Βότανα και η χρήση τους

Κραταιγο μαζεύω και φύλλα και ανθη την άνοιξη. Και τα αγριοτριανταφυλλα φουλ στην βιταμίνη C....
Εδω πανω Μήτσο ο κραιταγος ειναι μεγάλα δέντρα υψους 5μ και βαλε και με κορμό που φτανει διαμέτρο και μισό μέτρο.
 
Έχει και εδώ αλλά όχι τόσο μεγάλα δέντρα! Εδώ τους λέμε μουρτζιες. Και έχουμε περιοχή στο χωριό που την λέμε μουρτζερη!!! Και οι μέλισσες το χτυπάνε ανελέητα στην ανθοφόρα. Τον καρπό τον μαζεύω και τον αποξηραινω και τον βάζω στο τσάι μαζί με τα άλλα βοτάνια. Επίσης όπου βρω τον τρώω και έτσι.
 
Έχει και εδώ αλλά όχι τόσο μεγάλα δέντρα! Εδώ τους λέμε μουρτζιες. Και έχουμε περιοχή στο χωριό που την λέμε μουρτζερη!!! Και οι μέλισσες το χτυπάνε ανελέητα στην ανθοφόρα. Τον καρπό τον μαζεύω και τον αποξηραινω και τον βάζω στο τσάι μαζί με τα άλλα βοτάνια. Επίσης όπου βρω τον τρώω και έτσι.
Μιλάω για υψόμετρο 1700μ.
Χαμηλότερα σπάνια να δω και ειναι πολυ μικρότερα.
 
Μιλάω για υψόμετρο 1700μ.
Χαμηλότερα σπάνια να δω και ειναι πολυ μικρότερα.
Τόσο ψηλά εμείς στην Δίρφη έχουμε μόνο χορταρια!!!! Εκεί στα 800 με 700 ειναι τα πιο πολλά άλλα έχει και στο κάμπο μερικά. Σε καμία περίπτωση δεν γίνονταν εδώ τόσο μεγάλα! Τα πιο πολλά μεγάλοι θάμνοι ειναι!
 
Εμείς εδώ τον κραίταγο τον λέμε τσαπουρνιά! Πράγματι και εμείς έχουμε μικρά δεντράκια, σε καμία περίπτωση τόσο μεγάλα όπως λέει ο @dim63.Εκτός αν υπάρχουν αρκετά ψηλά και δεν τα έχουμε δει! Καρπό από αυτά δεν έχω μαζέψει ποτέ.Μόνο από αγριοτριανταφυλλιά.Για πείτε πως τα κάνετε; Πέρα απο αποξήρανση και στο τσάι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:
Εμείς εδώ τον κραίταγο τον λέμε τσαπουρνιά! Πράγματι και εμείς έχουμε μικρά δεντράκια, σε καμία περίπτωση τόσο μεγάλα όπως λέει ο @dim63.Εκτός αν υπάρχουν αρκετά ψηλά και δεν τα έχουμε δει! Καρπό από αυτά δεν έχω μαζέψει ποτέ.Μόνο από αγριοτριανταφυλλιά.Για πείτε πως τα κάνετε; Πέρα απο αποξήρανση και στο τσάι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το τσάι από τα φύλλα και τα άνθη του κράταιγου είναι ασφαλές και δεν έχει καμία τοξική δράση. Παρασκευάζεται ως έγχυμα (το αφήνουμε σε βραστό νερό 20 λεπτά) και η ημερήσια δόση είναι περίπου 4 γραμμάρια ή περίπου 2 με 3 κουταλάκια μικρά. Οι καρποί παρασκευάζονται ως αφέψημα (το βράζουμε για 10 λεπτά) και η ημερήσια δόση είναι 2-4 γραμμάρια. Σε προβλήματα υπέρτασης και κακής κυκλοφορίας συνδυάζεται καλά με την αχιλλέα, το τίλιο και τον ιξό.
 
