Βλητικές δοκιμές

Σημερα μου ειπαν οτι η Beretta a400 upland εχει κωνο απο 5 εως 7cm στο 66 εως 76 cm κανης αναλογα το μηκος.Μετα λεμε οτι η Beretta εχει καλιτερο βλητικο αποτελεσμα;Ειμαι ισως εκτος ποστ αλλα αναφερομαστε και στον κωνο στις βλητικες δοκιμες.Γιατι δεν λεγονται αυτα ομως ;
Τι σχέση έχει το μήκος της κάννης με το μήκος του κωνου αφού είναι ίδια η εσωτερική διάμετρος. Βάζουν διαφορετικά κοπτικα και γιατί;
 
Τι σχέση έχει το μήκος της κάννης με το μήκος του κωνου αφού είναι ίδια η εσωτερική διάμετρος. Βάζουν διαφορετικά κοπτικα και γιατί;
Πάντως το αναφέρει αυτό με τον κώνο και στο site της beretta ότι είναι ανάλογα με το μήκος.Τωρα γιατι και πως αυτοί (λογικά) ξερουν
 
Μήπως θέλετε ταχύρυθμα μαθήματα ιδιογόμωσης και οι δυό ... δωρεάν θα σας τα κάνω.
.sarcastic.
😍😍😍

ΑΣΤΕΙΟΟΟΟΟΟΟ
Εγώ από φετος τερμα τα κυχλοφυσηγγα μόνο για παπια θα γεμηζω… θα βρω 1/2 εμπορικα όσο μπορο πιο οικονομικα .. αν ξανα πέσουν τα υλικα οκ.. αλλά με αυτές της τιμες δεν με συμφέρει πλεον
 
Εγώ από φετος τερμα τα κυχλοφυσηγγα μόνο για παπια θα γεμηζω… θα βρω 1/2 εμπορικα όσο μπορο πιο οικονομικα .. αν ξανα πέσουν τα υλικα οκ.. αλλά με αυτές της τιμες δεν με συμφέρει πλεον
Λες να πηρα 36ρη για μοστρα εγω .big smile.
 
Λες να πηρα 36ρη για μοστρα εγω .big smile.

Για την ''τρέλα σου'' το πηρες,,,και καλα εκανες... Μήνα δεν θα κλεισεις στο κυνηγι με αυτο...
Θα το χορτασεις ''μπινελικια''....και μετα θα πιασεις το Ζαπαλα στα χερια σου...
Αστο το θεμα οικονομιας....πεστα σε καποιους αλλους ... !!! ;) :)
 
Για την ''τρέλα σου'' το πηρες,,,και καλα εκανες... Μήνα δεν θα κλεισεις στο κυνηγι με αυτο...
Θα το χορτασεις ''μπινελικια''....και μετα θα πιασεις το Ζαπαλα στα χερια σου...
Αστο το θεμα οικονομιας....πεστα σε καποιους αλλους ... !!! ;) :)
Βουλομενο γραμα διαβαζης .big smile. ταξιδη στο αγνοστο.παντα με τρωη ο κολος μου,ειμε περιεργος ναδο τη κανη και αυτο.big smile..very funny.
 
Εχεις με την προσφορα σου αναδειξει τις παραμετρους που χρειαζεται ο καθενας για να καταλαβει τι παιζει ακριβως τι κανει την ουσιαστικη διαφορα με το αθλημα που ασχολουμεθα .Τωρα δεν εχω κανενα σχολιο πλεον απο το να παρακολουθω και να επιβραβευω τις προσπαθειες στο ποστ αυτο.
Παναγιώτη το να γεμίσεις ένα φυσίγγι, σαν διαδικασία, είναι γελοίο.
Κόβεις τον κάλυκα στο σωστό μήκος, γεμίζεις την δοσολογία και τα υλικά, κόβεις τα πτερύγια του συγκεντρωτήρα, αφήνεις τον κενό χώρο που πρέπει, πατάς και τσεκάρεις.
Μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου και αυτά συγκράτησα από 3 ημέρες ιδιαίτερα μαθήματα 🤣

Ο Νίκος δεν κρύβει τίποτα από τις συνταγές ούτε υπάρχουν βαθειά κρυμμένα μυστικά αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχουν.
Το μυστικό είναι η εμπειρία στην δημιουργία του στησίματος, τα υλικά και το μαγείρεμά τους.
Φυσικά και οι πολλές δοκιμές για επαλήθευση, με την τελική να γίνεται στο κυνήγι.
Τα προβλήματα των Lot είναι γνωστά και εκεί μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

Οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει ένα αξιοπρεπές ή άριστο φυσίγγι αν έχει βοήθεια.

Μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις μια μηχανούλα με τα λεφτά που θα δώσεις για την Α400 ?
Λέω εγώ τώρα ...
 
Παναγιώτη το να γεμίσεις ένα φυσίγγι, σαν διαδικασία, είναι γελοίο.
Κόβεις τον κάλυκα στο σωστό μήκος, γεμίζεις την δοσολογία και τα υλικά, κόβεις τα πτερύγια του συγκεντρωτήρα, αφήνεις τον κενό χώρο που πρέπει, πατάς και τσεκάρεις.
Μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου και αυτά συγκράτησα από 3 ημέρες ιδιαίτερα μαθήματα 🤣

Ο Νίκος δεν κρύβει τίποτα από τις συνταγές ούτε υπάρχουν βαθειά κρυμμένα μυστικά αν κάποιος πιστεύει ότι υπάρχουν.
Το μυστικό είναι η εμπειρία στην δημιουργία του στησίματος, τα υλικά και το μαγείρεμά τους.
Φυσικά και οι πολλές δοκιμές για επαλήθευση, με την τελική να γίνεται στο κυνήγι.
Τα προβλήματα των Lot είναι γνωστά και εκεί μπορεί να υπάρχει πρόβλημα.

