Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Οταν λες αποδόσεις εννοείς την ισοκατανομή ή την ωραία κατανομή , τη συγκέντρωση και αν μπορούσες να δεις ταχύτητα, οκ συμφωνώ... αλλά τι γίνεται με όλα τα υπόλοιπα που δεν βλέπουμε; Αν ζητούσες από έμπειρους ιδιογομωτες να κάνεις πάλι μια αξιολόγηση στις τουφεκιές τους τι θα έβλεπες; τι περιμένεις από μένα π.χ. που αντιγράφω ένα σετ απ' από σένα και χωρίς δοκιμες πάω και κυνηγάω;
Μετά από καιρό έμαθα να δίνω σημασία σε λίγους,και να αγνοω τους πολλούς σε ότι αφορά την ιδιογομωση...
Πέρσι είχα κάνει κάτι δοκιμές με 2 σετ απ' που έγραφε ο Garolini με mb32....δεν υπάρχει περίπτωση να χρησιμοποιήσω αυτά τα φυσίγγια με αυτά που είδα στον πινακα...αυτός όμως τα αξιολογησε με διαφορετικά κριτήρια από αυτά που είδα εγώ...
Μου αρέσει βέβαια να διαβάζω αυτά που γράφεις εσύ και κάποιοι άλλοι είτε εδώ είτε αλλού κι ας μη μπορώ να τα πιάσω στο 100% τώρα...μένουν γραμμένα και όταν πρέπει θα τα ξαναδιαβάσω.
Αποδόσεις= κατανομή συγκέντρωση διάτρηση κ.ο.κ. και κυρίως καλές βαθμολογίες
όταν έχω ένα σύστημα βαθμολόγησης φτιαγμένο από Νομπελίστες δεν θα ψάξω να ανακαλύψω την αμερική.....
Τι θα πει "αξιολόγηση με διαφορετικά κριτήρια;" Πως προκύπτουν αυτά τα κριτήρια;
Ου μπαρμπα-μήτσους απ' του κακοσάλεσ' λέει: "αν βαλς 20 σκάγια στουν ντινηκέ στα 50 βήματα το φουσέκ' είνι καλό!" άλλος λέει για κόλες Α4
τέτοια κομπογιαννίτικα κριτήρια και μέθοδοι να μου λείπουν......
εδώ έχω την Λαμποργκίνι, δεν θα πάω Αθήνα - Θεσ/νικη με τα πόδια ή χειρότερα με βοιδάμαξα......

ιδιογομωτές
Ακριβώς αυτό έκανα: "ζήτησα από έμπειρους ιδιογομωτες να κάνουμε πάλι μια αξιολόγηση στις τουφεκιές τους" και τα αποτελέσματα με εξέπληξαν αρνητικά!
Δεν ζήτησα στοιχεία από αυτούς που απλά αντιγράφουν συνταγές, ζήτησα στοιχεία από άτομα που κάνουν δοκιμές και ζήτησα τα καλύτερα τους...
Διάβαζε εσύ Στράτο φιλαράκι μου και μην ανησυχείς θα τα πίασεις όλα, ήδη έχεις πιάσει πολλά! Κυρίως δες τις τουφεκιές που ανεβάζει ο Βασίλης και τα σχόλια......
 
Και αυτή παλιά δοκιμή με νέα στοιχεία.
1 φυσίγγι.
Για να μην βάζουμε μόνο την Μ2 και παραπονεθεί η 1187.
Κάτω η φωτό της πραγματικής δοκιμής ... άλλο φρούτο όμως η μεγάλη φωτό :)

View attachment 37372


View attachment 37373
μια εικόνα λένε ότι ισούται με χίλιες λέξεις
πολύ μέτρια τουφεκιά καμία σχέση με τις άλλες που ανέβασες Βασίλη
πιθανολογώ πως εαν η συγκέντρωση ήταν στα όρια του τσοκ (70%) θα είχαμε καλύτερο αποτέλεσμα
μου κάνει εντύπωση η πτωχή ισοκατανομή, με τον ίδιο συνδυασμό τσοκ - φυσιγγίου ποτέ δεν πήρα τόσο χαμηλό βαθμό
κενά ναι, έχω πάρει τετοιο βαθμό αλλά ισοκατανομή μόνο καλύτερους
ίσως είναι μεμονομένη περίπτωση (το ένα φυσίγγι στα 5 ή στο κουτί με διαφορετική απόδοση).....
δεν ξέρω εαν μέτρησες διατρήσεις, συνήθως τις καλύτερες διατρήσεις σε μολύβδινα σκάγια έπαιρνα με αυτό τον συνδυασμό.

