Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αν κάνω και κώνο με μια αύξηση στην συγκέντρωση +40% το ποσοστό θα φτάσει στο 110-120% στον κύκλο και θα με κοροϊδεύετε ότι δεν βγαίνουν τα κουκιά ...
Επίσης οι τουφεκιές θα είναι σε ακτίνα νομού και τα θηράματα δεν θα έχουν καμιά ελπίδα.
Ας ζήσει και τίποτα ... :)
 
Αν κάνω και κώνο με μια αύξηση στην συγκέντρωση +40% το ποσοστό θα φτάσει στο 110-120% στον κύκλο και θα με κοροϊδεύετε ότι δεν βγαίνουν τα κουκιά ...
Επίσης οι τουφεκιές θα είναι σε ακτίνα νομού και τα θηράματα δεν θα έχουν καμιά ελπίδα.
Ας ζήσει και τίποτα ... :)
Όχι ρε ,σύρμα τουφεκιές βγάζει το όπλο σου‼️
 
Να ήταν ο randy ο μόνος αντιπαθής. Εμείς φταίμε που του δίνουμε υπόσταση ,δηλαδή άμα κάτι συζητήθηκε σε αμερικανικά σαιτ γίνεται ευαγγέλιο ; Δεν νομίζω αν αυτοί διαβάσουν εμάς να μας αντιμετωπίσουν ισότιμα.
Ο Randy είναι αντιμπενελάκιας, Τουρκό"φιλος", σωβινιστής και ότι άλλο κακό μπορεί κάποιος να του προσάψει.
Δεν είναι όμως ούτε τυχαίος, ούτε του λείπουν οι γνώσεις.
Επίσης απαντά αμέσως στα email του !!! :)

Δεν μπορούν ούτε ενδιαφέρονται να μας διαβάσουν.
Οι εξελίξεις ξεκινούν από εκεί ή φτάνουν εκεί γρήγορα ...
Εξάλλου και αυτοί "μαλώνουν" για τα ίδια θέματα με εμάς ... γιατί να κάθονται να μεταφράζουν τζάμπα.
Οι αμερικάνοι είναι πρακτικοί άνθρωποι ... δεν θα καθίσουν να αναλύσουν κάτι, ... ελάχιστοι το κάνουν.
 
Προσωπικά, δεν έχω μπει στη διαδικασία να κάνω κώνο σε κανένα από τα όπλα μου, δεν το θεώρησα απαραίτητο, σκοτώνουν και όπως είναι, όταν εγώ παίξω καλά
Δεν το συζητώ!

Αλλά πιστεύω ότι είναι βελτίωση, μικρή ίσως και όχι αξιοποιήσιμη από την μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγών και σκοπευτών
Ας δεχτουμε ότι πράγματι σε κάποια όπλα η βελτίωση είναι μεγάλη......
Εμένα είναι απορία μου είναι η εξής:

Πως γίνεται σε μια χώρα που το δημοφιλέστερο κυνήγι είναι αυτό της τσίχλας, να είναι στην μόδα αυτή η "εργασία"......

Κλασσική ατάκα....
-Δοκιμασα στον πινακα κ είδα ότι κάποια φυσίγγια μου σκορπάνε..
-Κάνε κώνο! (Μην δεις άλλα τσοκ,κ μην δεις άλλα φυσίγγια..)

Να το κάνει ο υδρόβιος που κάθεται κ ξυλιαζει μεσα στον βάλτο κ συνήθως είναι κ οριακές οι βολές του, να πω μάλιστα.....
Ο φασσοκυνηγος ναι,κάτι πάει κ ερχεται......

Ο τσιχλάς γιατι, και με πιο σκεπτικό...

Αν καποτε η τσίχλα γίνει ένα ακριβοθώρητο θήραμα(και τι θα κάνουμε χωρίς αυτήν) , τότε το συζητάμε κ αυτό....................
 
Last edited:
Ο Randy είναι αντιμπενελάκιας, Τουρκό"φιλος", σωβινιστής και ότι άλλο κακό μπορεί κάποιος να του προσάψει.
Δεν είναι όμως ούτε τυχαίος, ούτε του λείπουν οι γνώσεις.
Επίσης απαντά αμέσως στα email του !!! :)

Δεν μπορούν ούτε ενδιαφέρονται να μας διαβάσουν.
Οι εξελίξεις ξεκινούν από εκεί ή φτάνουν εκεί γρήγορα ...
Εξάλλου και αυτοί "μαλώνουν" για τα ίδια θέματα με εμάς ... γιατί να κάθονται να μεταφράζουν τζάμπα.
Οι αμερικάνοι είναι πρακτικοί άνθρωποι ... δεν θα καθίσουν να αναλύσουν κάτι, ... ελάχιστοι το κάνουν.
Βασίλη, δεν γνωρίζω κάτι γιαυτον έχω διαβάσει κάτι δικά του, όπως κάνω με οποιονδήποτε δεν ξεκινάω προκατειλλημρνος με κανέναν από όπου και αν προέρχεται, όσο για τους αμερικανους διαβάζοντας κατά καιρούς αμερικανικά σαιτ, η μόνη σημαντικη διαφορά από εμάς που βλέπω, είναι πως φλυαρουν λιγότερο και είναι πιο κόσμοι, διακριτικοί και ανεκτικοι.
 
