Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αυτο με προγραμμα βγηκε η σε πραξη κανονικα?
Πρόγραμμα

Για την ακρίβεια και θα συμφωνήσεις ... ίδιες διατρήσεις παντού ... κοίτα ταχύτητες που πρέπει να βγάλεις !!!!!

+20oC #4 @400m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)
-10oC #4 @485m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)



+20oC #3 @340m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)
-10oC #3 @400m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)



+20oC #2 @300m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)
-10oC #2 @340m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)


Σε που@σόκρυο κατεβαίνεις 2 νούμερα αν η πυρίτιδα τα φτύνει, ίσως 3 !!!!!!
 
Last edited:
Πρόγραμμα

Για την ακρίβεια και θα συμφωνήσεις ... ίδιες διατρήσεις παντού ... κοίτα ταχύτητες που πρέπει να βγάλεις !!!!!

+20oC #4 @400m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)
-10oC #4 @485m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)



+20oC #3 @340m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)
-10oC #3 @400m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)



+20oC #2 @300m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)
-10oC #2 @340m/s @45m Διάτρηση ~42mm (σε 20% βαλλιστικό τζέλ)


Σε που@σόκρυο κατεβαίνεις 2 νούμερα αν η πυρίτιδα τα φτύνει, ίσως 3 !!!!!!
Τι έχς πιτσωσ(ι) πάλι ριε‼️‼️‼️
 
Ένα ενδιαφέρον άρθρο του 2021, του Σοφοκλή Κοσκινά, "Περί Βολών Και Αποστάσεων", για όλους τους φίλους...

Το ανεβάζω εδώ, θα πήγαινε καλύτερα στα "Κυνηγετικά Κείμενα - Άρθρα" , αλλα ένεκα της συνάφειας της συζήτησης ταιριάζει και εδώ νομίζω...
 

Attachments

  • Περί Βολών Και Αποστάσεων.pdf
    164,4 KB · Προβολές: 13
Τι έχς πιτσωσ(ι) πάλι ριε‼️‼️‼️
Τώρα ποιός κάθεται στους -10 πραγματικούς βαθμούς για παπιά είναι άλλο θέμα.
Όταν ήμουν νέος καθόμουνα και εγώ.
Τώρα δεν .... αχαχα

Είπαμε #4 δεν, #2 δεν, σφίξ'τ 4/0 και πάρτον κάτω τον πάπο. :)
 
Εκεί θέλει και καλό μάτι, χαχαχα
Τα πάντα θέλει καλά, ρούχα, ηθικό, σβελτάδα, να είσαι κέντρο με τόσα ρούχα πάνω σου, φυσίγγια, ότι πεις μέσα θα είσαι ...
Σε σημείο που όταν βλέπεις ποσότητες να αμφιβάλλεις για το που βρέθηκαν όλα τα παραπάνω μαζί σε τόσα πολλά άτομα ;)
αχαχαχ
 
Τα μάτια σου να πιστεύεις,εγώ προσωπικά αυτό κάνω τόσα χρόνια στον βάλτο έχω δει πολλούς εκεί μέσα, μέχρι στιγμής ένας είναι αυτός που όταν σηκώνει το όπλο είμαι 90% σίγουρος ότι δεν θα φύγει ζωντανό σε όλες τις αποστάσεις έχω δει να πέφτουν καθαρά που τα έβλεπες σταυρουδακια και λες δεν αξίζει να κανω τζάμπα φασαρία είναι 60 ετών και έχει χάσει τι μισή όραση του στο δεξί μάτι χρόνια στον βάλτο.Μου έχει μείνει χαραγμένο στην μνήμη μου δυο καθαρά και μια καστανιά που πέρασαν από πάνω του και λέω έστω ένα θα ξεφύγει μήπως και τουφεκισω κι εγώ έστω και τρομαγμένα έκανε μια τριπλετα που την χάρηκα κι εγώ
 
Τα πάντα θέλει καλά, ρούχα, ηθικό, σβελτάδα, να είσαι κέντρο με τόσα ρούχα πάνω σου, φυσίγγια, ότι πεις μέσα θα είσαι ...
Σε σημείο που όταν βλέπεις ποσότητες να αμφιβάλλεις για το που βρέθηκαν όλα τα παραπάνω μαζί σε τόσα πολλά άτομα ;)
αχαχαχ
Ενα αντιανεμικο θες και μια ολοσομη νεοπρεν θεμενομενη πλεων
 
