Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
50 μετρα διαφορά πολλά μου φαίνονται.
Δηλαδή πως τα γεμίζουν?
Ρίχνουν μέσα τυχαία τα υλικά κ όπου την πάρει ο χάρος?
Σε αυτά που γεμίζουμε, χωρίς καθόλου προσοχή κ στα γρήγορα, αντε να έχουμε διάφορες 10m/sec.
Εάν δε γεμίσουμε προσεκτικά οι διαφορές είναι το πολύ 2 με 3 m/sec.
αν τα γιομιζ' ου μπαρμπα μήτρους απ' τ'ν κάτου Παναγιά, που φτιάν' φουσέκι απιαστου γιαν τις λαγοί, κι του λεει Μαυρου Χάρου, 50 είν' καλάααααα
γιατί αν τα γιομιζ' ου μπαρμπα γιάνς απ' τ'ν πάνου Παναγιά, που φτιάν' φουσέκι απιαστου γιαν τις κότσυφοι, κι του λεει Γιανγκουλα κι κατουσταρ' δην φτάν΄...
 
Βάλε google translate.
Μάλλον δεν είμαι ο μοναδικός τρελός σε αυτόν τον κόσμο.
Διάβασε ειδικά το πρώτο ποστ

https://www.shotgunworld.com/threads/forcing-cone-lengthening-not-recommended.409390/

Κώνοι τέλος για σήμερα
Αυτή την άποψη είχα και γω μέχρι που φίλος έκανε κώνο σε crio....
Πριν = φυσοκάλαμο
Μέτα = κανόνι
Μάζεψε πολύ η τουφεκιά και το βασικότερο δε διαλέγει πλέον φυσιγγια
 
Ένα σωστά γεμισμένο φυσίγγιο ιδιογομωσης με καλή επιλογή καψυλιου και πυρίτιδας ,κυρίως όμως ακρίβεια σε ζύγισμα και κλείσιμο , βγάζει ταχύτητες με διαφορές μικρότερες των 5 μ/ δ. Τάσο για να συγκρίνεις διατρητικη ικανότητα ΜΟΝΟ με την ίδια κάνη, ίδια φυσίγγια πριν και μετά την επέμβαση στην κάνη.
Αυτό πες το σε κάτι επαγγελματίες όνομα και μη χωρίο....
από μηνυμά μου σε άλλο θέμα:
Πρόσφατα ο καλός μας έφηβος ο @ΝίκοςΠ ανέβασε τέτοια φωτο:
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/brain-chokes.779/post-663153
όπου εμφανέστατα και στις δύο ντουφεκιές (15 και 20μ) υπάρχουν κενά κοντά στο κέντρο όπου μπορεί να περάσει και φάσσα..... για κάποιους βέβαια οι 2 αυτές κατανομές τεκμηριώνουν το πόσο καλύτερα είναι τα εργοστασιακά φυσίγγια και "δείχνει απλά πόσο πολύ ανώτερα είναι τα φυσίγγια των επαγγελματιών σε σχέση με των ερασιτεχνών".
 
Αφιερωμένο στον Γιάννη τον ναυτικό ...

Άσχετο αλλά σχετικό.
Την κυριακή τα σκυλιά κυνηγούσαν το καπρί που χτύπησα.
Στην πορεία σηκώθηκε και ένα γουρουνόπουλο και πήγαιναν παράλληλα.
Ενα καρτέρι έβλεπε τα σκυλιά να έρχονται πάνω του.
Άκουσε όμως θόρυβο και ακολούθησε τον θόρυβο ... (λογικό).
Το καπρί πέρασε ακριβώς στο σημείο που είχε σταθεί αρχικά και αυτός ακολουθούσε το γουρουνόπουλο ...

