Βλητικές δοκιμές

Ρίχνοντας καμία 10 άρια ντουφέκιες χθες το απόγευμα με τη guerini με 24 βαθμούς κελσίου .Δύο διαπιστώσεις για αρχή δε ρίχνει 24 γρ κάνει εμπλοκή λογικό για αδράνειας αρκετών χρόνων πίσω και φένεται ότι βγάζει με όλα τα φυσίγγια μια εξαιρετική δύναμη η ντουφέκια της δεν είχα κατάλληλο πίνακα για αποτυπώσεις αλλά πρώτα δείγματα δείχνουν ένα όπλο που νομίζω ότι όντως έχει να μου δείξει πολλά έκανα ντουφέκιες μέχρι και στα 45 μέτρα μετρημένα με μοντ όλες και όντως είχαν αποτέλεσμα εξαιρετικό.Προσεχως με τον άσπρο πίνακα θα ανεβάσω τις επόμενες χαλαρά που θα τις ρίξω πρωί μήπως και έχει μικρότερη θερμοκρασία.Το σίγουρο θέλει ρύθμιση το κοντάκι της κάτι το οποίο γνωριαζα απο τη πρώτη στιγμή και από Σεπτέμβρη θα πάει στο Γιάννη για ρύθμιση ή νέο κοντάκι.
 
Λίγο χιούμορ έκανα Νίκο , δυστυχώς η ιδιογομωση δεν είναι για εμένα γι'αυτό και έχω κατασταλάξει σε κάποια ασφαλή επώνυμα φυσίγγια και ότι μου δώσουν . Κάποια στιγμή πάντως θα τα δω τα dvd.
 
Λίγο χιούμορ έκανα Νίκο , δυστυχώς η ιδιογομωση δεν είναι για εμένα γι'αυτό και έχω κατασταλάξει σε κάποια ασφαλή επώνυμα φυσίγγια και ότι μου δώσουν . Κάποια στιγμή πάντως θα τα δω τα dvd.

Καλα εκανες.... :) Εγω δεν εκανα χιουμορ....απο καποια βιντεο ιδιογομωσης που ανεβαζουν....εχει
ανατιναχτει κοσμος....ειτε απο λαθος δικο τους ...ειτε απο λαθη του βιντεο...!!!;)
 
Τα παραπανω στο ερωτημα για την upland συγκεκριμένα.Εσυ Βιlli εχεις την εντυπωση οτι βγαζεις την ιδια τουφεκια σε συγκεντρωση και διάτρηση με την Μ2 απεναντι στην upland;Θα ηθελα να την γνωμη σου .
 
Τα παραπανω στο ερωτημα για την upland συγκεκριμένα.Εσυ Βιlli εχεις την εντυπωση οτι βγαζεις την ιδια τουφεκια σε συγκεντρωση και διάτρηση με την Μ2 απεναντι στην upland;Θα ηθελα να την γνωμη σου .
Πητερ λες για την upland με κάννη optima hp;
 
Στον πίνακα κατάφερα να ρίξω κάποια φυσίγγια και θέλω να δείτε κάτι που μου έκανε εντύπωση...IMG_20230808_180715.jpgΑς πάρουμε για παράδειγμα αυτήν την αποτύπωση.Η απόδοση είναι η ονομαστική του τσοκ.65% με demi στα 30 μέτρα.Το όπλο είναι 3½" και το φυσιγγι 65αρι.Προσεξτε έξω απ'την ροζέτα,κι ενώ η τουφεκιά είναι στο κέντρο του πίνακα,ότι τα σκάγια έχουν μεγάλη και άτακτη διασπορά,δυσανάλογη της αποτύπωσης του κύκλου.Την ίδια συμπεριφορά είχε και με άλλο βυσμα.Αν βρω χρόνο αύριο το πρωί,θα επαναλάβω τη δοκιμή με μια θαλάμη 2¾ και πάλι με το 3½" με το ίδιο 65αρι φυσιγγι....
 
Μια ντουφέκια στα ακριβώς 37 μέτρα με 3* 28 βαθμούς και τρελή υγρασία κόκας δεν είχα μαζί το υγρόμετρο που έριξα πριν 30 λεπτά σε πίνακα 60x55 εκατοστά δεν είναι και κακή για ένα kil 32 gr 9αρακι
 

Attachments

  • IMG_20230808_195238.jpg
    IMG_20230808_195238.jpg
    319,4 KB · Προβολές: 64
Στον πίνακα κατάφερα να ρίξω κάποια φυσίγγια και θέλω να δείτε κάτι που μου έκανε εντύπωση...View attachment 76356Ας πάρουμε για παράδειγμα αυτήν την αποτύπωση.Η απόδοση είναι η ονομαστική του τσοκ.65% με demi στα 30 μέτρα.Το όπλο είναι 3½" και το φυσιγγι 65αρι.Προσεξτε έξω απ'την ροζέτα,κι ενώ η τουφεκιά είναι στο κέντρο του πίνακα,ότι τα σκάγια έχουν μεγάλη και άτακτη διασπορά,δυσανάλογη της αποτύπωσης του κύκλου.Την ίδια συμπεριφορά είχε και με άλλο βυσμα.Αν βρω χρόνο αύριο το πρωί,θα επαναλάβω τη δοκιμή με μια θαλάμη 2¾ και πάλι με το 3½" με το ίδιο 65αρι φυσιγγι....

Παρη...απλα το φυσιγγιο σκορπισε ....Με 65% με 3* στα 30 μετρα....αυτο δειχνει ο πινακας..
Απο την αλλη δωσε στοιχεια της τουφεκιας βρε φιλε...Γραμ. Νρο σκαγιων ...ταχυτητα..κτλ κτλ..
 
Last edited:
Μια ντουφέκια στα ακριβώς 37 μέτρα με 3* 28 βαθμούς και τρελή υγρασία κόκας δεν είχα μαζί το υγρόμετρο που έριξα πριν 30 λεπτά σε πίνακα 60x55 εκατοστά δεν είναι και κακή για ένα kil 32 gr 9αρακι

Γιαννη εγω σκορπια την βλεπω...Βεβαια τα ''γουστα μου'' τα ξερεις...
Τα 32 γραμμαρια Ν9 εχουν πληθος σκαγιων 608 σκαγια και στην αποτυπωση δεν εχεις πανω απο 300 σκαγια.
και εχει και αρκετα κενα...
Την γνωμη μου ειπα....και δεν ξερω και εαν εκανα καλα
Τωρα το γνωριζουμε....τα γουστα διαφερουν...οποτε...περι ορεξεως...
 
Back
Top