Βλητικές δοκιμές

Το έχω ξανά διαβάσει αυτό εδώ μέσα...
Γιατί κάποιος να κάνει δοκιμή με 3αρια σκάγια και με Remington express κ.τ.λ. αφού ΔΕΝ ΤΑ ΡΊΧΝΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΉΓΙ ΠΟΥ ΚΆΝΕΙ;; Με τα σκάγια ΠΟΥ ΡΊΧΝΕΙ βλέπει διαφορές από όπλο σε όπλο,που είναι το παράλογο;

Στα ψιλά σκάγια βλέπεις τις περισσότερες διάφορες από κάννη σε κάννη όχι στα χοντρά ...
Σωστοοοοος, έτσι είναι δοκιμές στα θηράματα που κυνηγάει,ο καθένας και τα σκάγια που αντιστοιχεί στο κάθε θήραμα. Και όσο για την διαφορά υπάρχει, όσο και να φαίνεται περίεργο. Δεν μπορεί να μην την βλέπουμε, και να φανταζόμαστε την διαφορά, και δεν ξέρουμε από που κατουράει η κότα. .my man.
 
Σωστοοοοος, έτσι είναι δοκιμές στα θηράματα που κυνηγάει,ο καθένας και τα σκάγια που αντιστοιχεί στο κάθε θήραμα. Και όσο για την διαφορά υπάρχει, όσο και να φαίνεται περίεργο. Δεν μπορεί να μην την βλέπουμε, και να φανταζόμαστε την διαφορά, και δεν ξέρουμε από που κατουράει η κότα. .my man.
Καπου τα εχετε μπερδεψει τα πραγματα αλλα δεν μπορειτε να καταλαβεται που !! Οι διαφορες που βλεπετε οφειλονται στο οτι ΕΓΩ το διαλεξα αυτο το οπλο !! Και αφου το διαλεξα ΕΓΩ γαμει και δερνει !! Οταν εχεις 800 σκαγια και εχεις 15 παραπανω σκαγια κλαιν !! Οταν εχεις 300 σκαγια και βαλεις 15 σκαγια παραπανω ελα να με πεις για βλητικη υπεροχη !!
 
Καπου τα εχετε μπερδεψει τα πραγματα αλλα δεν μπορειτε να καταλαβεται που !! Οι διαφορες που βλεπετε οφειλονται στο οτι ΕΓΩ το διαλεξα αυτο το οπλο !! Και αφου το διαλεξα ΕΓΩ γαμει και δερνει !! Οταν εχεις 800 σκαγια και εχεις 15 παραπανω σκαγια κλαιν !! Οταν εχεις 300 σκαγια και βαλεις 15 σκαγια παραπανω ελα να με πεις για βλητικη υπεροχη !!
Κανείς λάθος Δημήτρη στον τρόπο που το βλέπεις..........
Στην προκειμένη περίπτωση τα δύο όπλα είναι δικά μου......... Ποιο από τα δύο διάλεξα και ποιο ακυρώνω?????
Και τα δύο εγώ τα διάλεξα και τα δύο τα χρησιμοποιώ.......... Το καθένα διαφορετικά,σε διαφορετικά κυνήγια και με διαφορετικά φυσίγγια........
Αυτό προσπαθώ να αποκωδικοποίησω......ποιο ταιριάζει σε τι.......
Και ποιο φυσίγγι θα χρησιμοποιώ στο κάθενα..........
Παλιότερα σε δοκιμές που έκανα με benelli ,δική μου κι αυτή,μου επιτέθηκαν διάφοροι επειδή θεώρησαν ότι την κατηγορώ άδικα.
Δεν μπόρεσαν να καταλάβουν το "πνεύμα μου"..........
Για μένα η benelli εξαιρετική με τον καλύτερο μηχανισμό και πιο αξιόπιστο μακράν ,πολύ καλή για κυνήγι Φέρμας και τσιχλοκοτσυφα.........
Αυτή είναι η γνώμη μου......... Δεν μου κάνει π.χ. για πάπια , αγριογούρουνο,φασα κλπ......ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΡΟΣΈΓΓΙΣΗ......ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.....
Δεν προσπάθησα να την επιβαλω σε κανέναν,ούτε να πείσω κανέναν.........
Δεν με απασχολεί αυτό...........
Εδώ είμαστε μια παρέα και καταθέτουμε τις απόψεις μας,σωστές η λάθος....
Ο καθένας μπορεί να τις ακούσει,εάν θέλει και να τις λάβει υπ όψιν του η όχι........
Αυτό που λες ότι εγώ επέλεξα ένα όπλο και είναι το καλύτερο,για μένα είναι εντελώς παιδαριώδες..........
Όπως σου είπα έχω αρκετά όπλα και έχω αλλάξει πολύ περισσότερα γιατί μου αρέσει η κατοχή τους αλλά και η αναζήτηση........
Πες ότι είναι χόμπυ μου.......
 
