Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όπως είχα γράψει στα "Ορτύκια", εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ τα CLUB 32 διασποράς και είμαι υπερευχαριστημένος. Πέρυσι πήρα 10 κουτιά από Θεσσαλονίκη από το υποκατάστημα του Κυργιά στην Εγνατία, τα οποία ξεκίνησα φέτος και διαπίστωσα ότι σχεδόν όλα τα πουλιά που έριχνα με αυτά τα φυσίγγια ήταν όλα τραυματισμένα ενώ τόσα χρόνια που τα χρησιμοποιώ έπεφταν ξερά. Δεν το είχα δώσει σημασία. Σήμερα που το καλοσκέφτηκα είπα να δω και να συγκρίνω ένα φυσίγγι από τα παλιά που μου έχει ξεμείνει ένα κουτί με τα καινούρια που πήρα πέρυσι. Πρώτη εμφανέστατη διαφορά οι κάλυκες. Όλα τα χρόνια που τα χρησιμοποιούσα ήταν με με κάλυκα Cheddite ενώ τα τελευταία που πήρα είναι με κάλυκα Fiocchi... (1η φωτό) Τα υπόλοιπα σχετικά με τις πυρίτιδες τα αφήνω σε εσάς και περιμένω να μου πείτε εάν πρόκειται για το ίδιο φυσίγγι που εμπιστεύομαι τόσα χρόνια.
Αν ονομάσω τα παλιά με Cheddite σαν Α και τα αυτά της περσινής μου αγοράς με Fiocchi σαν Β, παρατήρησα τα εξής που εύχομαι να είναι ευδιάκρητα στις φωτό:
  • Ο διασπορέας είναι ο ίδιος και αναγράφει επάνω "GUALANDI IT-BREV."
  • Η πυρίτιδα είναι διαφορετική τουλάχιστον ως προς το σχήμα. Στα Α είναι στρόγγυλα πρασινωπά φύλλα και μάλιστα άλλα πιο σκούρα και άλλα πιο ανοιχτόχρωμα. (3η και 4η φωτό). Στα Β η πυρίτιδα είναι σε πρασινωπά τετράγωνα φύλλα (2η φωτό).
Υ.Γ. 1. Για τα παλιά είχα διαβάσει ότι γεμιζόταν με aquila
2. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο ή λάθος εντύπωση αλλά το όπλο μου ως προς τις επιδόσεις φυσιγγίων, δεν γουστάρει κάλυκες Fiocchi. :)
3. Επαναλαμβάνω ότι είμαι άσχετος από πυρίτιδες και υλικά φυσιγγίων και περιμένω με ενδιαφέρον τις απόψεις σας.
4. Δεν το κρύβω ότι έχω απογοητευτεί από τον κατασκευαστή για ένα φυσίγγι που εμπιστεύομαι εδώ και πολλά χρόνια…
5. Συγνώμη για το πρήξιμο… .sarcastic.

RPXelWs.jpg

xR63JVs.jpg

uPyBTw1.jpg

SoQI48R.jpg
 
Last edited:
Όπως είχα γράψει στα "Ορτύκια", εδώ και πολλά χρόνια χρησιμοποιώ τα CLUB 32 διασποράς και είμαι υπερευχαριστημένος. Πέρυσι πήρα 10 κουτιά από Θεσσαλονίκη από το υποκατάστημα του Κυργιά στην Εγνατία, τα οποία ξεκίνησα φέτος και διαπίστωσα ότι σχεδόν όλα τα πουλιά που έριχνα με αυτά τα φυσίγγια ήταν όλα τραυματισμένα ενώ τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ έπεφταν ξερά. Δεν το είχα δώσει σημασία. Σήμερα που το καλοσκέφτηκα .......
Χρήστο, οι πυρίτιδες φαίνεται να είναι η CSB-1(η στρογγυλή) και PSB-1 (η τετράγωνη). Αυτές οι δυο (θεωρητικά τουλάχιστον) δεν έχουν ουσιαστική διαφορά από βλητικής άποψης, δεν ξέρω βέβαια αν είναι η δοσολογία ίδια στα δυο φυσίγγια. Η μόνη "ουσιαστική" διαφορά φαίνεται να είναι στα καψούλια, fiocchi 616 και Cheddite 2000, δεν ξέρω αυτή η αλλαγή σε ποιο βαθμό μπορεί να επηρεάσει το βλητικό αποτέλεσμα, πάντως κι εγώ προσωπικά δεν γουστάρω το καψούλι 616, προτιμώ το 2000 (χωρίς να έχω κάμει συγκριτικές δοκιμές, ομολογώ) - άλλοι πάλι, όπως ο φίλος Βίκτωρας το χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά και είναι ευχαριστημένοι.
Αυτή η διαφορά στην απόδοση που αναφέρεις, μπορεί να είναι απλώς ιδέα σου από ατυχείς συμπτώσεις, μπορεί όμως να είναι και πραγματική, δηλαδή το νέο φυσίγγι να σκορποσκαγιάζει! Ο μόνος τρόπος για να βεβαιωθείς, είναι να τα ρίξεις σε χαρτί (ή πίνακα) και τα δυο (παλιό και νέο, στην ίδια απόσταση, με το ίδιο τσοκ, την ίδια ώρα) να δεις αν έχουν ουσιαστικές διαφορές σε συγκέντρωση και ποιότητα κατανομής!
 
