Βλητικές δοκιμές

Ρωσσο με 18,2 αυλό και σταθερά 3/1 το φάρμακο στην ακρηβια
Εχω ριξει με τον ρωσο με 18,4 αυλο 36-38-40-50 γρ με 3,5* τσοκ και εχω σκοτωσει χιλιαδες παπια ,και εκατονταδες λαγους !! Δεν μου παραπονεθηκαν ουτε στα 40-45-50 μετρα !! Και με ποζε κιολας
 
Εχω ριξει με τον ρωσο με 18,4 αυλο 36-38-40-50 γρ με 3,5* τσοκ και εχω σκοτωσει χιλιαδες παπια ,και εκατονταδες λαγους !! Δεν μου παραπονεθηκαν ουτε στα 40-45-50 μετρα !! Και με ποζε κιολας
Καλησπέρα Δημήτρη...........
Το ότι κάνω μια διαπίστωση -συγκριση δύο δικών μου όπλων και βλέπω ότι ο αυλός 18,6 υπερτερεί στις γομωσεις πάνω από 34 γραμμάρια και το ότι ο 18,6 δίνει πιο "γεμάτη" περιφέρεια,δεν σημαίνει ότι ακυρώνω τα υπόλοιπα όπλα με αυλούς 18,3-18,2-18,4 και ισχυρίζομαι ότι αυτά δε σκοτώνουν........ Προς Θεού.........
Και το 18,2 σκοτώνει καλά και μακρυά με το κατάλληλο φυσίγγι και όταν έχεις το θήραμα στο κέντρο της ντουφέκιας ,αλλά σίγουρα έχω κάποιο αβαντάζ με το 18,6 στην περιφέρεια,στο μικρότερο λάκτισμα ,σε λίγο καλύτερη συγκέντρωση, ταχύτητα κλπ.......
Δεν είναι όλα ασπρο-μαυρο. ,όλα η τίποτα,σκοτωνει-δε σκοτώνει.........
Κάποια πράγματα οι εταιρείες (οι σοβαρές) έχουν επένδυσει μεγάλα ποσά στη μελέτη της γεωμετρίας της κάνης για να βελτιώσουν το βλητικο αποτέλεσμα.........
Και με το Lada πας στον προορισμό σου και με το mercedes...........
Η ποιότητα και ο τρόπος όμως που πηγαίνεις με το καθένα διαφέρει...........
 
Το ίδιο φυσίγγι 12/67 688 sipe 1,55x32. No7 taskof 24 6* 56,00
Απόσταση 36,50 μέτρα τσοκ teague 2*(όπως έγραψα πιο ανοικτό,δίνει απόδοση από 3*) προσέξτε την ομοιομορφία της κατανομής !
Σκάγια 235 από τα 352 συγκέντρωση 68%.....
 

Attachments

  • Photo Marker_Mar162024_163251.jpg
    Photo Marker_Mar162024_163251.jpg
    785,3 KB · Προβολές: 43
Καλησπέρα Δημήτρη...........
Το ότι κάνω μια διαπίστωση -συγκριση δύο δικών μου όπλων και βλέπω ότι ο αυλός 18,6 υπερτερεί στις γομωσεις πάνω από 34 γραμμάρια και το ότι ο 18,6 δίνει πιο "γεμάτη" περιφέρεια,δεν σημαίνει ότι ακυρώνω τα υπόλοιπα όπλα με αυλούς 18,3-18,2-18,4 και ισχυρίζομαι ότι αυτά δε σκοτώνουν........ Προς Θεού.........
Και το 18,2 σκοτώνει καλά και μακρυά με το κατάλληλο φυσίγγι και όταν έχεις το θήραμα στο κέντρο της ντουφέκιας ,αλλά σίγουρα έχω κάποιο αβαντάζ με το 18,6 στην περιφέρεια,στο μικρότερο λάκτισμα ,σε λίγο καλύτερη συγκέντρωση, ταχύτητα κλπ.......
Δεν είναι όλα ασπρο-μαυρο. ,όλα η τίποτα,σκοτωνει-δε σκοτώνει.........
Κάποια πράγματα οι εταιρείες (οι σοβαρές) έχουν επένδυσει μεγάλα ποσά στη μελέτη της γεωμετρίας της κάνης για να βελτιώσουν το βλητικο αποτέλεσμα.........
Και με το Lada πας στον προορισμό σου και με το mercedes...........
Η ποιότητα και ο τρόπος όμως που πηγαίνεις με το καθένα διαφέρει...........
Τι ποιοτητα και τροπος ρε Βαγγελη ο σκοπος του τουφεκιου ειναι να σκοτωνει εφοσον σκοτωνεις καλα με ολλα ολλα τα αλλα ειναι πιπες !!!
 