παρατηρώ τις 2 εικόνες φαίνονται σαν 2 διαφορετικές τουφεκιές πόσο μας "γελάει" το μάτι.......
έκανες πολύ καλά που τις ανέβασες και τις 2 Βασίλη....
 
παρατηρώ τις 2 εικόνες φαίνονται σαν 2 διαφορετικές τουφεκιές πόσο μας "γελάει" το μάτι.......
έκανες πολύ καλά που τις ανέβασες και τις 2 Βασίλη....
Γι αυτό ανέβασα την δεύτερη.
Για να μην νομίσει κανένας ότι φτιάχνω τις εικόνες.
Είναι καρμπόν.
Είναι γνωστή η απαίχθειά μου για τις Remington. Δεν το κρύβω. Η 1187 μου έχει βγάλει πολλές ζημιές.
Μόνο για αυτόν τον λόγο όμως.
Κατά τα άλλα οι παλιές Remington 1100 1187 είναι οπλάρες στην αίσθηση και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με τις καταβολές όταν χρησιμοποιούσα το σωστό φυσίγγι βέβαια.
Τις καινούργιες Rem δεν τις ξέρω.

ps
Αν είναι ασταθή και τα Remington να πάμε να πηδηχθούμε από το μπαλκόνι :)
Θα ρίξω και άλλα.
 
Last edited:
Επίσης για να μην παρεξηγηθώ.
Δεν κάνω κανέναν διαγωνισμό m2 vs 1187 ούτε προσπαθώ να αποδείξω ότι τα Rem είναι μάπα όπλα. Δεν το πιστεύω.
Ο διαγωνισμός προκύπτει αυθόρμητα αφού μόνο αυτά τα 2 όπλα έχω.
Την 1187 την έχω κυνηγήσει 20 χρόνια και την ξέρω.
Την m2 την έχω κυνηγήσει αποκλειστικά σε γουρούνι. Δεν ξέρω τι φυσίγγια αγαπάει. Γι αυτό ψάχνω.
Κακές τουφεκιές μου έδωσαν και τα 2 όπλα.
Καλές επίσης.
Το λάθος μου είναι ότι ρίχνω μόνο 1 φυσίγγι.

Δεν κρύβω επίσης ότι ψάχνω συνδυασμό κάνης, τσοκ, φυσιγγίου με την υπέρτατη συγκέντρωση και διάτρηση και ταυτόχρονα αμετάβλητο εις τα καιρικάς μεταβολάς. :)
Γι αυτό ασχολήθηκα με το Percorso λόγω Tecna.

Το να βρεις ένα φυσίγγι που να σκοτώνει ικανοποιητικά στα 35-40 είναι σχετικά εύκολο. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Ψάχνω τα 10 φυσίγγια max τον χρόνο μιας και τόσα θα ρίξω σε ψηλωμένα παπιά. Ίσως και τα 10 να είναι πολλά.
Το δύσκολο είναι να βρεις φυσίγγι σταθερό από φυσίγγι σε φυσίγγι και από έτος σε έτος.
 
Ψάχνω τα 10 φυσίγγια max τον χρόνο μιας και τόσα θα ρίξω σε ψηλωμένα παπιά. Ίσως και τα 10 να είναι πολλά.
Το δύσκολο είναι να βρεις φυσίγγι σταθερό από φυσίγγι σε φυσίγγι και από έτος σε έτος.
ιδιογόμωση ζητάς, κύριος @ΝίκοςΠ ακούει???? .big smile.
 