Εγώ είχα μείνει πίσω γιατί δεν ήξερα που είχαν στηθεί.
Με το που βλέπω τα σκυλιά στον δρόμο ξεκινάω για το επόμενο πιθανό σημείο.
Και εκεί αρχίζει το δράμα.
Φωνές, ορυμαγδός, ψιλοπανικός.
Γιατί έφυγες από το καρτέρι, κτλ

Καθόντουσαν και λύναν το κυπριακό.
Βλέπω την πορεία των σκυλιών και ξεκινάω.
Τελευταία στιγμή τα σκυλιά αλλάζουν πορεία.
Σταματάω 200-300μ μπροστά τους.
Πίσω μου άλλος ένας (νέος στην παρέα) με τζιπ.
Στήνομαι και ο άλλος ανοίγει την πόρτα και πάει να μου πει κάτι.
ΑΧΝΑ του γνέφω και ΠΑΛΟΥΚΩΣΟΥ εκεί.
Τελικά δεν άντεξε και πλησίασε αθόρυβα χωρίς όπλο.
Τα σκυλιά να λυχτάνε ασταμάτητα μπροστά μου, οι άλλοι να λύνουν το κυπριακό, ένας είχε ξεχάσει το PTT πατημένο, ο αρχηγός να βρίζει για το PTT και το τελευταίο που άκουσα ήταν παλουκωθείτε όλοι εκεί που είστε, ΔΕΝ ΚΙΝΕΙΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.
Έκλεισα τον ασύρματο.
Το γουρούνι το είδα από τα 100μ.
Το άφησα, το άφησα ο διπλανός με σκουντούσε να το τουφεκίσω, συνέχισα να το αφήνω, ακόμα και οταν έμπαινε πίσω από ελιές και το έχανα τελείως από το οπτικό μου πεδίο.
Μόλις μου γύρισε πλευρά για να μπει στο πυκνό, σε άχαστη απόσταση του την άναψα.

Κ@βλάκια, ετοιμάστε τα τσίπουρα :)

Ο διπλανός είδε όλη την φάση.
Ρε μ@λάκα μου λέει, χαρά στην ψυχραιμία σου.

Αν το τουφεκούσα στα 70-80 θα έφταιγε το όπλο και το φυσίγγι.
Τελικά όμως θα έφταιγε η βιασύνη, η έλλειψη ψυχραιμίας, ο εγωισμός και η ασυνεννοησία ;)
Όλα αυτά έγιναν, γιατί είχες την benelli. Πιστεύω, αν είχες την Remington, το γουρούνι, μπορεί να ήταν και μεγαλύτερο.
 
Σε όσα όπλα έχω κάνει κώνο σε σχέση με πριν οι ταχύτητες έπεσαν περίπου 10 μτ η συγκέντρωση αυξήθηκε κατά 5 με 8% Μαξ
Αν στα φυσιγγια σου εριχνες την ταχυτητα θα επιανες την συγκεντρωση χωρις τον καινουριο κωνο?
 
Αν στα φυσιγγια σου εριχνες την ταχυτητα θα επιανες την συγκεντρωση χωρις τον καινουριο κωνο?
Όχι είχα κάνει πολλές δοκιμές πριν το κώνο και δεν είδα κάτι
Μόνο με μαληνη είχα καλύτερα αποτελέσματα πριν το κώνο το γιατί δεν το έψαξα καθόλου
 
Όλα μπάλα πλεον
Σχεδόν όλα....στα 32-34γρ η διαφορά στη συγκέντρωση είναι υπαρκτή αλλά νορμάλ όπως τα είπε και ο Teo και λίγο παραπάνω, στα 36 και πάνω όμως η διαφορά σε συγκέντρωση είναι μεγάλη. Με 42γρ Ν3 3* στα 40μ ψάχναμε τα σκάγια στον πίνακα και μετα τη μετατροπή τινάζει την ωχρα σε σύννεφο μέτρησα σχεδόν 200σκαγια στο 1χ1
 
Σχεδόν όλα....στα 32-34γρ η διαφορά στη συγκέντρωση είναι υπαρκτή αλλά νορμάλ όπως τα είπε και ο Teo και λίγο παραπάνω, στα 36 και πάνω όμως η διαφορά σε συγκέντρωση είναι μεγάλη. Με 42γρ Ν3 3* στα 40μ ψάχναμε τα σκάγια στον πίνακα και μετα τη μετατροπή τινάζει την ωχρα σε σύννεφο μέτρησα σχεδόν 200σκαγια στο 1χ1


