Βλητικές δοκιμές Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Το είναι σου ολάκερο‼️νααααα φύγς να πας αλλού‼️
Πάρε να χεις τότε

Θήραμα τσίχλα (το πιο μικρό και εκεί που έχει νόημα να επιζητάς την μέγιστη δυνατή συγκέντρωση)
#8 32gr
Aπόσταση 36,5m
Άριστος σκοπευτής (0,5 μοίρα σκοπευτικό σφάλμα γύρω από το θήραμα)

Συγκέντρωση 80% - πιθανότητα να πάρει η τσίχλα 3 σκάγια = 72%
Συγκέντρωση 70% - πιθανότητα να πάρει η τσίχλα 3 σκάγια = 62%
Συγκέντρωση 60% - πιθανότητα να πάρει η τσίχλα 3 σκάγια = 49%
Συγκέντρωση 50% - πιθανότητα να πάρει η τσίχλα 3 σκάγια = 35%
Συγκέντρωση 40% - πιθανότητα να πάρει η τσίχλα 3 σκάγια = 22%
Κάθε 10% είναι 1 τσίχλα στις 10.
Στο μικρότερο θήραμα.


Θήραμα λαγός (το πιο μεγάλο και εκεί που δεν έχει νόημα να επιζητάς την μέγιστη συγκέντρωση)
#5 36gr
Aπόσταση 36,5m
Άριστος σκοπευτής (0,5 μοίρα σκοπευτικό σφάλμα γύρω από το θήραμα)

Συγκέντρωση 80% - πιθανότητα να πάρει ο λαγός 5 σκάγια = 99,9%
Συγκέντρωση 70% - πιθανότητα να πάρει ο λαγός 5 σκάγια = 99,8%
Συγκέντρωση 60% - πιθανότητα να πάρει ο λαγός 5 σκάγια = 99,7%
Συγκέντρωση 50% - πιθανότητα να πάρει ο λαγός 5 σκάγια = 99%
Συγκέντρωση 40% - πιθανότητα να πάρει ο λαγός 5 σκάγια = 95,6%

Για να δούμε και πως εξανεμίζεται το 10% με την απόσταση
222.jpg

Σε 4 ολόκληρα και πραγματικά μέτρα μετά τα 36.5 !!! :)
Με τις υγείες μας ...
 
Εγώ φίλε δε ζοριζομαι καθόλου αλλά δεν ξέρω αν κυνηγήσεις κάνα παπί με -15 χωρίς φυσίγγι ιδιογομωσης η αμερικανικό με 30€ το κουτί τι αποτελέσματα θα χεις με τη μπενελι και αν σκοτώνει παρά πάνω από 30 μέτρα με 2extra full γιατί μια Αμερικάνα σκοτώνει με 4* εκεί και με φουλ στα 50 +
Να με πάρει κανένας μαζί του να το δω και εγώ.
Μην υπερβάλεις.

Επίσης τι σχέση έχει η θερμοκρασία με την συγκέντρωση ;;;
Μην μπερδεύεσαι.
 
Εγώ φίλε δε ζοριζομαι καθόλου αλλά δεν ξέρω αν κυνηγήσεις κάνα παπί με -15 χωρίς φυσίγγι ιδιογομωσης η αμερικανικό με 30€ το κουτί τι αποτελέσματα θα χεις με τη μπενελι και αν σκοτώνει παρά πάνω από 30 μέτρα με 2extra full γιατί μια Αμερικάνα σκοτώνει με 4* εκεί και με φουλ στα 50 +
Οποιος κυνηγά τη benelli με εξτρα φουλ κ φουλ τσοκ, θεωρώ ότι είναι λάθος... Ολα τα σκοτωματα με benelli τα εχω κανει με 3 κ 4 σστρα...
 
