Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
βρε παιδιά η Β&P γιατί δεν δίνει για αγορά την MG2 πυρίτιδα? Επίσης και μου κάνει εντύπωση μιας και στο site της τα φυσίγγια ΜG2 Line & Saturn δίνουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ αρχικές με χαμηλές πιέσεις, ο αντιπρόσωπος παράδοξος δεν τα εισάγει και απορώ , ειδικά τα ΜG2 Line θα ήταν αρκετά καλά για όλα τα "χονδρά" θηράματα και για αρνητικές θερμοκρασίας - υγρασία (αν επιτρεπόταν).
 
Ηλία αναφέρεσαι στην παραμένουσα ταχύτητα των σκαγιών?
Με τησ Σύγχρονες μηχανές τα φυσηγγια βγαίνουν με αμεληταιεσ διαφορεσ στην ταχύτητες και κρατουν μια αρκετα μεγαλη σταθεροτητα.τωρα αν ερχιζουν τουσ πυραματισμουσ σαφώς θα επιρεαστουν και η ταχυτητεσ.αν εννοείς αυτο
 
Στο θεμα των ταχυτητων η δικη μου αποψη ειναι οτι για καθε θηραμα κ εποχη υπαρχει μια χρηση τομη που δινει τα μεγοστα αποτελεσματα... Μικροτερη δημιουργει προβλημα στις μακρινες τουφεκιες κ μεγαλυτερη εχει αρνητικες επιπτωσεις κ στην διατρηση κ στην κατανομη... Ενα καλοκαιρινο τρυγονοφυσιγγο ας πουμε με 400 m/s ειναι ιδανικο, το ιδιο κ ενα τσιχλοφυσιγγο... Αν το ιδιο φυσιγγι στις ιδιες συνθηκες φτασει τα 420-430 αρχικη ισως αρχισει να δημιουργει αρνητικα αποτελεσματα... Εκτος διαφορων εξαιρεσεων θεωρω οτι στα ψιλα σκαγια ταχυτητες μεγαλυτερες απο 400-410 ειναι υπερβολικες, στα χοντρα παιζουν πολλα ακομα ρολο στην αποδοση...
 
Όσο αφορά τις ταχύτητες, πιστεύω, πρέπει να δίνουμε βάση στην ταχύτητα που διατηρούν τα σκάγια, στην απόσταση που συναντιούνται με το θήραμα και αν είναι τέτοια που σε συνδυασμό με το βάρος του σκαγιού μας δίνουν επαρκή ενέργεια, ώστε να καταβληθεί το θήραμα για το οποίο προορίζεται το φυσίγγιο, αλλά και στη διαφορά της αρχικής ταχύτητας με την παραμένουσα ταχύτητα στο σημείο αυτό, τι εννοώ.
Για παράδειγμα εάν ένα φυσίγγιο Νο7 μου δίνει αρχική ταχύτητα 420 m/s και στα 30 μέτρα 190 m/s και
ένα άλλο φυσίγγι Νο 7 μου δίνει αρχική ταχύτητα 400 m/s και στα 30 μέτρα μου δίνει 185 m/s προφανώς θα διαλέξω το 2ο φυσίγγιο, που πρακτικά δεν έχει διαφορά στην ενέργεια των σκαγιών, που χρειάζομαι στα 30 μέτρα και δεν κουβαλάει τα κουσούρια των μεγάλων αρχικών ταχυτήτων, όπως αυξημένες πιέσεις, ανάκρουσης και το κυριότερο αυξημένη παραμόρφωση των σκαγιών που επηρεάζουν αρνητικά τις κατανομές.
Μπορεί να φαίνεται υπερβολικό το παραδειγμα, αλλά θυμάμαι ένα ΤΕΣΤ φυσιγγίων στην Τράπεζα δοκιμών του Μπερμινχαμ που είχε κάνει ο κ. Κυπρίδημος και φυσίγγια με μεγαλύτερες αρχικές από κάποια άλλα, στα 20 μ. έδιναν χαμηλότερες ταχύτητες.
Η επιβράδυνση εξάλλου που δέχεται ένα σώμα είναι ανάλογη με τη ταχύτητα του, όσο πιο γρήγορα δηλ. κινούνται τα σκάγια τόσο πιο έντονη αντίσταση της ατμόσφαιρας συναντούν, για παράδειγμά βγάλτε το χέρι σας έξω από το παράθυρο του αυτοκινήτου με 50 χλμ και με 100 χλμ και θα δείτε τη διαφορά της δύναμης που ασκείται από την αντίσταση της ατμόσφαιρας.
Στα κυνηγετικά φυσίγγια η άποψη μου είναι ότι, στα χοντρά από Νο 6 και κάτω μια ταχύτητα γύρω στα 330-340 m/s στα 20μ και στα ψιλά μια ταχύτητα 320-330 m/s στα 20μ είναι ιδανικές.
Το θέμα είναι και εδώ συμφωνώ με τον Άρι παραπάνω, ότι για να πετύχουμε αυτές τις ταχύτητες στα 20 μ., στο εύρος των διαφορετικών εδαφοκλιματικών συνθηκών που κυνηγάμε, χρειάζονται κατά περίπτωση διαφορετικών βλητικών χαρακτηριστικών φυσίγγια.
Τα ψιλά σκάγια πιστεύω, χρειάζονται μεγαλύτερη ''μαεστρία'' στο να βρεθεί η κατάλληλη τομή ταχύτητα-κατανομής που χρειάζονται κατά περίπτωση. Με χαμηλότερη ταχύτητα από την ενδεδειγμένη χάνουν γρήγορα την ενέργειά τους και κατά συνέπεια την φονικότητα τους και αν τα πιέσεις παραπάνω παραμορφώνονται εύκολα και χάνουν από κατανομή. Τα χοντρά είναι πιο ''σκληρόπετσα'' .
 
