Βότανα και η χρήση τους

Ξεκίνησε και η κάπαρη. Φέτος είναι καλύτερη χρονιά. Προετοιμασία και δύο βαζακια θα βγουν σίγουρα. Σε καμία βδομάδα πάλι για να μεγαλώσουν τα μικρά που άφησα.
Μόνο παραθαλάσσια η σε νησιά την βρίσκουμε?
 
Τα καρέλια, σπάνε την μονότονη θέα του τοπίου και δημιουργούν μια ευχάριστη εικαστική παρέμβαση στην, κατά τα άλλα, γεμάτη πληροφορίες εικόνα ...

Νίκο πλάκα κάνω !!!!

Η μάνα μου πάντως όπου πονάει βάζει σπαθόλαδο ... και δεν σου κάνω πλάκα.
προσφατα ειχαμε ενα ατυχημα...το μεγαλο σκυλι μας πηδηξε τα πλεγματα που υπαρχουν περιμετρικα σε μια περιφραξη..το αποτελεσμα ηταν να κρεμαστει απο το πισω ποδι αναμεσα στα κενα του πλεγματος..στην προσπαθεια του να το απελευθερωσει ο πατερας μου, δεχθηκε πολυ δυνατα δαγκωματα απο το σκυλι το οποιο υπεφερε προφανως απο τον πονο...πηγαμε νοσοκομειο καναμε ράμματα στα 3 δακτυλα του χεριου...ενα μηνα αλλαζαμε γαζες, βαζαμε μπεταντιν και λοιπα φαρμακευτικα προιοντα...τα δακτυλα ειχαν επουλωθει αλλα δεν εκλειναν οι πληγες εντελως...να φυγουν εννοω, να μη φαινονται..οποτε επιστρατευθηκε το βαλσαμολαδο και μετα απο μια εβδομαδα επαλειψης τα δακτυλα εγιναν οπως πριν...εδω και χρονια φτιαχνουμε βαλσαμολαδο και ειλικρινα εγω που ειμαι φαν της χημειας και των φαρμακων εχω πελον πειστει για τις ιδιοτητες του...

ευτυχως και το σκυλι δεν επαθε μη αναστρεψιμη ζημια
 
Last edited:
προσφατα ειχαμε ενα ατυχημα...το μεγαλο σκυλι μας πηδηξε τα πλεγματα που υπαρχουν περιμετρικα σε μια περιφραξη..το αποτελεσμα ηταν να κρεμαστει απο το πισω ποδι αναμεσα στα κενα του πλεγματος..στην προσπαθεια του να το απελευθερωσει ο πατερας μου, δεχθηκε πολυ δυνατα δαγκωματα απο το σκυλι το οποιο υπεφερε προφανως απο τον πονο...πηγαμε νοσοκομειο καναμε ράμματα στα 3 δακτυλα του χεριου...ενα μηνα αλλαζαμε γαζες, βαζαμε μπεταντιν και λοιπα φαρμακευτικα προιοντα...τα δακτυλα ειχαν επουλωθει αλλα δεν εκλειναν οι πληγες εντελως...να φυγουν εννοω, να μη φαινονται..οποτε επιστρατευφηκε το βαλσαμολαδο και μετα απο μια εβδομαδα επαλειψης τα δακτυλα εγιναν οπως πριν...εδω και χρονια φτιαχνουμε βαλσαμολαδο και ειλικρινα εγω που ειμαι φαν της χημειας και των φαρμακων εχω πελον πειστει για τις ιδιοτητες του...

ευτυχως και το σκυλι δεν επαθε μη αναστρεψιμη ζημια
Νομίζω το έχω ξαναγράψει.
Η μάνα μου όταν έκανε βαθύ κάθισμα δεν μπορούσε να σηκωθεί χωρίς να στιριχτεί.
Άρχισε να βάζει σπαθόλαδο στους γοφούς, μπούτια ... όπου πονούσε.
Μου λέει σε κάποια στιγμή, κοίτα ... 5-6 φορές έκανε την κίνηση που δεν μπορούσε να κάνει πριν.
Αν μου το έλεγε άλλος, δεν θα το πίστευα.

Για επούλωση πληγών το έχω ακούσει.

Για μερικά δερματικά θέματα, άριστο.
 
Μόνο παραθαλάσσια η σε νησιά την βρίσκουμε?
Ναι, δεν την έχω συναντήσει πιο ψηλά, κυρίως σε χαμηλά υψόμετρα.
Βέβαια βγαίνει σε αρκετά από τα παραπάνω μέρη αρκεί να την έχεις εντοπίσει αυτούς τους μήνες μιας και μετά ξεραίνεται.
Για την αναπαραγωγή της έχω διαβάσει πως γίνεται με την μεταφορά σπόρων μόνο από τα μυρμήγκια και η αλήθεια είναι πως δεν βρίσκω εύκολα νέα φυτά παρά τον άπειρων σπόρων που απελευθερώνονται.
 
