Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Σημερα εσφαξα ενα Rottweil silver selection Hunt 36gr..μοιαζει πολυ ποιοτικο φυσιγγι με καλυκα gordon! Τι πυριτιδα εχει ξερει κανεις;
n8zwYKF.jpg
Έχω λίγο μεσάνυχτα από πυριτιδες και τέτοια αλλά αν κρίνω από κάλυκα και τάπα πρέπει να χρησιμοποιεί υλικά από την b&p .

image hosting without account

Πρέπει να ναι η MG2 της b&p
 
. Σχετικα χαμηλες αρχικες ταχυτητες (V0 395 m/s
Το εχω ακουσει Παυλο κ εγώ ότι είναι σχετικά αργό φυσίγγι..Ίσως όμως να μην παίζει κ τόσο μεγάλο ρόλο στην διατρηση αυτό.
Ο κυπριδημος είχε γράψει αυτό:
Πριν χρόνια είχα στείλει μια γκάμα ελληνικών φυσιγγίων στην Τράπεζα Δοκιμών του Μπέρμιγχαμ. Τε περισσότερα βγήκαν καλά, με ταχύτητες και πιέσεις στα διεθνώς ανεγνωρισμένα όρια.

Ενα φυσίγγι ήταν η εξαίρεση. Εδωσε μέσο όρο ταχυτήτων 159 μέτρα. Εριχνε τα σκάγια με ταχύτητα σφενδόνας στο στόμιο! Ε, αυτό το φυσίγγι στα ελληνικά κυνηγετικά στέκια θεωρείτο ο "Μαύρος Θάνατος" για τσίχλες και τρυγόνια. Αυτές είναι η γνώσεις που διαχέονται στα στέκια!
 
Το ροτβαιλ waidmanheill θα το χαρακτηρίζατε χειμωνιάτικο φυσίγγι?
Έχω τρεις κασετίνες αλλά δεν το έχω ρίξει εκτός από ένα φυσίγγι.Ημουν σε κυνήγι περδικας χωρίς να έχω κάνει "μπαμ"και έριξα σε ένα χαμηλωμένο κοπαδακι ψαρονια με ν6 κ έπεσαν δυο.Ανακρουση αεροβολου,ούτε φυσίγγια 32γρ δεν ειναι ετσι..Εντύπωση μου είχε κάνει και το γεγονός ότι δεν έχει αρκετές πιέσεις για 36αρι φυσίγγι..Και όμως το φυσίγγι αυτό αποδίδει κ στο βάλτο..
Σταθερό, μαλακό, συγκεντρωτικό, φονικό με άριστης ποιότητας σκληρά σκάγια, το ''καμάρι'' της RWS και ένα από τα 2 φυσίγγια ''θρύλος'' (το άλλο είναι το REMINGTON EXPRESS LONG RANGE) της προηγούμενης και όχι μόνο γενιάς κυνηγών. Παρεπιπτόντως θυμάμαι μια δοκιμή που είχε κάνει ο Άρις στα πρώτα τεύχη του HUNTER PASSION σε 4 εισαγόμενα 36άρια τα 2 που προανέφερα είχαν παρεμφερή απόδοση
όσο αφορά την συγκέντρωση και τη διάτρηση αλλά και αίσθηση της ανάκρουσης τυχαίο...
Σχετικα χαμηλες αρχικες ταχυτητες (V0 395 m/s).
Πάυλο V0 395 m/s για 36γρ σκάγια δεν τις λες και χαμηλές ταχύτητες, θα έλεγα υπεραρκετές, αν και μου είχε αφήσει την εντύπωση ότι έβγαζε χαμηλότερες αρχικές.
Βρε λες να ειναι MG2? Χμμμμμμμμμ... .eat..goodboy.
.shake hands.Όπως την είδα και 'γω στο site της B&P μάλλον αυτή είναι, πολύ ενδιαφέρων φυσίγγι φαίνεται.xm.
 
Πάυλο V0 395 m/s για 36γρ σκάγια δεν τις λες και χαμηλές ταχύτητες, θα έλεγα υπεραρκετές, αν και μου είχε αφήσει την εντύπωση ότι έβγαζε χαμηλότερες αρχικές.
Σπυρο δικιο εχεις, απλα μου εχει κολλησει στο μυαλο μου το σημαδι 400 m/s. Οτι ειναι κατω απο αυτο το οριο το μυαλο μου το θεωρει αργο, οτι ειναι πανω γρηγορο. Καθαρα προσωπικο μετρο συγκρισης και οχι απολυτο.
 
Εγώ το τελευταίο πράγμα που κοιτάω σε ένα φυσίγγι είναι η ταχύτητα,
Οταν Όλα τα φυσίγγια χρειαζοντε προσκοπευση για να βρουν στόχο.
Έπειτα ποιος μου λέει ότι ένας κατασκευαστής μπορεί να λέει για 400 m/s για το τάδε φυσίγγι κ αυτό να μην πιάνει ούτε 300..Τα υλικά του φυσιγγίου ελέγχονται άμεσα ενώ η ταχύτητα είναι αδύνατον χωρίς ταχογραφο(και φυσικά δεν έχουμε όλοι)..
 
