Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στην προσπάθεια για ομοιόμορφη κατανομή σε σχετικά μεγάλη απόσταση, ξεχνάμε τα φουλ και έξτρα φουλ τσοκ και εστιάζουμε στο φυσιγγιο και το πάντρεμα του με μια συγκεκριμένη κάνη ( δεν γίνεται να ταιριάζει με κάθε κάνη), κατά προτίμηση μέσου ή ελαφρά διευρυμένου αυλου και σύσφιξη σκεετ ή βελτιωμένο κύλινδρο.
 
τι έφτιασες εδώ μπρε μπέτσκα μου;
Οι κύκλοι είναι 76 και 52εκ;;; τα κενά 12,5;
ο κόκκινος κύκλος; διάμετρος; 75;

Η πρώτη τουφεκιά είναι πολύ καλή! ισοκατανομή στο 1,2 με 1,4 την κόβω
Από σκάγια μάλλον πιο κοντά στο 6αρι πιστεύω.. μέτρησες διάμετρο σκαγίων;
για πε μας λεπτομέρειες!
ιδιογομώσεις είναι;
εύγε ασμ, καλά το πας!
Ελα ωρε Βλάμη μου,
Οι μεγαλοι κυκλοι 76 ο μικρός 50 και τα κενά 12cm.
Ιδιογομωση είναι ναι, με την ΜΒ36 και την Νευρική Α1.
Τα σκάγια είναι φ2.85 2.9 χιλ
 
Ακούστε τι γράφει και ο David John Compton το 1996 στο
https://discovery.ucl.ac.uk/id/eprint/1382490/1/396689.pdf
Αν δείτε τις πειραματικές διατάξεις που έχουν στήσει θα πάθετε πλάκα ... ξεφυλλίστε το pdf και δείτε μόνο τις φωτογραφίες.
πχ σελ. 72, 79, 84, 86.

"Oberfell and Thompson, like the other experimentalists mentioned in this section,
recognized that the patterns seem to follow a Gaussian distribution. They tried to assess
patterns for areas where there were no pellets, or patches, and came up with some
interesting methods. The problems in the theory of the random clumping of particles, or
patches, in two dimensional and even three dimensional models simulating such
phenomena seem tantalizingly simple, but in fact few solutions have yet been discovered.
Roach [39] stated that even today an approximate solution to an over-simplified model is
the best that mathematics can provide the technologists in this area"

"Ο Oberfell και Thompson, όπως και οι άλλοι πειραματιστές που αναφέρονται σε αυτή την ενότητα, αναγνώρισαν ότι οι κατανομές φαίνεται να ακολουθούν μια κατανομή Gauss.
Προσπάθησαν να αξιολογήσουν κατανομές για περιοχές όπου δεν υπήρχαν σκάγια ή μπαλώματα και ανακάλυψαν μερικές ενδιαφέρουσες μεθόδους.
Τα προβλήματα στη θεωρία της τυχαίας συσσώρευσης σωματιδίων, ή μπαλωμάτων, σε δισδιάστατα και ακόμη και τρισδιάστατα μοντέλα που προσομοιώνουν τέτοια φαινόμενα φαίνονται εξαιρετικά απλά, αλλά στην πραγματικότητα λίγες λύσεις έχουν ακόμη ανακαλυφθεί.
Ο Roach δήλωσε ότι ακόμη και σήμερα μια κατά προσέγγιση λύση σε ένα υπερβολικά απλοποιημένο μοντέλο είναι το καλύτερο που μπορούν να προσφέρουν τα μαθηματικά στους τεχνολόγους σε αυτόν τον τομέα."
Λίγο google translate ...

Έκανα λάθος πριν ... το http://www.shotgun-insight.com/ ήταν το παλιό Αμερικάνικο στάνταρ για να εκτιμούμε τουφεκιές και το http://www.targettelemetrics.com/ το τωρινό ανερχόμενο. Πολλά νούμερα βλέπω στο δεύτερο αλλά όχι ουσία με μια γρήγορη ματιά που του έριξα.

Θα προτιμήσω την μέθοδο του Oberfell μιας και δεν κοστίζει τίποτα εκτός από 2 λεπτά από τον χρόνο μου.
Ότι βολεύει τον καθένα παίδες και με ότι αισθάνεται πιο σίγουρος.
 
Βάζω 2 τουφεκιές στα 35μ με την m2 και το gemini ported mod.
H μια με νο 5 και η άλλη με νο 8.

Στον κυνηγοτοπο είναι πολύ αποτελεσματικές σε καταβολές, αν και η πρώτη από ότι φαίνεται δε γεμίζει το μάτι.

Σημ.το τζεμινι σπάει τα κέντρα από ότι βλέπω.


how to save a dying betta
Αποστόλη αυτό που είδα στο δικό μου όπλο με το gemini ported ειναι ότι βγαζει έντονα κέντρα,κάνε την ίδια δοκιμή στα 27 μέτρα για να στο δείξει. Το "full" που υποτίθεται ότι είναι το δικό μου στην 155 στα 36 τα εμφάνιζε τα κέντρα, απ' τα 40 και μετά τα έσπαγε τελείως. Μόνο με sg είχα κανει κάποιες δοκιμές στα 36 μέτρα χωρις έντονα κέντρα.
 
Καλη η θεωρεια....και ολες οι μετρησεις....δεν αντιλεγω.....
Οταν ομως μπορεις και βγαζεις τετοιες τουφεκιες.....η θεωρεια παει στην ''ακρη''.....τι ισοκατονομη....και
τι κενα να βρεις σε αυτην την τουφεκια??? Και με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ....

Στην μνημη του φιλου μας του ΒΙΚΤΩΡΑ ....Δικο του το σεταπ!!!!