Ισοπεδωτικο είναι να προσπαθείς να πείσεις ότι όλες οι κανες είναι ίδιες και κώνοι ,πορτινγκ,αυλοί δε παίζουν κανένα ρόλο και θα το δεχομουν αν μιλούσαμε αποκλειστικά για φυσίγγια ιδιογομωσης μιλάω για του εμπορίου που απασχολεί την τεράστια πλειοψηφία των κυνηγών ,και ξαναλέω τίποτα δεν είναι ίδιο και όλα ανάλογα την περίπτωση βοηθούν κάπου, η εξίσωση και ότι με ένα τσοκ και ένα νουμ μικρότερο σκάκι και 5 γρ περισσότερα σκακια πετυχαίνω το ίδιο αποτέλεσμα δεν είναι επειχειρημα είναι δικαιολογία .Και σας γράφω φίλος με m1 μπενελι όταν πήρε Ρεμί 1187 ασχέτως αν του έβγαλε θέματα και την έκανε στην άκρη μέχρι που πήρε v3 κυνηγούσα με μαζί και μου έλεγε κοίτα ρε συ αυτά τα ψηλωμενα που παίρνω τα παίρνω με το μοντ και με τη μπενελι ήθελα φουλ τσοκ και πάλι δε τα έπαιρνα με τόση ευκολία με το ίδιο φυσίγγι αυτό είναι το αποτέλεσμα ότι όλες οι κανες είναι ίδιες και επειδή κάποιοι χωρίς να θέλω να προσβάλλω έχετε δει και αλλάξει δύο ντουφέκια η τρία έχω δει 200 στη πράξη και έχω αλλάξει 15 τουλάχιστον και πειραγμενα και απείραχτα και χειροποίητα τσοκ και και και γνωρίζω σχεδόν τους περισσότερους οπλουργους και δουλειές τους και κάποιους που πολλοί δεν τους έχουν ακούσει καν που έφτιαχναν και ανταλλακτικά που δεν υπήρχαν έπαιρναν μέτρα με πολύ καλύτερους τρόπους από το πήγαινε απέναντι και σκοπευσε με κτλ.Δεν κάνω το πονηρό αλλά βαρέθηκα τη καραμέλα όλα είναι ίδια,θεωρούμε νομίζω όλοι τον παπατσαρουχα μεγάλο οπλουργο γιατί κάνει πορτινγκ είναι απατεώνας αφού είναι άχρηστο και κώνους και αποχρωμιωσεις και διερυνσεις αυλών κτλ .Άσε δε γράφω αλλά βαρέθηκα οποίος κάνει και γνωρίζει να κάνει ιδιογομωση ας πάρει ότι φθηνότερο θα ναι μια χαρά οι υπόλοιποι πάρτε καταξιωμένα ακουσμενα για την απόδοση τους ντουφέκια εάν έχετε απαιτήσεις για χοντρό θήραμα δύσκολες συνθήκες και καλές βλητικες αποδόσεις αλλιώς θα φτάσουν στιγμές που θα φταίνε όλα ενώ εσείς θα σκοπεύετε σωστά .Παράδειγμα ο Νίκος με το λαγό καθιστό που ήταν ο λόγος που ξεκίνησε την ιδιογομωση (φίλε πήρα το θάρρος και αναφερα λεγόμενά σου φιλικά πάντα) .
Βρε Γιάννη... Μηπως απο τα 200 οπλα που έχεις αλλάξει, καπου τα έχεις μπερδέψει;... Εγω παντως αν δεν κρατουσα τεφτερι, σίγουρα δεν θα εβγαζα άκρη με τόσα οπλα..
 
Εγώ φίλε δε ζοριζομαι καθόλου αλλά δεν ξέρω αν κυνηγήσεις κάνα παπί με -15 χωρίς φυσίγγι ιδιογομωσης η αμερικανικό με 30€ το κουτί τι αποτελέσματα θα χεις με τη μπενελι και αν σκοτώνει παρά πάνω από 30 μέτρα με 2extra full γιατί μια Αμερικάνα σκοτώνει με 4* εκεί και με φουλ στα 50 +
Γιαννη... Το νου σου... Προσεχε τις αμερικανες σου ξαναλέω... Δε θέλουν μειον 15 για να μετατραπουν σε μονοκανο ή να μαζευεις κομμάτια απο κλείστρο κλπ...υποθέτω οτι ξέρεις τι εννοω. Και χωρίς φυσιγγια ιδιογομωσης

Υ. Γ και που σαι Γιαννη... Επειδη σε διαβαζω συνέχεια, θέλω να ξέρεις, οτι σε θεωρώ ατομο με παρα πολλες γνώσεις, οχι μονο θεωρητικές, αλλα πραγματικές... Ειμαι σίγουρος οτι απο κοντά θα είχαμε πολλα να πούμε, να διαφωνήσουμε αλλα κ να συμφωνησουμε... Με εκτίμηση
 
Last edited:
Να με πάρει κανένας μαζί του να το δω και εγώ.
Μην υπερβάλεις.

Επίσης τι σχέση έχει η θερμοκρασία με την συγκέντρωση ;;;
Μην μπερδεύεσαι.
Αμα πας θα τυχει η κακια του μερα να ξερεις το ξερω το εργο και δυο συνεχομενες εχω τυχει να με παρει να δω το 10/10 αχαχαχαχαχχαχαχαχαψαχα.
 
