Βότανα και η χρήση τους

Για λιγο τσάι σημερα,έσπασα τα πόδια μου και μπορω να πω οτι το έφτασα στα άκρα αφου κινδύνευσα καποιες στιγμές.
Τσάι λιγότερο απο ποτέ και αναφέρομαι στο φυτό , αφου οι καριόληδες καθε χρονο το ξεριζώνουν.
Σιγουρα δεν αξίζει αν το δει κάποιος διαφορετικα.100χλμ με το αμάξι , μετά μποτάκια και ανάβαση για ώρες σε απότομες πλαγιές και σκαρφάλωμα κάποιες φορες για να φτάσεις έστω και δυο κλαδάκια Απλα η τρέλα του να το μαζέψω εγώ,τα βουνά ,οι εικόνες που βλέπεις εκει πανω ειναι μια ακομη περιπέτεια που σε γεμίζει ,εστω κι αν δεν αξίζει σαν καρπωση.

 
Φτιάχνοντας το επόμενο σπαθόλαδο.
View attachment 51204
Κόβοντας μόνο τα μπουμπούκια και συμπλήρωμα με ελαιόλαδο.
View attachment 51205
Ζέσταμα για 5 λεπτά στο γαζάκι.
View attachment 51206
Έπειτα για 24 περίπου ώρες το κρατάω ζεστό με κεράκια ρεσώ.Στράγγισμα και έτοιμο.View attachment 51207
Εγώ συνήθως βάζω ολόκληρο το φυτό σε γυάλινο βάζο με ελαιόλαδο και το αφήνω στον ήλιο για 60 μέρες. Παίρνω το πρώτο απόσταγμα και ξαναβάζω ελαιόλαδο. Έτσι παίρνω 2 αποστάγματα σπαθόλαδου. Δεν έχω παρασκευάσει με βρασμό σε φωτιά . Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.
 
Εγώ συνήθως βάζω ολόκληρο το φυτό σε γυάλινο βάζο με ελαιόλαδο και το αφήνω στον ήλιο για 90 μέρες. Παίρνω το πρώτο απόσταγμα και ξαναβάζω ελαιόλαδο. Έτσι παίρνω 2 αποστάγματα σπαθόλαδου. Δεν έχω παρασκευάσει με βρασμό σε φωτιά . Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.
Ταγγίζει το λάδι στον ήλιο, και δεν είναι πόσιμο αν χρειαστεί.Έτσι γλιτώνεις χρόνο και έχεις σίγουρη επιτυχία.
Βγαίνει κατακόκκινο.
 
Δεν έχω παρασκευάσει με βρασμό σε φωτιά . Θα το δοκιμάσω την επόμενη φορά.
Για να μην γίνει παρερμηνεία
Δεν προλαβαίνει να βράσει το ελαιόλαδο.
Τα 5 λεπτά που γράφω το ζεσταίνεις και ίσα που αρχίζει και ζεσταίνεται το πολύ πολύ στους 50 βαθμούς.
 
Φτιάχνοντας το επόμενο σπαθόλαδο.
View attachment 51204
Κόβοντας μόνο τα μπουμπούκια και συμπλήρωμα με ελαιόλαδο.
View attachment 51205
Ζέσταμα για 5 λεπτά στο γαζάκι.
View attachment 51206
Έπειτα για 24 περίπου ώρες το κρατάω ζεστό με κεράκια ρεσώ.Στράγγισμα και έτοιμο.View attachment 51207
Τί χρώμα σου βγαίνει το σπαθέλαιο;
Ρωτάω γιατί εγώ 2-3 φορές που το έκανα μου βγήκε κίτρινο και όχι κόκκινο όπως θα έπρεπε και δε μπορώ να καταλάβω τί φταίει.
 
Τί χρώμα σου βγαίνει το σπαθέλαιο;
Ρωτάω γιατί εγώ 2-3 φορές που το έκανα μου βγήκε κίτρινο και όχι κόκκινο όπως θα έπρεπε και δε μπορώ να καταλάβω τί φταίει.
Μια φορά που μου βγήκε κι εμένα κίτρινο, το είχα κόψει νωρίς.
 
Τί χρώμα σου βγαίνει το σπαθέλαιο;
Ρωτάω γιατί εγώ 2-3 φορές που το έκανα μου βγήκε κίτρινο και όχι κόκκινο όπως θα έπρεπε και δε μπορώ να καταλάβω τί φταίει.
Είναι γύρω στις 6 ώρες και θα το ζεσταίνω άλλες 12 με 14 ώρες.Ήδη πήρε χρώμα.
Μήπως τα λουλούδια δεν ήταν ώριμα?
σπαθόλαδο7.jpg
 
Μια φορά που μου βγήκε κι εμένα κίτρινο, το είχα κόψει νωρίς.
Είναι γύρω στις 6 ώρες και θα το ζεσταίνω άλλες 12 με 14 ώρες.Ήδη πήρε χρώμα.
Μήπως τα λουλούδια δεν ήταν ώριμα?

Τις δύο φορές που το είχα κόψει, δεν ήταν τέτοια εποχή αλλά πολύ νωρίτερα. Την τρίτη όμως το έκανα με σπαθοχορτο που αγόρασα ξερό για να δω τι χρώμα θα μου βγάλει και μου έβγαλε πάλι κίτρινο.
Μάλλον αυτό που λέτε θα είναι. Μάλλον και το αγορασμένο θα είχε κοπεί νωρίς. Ίσως του χρόνου το καλοκαίρι να το ξαναδοκιμάσω και θα περιμένω τέτοια εποχή να έρθει για να το κόψω.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 
Back
Top