Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Πιο σπαστικο δεν εχει.να πετυχενεις τα πουλια και τα φυσιγγια να μη μπωρουν
Δεν φταίνε τα φυσίγγια φίλε φταίει η μπαρούτι που έχουν μέσα δε μπορεί να ανταποκριθεί στις συγκεκριμένες καιρικές συνθήκες .Γι'αυτό πρέπει να δοκιμάζεις φυσίγγια στη πράξη .Αύριο το πρωί θα έχω μαζί χαρτόνι γιατί εκεί που σκοπεύω να πάω θα έχει -6 και θέλω να ρίξω δύο φυσιγγακια να δω τι κάνουν πριν αρχίσω το κυνήγι .
 
Έχει και πιο σπαστικό ...

Να μην τα πετυχαίνεις και να νομίζεις ότι τα πετυχαίνεις χαχαχαχα
Αυτο ειναι οχι εγωησμος απλος αλλα εγωκεντροτουφεκισμος !!!!εχω τετιο φιλο μισο μετρο κατω η τουφεκια στα 15 μετρα βλεπεις ρε τα κωλοφυσιγγα τη χτυπανε και δε σκωτονετε και η δικια μου γτ σκωτωθηκε ρε ε σε κανενα ξεφευγει παραπανω μπαρουτι δε το ξερεις ρε αχαχχαχαχααχα φυσιγγι 2.20 m92s 35.5 γραμαρια 5αρια λεω παρε δραμια τι να κλασουν τα πεντρια
 
Σε λογικά μέτρα (για λειόκανο) η ταχύτητα είναι το βασικό για χοντρά σκάγια(από ν°5 και πάνω μέχρι και μονόβολο)
Συμφωνώ αλλά ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσεις φυσίγγι χοντρό έστω και με στοιχειώδη γνώσεις και να μην σκοτώνει από ταχύτητα .Εκεί αναφέρθηκα στη τρέλα των ταχογραφων και των μετρήσεων που καλώς γίνονται για όποιον το θέλει εννοείται.
 
Ασε και εχω φαρμακο δωκιμαστικε σημερα 38 γρμ psb2 πληρες καυση ...θα ερχομουν με τον αδερφο μου αλλα πηραν παραταση τα κωλογουρουνα και παει κατακει
Ας τελειώσω με τις μαλακίες που έχω και θα ανέβεις να πάμε καμία βόλτα ας θυσιάσει δύο μέρες και για τα παπιά
 
Συμφωνώ αλλά ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσεις φυσίγγι χοντρό έστω και με στοιχειώδη γνώσεις και να μην σκοτώνει από ταχύτητα .Εκεί αναφέρθηκα στη τρέλα των ταχογραφων και των μετρήσεων που καλώς γίνονται για όποιον το θέλει εννοείται.
Το είχα κάνει με χοντρά δείτε και με ψιλά.

36m
400m/s #9 διάτρηση 21.5mm
320m/s !!!!!!!! #8 διάτρηση 21.5mm

Ίδια διάτρηση στα 36m με 80m/s λιγότερα !!!!!!
 
Συμφωνώ αλλά ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσεις φυσίγγι χοντρό έστω και με στοιχειώδη γνώσεις και να μην σκοτώνει από ταχύτητα .Εκεί αναφέρθηκα στη τρέλα των ταχογραφων και των μετρήσεων που καλώς γίνονται για όποιον το θέλει εννοείται.
Κι'όμως, με κανονική γόμωση και απλό βύσμα ούτε τον λαγό δεν ξεμάλιασε, στους +2 βαθμούς, ενώ το Σεπτέμβρη θέριζε.
 
Χοντραίνεις 1 νούμερο το σκάγι Στέφανε.
Δες το προηγούμε πόστ και αυτό

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Βλητικές-Δοκιμές.106/page-840#post-666582
Παρα είναι λιγότερα τα σκάγια όμως και θέλει γερακίσιο μάτι.Αν είναι δακρυσμένο από τον βαρδάρη και το κρύο,θέλουμε λίγο περισσότερα, να βοηθάνε.
 
Συμφωνώ αλλά ποτέ δεν υπάρχει περίπτωση να γεμίσεις φυσίγγι χοντρό έστω και με στοιχειώδη γνώσεις και να μην σκοτώνει από ταχύτητα .Εκεί αναφέρθηκα στη τρέλα των ταχογραφων και των μετρήσεων που καλώς γίνονται για όποιον το θέλει εννοείται.
Έχω φάει κάτι φόλες σε κρύα με φυσιγγια από μεγάλες εταιρείες του χώρου γμστ. Κ σε χοντρα νο σκαγιων ακόμα κ σε BB
 
Σε λογικά μέτρα (για λειόκανο) η ταχύτητα είναι το βασικό για χοντρά σκάγια(από ν°5 και πάνω μέχρι και μονόβολο)
Πίνακας 2..jpg
Στέφανε Καλησπέρα!

Εγώ από τέτοια θηράματα δεν ξερω, και με όλο το θάρρος, αλλα μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό?

Βλέποντας τον πίνακα, καταλαβαίνω ότι με την ίδια ταχύτητα το χονδρότερο σκάγι κρατεί στην ίδια απόσταση μεγαλύτερη κινητική ενέργεια! π.χ. στα 36,5 μέτρα το Νο 5 2,31 ποδολίβρες και το Νο 4 3,34 ποδολίβρες...

Ας υποθέσουμε ότι το "παπί" για να πέσει θέλει κατ' ελάχιστο τέσσερα (4) σκάγια με 1,5 ποδολίβρα ενέργεια (αυτό που συστήνεται).

Δουλεύουμε 5αρια σκάγια, τουφεκάμε στα 35 μέτρα περίπου, έχει κρύο ( τα περιφερειακά σκάγια δεν κόβουν και σαν τα κεντρικά, αυτό είναι γεγονός ) και το "παπί" δεν πέφτει.

Αν βάλουμε έστω Νο 4 που δίνουν 3,43 ποδολίβρες ( πάνω απ΄ την διπλάσια ελάχιστη! ) δεν θα πέσει στα 35 μέτρα με ένα καλογεμισμένο ποιοτικό φυσίγγιο με 365 μ/δλ?
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top