Τελικά δεν είναι να έχεις εμπιστοσύνη σε κανέναν..
Μα πως γίνεται ένα δοκιμασμένο προϊόν να το κάνουν χειρότερο κ μάλιστα να το διοχετεύουν στη αγορά χωρίς να το έχουν δοκιμάσει πρώτα..
Σκεφτείτε που καταντήσαμε να πέφτει τραυματισμένο το ορτυκι...buy buy.
Όποτε Χρήστο εκτός από μπεκατσοφυσιγγα θα ψάξεις κ για ορτυκοφυσιγγα...buy buy..buy buy.
Χωρίς να κάνω διαφήμιση από ελληνικές εταιρίες μόνο στην lambro έχω εμπιστοσύνη..Θεωρώ απίθανο να αλλάξει πυριτιδες κ να μην το γραψει τουλάχιστον στο σαιτ της.Εχει πάντα σταθερά προϊόντα.
Στεναχωρήθηκα μόνο που σταμάτησε το "Λευκό"και το θεωρώ μεγάλο λάθος.
 
Τελικά οι αλλαγές στο φυσίγγι δικαιολογούν το συμπέρασμά μου;


Όσον αφορά τον χρωματισμό των πυρίτιδων, βλέποντας την εικόνα που έβαλε πιο πριν ο Παύλος, νομίζω πως πιο κοντά είναι στην PSB3 (η τετράγωνη) και στην CSB3 (η στρογγυλή) αντίστοιχα γιατί ήταν πιο πρασινωπές και όχι τόσο γκρίζες όπως CSB-1(η στρογγυλή) και PSB-1 (η τετράγωνη)... Μάλλον το φλας από τη μηχανή ξεθώριασε το πράσινο χρώμα στις φωτό..
 
Τελικά οι αλλαγές στο φυσίγγι δικαιολογούν το συμπέρασμά μου;
Όσον αφορά τον χρωματισμό των πυρίτιδων, βλέποντας την εικόνα που έβαλε πιο πριν ο Παύλος, νομίζω πως πιο κοντά είναι στην PSB3 (η τετράγωνη) και στην CSB3 (η στρογγυλή) αντίστοιχα γιατί ήταν πιο πρασινωπές και όχι τόσο γκρίζες όπως CSB-1(η στρογγυλή) και PSB-1 (η τετράγωνη)... Μάλλον το φλας από τη μηχανή ξεθώριασε το πράσινο χρώμα στις φωτό..
Μπορεί να είναι και αυτές που λες. Ούτως ή άλλως οι PSB3 & CSB3 "παίζουν" στα 30-32 γρ. σκάγια, και οι PSB1 & CSB1 στα 32-34 ή και λίγο παραπάνω.
Όσο για το ερώτημα, όπως είπα και παραπάνω, μόνο το χαρτόνι θα πει σίγουρα, ότι κι αν πούμε εμείς θα είναι απλές υποθέσεις ... .xm.
 