Τα μάτια σου να πιστεύεις,εγώ προσωπικά αυτό κάνω τόσα χρόνια στον βάλτο έχω δει πολλούς εκεί μέσα, μέχρι στιγμής ένας είναι αυτός που όταν σηκώνει το όπλο είμαι 90% σίγουρος ότι δεν θα φύγει ζωντανό σε όλες τις αποστάσεις έχω δει να πέφτουν καθαρά που τα έβλεπες σταυρουδακια και λες δεν αξίζει να κανω τζάμπα φασαρία είναι 60 ετών και έχει χάσει τι μισή όραση του στο δεξί μάτι χρόνια στον βάλτο.Μου έχει μείνει χαραγμένο στην μνήμη μου δυο καθαρά και μια καστανιά που πέρασαν από πάνω του και λέω έστω ένα θα ξεφύγει μήπως και τουφεκισω κι εγώ έστω και τρομαγμένα έκανε μια τριπλετα που την χάρηκα κι εγώ
Ναμη λες κανα ματζορο ρε???
 
Καλά κάνουν κ ασχολουνται με ταχογράφους κλπ αφου έχουν την τρέλα.....
Αλλά είχα κ εχω μια απορία....

Δεν έχω κ τόση εμπιστοσύνη σε καθετί "ηλεκτρονικο" λογω πιθανων αποκλισεων,κ επίσης δεν γνωρίζω αν τους ίδιους ταχογράφους σε ποιοτητα κλπ χρησιμοποιουν κ οι κατασκευαστές φυσίγγιων,η κάποιους άλλους πιο "επαγγελματικους"....
Ακουω κ για δοκιμές για με ταχογράφους που προοριζονται κυρίως για αεροβόλα........


Ναι γιατί αλλιώς δεν θα επερνε έγκριση cip.........

Εχω πει ότι είδα παλιο πλαγιοκαννο brno να έχει κουνήσει από αυτά που τα έριχνε παλιος λαγας σε ν5.....
Και φυσικά δεν είναι μόνο αυτα σε όλη την χώρα............................
Αυτά τα φυσίγγια ήταν "εξειδικευμένα" για συνθήκες ψύχους κ χαμηλες θερμοκρασίες.....
Τα επερνε να τα ρίξει ο λαγας κ ο περδικας τον Σεπτέμβρη κ..ξεκλειδωνε το όπλο του...

Αφενός μεν φταινε οι Λάμπρου, διότι δεν τόνιζαν με περισσοτερες λεπτομερειες την "σοβαροτητα" της κατάστασης πανω στα κουτιά, έτσι ώστε να καταλαβαίνει κ ο κάθε αδαής,και αφετέρου ο ίδιος ο καταστηματάρχης που προκειμένου να πουλησει δεν φροντιζε να ενημερωσει σωστά τον κυνηγό.....
Τάσο,
Οι επαγγελματικοί χρονογράφοι διαφέρουν από τους ερασιτεχνικούς στο γεγονός ότι μετράνε την ταχύτητα της μάζας των σκαγιών και όχι το πρώτο μεμονωμένο ίσως σκάγι που θα περάσει από τους αισθητήρες.
Όπως καταλαβαίνεις, οι ερασιτεχνικοί είναι πιο "χουβαρνταδες" στις μετρήσεις.
 
Οι χρονογραφοι στις τράπεζες δοκιμών και σε ορισμένους βλητικους σταθμούς δεν λειτουργούν με φωτοκυτταρα υπερύθρων, που κάνουν αυτό που λέει ο Λευτέρης, αλλά μ ε δέσμη λέιζερ που αποτυπώνει όλη την εικόνα του βύσματος με τα σκάγια, σε συμπαγή στήλη ή άτρακτο, με απόσταση τουλάχιστον ενός μέτρου ανάμεσα στις δύο δέσμες, και με ανάλυση των σημάτων στον υπολογιστή δίνουν την ταχύτητα του κέντρου της μάζας των σκαγιων. Ένα επιπλέον προτέρημα που έχουν είναι πως δεν επηρεάζεται η μέτρηση από την φλόγα ή τα αέρια στο στόμιο και μπορούν να μετρήσουν την ταχύτητα του κάθε μεμονωμένου σκαγιου. Πάντως και οι δικοί μας οπτικοί χρονογραφοι αν η απόσταση ανάμεσα στις δύο κουρτίνες είναι η εργοστασιακή με κύλινδρο έχουν ακρίβεια 99,5%.
 
Τάσο,
Οι επαγγελματικοί χρονογράφοι διαφέρουν από τους ερασιτεχνικούς στο γεγονός ότι μετράνε την ταχύτητα της μάζας των σκαγιών και όχι το πρώτο μεμονωμένο ίσως σκάγι που θα περάσει από τους αισθητήρες.
Όπως καταλαβαίνεις, οι ερασιτεχνικοί είναι πιο "χουβαρνταδες" στις μετρήσεις.
Για αεροβολα μια χαρα ειναι
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top