Last edited:
Ποιος σου ειπε πως δεν την δινει στην αγορα; Απλα δεν εισαγεται εδω, οπως και αρκετες αλλες πυριτιδες της εταιριας.
Μα για Ελλαδα μιλαω, δλδ εισαγουμε π.χ. 10 πυριτιδες και την "καλυτερη" τους και ποιο νεα, την αφηνουμε εξω? Περιεργο το βλεπω.
 
Μα για Ελλαδα μιλαω, δλδ εισαγουμε π.χ. 10 πυριτιδες και την "καλυτερη" τους και ποιο νεα, την αφηνουμε εξω? Περιεργο το βλεπω.
Εδώ ρε Τόλη, δεν εισάγεται, από την αντιπροσωπεία, όλη η γκάμα φυσιγγιών της εταιρίας, οι μπαρούτες θα εισάγονταν...
 
Ειναι και ο νομος που μας δενει τα χερια για εισαγωγη οπλων και πυρομαχικων απο εξωτερικο και πρεπει να παρακαλαμε τον καθε αντιπροσωπο να το εισαγει. Και το χειροτερο
ο αντιπροσωπος δεν ακουει τη φωνη της αγορας. Η MG2 οπως και η GP για τσιχλες της ιδιας εταιρειας θα ειχαν πολλους φιλους στην Ελλαδα αν εισαγοταν.
 
Ειναι και ο νομος που μας δενει τα χερια για εισαγωγη οπλων και πυρομαχικων απο εξωτερικο και πρεπει να παρακαλαμε τον καθε αντιπροσωπο να το εισαγει. Και το χειροτερο
ο αντιπροσωπος δεν ακουει τη φωνη της αγορας. Η MG2 οπως και η GP για τσιχλες της ιδιας εταιρειας θα ειχαν πολλους φιλους στην Ελλαδα αν εισαγοταν.
Η GP και η JK6 της δεκαετίας 60-70 Πάυλο, ήταν οι αγαπημένες μπαρούτες του πατέρα μου. Πρόλαβα και' γω και γέμισα λίγη από το απόθεμα του σε τενεκεδάκια των 100γρ.
Λογικά η σημερινή έχει διαφορετική χημική σύσταση.
η τότε GP θυμάμαι ήταν αρκετά ελαστική, είχε αναλογίες 1,80-2,10 Χ 30-36γρ σκάγια.
μέχρι τέλη Οκτώβρη τη γέμιζε στα 1,90Χ32 και μετά με 2,00Χ33 και στις μεγάλες παγωνιές 2,10Χ34, με αδιαβροχο χαρτονάκι πάνω στην μπαρούτι πραγματική μαλλινη τάπα+μισόταπα από φελλό, ρελιαστό κλείσιμο με χαρτονάκι και ΦΕΡΜΕ καψούλι.
ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΝΑΛΟΓΙΕΣ ΑΦΟΡΟΥΝ ΜΠΑΡΟΥΤΕΣ ΚΑΙ ΥΛΙΚΑ ΤΗΣ ΤΟΤΕ ΕΠΟΧΗΣ ΚΑΙ Η ΠΙΘΑΝΗ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΦΥΣΙΓΓΙΑ
 
Εδώ ρε Τόλη, δεν εισάγεται, από την αντιπροσωπεία, όλη η γκάμα φυσιγγιών της εταιρίας, οι μπαρούτες θα εισάγονταν...
ok αλλο να φερεις μια ολοκληρη σειρα φυσιγγιων και αλλο να φερεις π.χ. 20 κιλα πυριτιδα, πολυ ποιο ευκολο.
 