Γιωργο μηπως μετρησες λαθος τα σκαγια ??? Μια γομωση 42 γραμ. Ν3 εχει 201 σκαγια το φυσιγγιο
μεσα....
Εαν πρωτα εψαχνες ( κατα τα λεγομενα σου ) τα σκαγια στον πινακα....και τωρα εχει οπως λες περιπου 200
σκαγια....ποσο επι τοις % ανεβηκε η αποδοση του οπλου ???
 
Γιωργο μηπως μετρησες λαθος τα σκαγια ??? Μια γομωση 42 γραμ. Ν3 εχει 201 σκαγια το φυσιγγιο
μεσα....
Εαν πρωτα εψαχνες ( κατα τα λεγομενα σου ) τα σκαγια στον πινακα....και τωρα εχει οπως λες περιπου 200
σκαγια....ποσο επι τοις % ανεβηκε η αποδοση του οπλου ???
Με βάζεις σε σκεψεις τωρα... ειμαι σχεδον σιγουρος ομως οτι μετρησα 189 σκαγια με 3* μαμα τσοκ στα 37μ στο 1x1 και φυσιγγι B&P
 
Βασίλη για τους κώνους πίστεψέ το
αλλάζει την τουφεκιά
σε σημείο να έχουν καταστραφεί κάνες διότι από την υπερσυγκέντρωση ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΚΥΝΗΓΙ

Σε μια benelli φίλου που πάμε για κάνα κυνήγι μαζί και έχει κάνει κώνο, η τουφέκια του έχει σφίξει τόσο πολύ που με τσοκ 4* παίρνει τσίχλες στα 50 και 60 μέτρα. Χάνει όμως πολλές κοντινές. Δεν το πίστευα όταν το είδα. Έριχνε σε πουλιά που δεν σηκώνεις οπλο κανονικά. Έχει κλαπανισει λαγούς επανειλημμένα.
 
Βάλε google translate.
Μάλλον δεν είμαι ο μοναδικός τρελός σε αυτόν τον κόσμο.
Διάβασε ειδικά το πρώτο ποστ

https://www.shotgunworld.com/threads/forcing-cone-lengthening-not-recommended.409390/

Κώνοι τέλος για σήμερα
Εμένα μου άρεσε το ποστ #18 ... που "ξεβρακώνει" τον γελοίο Randy !!! .shake hands.
Προσωπικά, δεν έχω μπει στη διαδικασία να κάνω κώνο σε κανένα από τα όπλα μου, δεν το θεώρησα απαραίτητο, σκοτώνουν και όπως είναι, όταν εγώ παίξω καλά, (δεν είμαι και κανένας τοπ σκοπευτής εξάλλου). Αλλά πιστεύω ότι είναι βελτίωση, μικρή ίσως και όχι αξιοποιήσιμη από την μεγάλη πλειοψηφία των κυνηγών και σκοπευτών, αλλά δεν παύει να είναι βελτίωση ...;)
Υ.Γ. Και μόνο το ότι αυτός ο αχώνευτος ο Randy είναι τόσο φανατικός πολέμιος των κώνων και των διευρυμένων αυλών, είναι για μένα επαρκής λόγος, αν ποτέ αποφάσιζα να πάρω κι άλλο όπλο, να είναι οπωσδήποτε με σχετικά μακριούς κώνους και backbored !!! Φυσικά ... Browning σ/π !:cool:
Υ.Γ.2. Στο στομάχι μου κάθεται ο π...στης !!!!.sarcastic.
 
Υ.Γ.2. Στο στομάχι μου κάθεται ο π...στης !!!!

Ούτε εγώ τον συμπαθώ καθόλου. Και είναι και εριστικός στις απαντήσεις του. Μας έχει ζαλίσει τόσα χρόνια για το μπενελι κλικ και για το καλύτερο αυτογεμες όλων των εποχών την v3.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top