Last edited:
Το σαββατο που περασε εκοψα τα πρωτα σπαραγγια
Ελαχιστα φυσικα αλλα πρωτη μου φορα βρισκω τελειωμενα τετοια εποχη
Οι μαζεμενες ευλογημενες βροχες που εκανε νωρις σε στνδιασμο με τις ζεστες που ακολουθησαν επιασαν τοπο και βγηκαν νωρις
Ειναι χαρα θεου να βλεπουμε την γη πρασινη απο χορτο τετοια εποχη!
Μακαρι να συνεχισει με βροχες οπως ειχε ξεκινησει
 


Ένα πιατάκι σήμερα 😁😁😁

Mε έχει πιάσει μια μανία με τα σπαράγγια τελευταία! Εκτός του ότι μου αρέσει πολύ σαν φαγητό, μου αρέσει πολύ και η αναζήτηση...
Ξεχνιέμαι με τις ώρες!
Έχω γίνει κι εγώ (Σπαραγγο-) Χομπίστας... :p
 
Mε έχει πιάσει μια μανία με τα σπαράγγια τελευταία! Πέρα ότι μου αρέσει πολύ σαν φαγητό, μου αρέσει πολύ και η αναζήτηση...
Ξεχνιέμαι με τις ώρες!
Έχω γίνει κι εγώ (Σπαραγγο-) Χομπίστας... :p
Πολύ ωραία στο φαγητό... περνω και χομπίστας κοντά να ξεσκαει 😉😎
 
Mε έχει πιάσει μια μανία με τα σπαράγγια τελευταία! Εκτός του ότι μου αρέσει πολύ σαν φαγητό, μου αρέσει πολύ και η αναζήτηση...
Ξεχνιέμαι με τις ώρες!
Έχω γίνει κι εγώ (Σπαραγγο-) Χομπίστας... :p
Οταν τελειωςει ο καιρος τους συνεχισε με καππαρη Παντελη
Θα σου αρεσει πολυ επισης η αναζητηση της και η ετοιμασια της
 
Οταν τελειωςει ο καιρος τους συνεχισε με καππαρη Παντελη
Θα σου αρεσει πολυ επισης η αναζητηση της και η ετοιμασια της
Χρύσανθε πότε μαζεύεται η κάππαρη; Και πότε τα καππαρόφυλλα που μου αρέσουν περισσότερο;
 
Χρύσανθε πότε μαζεύεται η κάππαρη; Και πότε τα καππαρόφυλλα που μου αρέσουν περισσότερο;
Εχετε περιπου ενα μηνα διαφορα απο εμας
Στα ημιορεινα που μαζευω εγω τωρα ειναι το πρωτο κοψιμο
Πιο χαμηλα παραθαλασσια εχουν κοψει εδω και δυο βδομαδες
Εαν εσεις ακομη εχετε σπαραγγια θελετε αλλο ενα μηνα περιπου για την πρωτη καππαρη
Μιλαω για τα φυλλα
Τα σπορια αργουν ακομη
Αυριο να μαστε καλα θα κοψω την πρωτη
16/4 αν θυμαμαι σωστα εκοψα περσυ
 