Καλησπέρα Δημήτρη...........
Το ότι κάνω μια διαπίστωση -συγκριση δύο δικών μου όπλων και βλέπω ότι ο αυλός 18,6 υπερτερεί στις γομωσεις πάνω από 34 γραμμάρια και το ότι ο 18,6 δίνει πιο "γεμάτη" περιφέρεια,δεν σημαίνει ότι ακυρώνω τα υπόλοιπα όπλα με αυλούς 18,3-18,2-18,4 και ισχυρίζομαι ότι αυτά δε σκοτώνουν........ Προς Θεού.........
Και το 18,2 σκοτώνει καλά και μακρυά με το κατάλληλο φυσίγγι και όταν έχεις το θήραμα στο κέντρο της ντουφέκιας ,αλλά σίγουρα έχω κάποιο αβαντάζ με το 18,6 στην περιφέρεια,στο μικρότερο λάκτισμα ,σε λίγο καλύτερη συγκέντρωση, ταχύτητα κλπ.......
Δεν είναι όλα ασπρο-μαυρο. ,όλα η τίποτα,σκοτωνει-δε σκοτώνει.........
Κάποια πράγματα οι εταιρείες (οι σοβαρές) έχουν επένδυσει μεγάλα ποσά στη μελέτη της γεωμετρίας της κάνης για να βελτιώσουν το βλητικο αποτέλεσμα.........
Και με το Lada πας στον προορισμό σου και με το mercedes...........
Η ποιότητα και ο τρόπος όμως που πηγαίνεις με το καθένα διαφέρει...........
Για κοίτα και διάτρηση!!!
 
Η διάτρηση πιστεύω ότι είναι καλύτερη (λίγο) στον 18,6 λόγω ελαφρώς μεγαλύτερης αρχικής ταχύτητας και μικρότερης παραμόρφωσης των σκαγιων.........
Δηλ. 2 ίδια φυσίγγια με σκληρά σκάγια θα υπερτεριση ο 18,6? Για τσέκαρε το στην πράξη?
 
Το ίδιο φυσίγγι 12/67 688 sipe 1,55x32. No7 taskof 24 6* 56,00
Απόσταση 36,50 μέτρα τσοκ teague 2*(όπως έγραψα πιο ανοικτό,δίνει απόδοση από 3*) προσέξτε την ομοιομορφία της κατανομής !
Σκάγια 235 από τα 352 συγκέντρωση 68%.....
οταν ανοιξει το κυνηγι να σου βαλω μια τουφεκια με το μπαικαλ μου στα 40 μετρα με 32 γραμμαρια λμ τσοκ !!!, να πουλησεις τις μπερετα!!!
 
οταν ανοιξει το κυνηγι να σου βαλω μια τουφεκια με το μπαικαλ μου στα 40 μετρα με 32 γραμμαρια λμ τσοκ !!!, να πουλησεις τις μπερετα!!!
Έχω saint Etienne με αυλό 18,2 sauer χειροποίητο με ατσάλι υψίστης ποιότητας,έχω κυνηγήσει πολύ με baikal και με πολλά άλλα όπλα..........
Ξέρω τις ντουφέκιες τους........
Η beretta είναι κι αυτή απλώς ένα όπλο........ Άλλωστε εσύ δεν έγραψες πως άμα σκοτώνει όπως θέλεις τα άλλα είναι πίπες???????
 
Δηλ. 2 ίδια φυσίγγια με σκληρά σκάγια θα υπερτεριση ο 18,6? Για τσέκαρε το στην πράξη?
Είναι σα να κλέβεις εικόνισμα......... Και βέβαια είμαι σίγουρος........ Τι σε κάνει να πιστεύεις το αντίθετο........
Παρεμπιπτόντως (δεν είχα ακόμη την teknis) με κάτι φίλους κάναμε τεστ διάτρησης σε κόλλες Α4 στο σκοπευτήριο και μια Α400 με αυλό 18,6 τις πάτησε όλες και με διαφορά.......
Και ήταν καλά ντουφέκια.......... Browning,benelli, fambarm wintsester.......
 