Ειναι και ο νομος που μας δενει τα χερια για εισαγωγη οπλων και πυρομαχικων απο εξωτερικο και πρεπει να παρακαλαμε τον καθε αντιπροσωπο να το εισαγει. Και το χειροτερο
ο αντιπροσωπος δεν ακουει τη φωνη της αγορας. Η MG2 οπως και η GP για τσιχλες της ιδιας εταιρειας θα ειχαν πολλους φιλους στην Ελλαδα αν εισαγοταν.
Παυλο, πιστευω και με τη NIKE θα ειχε πολυ επιτυχια σε τσιχοφυσιγγα
 
ok αλλο να φερεις μια ολοκληρη σειρα φυσιγγιων και αλλο να φερεις π.χ. 20 κιλα πυριτιδα, πολυ ποιο ευκολο.
Δεν νομίζω οι έμποροι κυνηγετικών ειδών, πλην ελάχιστων περιπτώσεων ίσως, να δίνουν σημασία στους ιδιογομωτες, το αντίθετο θα έλεγα.
Τείνω να πιστέψω, πως προσπαθούν να κάνουν δύσκολη και δαπανηρή από θέμα πρώτων υλών την ιδιογόμωση, για να αποτρέψουν τους κυνηγούς να στραφούν προς τα εκεί και να προτιμούν τα έτοιμα φυσίγγια δικά τους ή μή. Ίσως στα έτοιμα να έχουν μεγαλύτερο περιθώριο κέρδους.
 
Ειναι και ο νομος που μας δενει τα χερια για εισαγωγη οπλων και πυρομαχικων απο εξωτερικο και πρεπει να παρακαλαμε τον καθε αντιπροσωπο να το εισαγει. Και το χειροτερο
ο αντιπροσωπος δεν ακουει τη φωνη της αγορας. Η MG2 οπως και η GP για τσιχλες της ιδιας εταιρειας θα ειχαν πολλους φιλους στην Ελλαδα αν εισαγοταν.

post image



forum image hosting

screen shot windows 7

photo host

picture host
 
Παυλο, πιστευω και με τη NIKE θα ειχε πολυ επιτυχια σε τσιχοφυσιγγα

Ειμαι πολυ fan του ομωνυμου φυσιγγιου Τολι. Αποτι ξερω αυτη τη μπαρουτι που δεν εχει σχεση με τη παλια ΝΙΚΕ δεν τη διαθετει η Β&P στην αγορα.
 
Έχει ρίξει ποτέ κάποιος από εσάς φυσίγγια fiocchi(πρόσφατα η κ παλαιότερα) σε Cal.12?Ανεξάρτητου βάρος σκαγιων κ τύπου φυσιγγίου.Πιστευω ότι εδώ στην Ελλάδα δεν είναι καθόλου διαδεδομένα παρά μόνο σε μικρά διαμετρήματα.Δεν τα λες και φτηνά όμως..
 
Σήμερα χειρούργησα ένα super Kill Hunting perfection Tsihla μια και πρόσφατα πήρα λίγα κουτιά αφού από την μια άκουσα καλά λόγια και απο την άλλη με δελέασε και η τιμή 5,50€
Το συγκεκριμένο φυσίγγι έχει ανάμικτα σκαγια 8-9 και είναι γεμισμένο σύμφωνα με τον κατασκευαστή με G3000.Aυτό μου έκανε εντύπωση και σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει είναι τα 33 γρ. της G300.
Το άνοιξα λοιπόν και ιδού το αποτέλεσμα.Εμπειρία απο ιδιογόμωση δεν έχω αλλά η πυρίτιδα φαίνεται για g3000.Για τα 33 γρ και γενικά για το set up τι έχετε να πείτε ; .xm.

IMG_2307.jpg

IMG_2308.jpg


IMG_2309.jpg

IMG_2313.jpg

IMG_2317.jpg

22.jpg
 
Last edited:
αν ο κάλυκας είναι FIEM , έχουν ίδιο συγκεντρωτήρα και πυρίτιδα με του Τρίμη τα comandos - ίδιο φυσίγγι με 1 γραμμάριο παραπάνω σκάγια
 
αν ο κάλυκας είναι FIEM , έχουν ίδιο συγκεντρωτήρα και πυρίτιδα με του Τρίμη τα comandos - ίδιο φυσίγγι με 1 γραμμάριο παραπάνω σκάγια
Αυτό είδα Παυλο.Το ίδιο φυσίγγι λίγο πιο τσιμπημένο.
 
Ωραία τιμή για τσιχλοφυσιγγο με 33γρ κιόλας..
Και άλλοι γεμίζουν με g300 αλλά τα έχουν αρκετά πάνω τις τιμές..
Δεν μένει παρά να δοκιμαστούν .hunter..shoot..hunter..shoot.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top