Ωραία, θα ψαξω κι εγώ παραθαλάσσια που έχω δει κάποιες ρίζες, μετά όμως τι κάνουμε; Τα βάζουμε σε άλμη;
Κοβεις τις μυτες απο το πιο χαμηλο σημειο που παραμενει μαλακο
Σπαει με το χερι
Οσο πιο χοντρες τοσο το καλυτερο
Γιαυτο λεμε πρωτο κοψιμο δευτερο κλπ
Το πρωτο ειναι συνηθως οι πιο χοντρες και ποιοτικες
Την επομενη φορα που θα κοψεις θα ειναι πιο λεπτες-δευτερο κοψιμο
Θα χεις ενα κουβα η το ψαθινο το καλαθι που περνουμε στα μανιταρια και θα τις βαζεις μεσα
Οχι ναυλον σακουλα
Θα χεις μαζι ξυλο και θα κτυπας μεσα στο φυτο γιατι συχνα βρισκουμε μεσα φιδια
Οταν γυρισεις σπιτι καθαριζεις τα φυλλα εαν υπαρχουν ξενα φυλλα μεσα
Αν σε πειραζουν τα αγκαθακια τα κοβεις με ψαλιδι
Και αφου τα πλυνεις τα αφηνεις σε εν κουβα με νερο να τα σκεπαζει σε σκιερο μερος
Βαλε ενα πιατο η οτι αλλο εχεις μαζι με καποιο βαρος για να κραταει τα κλαρια κατω απο το νερο
Δεν πρεπει να ειναι στην επιφανεια
Το νερο θα το αλλαζεις καθε μερα για 8 μερες
Ακολουθως πλενεις στραγγιζεις και στεγνωνεις
Αλατιζεις καλα με χοντρο αλατι και υοποθετεις σε πλαστικα δοχεια οσο πιο πυκνοτοποθετημενα μπορεις
Αναλογα ποσο δυνατο σου αρεσει το τουρσι θα βαλεις ειτε ολο ξυδι ειτε μισο με νερο ειτε 3/4 κλπ
Θα βαλεις λιγες σταγονες λεμονι και ελαιολαδο
Θα βαλεις στο ψυγειο
Για 4-5 μερες οποτε ανοιγεις το ψυγειο θα κανεις μετικα γυρισματα υο πλαστικο δοχειο
Σε 2 βδομαδες τρως
 
Κοβεις τις μυτες απο το πιο χαμηλο σημειο που παραμενει μαλακο
Σπαει με το χερι
Οσο πιο χοντρες τοσο το καλυτερο
Γιαυτο λεμε πρωτο κοψιμο δευτερο κλπ
Το πρωτο ειναι συνηθως οι πιο χοντρες και ποιοτικες
Την επομενη φορα που θα κοψεις θα ειναι πιο λεπτες-δευτερο κοψιμο
Θα χεις ενα κουβα η το ψαθινο το καλαθι που περνουμε στα μανιταρια και θα τις βαζεις μεσα
Οχι ναυλον σακουλα
Θα χεις μαζι ξυλο και θα κτυπας μεσα στο φυτο γιατι συχνα βρισκουμε μεσα φιδια
Οταν γυρισεις σπιτι καθαριζεις τα φυλλα εαν υπαρχουν ξενα φυλλα μεσα
Αν σε πειραζουν τα αγκαθακια τα κοβεις με ψαλιδι
Και αφου τα πλυνεις τα αφηνεις σε εν κουβα με νερο να τα σκεπαζει σε σκιερο μερος
Βαλε ενα πιατο η οτι αλλο εχεις μαζι με καποιο βαρος για να κραταει τα κλαρια κατω απο το νερο
Δεν πρεπει να ειναι στην επιφανεια
Το νερο θα το αλλαζεις καθε μερα για 8 μερες
Ακολουθως πλενεις στραγγιζεις και στεγνωνεις
Αλατιζεις καλα με χοντρο αλατι και υοποθετεις σε πλαστικα δοχεια οσο πιο πυκνοτοποθετημενα μπορεις
Αναλογα ποσο δυνατο σου αρεσει το τουρσι θα βαλεις ειτε ολο ξυδι ειτε μισο με νερο ειτε 3/4 κλπ
Θα βαλεις λιγες σταγονες λεμονι και ελαιολαδο
Θα βαλεις στο ψυγειο
Για 4-5 μερες οποτε ανοιγεις το ψυγειο θα κανεις μετικα γυρισματα υο πλαστικο δοχειο
Σε 2 βδομαδες τρως
Φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ για τις αναλυτικότατες οδηγίες σου! Ελπίζω να είμαι τυχερός να βρω αρκετη για να μπορέσω να δοκιμάσω τη συνταγή σου!
 
Back
Top