Ο Randy είναι αντιμπενελάκιας, Τουρκό"φιλος", σωβινιστής και ότι άλλο κακό μπορεί κάποιος να του προσάψει.
Δεν είναι όμως ούτε τυχαίος, ούτε του λείπουν οι γνώσεις.
Επίσης απαντά αμέσως στα email του !!! :)

Δεν μπορούν ούτε ενδιαφέρονται να μας διαβάσουν.
Οι εξελίξεις ξεκινούν από εκεί ή φτάνουν εκεί γρήγορα ...
Εξάλλου και αυτοί "μαλώνουν" για τα ίδια θέματα με εμάς ... γιατί να κάθονται να μεταφράζουν τζάμπα.
Οι αμερικάνοι είναι πρακτικοί άνθρωποι ... δεν θα καθίσουν να αναλύσουν κάτι, ... ελάχιστοι το κάνουν.
Βασίλη, δεν γνωρίζω κάτι γιαυτον έχω διαβάσει κάτι δικά του, όπως κάνω με οποιονδήποτε δεν ξεκινάω προκατειλλημρνος με κανέναν από όπου και αν προέρχεται, όσο για τους αμερικανους διαβάζοντας κατά καιρούς αμερικανικά σαιτ, η μόνη σημαντικη διαφορά από εμάς που βλέπω, είναι πως φλυαρουν λιγότερο και είναι πιο κόσμοι, διακριτικοί και ανεκτικοι.
οκ αχώνευτος είναι ασυζητητί.. επίσης κάνει τα λαθάκια (ενίοτε λαθάρες) του
παρ' αυτά θα συμφωνήσω με τον Βασίλη ότι δεν είναι τυχαίος, ούτε του λείπουν οι γνώσεις.
 
Δηλαδή εαν πρώτη παρτίδα έβγαλε περίπου 360 η δεύτερη είχε ταχύτητα 260? Δηλαδή προσκοπευση μια ώρα πριν περάσει το θήραμα?
όχι
στο ίδιο κουτί φυσιγγίων ένα έδωσε π.χ.390 κι άλλο 290 μ/δ

και ΔΕΝ είναι τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ φίλε Άλεξ!
http://oplognosia.com/?p=12014

ΜΑΥΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ 159 ΜΕΤΡΑ​


καλή ανάγνωση! ;)
 
Αν κάνω και κώνο με μια αύξηση στην συγκέντρωση +40% το ποσοστό θα φτάσει στο 110-120% στον κύκλο και θα με κοροϊδεύετε ότι δεν βγαίνουν τα κουκιά ...
Επίσης οι τουφεκιές θα είναι σε ακτίνα νομού και τα θηράματα δεν θα έχουν καμιά ελπίδα.
Ας ζήσει και τίποτα ... :)
+40 δυσκολα θα επαιρνες κι αυτο αν γινοταν μονο στα ψιλα σκαγια, ο κωνος ειναι μια πολυ καλη βελτιωση για ολα τα κυνηγια σε ενα οπλο αλλα πιο πολυ χρειαζεται σε καρτερισιες και μακρινες τουφεκιες, ενας μπεκατσας πχ δεν χρειαζεται να σφιξει την τουφεκια του.
Βεβαια εφοσον οι τουφεκιες σου ειναι παντα κοντινες οπως εχεις πει και φοβασαι μη γινει μαλακια με την κανη δεν υπαρχει λογος να βαλεις χερι, το γουρουνι πχ αν βαζεις μονοβολα δεν χρειαζεται κωνους και τσοκ.
Δεν το συζητώ!


Ας δεχτουμε ότι πράγματι σε κάποια όπλα η βελτίωση είναι μεγάλη......
Εμένα είναι απορία μου είναι η εξής:

Πως γίνεται σε μια χώρα που το δημοφιλέστερο κυνήγι είναι αυτό της τσίχλας, να είναι στην μόδα αυτή η "εργασία"......

Κλασσική ατάκα....
-Δοκιμασα στον πινακα κ είδα ότι κάποια φυσίγγια μου σκορπάνε..
-Κάνε κώνο! (Μην δεις άλλα τσοκ,κ μην δεις άλλα φυσίγγια..)

Να το κάνει ο υδρόβιος που κάθεται κ ξυλιαζει μεσα στον βάλτο κ συνήθως είναι κ οριακές οι βολές του, να πω μάλιστα.....
Ο φασσοκυνηγος ναι,κάτι πάει κ ερχεται......

Ο τσιχλάς γιατι, και με πιο σκεπτικό...

Αν καποτε η τσίχλα γίνει ένα ακριβοθώρητο θήραμα(και τι θα κάνουμε χωρίς αυτήν) , τότε το συζητάμε κ αυτό....................
Και στο παπι φιλε Τασο χρειαζεται αλλα πιστεψε με και στην καριολα τη φασσα, μια κλειστη τουφεκια μπορεις να την ανοιξεις με διασπορας, την ανοιχτη ομως ειναι πολυ δυσκολο να την μαζεψεις με τσοκ και φυσιγγια αν δεν σε βοηθαει η κανη του οπλου.
 