Βρε Βασιλη μου.....σχολιαζετε μια ισοκατανομη σε ενα φυσιγγιο που τα 40 μετρα δεν τα εχει... και
αν τα εχει....ειναι οριακα.
Τι να το κανω ενα φυσιγγιο που με φουλ τσοκ μου δινει 63% συγκεντρωση ?? ( για μενα λεω )
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση.....σεταπ και φυσιγγιο που ειναι φτιαγμενο για 50 μετρα στα 36 να εχει
ισοκατανομη.....Θα εχει εντονα κεντρα ειτε σας αρεσει ειτε οχι....Εαν δεν εχει εντονο κεντρο στα 35... τα 50
μετρα ειναι ονειρο απατηλο....
Μιλαω παντα για τσοκ μαμα....δεν ξερω τι μπορει να δωσουν τα εξτρα τσοκ...
Φυσιγγια για 40 μετρα βρισκεις.....Τα ''ζορια'' ομως αρχιζουν απο τα 40 μετρα και μετα..
Βαζεις φουλ τσοκ για εχεις τα 35 μετρα...και το θηραμα βγει στα 25 τι θα γινει ???

Απο τις λιγες γνωσεις που εχω....η ισοκατανομη εξαρταται οχι μονο απο ταχυτητες και ποιοτητα
σκαγιων.....πολυ σημαντικο ρολο παιζουν τα βυσματα....
Στο ΙΔΙΟ σεταπ ( δοσολογια ) αλλη κατανομη θα δωσει ΠΧ ο drago - αλλη ο Ζ2Μ - αλλη ο ΘΩΔΗ και
αλλη ο sg-magnum.....σε ολα τα μετρα των δοκιμων.
Αυτο που λεω ειναι στανταρ....
Τωρα μην παρεξηγηθω.....οι δοκιμες σου και ολη η προσπαθεια και αυτο που προσφερεις απλοχερα...δεν
το βρισκεις ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου.....και ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ ....φιλαρα μου!!!! .big smile.
 
Το να βρεις ένα φυσίγγι που να σκοτώνει ικανοποιητικά στα 35-40 είναι σχετικά εύκολο. Έτσι νομίζω τουλάχιστον.
Ψάχνω τα 10 φυσίγγια max τον χρόνο μιας και τόσα θα ρίξω σε ψηλωμένα παπιά. Ίσως και τα 10 να είναι πολλά.
Το δύσκολο είναι να βρεις φυσίγγι σταθερό από φυσίγγι σε φυσίγγι και από έτος σε έτος


Θα στειλω εγω Βασιλη μου....ετσι για ριχνεις και τα μπινελικια σου σε καθε τουφεκια φιλε!!! :D
Πες μου γραμμαρια και Νο σκαγιων... :)

ΥΓ. ΟΚ Ντοκτορ....''τακτοποιηθηκε'' το θεμα φιλε!!! :D
 
Βρε Βασιλη μου.....σχολιαζετε μια ισοκατανομη σε ενα φυσιγγιο που τα 40 μετρα δεν τα εχει... και
αν τα εχει....ειναι οριακα.
Τι να το κανω ενα φυσιγγιο που με φουλ τσοκ μου δινει 63% συγκεντρωση ?? ( για μενα λεω )
Δεν υπαρχει καμια περιπτωση.....σεταπ και φυσιγγιο που ειναι φτιαγμενο για 50 μετρα στα 36 να εχει
ισοκατανομη.....Θα εχει εντονα κεντρα ειτε σας αρεσει ειτε οχι....Εαν δεν εχει εντονο κεντρο στα 35... τα 50
μετρα ειναι ονειρο απατηλο....
Μιλαω παντα για τσοκ μαμα....δεν ξερω τι μπορει να δωσουν τα εξτρα τσοκ...
Φυσιγγια για 40 μετρα βρισκεις.....Τα ''ζορια'' ομως αρχιζουν απο τα 40 μετρα και μετα..
Βαζεις φουλ τσοκ για εχεις τα 35 μετρα...και το θηραμα βγει στα 25 τι θα γινει ???