Εγώ το τελευταίο πράγμα που κοιτάω σε ένα φυσίγγι είναι η ταχύτητα,
Οταν Όλα τα φυσίγγια χρειαζοντε προσκοπευση για να βρουν στόχο.
Έπειτα ποιος μου λέει ότι ένας κατασκευαστής μπορεί να λέει για 400 m/s για το τάδε φυσίγγι κ αυτό να μην πιάνει ούτε 300..Τα υλικά του φυσιγγίου ελέγχονται άμεσα ενώ η ταχύτητα είναι αδύνατον χωρίς ταχογραφο(και φυσικά δεν έχουμε όλοι)..
Σημασία Τάσο δεν έχει αυτή καθαυτή η ταχύτητα, αλλά η σταθερότητα της ταχύτητας από φυσίγγιο σε φυσίγγιο αλλά και από παρτίδα σε παρτίδα φυσιγγίων.
 
Καλα στην τσιχλα, αλλα στο τρυγονι δεν ηταν υπερβολικα αργο? Τι προσκοπευση εβαξαν στη τραβερσα με αυτο?
Αυτη ειναι η απορία μου κ έμενα..Για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να δίνουμε κ τόση σημασία στην ταχύτητα.Αν πάρουμε παράδειγμα τα αεροβόλα στις χώρες που επιτρέπετε το κυνήγι θα δούμε ότι κ ένα αργό αεροβόλο μπορεί να έχει επιτυχία κ όπως λένε η ακρίβεια του βλήματος μετράει κ όχι ηταχύτητα.Ισως αυτό να ισχύει κ στο λειοκαννο δλδ η σωστή σκόπευση.
 
Σημασία Τάσο δεν έχει αυτή καθαυτή η ταχύτητα, αλλά η σταθερότητα της ταχύτητας από φυσίγγιο σε φυσίγγιο αλλά και από παρτίδα σε παρτίδα φυσιγγίων.
Κομμάτι δύσκολο αυτο Σπύρο..
Πάντα θα υπάρχουν αποκλεισεις στα φυσίγγια..
 
Εγώ βρει αρκετές φορές σκάγια μέσα σε θηράματα που ντουφεκίστηκαν κοντά,και δεν έχω βρει σκάγια μέσα σε θηράματα που ντουφεκίστηκαν μακριά(ίδιο νούμερο σκάγια αλλά διαφορετικό φυσιγγι)
Κ όπως έχω ξαναγράψει να μαδάω πχ τσιχλοκοτσυφα κ να πέφτουν σκάγια κάτω που ήταν μέσα στα πούπουλα!!!!(Αν δεν το δει κανείς δύσκολα το πιστεύει)Τι να πω..
 
Κομμάτι δύσκολο αυτο Σπύρο..
Πάντα θα υπάρχουν αποκλεισεις στα φυσίγγια..
Η ταχύτητα ειναι το Ακαι το Ω του φυσηγγιου ταχύτητα =δύναμή διατρησησ.σαφώς φιλε τασο θα Πρέπει να δινουμε Μεγάλη σημασια στην ταχητητα. τωρα.ενα αργω φυσηγγι δεν θα εχει ουτε την δηναμη να στηλη τα σκαγια σε μεγαλεσ απόστασης και αν τα στήλη δεν θα εχουν δυναμη ουτε σπουργο να βαρεση.για αυτο τα κορυφεα φυσηγγια ειναι και γρήγορα.
 
Σίγουρα B&P είναι η πυρίτιδα...μάλλον MG2 όπως λέει ο Άρης.

Φαντάζομαι ότι με λίγο ψάξιμο και με την M92S ή την MB36 μπορεί κανείς να αντιγράψει τα χαρακτηριστικά του φυσιγγίου 100%
Πιστεύω Γιάννη ότι η ΜΒ36 βρίσκεται πιο κοντά και σαν χαρακτηριστικά και σαν αναλογία
 
Η ταχύτητα ειναι το Ακαι το Ω του φυσηγγιου ταχύτητα =δύναμή διατρησησ.σαφώς φιλε τασο θα Πρέπει να δινουμε Μεγάλη σημασια στην ταχητητα. τωρα.ενα αργω φυσηγγι δεν θα εχει ουτε την δηναμη να στηλη τα σκαγια σε μεγαλεσ απόστασης και αν τα στήλη δεν θα εχουν δυναμη ουτε σπουργο να βαρεση.για αυτο τα κορυφεα φυσηγγια ειναι και γρήγορα.
Ηλία αναφέρεσαι στην παραμένουσα ταχύτητα των σκαγιών?
 
Συμφωνώ Ηλία.Αν ρίξει κανείς μια πέτρα σε ένα τζάμι σιγά δεν θα το σπάσει,αν την ρίξει με δύναμη όχι μόνο θα το σπάσει αλλά θα μπει και μέσα.Αυτο εννοείται..
Το θέμα πως μπορεί κανείς να καταλάβει την ταχύτητα του φυσιγγίου αν δεν έχει τα απαραίτητα μηχανήματα..
Η διαφήμισης μπορεί να λένε αρες μαρες..
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top