Βότανα και η χρήση τους

Παίδες όσοι ενδιαφέρεστε για σπαράγγια, λόγω καιρικών συνθηκών που θυμίζουν Άνοιξη, έχουν αρχίσει να βγαίνουν...
Σημερινή μικρή βόλτα στο ύπαιθρο και μάζεμα όσων χρειάζεται για μια ομελέτα. :)
 

Attachments

  • DSC00905.JPG
    DSC00905.JPG
    674,9 KB · Προβολές: 31
  • DSC00909.JPG
    DSC00909.JPG
    282,6 KB · Προβολές: 31
Παίδες όσοι ενδιαφέρεστε για σπαράγγια, λόγω καιρικών συνθηκών που θυμίζουν Άνοιξη, έχουν αρχίσει να βγαίνουν...
Σημερινή μικρή βόλτα στο ύπαιθρο και μάζεμα όσων χρειάζεται για μια ομελέτα. :)
Ωραίος μεζες!!! Τον έχει πάρει ο τόπος με αυτό τον καιρο. Να φανταστείτε έχουν φυτρώσει μόνες τους δύο ντοματιες στο περιβόλι και έχουν δέσει ντομάτες και είναι γεμάτες ανθη!!!
 
Έχει κάποιος ιδέα ποιο φυτό μπορεί να είναι?
Τα φύλλα του έχουν απαλή υφή και τρίβοντας τα αφήνουν ευχάριστη μυρωδιά καπνιστού.
 

Attachments

  • DSC01885.JPG
    DSC01885.JPG
    453,5 KB · Προβολές: 34
  • DSC01886.JPG
    DSC01886.JPG
    480,3 KB · Προβολές: 36
Αγαπημένα τόσο στην συλλογή τους όσο και στη γεύση τους, από τα παιδικά μου χρόνια, τα σφαράγγια και οι οβριές.
Παρά την ανομβρία που επικρατεί, έκαναν δειλά δειλά την εμφάνιση τους.
DSC01891.JPG
Το ένα ματσάκι μόλις καταναλώθηκε.
IMG_20210322_222345.jpg
Το άλλο θα γίνει πιο μερακλιδικο (θα φωτογραφηθεί).
Αν και το γνωρίζετε όσοι βολταρετε στα βουνά αυτή την εποχή, προσοχή στα φίδια. 4 συνάντησα σήμερα, ολα άκακα. Μποτάκια και μαγκουρα..
 
Αγαπημένα τόσο στην συλλογή τους όσο και στη γεύση τους, από τα παιδικά μου χρόνια, τα σφαράγγια και οι οβριές.
Παρά την ανομβρία που επικρατεί, έκαναν δειλά δειλά την εμφάνιση τους.
View attachment 24846
Το ένα ματσάκι μόλις καταναλώθηκε.
View attachment 24847
Το άλλο θα γίνει πιο μερακλιδικο (θα φωτογραφηθεί).
Αν και το γνωρίζετε όσοι βολταρετε στα βουνά αυτή την εποχή, προσοχή στα φίδια. 4 συνάντησα σήμερα, ολα άκακα. Μποτάκια και μαγκουρα..
Καλημέρα Νίκο. Από τον Οκτώβρη μέχρι και τώρα εδώ δεν έχω σταματησει να βρίσκω σφαραγγια. Μια ζέστη μια κρύο τα ξεγελάει ο καιρός και φυτρώνουν. Παρατήρησα ότι δεν έχουν την έντονη γεύση που έχουν τα ανοιξιάτικα,μάλλον λόγω των βροχών.
Όπως φτιάχνεις τα ματσάκια τα φτιάχνει κι ο πατέρας μου.... όμορφα και μερακλιδικα...
 
Στράτο , όσο πιο νότια τόσο πιο νόστιμα. Άμα είναι και από τα μέρη μας... ακόμα καλύτερα.
Πλάκα κάνω.
Όντως η ανομβρία παίζει ρόλο στη γεύση.
Ο καιρός κάνει τα πάντα σε ότι 'κυνηγάμε' και η προσαρμογή μας φέρνει αποτελέσματα.
 
Back
Top