Έχω saint Etienne με αυλό 18,2 sauer χειροποίητο με ατσάλι υψίστης ποιότητας,έχω κυνηγήσει πολύ με baikal και με πολλά άλλα όπλα..........
Ξέρω τις ντουφέκιες τους........
Η beretta είναι κι αυτή απλώς ένα όπλο........ Άλλωστε εσύ δεν έγραψες πως άμα σκοτώνει όπως θέλεις τα άλλα είναι πίπες???????
ναι αλλα ψυριζετε τη μαιμου ρε Βαγγελη για 3 δεκατα του χιλιοστου ! και μη με πεις για λειανσεις κανης και μαλακιες αφου ολλες ειναι χρομιωμενες !!!
 
ναι αλλα ψυριζετε τη μαιμου ρε Βαγγελη για 3 δεκατα του χιλιοστου ! και μη με πεις για λειανσεις κανης και μαλακιες αφου ολλες ειναι χρομιωμενες !!!
Το τραβάμε από τα μαλλιά χωρίς λόγο και αιτία........ Μια διαπίστωση έκανα και την διατύπωσα...........
Δεν έπρεπε να το κάνω??????
Θα ησουνα ικανοποιημένος εάν δεν το ανέφερα καθόλου?????
Μήπως να έλεγα ότι όλα είναι το ίδιο????
Αφού έχουν άλλη γεωμετρία όχι μόνο αυλό έχουν και διαφορετικό κώνο......
Αυτά σε δέκατα του χιλιοστού μετριούνται......
Σκέψου ότι ένα τσοκ 4* είναι 2,5 δέκατα και ένα 3* είναι 5 δέκατα........ Διαφορά 2,5 δέκατα του χιλιοστού ....... Δες όμως πόσο μεγάλη διαφορά έχουν στη ντουφέκια!!!
 
Το τραβάμε από τα μαλλιά χωρίς λόγο και αιτία........ Μια διαπίστωση έκανα και την διατύπωσα...........
Δεν έπρεπε να το κάνω??????
Θα ησουνα ικανοποιημένος εάν δεν το ανέφερα καθόλου?????
Μήπως να έλεγα ότι όλα είναι το ίδιο????
Αφού έχουν άλλη γεωμετρία όχι μόνο αυλό έχουν και διαφορετικό κώνο......
Αυτά σε δέκατα του χιλιοστού μετριούνται......
Σκέψου ότι ένα τσοκ 4* είναι 2,5 δέκατα και ένα 3* είναι 5 δέκατα........ Διαφορά 2,5 δέκατα του χιλιοστού ....... Δες όμως πόσο μεγάλη διαφορά έχουν στη ντουφέκια!!!
Βαγγελη αυτα που ασχοληστε ειναι μαλακιες !! Αν θελετε να ασχοληθητε μς κατι την νεκρα περιοδο ασχοληθητε με το μελον του κυνηγιου στην Ελλαδα που φαινεται δυσιονο και αφηστε την μεγαλη διαφορα που βλεπεις εσυ ! Στην τουφεκια , γιατι εγω δεν βλεπω καμια! βαλε στη καθε κανη το βυσμα που δουλευει καλητερα και ασε τις συγγρισεις !! Αυτο που σου ειπα πριν ισχιει οταν ανοιξει το κυνηγι θυμησε το μου και θα τα πουλησεις τα υπερ οπλα !! Αν νομιζεις οτι εχεις υπεροχη κανε δοκιμες με 3αρια σκαγια 36 γραμμαρια και τα λεμε μετα !!
 
απο τις δοκιμες και τα γραφόμενα σου δεν δείχνεις άνθρωπος που δεν καταλαβαινει τις διάφορες,και τα 9βολα που κυκλοφορουν στη πιατσα σκοτώνουν ,σκοτώνουν το ιδιο με τα δικα σου δραμια?ολοι λενε πως οι ταχύτητες πέφτουν μετα απο καποια μετρα κτλ.κτλ. Εσύ με αυτα που στινεις τι πιστεύεις στις μακρινές βολες θα καθαρίσουν το παιχνίδι η θα παρεις σκοτώματα οπως του εμπορίου?ειχα χρόνια sbe1και μοσμπερκ 835 στα 50γρ που αναφέρεις ειχαν διάφορα η μερα με την νύχτα σε μακρινες βολες και ποσοστο κοψοφτερων σε οσα πουλια ειμουν πανω .
 