... επιστρατευθηκε το βαλσαμολαδο και μετα απο μια εβδομαδα επαλειψης τα δακτυλα εγιναν οπως πριν...
Το εχω γραψει και εγω παλαιοτερα..
Εκοψα το δαχτυλο πολυ ασχημα με οδοντωτο δισκο.
Δεν επαιρνε ραματα.
Οταν αλλαζα γαζα ανοιγε,ματωνε και γινοταν χαλια...
Ως την στιγμη που σκεφτηκα να βαλω σπαθολαδο... ;)
 
Τσουκνιθες σκοπιμα βαζω μεχρι σημερα τα χερια μεσα να με ´τσιμπισουν´´´
Επισης ταιζω με αυτες τις κοτες και τα ορτυκια μου
Από τα πιο νόστιμα λαχανικά! (σαλάτα, πίτα κτλ)
Στο "τσίμπημά" της αποκτάς εύκολα μια ανοσία αλλά ως βότανο, οι θεραπευτικές της ιδιότητες είναι αρκετές.
 
προσφατα ειχαμε ενα ατυχημα...το μεγαλο σκυλι μας πηδηξε τα πλεγματα που υπαρχουν περιμετρικα σε μια περιφραξη..το αποτελεσμα ηταν να κρεμαστει απο το πισω ποδι αναμεσα στα κενα του πλεγματος..στην προσπαθεια του να το απελευθερωσει ο πατερας μου, δεχθηκε πολυ δυνατα δαγκωματα απο το σκυλι το οποιο υπεφερε προφανως απο τον πονο...πηγαμε νοσοκομειο καναμε ράμματα στα 3 δακτυλα του χεριου...ενα μηνα αλλαζαμε γαζες, βαζαμε μπεταντιν και λοιπα φαρμακευτικα προιοντα...τα δακτυλα ειχαν επουλωθει αλλα δεν εκλειναν οι πληγες εντελως...να φυγουν εννοω, να μη φαινονται..οποτε επιστρατευθηκε το βαλσαμολαδο και μετα απο μια εβδομαδα επαλειψης τα δακτυλα εγιναν οπως πριν...εδω και χρονια φτιαχνουμε βαλσαμολαδο και ειλικρινα εγω που ειμαι φαν της χημειας και των φαρμακων εχω πελον πειστει για τις ιδιοτητες του...

ευτυχως και το σκυλι δεν επαθε μη αναστρεψιμη ζημια
Τίς θαυματουργές ιδιότητες του δικού σου σάλιου σε διάφορα μικροεγκαύματα ή τσιμπήματα κουνουπιών
τίς έχει δοκιμάσει ;
 
Μάλλον θα ήταν πολύ μικρότερη η ετικέτα αν έγραφε τι δεν περιέχει. :p
Κι εγώ κάθε χρόνο, φτιάχνω περί τα δύο λίτρα, με ελαιόλαδο, αλλά ένα καλό βιβλίο που έχω, συστήνει το ηλιέλαιο ψυχρής σύνθλιψης.

Yperiko.JPG
 
Από τα πιο νόστιμα λαχανικά! (σαλάτα, πίτα κτλ)
Στο "τσίμπημά" της αποκτάς εύκολα μια ανοσία αλλά ως βότανο, οι θεραπευτικές της ιδιότητες είναι αρκετές.
Ακόμα χρήσιμη και ως:
1. τσάϊ
2. αληθινά βιολογικό φυτοφάρμακο - τσουκνίδες σε νερό - έκχυμα - βρωμάει λιγάκι, αλλά εξαφανίζει αφίδες και μελίγκρα!
 
Και με το που βρήκαμε τα πρώτα σπανά μέρη και τις πρώτες λάκες ήταν όπως κάθε χρόνο εκεί...

1656328546679.png
1656328563631.png

1656328600237.png
Φέτος οι συνθήκες το έφεραν στην καλύτερη κατάσταση που θυμάμαι εδώ και 30 χρόνια τώρα που ανεβαίνω στο βουνό να το βρώ...
Τσάι πολύ, παντού, εύρωστο και καθαρό... Οι μεγάλες τσαγιές είχαν ενωθεί μεταξύ τους και πολλές μικρές είχαν ανάπτυξη ακόμα και νεόφυτες βρήκαμε με 4-5 φύλλα...

1656328939370.png
 
Back
Top