Τελικά οι αλλαγές στο φυσίγγι δικαιολογούν το συμπέρασμά μου;



Όσον αφορά τον χρωματισμό των πυρίτιδων, βλέποντας την εικόνα που έβαλε πιο πριν ο Παύλος, νομίζω πως πιο κοντά είναι στην PSB3 (η τετράγωνη) και στην CSB3 (η στρογγυλή) αντίστοιχα γιατί ήταν πιο πρασινωπές και όχι τόσο γκρίζες όπως CSB-1(η στρογγυλή) και PSB-1 (η τετράγωνη)... Μάλλον το φλας από τη μηχανή ξεθώριασε το πράσινο χρώμα στις φωτό..
Αν σε ενα φυσιγγι που κρατα ιδια ολα τα υλικα αλλαξουμε λιγο την δοσολογια της πυριτιδας η εστω απλα την συμπιεσουμε λιγο παραπανω θα παρουμε μια εντελως αλλη τουφεκια.Φαντασου δηλαδη τι διαφορες θα υπαρχουν αλλαζοντας εντελως την πυριτιδα και το καψουλι.Την "καρδια" δηλαδη της γομωσης.Δεν θελει ρωτημαΧρηστο.Πηρες ενα εντελως αλλο φυσιγγι!!!Ασχετα με το τι αποτελεσματα θα δωσει στον πινακα και στο κυνηγι ακομα και αν ειναι καλυτερο απ'οτι πριν δεν παυει να ειναι ενα αλλο φυσιγγι.Μονο το ονομα εμεινε ιδιο!!!!
Θελοντας να ειμαι καλοπιστος υποθετω οτι η οποια αλλαγη εγινε για την εξελιξη του φυσιγγιου οποτε για να δεις αν καρποφορισε η προσπαθεια κανε οπως ειπε και ο φιλος μας ο ΣΤΕΛΙΟΣ μερικες δοκιμες στον πινακα.
 
Το ροτβαιλ waidmanheill θα το χαρακτηρίζατε χειμωνιάτικο φυσίγγι?
Έχω τρεις κασετίνες αλλά δεν το έχω ρίξει εκτός από ένα φυσίγγι.Ημουν σε κυνήγι περδικας χωρίς να έχω κάνει "μπαμ"και έριξα σε ένα χαμηλωμένο κοπαδακι ψαρονια με ν6 κ έπεσαν δυο.Ανακρουση αεροβολου,ούτε φυσίγγια 32γρ δεν ειναι ετσι..Εντύπωση μου είχε κάνει και το γεγονός ότι δεν έχει αρκετές πιέσεις για 36αρι φυσίγγι..Και όμως το φυσίγγι αυτό αποδίδει κ στο βάλτο..
 
Το ροτβαιλ waidmanheill θα το χαρακτηρίζατε χειμωνιάτικο φυσίγγι?
Έχω τρεις κασετίνες αλλά δεν το έχω ρίξει εκτός από ένα φυσίγγι.Ημουν σε κυνήγι περδικας χωρίς να έχω κάνει "μπαμ"και έριξα σε ένα χαμηλωμένο κοπαδακι ψαρονια με ν6 κ έπεσαν δυο.Ανακρουση αεροβολου,ούτε φυσίγγια 32γρ δεν ειναι ετσι..Εντύπωση μου είχε κάνει και το γεγονός ότι δεν έχει αρκετές πιέσεις για 36αρι φυσίγγι..Και όμως το φυσίγγι αυτό αποδίδει κ στο βάλτο..
Παλιά αγάπη για πάνω απο 15 χρόνια.Τα έριχνα με s.poze.και ήταν απίστευτη η αίσθηση του για φυσίγγι 36γρ.Ισως και το πιο μαλακό 36άρι.Απο τα μπασίματα στις αρχές Οκτώβρη με πολυ καλά αποτελέσματα ,αλλά και τον χειμώνα, ήταν το μόνο τότε που έριχνα στις φάσσες αλλά και στις περδικες που κυνηγούσαμε πολύ τότε.Επειδή όμως οι αγάπες δεν ξεχνιούνται ,παρόλο που τα σταμάτησα αρχικά για το κόστος , μέσα στην ντουλάπα έχω γύρω στις 12 δεκάδες !!
Ενα καλό ,σταθερό και διαχρονικό φυσίγγι για φθινόπωρο και χειμώνα.
 