Γιαννη... Το νου σου... Προσεχε τις αμερικανες σου ξαναλέω... Δε θέλουν μειον 15 για να μετατραπουν σε μονοκανο ή να μαζευεις κομμάτια απο κλείστρο κλπ...υποθέτω οτι ξέρεις τι εννοω. Και χωρίς φυσιγγια ιδιογομωσης

Υ. Γ και που σαι Γιαννη... Επειδη σε διαβαζω συνέχεια, θέλω να ξέρεις, οτι σε θεωρώ ατομο με παρα πολλες γνώσεις, οχι μονο θεωρητικές, αλλα πραγματικές... Ειμαι σίγουρος οτι απο κοντά θα είχαμε πολλα να πούμε, να διαφωνήσουμε αλλα κ να συμφωνησουμε... Με εκτίμηση
Σε ευχαριστώ .Να ξέρεις αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα θα είμαστε ακόμα στην εποχή των πιθήκων .Και θα σου πω ένα παράδειγμα είμαστε δυο ντουφέκια με το πατέρα μου ο ένας με browning2000 και εγώ με 302 με υπερβολικό κρύο και σε λιμνιασμενα νερά είναι πιασμένα καμία 15 αρία πάπια εγώ έχω ροτβαι 34 γρ και ο πατέρας μου 3Α 33γρ σε πληροφορω ότι ενώ η Μπράουνινγκ έριξε 5 ντουφεκιες και έκοψε 3 πουλιά εγώ ήμουν ντουφέκια και εμπλοκή και με δυνατότερο φυσίγγι και τους εκλασα ένα αρχιδι έκανε η 302 σα Φλομπερ.Τι να ακούσω τώρα και τι να πιστέψω .
 
Σε ευχαριστώ .Να ξέρεις αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα θα είμαστε ακόμα στην εποχή των πιθήκων .Και θα σου πω ένα παράδειγμα είμαστε δυο ντουφέκια με το πατέρα μου ο ένας με browning2000 και εγώ με 302 με υπερβολικό κρύο και σε λιμνιασμενα νερά είναι πιασμένα καμία 15 αρία πάπια εγώ έχω ροτβαι 34 γρ και ο πατέρας μου 3Α 33γρ σε πληροφορω ότι ενώ η Μπράουνινγκ έριξε 5 ντουφεκιες και έκοψε 3 πουλιά εγώ ήμουν ντουφέκια και εμπλοκή και με δυνατότερο φυσίγγι και τους εκλασα ένα αρχιδι έκανε η 302 σα Φλομπερ.Τι να ακούσω τώρα και τι να πιστέψω .
Γιάννη υπάρχει πιθανότητα τα δικά σου φυσίγγια να είχαν πάρει λίγο υγρασία;
 
Σε ευχαριστώ .Να ξέρεις αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα θα είμαστε ακόμα στην εποχή των πιθήκων .Και θα σου πω ένα παράδειγμα είμαστε δυο ντουφέκια με το πατέρα μου ο ένας με browning2000 και εγώ με 302 με υπερβολικό κρύο και σε λιμνιασμενα νερά είναι πιασμένα καμία 15 αρία πάπια εγώ έχω ροτβαι 34 γρ και ο πατέρας μου 3Α 33γρ σε πληροφορω ότι ενώ η Μπράουνινγκ έριξε 5 ντουφεκιες και έκοψε 3 πουλιά εγώ ήμουν ντουφέκια και εμπλοκή και με δυνατότερο φυσίγγι και τους εκλασα ένα αρχιδι έκανε η 302 σα Φλομπερ.Τι να ακούσω τώρα και τι να πιστέψω .
Νούμερο σκαγιών ??? ...
Όταν έχεις να διαλέξεις ανάμεσα σε ψιλομάπα φυσίγγια διαλέγεις πάντα αυτό με το χοντρότερο σκάγι.
Κανόνας ...

Δες να γελάσεις ...
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/breda-team.297/page-76#post-668463
 
40m
Θερμοκρασία -20 βαθμοί

#4
αρχική 440m/s
Διάτρηση 41mm (οριακή για πρασινοκέφαλο)

#3
αρχική 360m/s
Διάτρηση 41mm

#2
αρχική 310m/s
Διάτρηση 41mm

Σε συνθήκες ψύχους η αρχική ταχύτητα είναι αυτή που έχει σημασία και η μεγάλη επιβράδυνση των σκαγιών λόγω μεγάλης πυκνότητας του αέρα.
Πόσο μάπα να είναι το φυσίγγι που να μην βγάλει 300m/s αρχική ?

