κάθε φορά.
 
Last edited:
Back
Top