Δε μίλησα ποτέ για τεράστιες διαφορές ούτε για κανένα υπερόπλο..........
Επίσης το μέλλον του κυνηγιού είναι άλλο κομμάτι του "παζλ" εντελώς άσχετο με τις βλητικες δοκιμές..........
Επίσης αν ασχοληθείς λίγο και το ψάξεις θα δεις ότι η γενική πρακτική ορίζει ότι τα όπλα δοκιμάζονται με Νο 6 και Νο 7........
Άλλωστε το Νο 3 δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ........ Μου είναι αδιάφορο........
Όταν αρχίσω να κυνηγάω πτεροσαυρους θα το δοκιμάσω........
Ποιο "υπερόπλο" να πουλήσω αυτό με 18,3 αυλό η αυτό με 18,6?????
Η και τα δύο και να πάρω baikal????.
 
Βαγγελη αυτα που ασχοληστε ειναι μαλακιες !! Αν θελετε να ασχοληθητε μς κατι την νεκρα περιοδο ασχοληθητε με το μελον του κυνηγιου στην Ελλαδα που φαινεται δυσιονο και αφηστε την μεγαλη διαφορα που βλεπεις εσυ ! Στην τουφεκια , γιατι εγω δεν βλεπω καμια! βαλε στη καθε κανη το βυσμα που δουλευει καλητερα και ασε τις συγγρισεις !! Αυτο που σου ειπα πριν ισχιει οταν ανοιξει το κυνηγι θυμησε το μου και θα τα πουλησεις τα υπερ οπλα !! Αν νομιζεις οτι εχεις υπεροχη κανε δοκιμες με 3αρια σκαγια 36 γραμμαρια και τα λεμε μετα !!
Όλα τα όπλα σκοτωνουν ναι είναι αλήθεια αλλά ... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την λέτε σε παιδιά που τους αρεση να το ψάχνουν περισσότερο εστο και για αυτεσ τησ μικροδιαφορές που λέτε που είναι το κακό.... ότι κάποιοσ εμπιστεύεται τησ μεγάλες εταιρείες για αυτά που γράφουν μετά από χιλιάδες δοκιμές και εκατομμύρια€ σε επενδύσεις που είναι το κακό ???? Δεν σασ υποχρεωσε κανένας να τα αγοράζετε ούτε δανικά σασ ζήτησαν αφήστε το κόσμο να κάνω αυτό που του γουστάρει και να μασ το παρουσίαζε
 
Όλα τα όπλα σκοτωνουν ναι είναι αλήθεια αλλά ... Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί την λέτε σε παιδιά που τους αρεση να το ψάχνουν περισσότερο εστο και για αυτεσ τησ μικροδιαφορές που λέτε που είναι το κακό.... ότι κάποιοσ εμπιστεύεται τησ μεγάλες εταιρείες για αυτά που γράφουν μετά από χιλιάδες δοκιμές και εκατομμύρια€ σε επενδύσεις που είναι το κακό ???? Δεν σασ υποχρεωσε κανένας να τα αγοράζετε ούτε δανικά σασ ζήτησαν αφήστε το κόσμο να κάνω αυτό που του γουστάρει και να μασ το παρουσίαζε
.RESPECT. .shake hands.
 
Αν νομιζεις οτι εχεις υπεροχη κανε δοκιμες με 3αρια σκαγια 36 γραμμαρια και τα λεμε μετα !!
Το έχω ξανά διαβάσει αυτό εδώ μέσα...
Γιατί κάποιος να κάνει δοκιμή με 3αρια σκάγια και με Remington express κ.τ.λ. αφού ΔΕΝ ΤΑ ΡΊΧΝΕΙ ΣΤΟ ΚΥΝΉΓΙ ΠΟΥ ΚΆΝΕΙ;; Με τα σκάγια ΠΟΥ ΡΊΧΝΕΙ βλέπει διαφορές από όπλο σε όπλο,που είναι το παράλογο;

Στα ψιλά σκάγια βλέπεις τις περισσότερες διάφορες από κάννη σε κάννη όχι στα χοντρά ...
 
Back
Top