Βότανα και η χρήση τους

... και φοβερή υγρασία. Ο τριπολιτσιώτικος κάμπος είναι μερικές φορές σαν τεράστιος βάλτος!
Λόγω της περίκλειστης φύσης του από βουνά εγκλωβίζει κρυο, ζέστη και υγρασία σε απίστευτα επίπεδα για το υψόμετρο και το γεωγραφικό του πλάτος. Ειναι όμως μοναδικό τερουάρ για την ποικιλία του μοσχοφίλερου...topic.
 
Λόγω της περίκλειστης φύσης του από βουνά εγκλωβίζει κρυο, ζέστη και υγρασία σε απίστευτα επίπεδα για το υψόμετρο και το γεωγραφικό του πλάτος. Ειναι όμως μοναδικό τερουάρ για την ποικιλία του μοσχοφίλερου...topic.
... αναγνωρίζω τον (γευση-)γνώστη!:)
 
31 είμαι... ρώτησα την γιαγιά δεν τα ξέρει... μήπως δεν τα ευνοεί το μεγάλο υψόμετρο;;;
Η δεν προλαβαίνουν λόγο πολλών αιγοπροβάτων; ;;
Αρκάδες αν θέλετε να βρείτε κάππαρη στο
Άστρος (περιοχή Πόρτες, Τημένιο, Τυροβολέικα, Γαλανέικα), περιοχές παραλιακές και πετρώδης. Σε ξερικά χωράφια το καλοκαίρι, όπου δεις πρασινάδα είναι κάππαρη.
 
Αρκάδες αν θέλετε να βρείτε κάππαρη στο
Άστρος (περιοχή Πόρτες, Τημένιο, Τυροβολέικα, Γαλανέικα), περιοχές παραλιακές και πετρώδης. Σε ξερικά χωράφια το καλοκαίρι, όπου δεις πρασινάδα είναι κάππαρη.
Ευχαριστώ!.... από περιέργεια δεν το ξεραν εδώ τριπολη... Ίσως το υψόμετρο.
 
Στράτο έχεις μεταφυτεύσει ποτέ; Και αν ναι, τι καιρό;
Φλεβαρη, Μάρτη είναι μια πολύ καλή εποχή που η ρίζα κοιμάται σχετικά και θα ενεργοποιήθεί αμεσα όταν μπει στο νέο μέρος και η εξωτερική θερμοκαρασία δεν είναι ούτε υψηλή να την αφυδατώσει ούτε πολύ χαμηλή να την κάψει μέχρι να πιάσει καλά... Θεωρώ ότι από τη στιγμή που πάει να σηκωθεί και μετά που θα πιάσει το καλοκαίρι είναι πολύ δύσκολο να πιάσει... Και προς φθινόπωρο μετά τα πρωτοβρόχια ίσως είναι καλα που πάλι οι συνθήκες είναι καλές και το χώμα μαλακό, αλλά η ρίζα και το φυτό δεν θα έχει τόση διάθεση να πετάξει όπως την άνοιξη.
 
Μολης βγαλη τον αθο ειναι ετημη
Πρέπει να πάω σε 4-5 μέρες να δω γιατί είναι σε ένα δρόμο και ακριβώς απέναντι είναι ένα εξοχικό....θα την κόψουν σίγουρα αυτή που είναι ξεπεταγμενη..... αλλά έχω κι άλλες καβατζες εκεί γύρω που δεν πάνε άλλοι...
Στράτο έχεις μεταφυτεύσει ποτέ; Και αν ναι, τι καιρό;
Ποτέ Χρήστο....μόνο σπορακια είχα βάλει που είχα βρει μέσα στο ταψί που την έτριβα... αλλά δεν βγήκαν ποτέ...
Αν θυμάμαι καλά είχα ρωτήσει τον Γρηγόρη και μου είχε πει ότι μάλλον δεν ήταν ώριμα αρκετά όταν έκοψα την ρίγανη για αυτό δεν φύτρωσαν.
 
Πρέπει να πάω σε 4-5 μέρες να δω γιατί είναι σε ένα δρόμο και ακριβώς απέναντι είναι ένα εξοχικό....θα την κόψουν σίγουρα αυτή που είναι ξεπεταγμενη..... αλλά έχω κι άλλες καβατζες εκεί γύρω που δεν πάνε άλλοι...

Ποτέ Χρήστο....μόνο σπορακια είχα βάλει που είχα βρει μέσα στο ταψί που την έτριβα... αλλά δεν βγήκαν ποτέ...
Αν θυμάμαι καλά είχα ρωτήσει τον Γρηγόρη και μου είχε πει ότι μάλλον δεν ήταν ώριμα αρκετά όταν έκοψα την ρίγανη για αυτό δεν φύτρωσαν.
Αν βρεις τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο ρίγανη στο βουνό με μαυρισμένο το σημείο όπου είναι τα ανθη , μάζεψε την , αποξηρανε την , τριψτη και ρίξε εκεί που θέλεις να φυτρώσει...
 
Αν βρεις τον Σεπτέμβριο - Οκτώβριο ρίγανη στο βουνό με μαυρισμένο το σημείο όπου είναι τα ανθη , μάζεψε την , αποξηρανε την , τριψτη και ρίξε εκεί που θέλεις να φυτρώσει...
Θα το δοκιμάσω Δημήτρη. Ίσως λίγο πιο νωρίς γιατί τον Σεπτέμβριο εδώ έχει εξαφανιστεί. Πρέπει να βάλω λιγη στο σπίτι γιατί τον χρόνο καταναλώνουμε 3-4 βαζακια ρίγανη και είναι χρονιές που δεν θα βρω τόση...
 
Πρέπει να πάω σε 4-5 μέρες να δω γιατί είναι σε ένα δρόμο και ακριβώς απέναντι είναι ένα εξοχικό....θα την κόψουν σίγουρα αυτή που είναι ξεπεταγμενη..... αλλά έχω κι άλλες καβατζες εκεί γύρω που δεν πάνε άλλοι...

Ποτέ Χρήστο....μόνο σπορακια είχα βάλει που είχα βρει μέσα στο ταψί που την έτριβα... αλλά δεν βγήκαν ποτέ...
Αν θυμάμαι καλά είχα ρωτήσει τον Γρηγόρη και μου είχε πει ότι μάλλον δεν ήταν ώριμα αρκετά όταν έκοψα την ρίγανη για αυτό δεν φύτρωσαν.
Καντο οπως στο μιλοποταμο .very funny.
 
Θα το δοκιμάσω Δημήτρη. Ίσως λίγο πιο νωρίς γιατί τον Σεπτέμβριο εδώ έχει εξαφανιστεί. Πρέπει να βάλω λιγη στο σπίτι γιατί τον χρόνο καταναλώνουμε 3-4 βαζακια ρίγανη και είναι χρονιές που δεν θα βρω τόση...

Οπότε και να μεταφύτευσης πιάνει όλο το χρόνο το εχω δοκιμάσει και καλοκαίρι...
Απλά θέλει να βγάλεις από την ρίζα 4 5 κλώνους μην χαλάς από την φύση όλο το θάμνο και να τους φυτέψεις ξεχωριστά έναν εναν γρήγορα μην το αφήσεις πολλές ώρες εκτός χώμα...
Θα πάθει θερμικό σοκ σε 10 μέρες θα είναι μια χαρά με πότισμα...
Στην Ελλάδα υπάρχουν 7 Ίδη
 
Back
Top