Βότανα και η χρήση τους

Έχω δει σε φύλλα κάππαρης κάποια με λευκά στίγματα, τι είναι αυτά; Ξέρεις;
Πρεπει να δω φιλε
Ειναι στιγματα η ειναι σαν αναγλυφες γραμμες οχι ευθειες αλλα με γυρισματα;
Θα προτιμας ωραια ευρωστα φυτα με εντονο πρασινο η προς κοκκινωπο χρωμα
Απεφευγε να συλλεγεις απο ακρες δρομων
 
Ωραίες και χρήσιμες οδηγίες Χρύσανθε.
Φέτος τα σπαράγγια είχαν κακή χρονιά. Το είχα δει στην Αττική αλλά και νότια, Λακωνία, τα ίδια.
Ο κριταμος είναι στα εποχή του οπότε αν βγείτε στα βράχια τιμηστε τον.
Το φασκόμηλο ανθισμένο, μοσχοβολουσε όλη η Μάνη!!!DSC02252.JPGDSC02245.JPG
 
σχεδων ετοιμο το σπαθοχορτο δυπλα στο αμπελακιμου,,,πριν λιγα χρονια βγαινανε 5 6 ριζες με σωστη διαχειριση χωρις κωψιμο απο κατο δηλ ξεριζωμα απλωσε παντουυυυ,,καθε χρονια 3 4 κιλα σπαθολαδο κανω, και το δηνω σε φιλους που εχουνε πρωβληματα και βεβαια για τα σκυλιαμου σε πληγες μεχρι και λιγο στο φαγητοτουςςς ;)
 
σχεδων ετοιμο το σπαθοχορτο δυπλα στο αμπελακιμου,,,πριν λιγα χρονια βγαινανε 5 6 ριζες με σωστη διαχειριση χωρις κωψιμο απο κατο δηλ ξεριζωμα απλωσε παντουυυυ,,καθε χρονια 3 4 κιλα σπαθολαδο κανω, και το δηνω σε φιλους που εχουνε πρωβληματα και βεβαια για τα σκυλιαμου σε πληγες μεχρι και λιγο στο φαγητοτουςςς ;)
 
Kαλησπέρα και καλό μήνα.

Αφού είχαμε δει τα σημάδια από την προηγούμενη εβδομάδα, αυτό το σκ κανονίστηκε εξόρμηση για τσάι. Εγώ θα έβγαινα στις τσαγιές με τα πόδια μαζί με τα lab από τα κάτω προς τα πάνω και o θείος με τον πατέρα θα πήγαιναν από επάνω εξαρχής με το αμάξι και τα ζαγάρια. Στο ξημέρωμα ήμουν εκεί που έπρεπε...
IMG_20230701_062540.jpg
Οι ντοροί ήταν εκεί που έπρεπε...
IMG_20230701_062523.jpg
Οι λαγοί ήταν εκεί που έπρεπε...
IMG_20230701_062959.jpg
Τα τσάι ήταν εκεί που έπρεπε...
IMG_20230701_065110.jpgIMG_20230701_065843.jpg
 
Χορτάσαμε και ακούγοντας τη μελωδία της καταδίωξης από τα ζαγάρια στα αλπικά...

IMG_20230701_074814.jpg
και δώσαμε ραντεβού άνθρωποι, ζώα και βουνό για του χρόνου στις τσαγιές πάλι...
IMG_20230701_073857.jpgIMG_20230701_080440.jpg Στα πολύ ευχάριστα η τρομερή ανάπτυξη που έχουν οι τσαγιές φέτος, κυριολεκτικα σε πολλά σημεία ενώνονταν μεταξύ τους σχηματίζοντας τεράστια συνεχή μπαλώματα τσαγιού αρκετών τετραγωνικών που είχα πολλά χρόνια να αντικρίσω. Η μη ύπαρξη προβάτων και γιδιών καθώς και διάφορων άλλων δίποδων επιτήδειων ληστών με δρεπάνια και σακιά που ξύριζαν τον τόπο και λεηλατούσαν τα πάντα. Το τσάι ήταν παντού άκοπο, καθαρό και απάτητο. Επίσης πολύ ευχάριστο οι μεγάλοι αριθμοί δεντρότσιχλας, λαγού και ζαρκαδιού που αντικρίσαμε.

Στα αρνητικά... Άφαντες πέρδικες και φάσσες... Σε πιο βορεινά σημεία, το τσάι εμφάνιζε κάποιες προσβολές μύκητα που το έκανε να φαίνεται "καμένο" μόνο σε μικρά μέρη του σταχυού του. Ελπίζω με το σταμάτημα των βροχών η προσβολή να εξαλειφθεί από μόνη της και κυρίως να μην επεκταθεί στις ρίζες...
 
Kαλησπέρα και καλό μήνα.

Αφού είχαμε δει τα σημάδια από την προηγούμενη εβδομάδα, αυτό το σκ κανονίστηκε εξόρμηση για τσάι. Εγώ θα έβγαινα στις τσαγιές με τα πόδια μαζί με τα lab από τα κάτω προς τα πάνω και o θείος με τον πατέρα θα πήγαιναν από επάνω εξαρχής με το αμάξι και τα ζαγάρια. Στο ξημέρωμα ήμουν εκεί που έπρεπε...
View attachment 74150
Οι ντοροί ήταν εκεί που έπρεπε...
View attachment 74165
Οι λαγοί ήταν εκεί που έπρεπε...
View attachment 74152
Τα τσάι ήταν εκεί που έπρεπε...
View attachment 74153View attachment 74154
βρε μπας και βαζης τα σκυλακια να ψαχνουνε για τρουφα;;; .think. .think..yel.
 
Back
Top