Τα λάθη γίνονται στα νούμερα των σκαγιών και στην επιλογή φυσιγγίου.

Για πείτε όσοι κυνηγάτε υδρόβιο στους μείον 20 ... τι σκάγι βάζετε και σε τι απόσταση έχετε επιτυχίες ?
Μιλάμε για μονοτουφεκιές σε μονά πουλιά ... όχι κροτάλισμα πολυβόλων σε μπουλούκια ...

Για όσους θεωρούν ότι τα βαλλιστικά προγράμματα λένε ψέματα ας διαβάσουν αυτό στο τέλος
https://apexmunition.com/the-new-generation-of-shotshell-part-2-density/
"One program comes to mind for Shotshell ballistics. It is called KPY Shotshell Ballisitcs software and it is developed and sold by Ballistic Products, Inc out of Minnesota. This program will allow the user to input data such as mentioned above, and ultimately yield the penetration of ballistics gel by the pellet at certain distances."
Όσοι δεν ξέρουν τι εστί Apex ammunitions ας ρίξουν μια ματιά.

Όλος ο κόσμος κύριοι με αυτά τα προγράμματα δουλεύει και με πραγματικές δοκιμές σε πραγματικά μέτρα, όχι με το μάτι ...
 
40m
Θερμοκρασία -20 βαθμοί

#4
αρχική 440m/s
Διάτρηση 41mm (οριακή για πρασινοκέφαλο)

#3
αρχική 360m/s
Διάτρηση 41mm

#2
αρχική 310m/s
Διάτρηση 41mm

Σε συνθήκες ψύχους η αρχική ταχύτητα είναι αυτή που έχει σημασία και η μεγάλη επιβράδυνση των σκαγιών λόγω μεγάλης πυκνότητας του αέρα.
Πόσο μάπα να είναι το φυσίγγι που να μην βγάλει 300m/s αρχική ?

Τα λάθη γίνονται στα νούμερα των σκαγιών και στην επιλογή φυσιγγίου.

Για πείτε όσοι κυνηγάτε υδρόβιο στους μείον 20 ... τι σκάγι βάζετε και σε τι απόσταση έχετε επιτυχίες ?
Μιλάμε για μονοτουφεκιές σε μονά πουλιά ... όχι κροτάλισμα πολυβόλων σε μπουλούκια ...

Για όσους θεωρούν ότι τα βαλλιστικά προγράμματα λένε ψέματα ας διαβάσουν αυτό στο τέλος
https://apexmunition.com/the-new-generation-of-shotshell-part-2-density/
"One program comes to mind for Shotshell ballistics. It is called KPY Shotshell Ballisitcs software and it is developed and sold by Ballistic Products, Inc out of Minnesota. This program will allow the user to input data such as mentioned above, and ultimately yield the penetration of ballistics gel by the pellet at certain distances."
Όσοι δεν ξέρουν τι εστί Apex ammunitions ας ρίξουν μια ματιά.

Όλος ο κόσμος κύριοι με αυτά τα προγράμματα δουλεύει και με πραγματικές δοκιμές σε πραγματικά μέτρα, όχι με το μάτι ...
:confused: Εχεις δικιο όλλοι κυνηγοί αυτό κάνουν
 
Σε ευχαριστώ .Να ξέρεις αν συμφωνούσαμε όλοι σε όλα θα είμαστε ακόμα στην εποχή των πιθήκων .Και θα σου πω ένα παράδειγμα είμαστε δυο ντουφέκια με το πατέρα μου ο ένας με browning2000 και εγώ με 302 με υπερβολικό κρύο και σε λιμνιασμενα νερά είναι πιασμένα καμία 15 αρία πάπια εγώ έχω ροτβαι 34 γρ και ο πατέρας μου 3Α 33γρ σε πληροφορω ότι ενώ η Μπράουνινγκ έριξε 5 ντουφεκιες και έκοψε 3 πουλιά εγώ ήμουν ντουφέκια και εμπλοκή και με δυνατότερο φυσίγγι και τους εκλασα ένα αρχιδι έκανε η 302 σα Φλομπερ.Τι να ακούσω τώρα και τι να πιστέψω .
Αν δεν είχαν παγώσει τα νερά ,το κρύο ήταν οκ‼️όταν έχει πάγο ,τα κυνηγάμε σε τρεχούμενο νερό‼️
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top