Fiocchi 12/70 616
Mb32 1,85x36 No 6,5 επιχαλκωμενα
Κουβέιτ+diana 8mm+diana 8mm+over powder 2mm
Ρελι με πλαστικό δισκάκι 63,80 mm
Απόσταση στόχου 30 μέτρα τσοκ teague 4* (ονομαστικό γιατί στην κανη μου βγαίνει 1/10 δηλ.4,5*). Κανη 61cm αυλός 18,3
Σκάγια 170 από 331 συγκέντρωση 51%.
Νομίζω καλό για κρύο και πρώτο στην πέρδικα και μάλλον δε θα χρειαστεί δεύτερο.........
 

Attachments

  • Photo Marker_Mar172024_123645.jpg
    Photo Marker_Mar172024_123645.jpg
    1.014,5 KB · Προβολές: 34
Fiocchi 12/70 616
Mb32 1,85x36 No 6,5 επιχαλκωμενα
Κουβέιτ+diana 8mm+diana 8mm+over powder 2mm
Ρελι με πλαστικό δισκάκι 63,80 mm
Απόσταση στόχου 30 μέτρα τσοκ teague 4* (ονομαστικό γιατί στην κανη μου βγαίνει 1/10 δηλ.4,5*). Κανη 61cm αυλός 18,3
Σκάγια 170 από 331 συγκέντρωση 51%.
Νομίζω καλό για κρύο και πρώτο στην πέρδικα και μάλλον δε θα χρειαστεί δεύτερο.........
Μια χαρά είναι το φυσίγγι .Επειδή βλέπω όλο τσοκ teague.Τα έχεις συγκρίνει με αλλά και τα βλέπεις καλύτερα και που καλύτερα αν είναι έτσι γιατί και εμένα μου αρέσουν τα Seminole της guerini καλές κατανομές που αυτές σκοτωνουν αλλά θα ψαχτω για κάτι σφιχτοτερο και έλεγα για τα φρένου.Αφου κάνω τις εξονυχιστικές δοκιμές μου σε μεγάλη λαμαρίνα με τα φυσίγγια που ρίχνω πάντα για να έχω πλήρη εικόνα ντουφέκιας.
 
Μια χαρά είναι το φυσίγγι .Επειδή βλέπω όλο τσοκ teague.Τα έχεις συγκρίνει με αλλά και τα βλέπεις καλύτερα και που καλύτερα αν είναι έτσι γιατί και εμένα μου αρέσουν τα Seminole της guerini καλές κατανομές που αυτές σκοτωνουν αλλά θα ψαχτω για κάτι σφιχτοτερο και έλεγα για τα φρένου.Αφου κάνω τις εξονυχιστικές δοκιμές μου σε μεγάλη λαμαρίνα με τα φυσίγγια που ρίχνω πάντα για να έχω πλήρη εικόνα ντουφέκιας.
Γιάννη τα απέκτησα πρόσφατα και τα ψάχνω........
Δε δίνουν μεγαλύτερη συγκέντρωση από τα εργοστασιακά,αλλά νομίζω ότι έχουν καλύτερη ισοκατανομή στον κύκλο και δεν κάνουν ομάδες τριών τεσσάρων η και περισσότερων σκαγιων με αποτέλεσμα "να βουλώνουν τρύπες".........
Να ελαχιστοποιούν τα κένα στη ντουφέκια δηλαδή........
Στο κυνήγι της τσίχλας που τα δοκίμασα μου άρεσαν πολύ και ειδικά το 2*( το οποίο μου βγαίνει ανοιχτοτερο κοντά στο 3*)να μου δίνει ακαριαία σκοτωματα πολύ μακρινά.......
 