όχι
στο ίδιο κουτί φυσιγγίων ένα έδωσε π.χ.390 κι άλλο 290 μ/δ

και ΔΕΝ είναι τα ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ φίλε Άλεξ!
http://oplognosia.com/?p=12014

ΜΑΥΡΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ 159 ΜΕΤΡΑ​


καλή ανάγνωση! ;)


Μαριε , ασχετα τα γραφομενα στο περιοδικο....ΕΣΥ το πιστευεις οτι τα 159μ/δ ειναι μαυρος
θανατος ???
Για ποσα μετρα δεν λεει...μηπως για βολες στα 20 μετρα φιλε ??
Εχεις ριξει τετοιο φυσιγγιο ??? Ρωταω γιατι δεν εχω ριξει ποτε τετοιο φυσιγγιο .
 
Μαριε , ασχετα τα γραφομενα στο περιοδικο....ΕΣΥ το πιστευεις οτι τα 159μ/δ ειναι μαυρος
θανατος ???
Για ποσα μετρα δεν λεει...μηπως για βολες στα 20 μετρα φιλε ??
Εχεις ριξει τετοιο φυσιγγιο ??? Ρωταω γιατι δεν εχω ριξει ποτε τετοιο φυσιγγιο .
Νίκο, Νίκο.....
διάβασε το άρθρο
ειρωνικά το λέει ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ
όταν διαπίστωσε και επαλήθευσε τις ταχύτητες 159 μ/δ
έκανε γκάλοπ σε κυνηγούς
(συνηθίζει να πηγαίνει σε κυνηγομάγαζα και να ρωτάει: γιατί το πήρες αυτό;)
και του είπανε οι "γνώστες": "μαυρος θανατος" o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O
 
Νίκο, Νίκο.....
διάβασε το άρθρο
ειρωνικά το λέει ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΝΙΚΗΤΑΣ
όταν διαπίστωσε και επαλήθευσε τις ταχύτητες 159 μ/δ
έκανε γκάλοπ σε κυνηγούς
(συνηθίζει να πηγαίνει σε κυνηγομάγαζα και να ρωτάει: γιατί το πήρες αυτό;)
και του είπανε οι "γνώστες": "μαυρος θανατος" o_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_Oo_O

ΟΚ...Το διαβασα βρε φιλε....ΟΚ...μην μουρλαθουμε τωρα...δεν λεω για τον Δασκαλο Νικητα...λεω για τους
'' γνώστες''.....που του ειπαν....οτι του ειπαν....
 
Μαριε , ασχετα τα γραφομενα στο περιοδικο....ΕΣΥ το πιστευεις οτι τα 159μ/δ ειναι μαυρος
θανατος ???
Για ποσα μετρα δεν λεει...μηπως για βολες στα 20 μετρα φιλε ??
Εχεις ριξει τετοιο φυσιγγιο ??? Ρωταω γιατι δεν εχω ριξει ποτε τετοιο φυσιγγιο .
black-death-sugar-beet-vodka__64212.1529066506.jpg
 
ΟΚ...Το διαβασα βρε φιλε....ΟΚ...μην μουρλαθουμε τωρα...δεν λεω για τον Δασκαλο Νικητα...λεω για τους
'' γνώστες''.....που του ειπαν....οτι του ειπαν....
Κάπου είχα διαβάσει ότι ένας γέμιζε την ίδια συνταγή σε διαφορετικό χρώμα κάλυκα. Υπήρχαν κυνηγοί που φανατικά αγόραζαν το ένα χρώμα γιατί το άλλο δεν σκότωνε καλά.

Είναι απίστευτη η δύναμη της συνήθειας.

Πάντως τα φυσίγγια με άσπρο κάλυκα δεν σκοτώνουν ... Καρατσεκαρισμένο :)
 
την ανοιχτη ομως ειναι πολυ δυσκολο να την μαζεψεις με τσοκ και φυσιγγια αν δεν σε βοηθαει η κανη του οπλου.
Δυσκολο το βλέπω αυτό Αλεξη κ ιδιαίτερα σε μια εποχή που υποτίθεται ότι τα διαφορά εξωεργοστασιακα τσοκ κάνουν θαυματα......
Δεν θα επιμείνω όμως γιατί δεν μπορώ να το πω κ με βεβαιότητα..........

ΟΚ...Το διαβασα βρε φιλε....ΟΚ...μην μουρλαθουμε τωρα...δεν λεω για τον Δασκαλο Νικητα...λεω για τους
'' γνώστες''.....που του ειπαν....οτι του ειπαν....
Τόσο γρήγορα που...αλλάζουν τα φυσίγγια Νίκο, δεν είναι κ δυσκολο τότε που το δοκίμασαν οι τσιχλαδες να ήταν ένας μαυρος θάνατος...
Και στους Άγγλους κ τον Νικήτα να έκατσε η.... σφεντόνα...
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top