Το ροτβαιλ waidmanheill θα το χαρακτηρίζατε χειμωνιάτικο φυσίγγι?
Έχω τρεις κασετίνες αλλά δεν το έχω ρίξει εκτός από ένα φυσίγγι.Ημουν σε κυνήγι περδικας χωρίς να έχω κάνει "μπαμ"και έριξα σε ένα χαμηλωμένο κοπαδακι ψαρονια με ν6 κ έπεσαν δυο.Ανακρουση αεροβολου,ούτε φυσίγγια 32γρ δεν ειναι ετσι..Εντύπωση μου είχε κάνει και το γεγονός ότι δεν έχει αρκετές πιέσεις για 36αρι φυσίγγι..Και όμως το φυσίγγι αυτό αποδίδει κ στο βάλτο..

Τασο πολυ ισορροπημενο ποιοτικοτατο all weather φυσιγγι. Σχετικα χαμηλες αρχικες ταχυτητες (V0 395 m/s). Κατασκευαστηκε αρχικα για τον κεντροευρωπαιο κυνηγο και για κυνηγι λαγου, παπιας και ζαρκαδιου στην καταδιωξη. Απολαμβανει cult status στην κεντρικη Ευρωπη, οσους κυνηγους γνωρισα με αυτο εριχναν. Μια μικρη λεπτομερεια, ολοι οι κυνηγοι αυτοι κυνηγουν με δικαννα οταν πρεπει να χρησιμοποιουσουν σκαγια. Μεγαλη καινοτομια φετος με non toxic φυσιγγι καθαρου χαλκου στην αγορα.
 

Πολυ ωραια τα αρθρα του Bourjaily για τη βλητικη. Μου αρεσει παρα πολυ ο επιστημονικος τροπος που επιλεγει αφηνοντας στην ακρη προκαταληψεις και soft factors οπως αισθηση, αντιληψη, σκληρη, μαλακη τουφεκια κλπ. Παντως γενικα οι εκπληξεις για μας τους απλους κυνηγους ειναι παρα πολλες. Πολλα πραγματα δεν ειναι αναμενομενα.
 
Συνφωνω Παύλο, λίγο αποκαρδιοτικο το αποτέλεσμα μεταξύ cal20 και cal12 αν και αναμενόμενο λόγο μικρότερου αυλού,υψηλότερη στήλη σκαγιων. Ενδιαφέρον και η σύγκριση μεταξύ ατσαλινων και μολυβδινων σκαγιων.
 
Το ροτβαιλ waidmanheill θα το χαρακτηρίζατε χειμωνιάτικο φυσίγγι?
Έχω τρεις κασετίνες αλλά δεν το έχω ρίξει εκτός από ένα φυσίγγι.Ημουν σε κυνήγι περδικας χωρίς να έχω κάνει "μπαμ"και έριξα σε ένα χαμηλωμένο κοπαδακι ψαρονια με ν6 κ έπεσαν δυο.Ανακρουση αεροβολου,ούτε φυσίγγια 32γρ δεν ειναι ετσι..Εντύπωση μου είχε κάνει και το γεγονός ότι δεν έχει αρκετές πιέσεις για 36αρι φυσίγγι..Και όμως το φυσίγγι αυτό αποδίδει κ στο βάλτο..
Ίσως το καλύτερο 36άρι της αγοράς κατά την γνώμη μου.
Έχω ένα γνωστό μου που κυνηγάει λαγό με αυτό το φυσίγγι σε νούμερο 5 και 4 για πάνω από 10 χρόνια.
Χαρακτηριστικά μου είπε μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι αν σταματήσουν να βγάζουν αυτό το φυσίγγι στην αγορά,θα σταματήσει να κυνηγάει λαγό...:D ;)
 
Σημερα εσφαξα ενα Rottweil silver selection Hunt 36gr..μοιαζει πολυ ποιοτικο φυσιγγι με καλυκα gordon! Τι πυριτιδα εχει ξερει κανεις;
n8zwYKF.jpg

Δυστυχώς δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να το ψάξω τώρα αλλά εμφανισιακά μου κάνει για PSB-2. Δεν έχω χρόνο να δω καν αν γεμίζει τέτοιες γομώσεις...Σόρρυ την κάνω για κολυμβητήριο.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top