Και θα αναφέρω ότι συμφωνώ με τα γραφόμενα σου όλα τα όπλα δεν κάνουν για όλα τα κυνήγια κάτι που εξαρτάται βέβαια από την αντίληψη και το που βάζει τον πήχη ο κάθε ένας σε γενικές γραμμές το αχρωμιωτο ντουφέκι με ποιοτική κανη από σοβαρή εταιρία και όχι από το Μπαγκλαντές που φτιάχνει σαγιονάρες δεν νομίζω ότι μπορεί να συγκριθεί με το χρωμιωμενο στα σκοτωματα που κάνει και κατά βάθος ευτυχώς η δυστυχώς όλοι το καταλαβαίνουν αλλά επειδή την έχω μακρύτερη δεν το παραδέχομαι και τσίχλες να κυνηγάς το βλέπεις δεν είναι το που θα σκοτώσει είναι το πώς γι'αυτό γράφω θέμα αντίληψης το τι κάνει το κάθε όπλο .Απλά ένας που κυνηγά μπεκάτσα ορτύκι τσίχλα πέρδικα δεν έχει νόημα γι'αυτόν για 5 φορές το χρόνο που μπορεί να τα βρει σκούρα λόγο καιρού και αν θα το ρίξει στο φυσίγγι και στο ότι ήταν ματιασμενος.Τα υπόλοιπα για να κάνουμε κουβέντα.Τιποτε δεν ακούγετε στη τύχη έχω δεκάδες παραδείγματα δει και ακούσει στο πραγματικό τερέν μπροστά μου από γνωστούς και φτασμενους και ολπλουργους και σκοπευτές και κατασκευαστές φυσιγγίων που ήταν κυνηγοί να παραμιλανε και να λένε έπρεπε να είχα το τάδε όπλο.Και άλλοι να παλεύουν να φτιάξουν το υπερφυσιγγι για να σταθεί το δικό τους επάξια σε αυτές τις λίγες αλλά υπαρκτές περιπτώσεις.
 
Μεγάλο ρόλο παίζει η πληθώρα θηραμάτων και ο τρόπος που διεξάγεται το κυνήγι σε κάθε χώρα.Οι Ρώσοι πχ που κυνηγάνε με κάτι ταλαιπωρημένα μονοκαννα και πλάγια όλα αυτά τα ακουνε βερεσε.
 
Μεγάλο ρόλο παίζει η πληθώρα θηραμάτων και ο τρόπος που διεξάγεται το κυνήγι σε κάθε χώρα.Οι Ρώσοι πχ που κυνηγάνε με κάτι ταλαιπωρημένα μονοκαννα και πλάγια όλα αυτά τα ακουνε βερεσε.
Σίγουρα άμα σε κάθε έξοδο συναντάς 50 μπεκάτσες η περνάνε 100.000 φάσες από πάνω σου Ζαμάν φου θα διαλεγεις τα σίγουρα για να σε νιαζει τι σκοτώνει .Κακώς δεν κυνηγούν με 20 και 36 cal που τα μόνοβόλα τους περνάνε τα γουρούνια για πλάκα και με λιγότερο θόρυβο
 
Μεγάλο ρόλο παίζει η πληθώρα θηραμάτων και ο τρόπος που διεξάγεται το κυνήγι σε κάθε χώρα.Οι Ρώσοι πχ που κυνηγάνε με κάτι ταλαιπωρημένα μονοκαννα και πλάγια όλα αυτά τα ακουνε βερεσε.
Σίγουρα εάν υπήρχε η πληθώρα θηραμάτων που υπήρχε κάποτε θα μας απασχολούσαν λιγότερο αυτά...........
Τώρα δεν είναι ότι θέλουμε να πάρουμε σίγουρα το ένα πουλί αλλά βρίσκουμε τρόπους να επεκτείνουμε το χόμπυ μας στα τσοκ στα φυσίγγια,στην ίδιο γόμωση,στην αλλαγή σκύλων ,στο σκοπευτήριο κλπ για να μας κρατάει "γεμάτους"..........
Το έχω ξαναγράψει παλιότερα ότι επειδή ήμουν από τους πολύ τυχερούς που πρώτο κυνήγησα την Αλβανία (έχω κυνηγήσει πολλά χρόνια μόνο εκεί από το 1991 έως το 2007)και υπήρχε πάρα πολύ και ήσυχο θήραμα πέρδικες ορεινές και πεδινές λαγοί ,φάσες,πάπια κλπ,τα πρώτα χρόνια ειδικά πριν πάρω ένα δίκανο baikal που το έχω ακόμη εκεί, κυνηγούσα με δανεικό μονοκανο baikal και μοναδικό φυσίγγι rotweill γερμανικό 32 γραμμάρια σκάγια Νο 5 με μαλλίνη που μόνο αυτό έριχνα σε όλα και δεν με απασχολούσε καθόλου τίποτε γιατί απλά ότι ήθελα το έκανα με αυτό.........
 