Οποιοσδήποτε μπορεί να βγάλει ένα αξιοπρεπές ή άριστο φυσίγγι αν έχει βοήθεια.

Μήπως ήρθε η ώρα να πάρεις μια μηχανούλα με τα λεφτά που θα δώσεις για την Α400 ?
Λέω εγώ τώρα ...
Δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα βασιλη… χρειάζονται δοκιμές στο παιδιο για να βγάλεις ένα αξιολογώ φυσηγγι που να μην σε αφήνει .. θα πετάξεις πολλά υλικα μεχρει να τα καταφέρεις οποίος ιδιογωμοτης λέει ότι δεν έχει σφάξει ποτέ του φυσηγγια που έφτιαξε και δεν τράβαγαν λέει απλά ψεματα
 
Δεν είναι τόσο απλά τα πραγματα βασιλη… χρειάζονται δοκιμές στο παιδιο για να βγάλεις ένα αξιολογώ φυσηγγι που να μην σε αφήνει .. θα πετάξεις πολλά υλικα μεχρει να τα καταφέρεις οποίος ιδιογωμοτης λέει ότι δεν έχει σφάξει ποτέ του φυσηγγια που έφτιαξε και δεν τράβαγαν λέει απλά ψεματα

Ηλια εαν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν κανεις....Τα υλικα που ριχνεις δεν πανε χαμενα...Απο αυτα βλεπεις
τι εχεις φτιαξει... Τα υλικα που πανε χαμενα...ειναι στις τριπλεπτες....αυτα οντως τα πετας...
Το να σφαξεις 1 - 2 -5 φυσιγγια δεν λεει τιποτα...Τα υλικα τα παιρνεις πισω...Εναν καλυκα χανεις...
Και το ξερεις πολυ καλα....Πιτα ακοπη...και σκυλος χορτατος δεν γινεται...
Σκεφτηκες ποτε ποσα λεφτα εχουν πεταξει κυνηγοι...σε μουφα φυσιγγια ??? ;) :)
 
Ηλια εαν δεν σπασεις αυγα ομελετα δεν κανεις....Τα υλικα που ριχνεις δεν πανε χαμενα...Απο αυτα βλεπεις
τι εχεις φτιαξει... Τα υλικα που πανε χαμενα...ειναι στις τριπλεπτες....αυτα οντως τα πετας...
Το να σφαξεις 1 - 2 -5 φυσιγγια δεν λεει τιποτα...Τα υλικα τα παιρνεις πισω...Εναν καλυκα χανεις...
Και το ξερεις πολυ καλα....Πιτα ακοπη...και σκυλος χορτατος δεν γινεται...
Σκεφτηκες ποτε ποσα λεφτα εχουν πεταξει κυνηγοι...σε μουφα φυσιγγια ??? ;) :)
Οποίος έχει χρόνο και χρήμα μπορεί να φτιάξει φυσηγγια… η ιδιογωμοση ήταν ένα πολύ οικονομικό χόμπι και ταυτόχρονα και ποιοτικό το πρώτο εφηγε για τα καλά…το δεύτερο θέλει κόπο σωστά το λες…ο σημερινός κυνηγός είνα πολύ ενημερωμένος πλέον ξέρει Τη να διαλέξει για τον τόπο που κυνηγαει για αυτό και ψάχνει τα υλικα… για αυτό λέω παντα δοκιμές στο παιδιο(ιδιογωμοσης η εμπορικα) και ας χάσουμε ρε αδερφέ και λίγα πουλια
 
Χθές που πήγα στο σύλλογο για την άδεια σε ένα τραπεζάκι είχε στοίβα κάποια dvd και από αυτά πού πήρα ήταν και της φωτογραφίας λέτε να σημαίνει κάτι; .think. View attachment 76322

Πως να εκφερεις γνωμη οταν δεν ξερεις τι περιεχει ??
Οι φωτο μια χαρα ειναι.....αλλα αυτο που μετραει ειναι το τι περιεχει....Και σε φυσιγγια εχουμε δει πολυ
ωραια κουτια....αλλα το φυσιγγιο μουφα !!! ;)
 
Πως να εκφερεις γνωμη οταν δεν ξερεις τι περιεχει ??
Οι φωτο μια χαρα ειναι.....αλλα αυτο που μετραει ειναι το τι περιεχει....Και σε φυσιγγια εχουμε δει πολυ
ωραια κουτια....αλλα το φυσιγγιο μουφα !!! ;)
σε παλαβιασαν η φασσες μου φαινεται!
 
Πως να εκφερεις γνωμη οταν δεν ξερεις τι περιεχει ??
Οι φωτο μια χαρα ειναι.....αλλα αυτο που μετραει ειναι το τι περιεχει....Και σε φυσιγγια εχουμε δει πολυ
ωραια κουτια....αλλα το φυσιγγιο μουφα !!! ;)
Το κουτακι και η φηνετσα μετραει.το φησιγκη και να κλαμπανηζη φτεει ο σκοπευτης .very funny.
 
Back
Top