εικόνα_Viber_2021-04-06_21-59-27.jpgεικόνα_Viber_2021-04-06_21-59-57.jpg
 
Καλη η θεωρεια....και ολες οι μετρησεις....δεν αντιλεγω.....
Οταν ομως μπορεις και βγαζεις τετοιες τουφεκιες.....η θεωρεια παει στην ''ακρη''.....τι ισοκατονομη....και
τι κενα να βρεις σε αυτην την τουφεκια??? Και με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ....

Στην μνημη του φιλου μας του ΒΙΚΤΩΡΑ ....Δικο του το σεταπ!!!!

View attachment 37412View attachment 37413
Όπα ο θείος...
 
Καλη η θεωρεια....και ολες οι μετρησεις....δεν αντιλεγω.....
Οταν ομως μπορεις και βγαζεις τετοιες τουφεκιες.....η θεωρεια παει στην ''ακρη''.....τι ισοκατονομη....και
τι κενα να βρεις σε αυτην την τουφεκια??? Και με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ....

Στην μνημη του φιλου μας του ΒΙΚΤΩΡΑ ....Δικο του το σεταπ!!!!

View attachment 37412View attachment 37413
Πολύ καλή τουφεκιά ...

Έκανα ένα λάθος σε προηγούμενη φωτό.
Αυτή είναι η σωστή.
Η ποιότητα κενών είναι "ΚΑΝΟΝΙΚΗ +" και όχι "ΑΡΙΣΤΗ" γιατί σου λέει ... κάτσε ρε φίλε με 255 σκάγια δεν πρέπει να έχεις κανένα κενό ...

M2_Percorso_No6_Briley Full.jpg

Όλες οι υπόλοιπες είναι σωστές ... τις έλεγξα ξανά ...
 
Πολύ καλή τουφεκιά ...

Έκανα ένα λάθος σε προηγούμενη φωτό.
Αυτή είναι η σωστή.
Η ποιότητα κενών είναι "ΚΑΝΟΝΙΚΗ +" και όχι "ΑΡΙΣΤΗ" γιατί σου λέει ... κάτσε ρε φίλε με 255 σκάγια δεν πρέπει να έχεις κανένα κενό ...

View attachment 37417

Όλες οι υπόλοιπες είναι σωστές ... τις έλεγξα ξανά ...

Βασιλη μου....το εχω πει πολλες φορες.....ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ η προσφορα σου φιλε!!!

Τωρα οπως ειπα και πριν....τι ισοκατανομες να βγαλεις....και τι κενα να μετρησεις σε τουφεκιες σαν
του Βικτωρα???
Αυτα που βαζεις....και πολυ καλα κανεις....αφορουν εμπορικα φυσιγγια....

Τα φυσιγγια ιδιογομωσης....ειναι σε αλλη κατηγορια...με την εννοια οτι ο ιδιογομωτης φτιαχνει οτι
γουσταρει με φυσιγγιο στα μετρα του....και για το οπλο του !!!
 
Πολύ καλή τουφεκιά ...

Έκανα ένα λάθος σε προηγούμενη φωτό.
Αυτή είναι η σωστή.
Η ποιότητα κενών είναι "ΚΑΝΟΝΙΚΗ +" και όχι "ΑΡΙΣΤΗ" γιατί σου λέει ... κάτσε ρε φίλε με 255 σκάγια δεν πρέπει να έχεις κανένα κενό ...

View attachment 37417

Όλες οι υπόλοιπες είναι σωστές ... τις έλεγξα ξανά ...
Αυτή η ανάλυση είναι από την τελευταία δοκιμή του Νίκου πιο πάνω?
 
Καλη η θεωρεια....και ολες οι μετρησεις....δεν αντιλεγω.....
Οταν ομως μπορεις και βγαζεις τετοιες τουφεκιες.....η θεωρεια παει στην ''ακρη''.....τι ισοκατονομη....και
τι κενα να βρεις σε αυτην την τουφεκια??? Και με ΜΑΜΑ ΤΣΟΚ....

Στην μνημη του φιλου μας του ΒΙΚΤΩΡΑ ....Δικο του το σεταπ!!!!

View attachment 37412View attachment 37413
Θα με κανεις να παρω το καραβι για τη Σαμο καποια στιγμη οπως το πας.
 
Καλοδεχουμενος εισαι....αυτο να το ξερεις.....ειτε εμβολιασμενος....ειτε οχι... .big smile.
Ευχαριστω φιλε ειμαι πληρως εμβολιασμενος και στο μεταίχμιο του χρονου πρωτα ο Θεος να τολμησω και εγω την ιδιογομοση. Ίδωμεν.
 
Ευχαριστω φιλε ειμαι πληρως εμβολιασμενος και στο μεταίχμιο του χρονου πρωτα ο Θεος να τολμησω και εγω την ιδιογομοση. Ίδωμεν.

Ξεκινα την....δεν θα μετανιωσεις ποτε.....Εχεις και ενα ολοκληρο φορουμ να σε βοηθησει....
Αποφαση θελει.... :)
 
Ιδιογομωτης που αγοράζει aftermarket τσοκ για βελτίωση,καλύτερα να πάρει ψαρόβαρκα.

Εγω δεν λεω τιποτα....ο καθε ενας μας....εχει τα ''δικα του''....

Θεωρω ομως οτι εξτρα τσοκ....ειναι για σου δινουν και να σου δημιουργουν.....ψευτικες εντυπωσεις....
 
Εγω δεν λεω τιποτα....ο καθε ενας μας....εχει τα ''δικα του''....

Θεωρω ομως οτι εξτρα τσοκ....ειναι για σου δινουν και να σου δημιουργουν.....ψευτικες εντυπωσεις....
Γιατί υπάρχει ιδιογομοτης που δεν εχει εξτρα τσοκ ??
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top