Καλησπέρα............ Ένα φυσίγγι που κυνήγησα φέτος φασα και μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, αν και δεν κυνηγάω με τόσο βαριές γομωσεις........
Super fiocchi T5 12 /70 616
M92S 2,05x40 No 5n z2m 15 6* 57,70 mm
Απόσταση 36, 50 μέτρα τσοκ 2*teague
Beretta Al 391 61cm 18,3 αυλός
Σκάγια 194 από 292 συγκέντρωση 67%
(Είναι η προηγούμενη ανάρτηση που από λάθος έσβησα)
 

Attachments

  • Photo Marker_Mar202024_182617.jpg
    Photo Marker_Mar202024_182617.jpg
    1,4 MB · Προβολές: 29
Fiocchi T3 12/70 616
Mb36 1,90x36 No 7 bioretabille 18 6* 57,50
Απόσταση 36, 50 μέτρα τσοκ 2* teague
Beretta al 391 61cm αυλός 18, 3
Σκάγια στον κύκλο 186 από 396 συγκέντρωση 47%
Προορισμός πρώτο φυσίγγι στην πέρδικα
 

Attachments

  • Photo Marker_Mar202024_175917.jpg
    Photo Marker_Mar202024_175917.jpg
    1,6 MB · Προβολές: 42
Ανοιχτή ναι,κακή δεν θα την έλεγα........ Έγραψα είναι για πρώτη βολή και συνήθως σε πιο κοντινή απόσταση από 30 μέτρα...... Αυτή είναι 36,50 και εκεί οριακά σκοτώνει......
Εγώ θα έλεγα τραυματίζει, τροποποίησε την, έχεις φτιάξει φυσσιγαρες, αυτήν Δεν, εγώ βλέπω στα 36,5 μέτρα αυτή σχολιάζω για πιο κοντά βαλτην στα 28 μέτρα .ειδικά αυτήν την τουφεκιά άμα την αφήσεις χωρίς της κουκίδες που έβαλες εκεί φαίνεται καθαρά ότι είναι κακή ντουφεκια. ( αυτή στα 40γρ κέντημα και έχει και μέτρα. )
 
@Vaggelis ioannina η 71cm 18.6 είναι καλύτερη από την 61cm 18.3?? Τι συμπέρασμα εβγαλες;
Βρίσκομαι ακόμη στην αρχή των δοκιμών.......
Αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι σε γομωσεις μέχρι 33-34 γραμμάρια σκάγια η 18,3 σε συγκέντρωση σε απόλυτα νούμερα την παίζει στα ίσια και ανάλογα το βύσμα κάπου έχει και μεγαλύτερη συγκέντρωση.......
Η 18,6 έχει από την άλλη καλύτερη ισοκατανομή δηλαδή έχει καλύτερο μοτίβο χωρίς κενά και χωρίς έντονα κέντρα ....,
Σε βαριές γομωσεις φαίνεται να υπερτερεί γενικά η 18,6.......
Βέβαια όπως είπα είναι ακόμη αρχή...,.. θα πρέπει να συγκρίνω αρκετά σεταπ ακόμη......
 
Βρίσκομαι ακόμη στην αρχή των δοκιμών.......
Αυτό που βλέπω μέχρι στιγμής είναι ότι σε γομωσεις μέχρι 33-34 γραμμάρια σκάγια η 18,3 σε συγκέντρωση σε απόλυτα νούμερα την παίζει στα ίσια και ανάλογα το βύσμα κάπου έχει και μεγαλύτερη συγκέντρωση.......
Η 18,6 έχει από την άλλη καλύτερη ισοκατανομή δηλαδή έχει καλύτερο μοτίβο χωρίς κενά και χωρίς έντονα κέντρα ....,
Σε βαριές γομωσεις φαίνεται να υπερτερεί γενικά η 18,6.......
Βέβαια όπως είπα είναι ακόμη αρχή...,.. θα πρέπει να συγκρίνω αρκετά σεταπ ακόμη......
Αυτό πιστεύεις είναι μεταξύ αυλού; ;;
Η και με το μήκος 10cm
 
Back
Top