Απο τις λιγες γνωσεις που εχω....η ισοκατανομη εξαρταται οχι μονο απο ταχυτητες και ποιοτητα
σκαγιων.....πολυ σημαντικο ρολο παιζουν τα βυσματα....
Στο ΙΔΙΟ σεταπ ( δοσολογια ) αλλη κατανομη θα δωσει ΠΧ ο drago - αλλη ο Ζ2Μ - αλλη ο ΘΩΔΗ και
αλλη ο sg-magnum.....σε ολα τα μετρα των δοκιμων.
Αυτο που λεω ειναι στανταρ....
Τωρα μην παρεξηγηθω.....οι δοκιμες σου και ολη η προσπαθεια και αυτο που προσφερεις απλοχερα...δεν
το βρισκεις ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου.....και ειναι ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΟ ....φιλαρα μου!!!! .big smile.
Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο φίλε.
Ένα άριστο φυσίγγι στα 35 δεν κάνει για τα 50 όπως και ένα άριστο για τα 50 δεν κάνει για τα 35.
Ξέχνα προς στιγμή την αλλαγή τσοκ.
Το ιδανικότερο θα είναι με πχ 4* το φυσίγγι να είναι ιδανικό για τα 25 με 3* για τα 35 και με 1* για τα 50.
ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ !!!!
Εδώ ακόμα ψάχνουμε την μια απόσταση.
Ψάχνω ακόμα το όπλο.
Ψάχνω ακόμα τα φυσίγγια για 35μ.
Δεν έχω τελειώσει με αυτά τα μέτρα.
Πρέπει να ρίξω αρκετά ακόμα για να βγάλω συμπέρασμα.

Αν τώρα πετύχω κανένα με 100% συγκέντρωση στα 35μ, που θα βγάλουν ισοκατανομή μηδέν και κενά χάλια (πχ άνοιγμα σκαγιών 30cm στα 35μ) προφανώς αυτό θα το δοκιμάσω στα 50μ.
Δεν θα ξεκινήσω να ρίχνω στα 50μ και να μην έχω ιδέα τι κάνει το φυσίγγι στα 35μ.
Αυτή είναι η λογική μου.
Νομίζω ότι τώρα που στην εξήγησα θα συμφωνήσεις και εσύ.
Πρώτα στα 35 και μετά βλέποντας και κάνοντας ...
 
Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο φίλε.
Το ιδανικότερο θα είναι με πχ 4* το φυσίγγι να είναι ιδανικό για τα 25 με 3* για τα 35 και με 1* για τα 50.
ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ !!!!


Αυτο λεω και εγω .....αλλα οταν λεω οτι το συγκεντρωτικο φυσιγγιο το κανεις οτι γουσταρεις αλλαζοντας
τσοκ....καποιοι λενε τα ''δικα τους''.....και καλα κανουν.....για να υπαρχει διαλογος.

ΟΚ....Εχω τις εμμονες μου με το συγκεντρωτικο φυσιγγιο....χωρις να θελω να αλλαξω την γνωμη
κανενος....απλα αυτο αρεσει σε μενα....και τετοια φυσιγγια βγαζω....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα!!!! :)
 
Και αυτή παλιά δοκιμή με νέα στοιχεία.
1 φυσίγγι.
Για να μην βάζουμε μόνο την Μ2 και παραπονεθεί η 1187.
Κάτω η φωτό της πραγματικής δοκιμής ... άλλο φρούτο όμως η μεγάλη φωτό :)

View attachment 37372


View attachment 37373
Ο μπλέ κύκλος πόσο διάμετρο έχει;
50cm ;
 
Η μέθοδος Oberfell είναι απλή.
Αν πω καμιά μ@λακία ας με διορθώσει ο Μάριος.

Ξεκινάς με απόσταση 36μ (θα εξηγήσω γιατί, δεν είναι απαραίτητα τα 36μ) και με σκάγια #6.
Ξέρεις το ονομαστικό τσοκ που χρησιμοποιείς πχ full.

Ρίχνεις 3-5 τουφεκιές.
Φτιάχνεις 2 κύκλους 76cm και 54cm.
Μετράς τα σκάγια στον μέσα κύκλο και στον έξω δακτύλιο.

Όταν τα σκάγια στον μέσα είναι ίσα με τον έξω έχεις άριστη ισοκατανομή ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΣ !!!!!!!!
Αν έχεις χάλια ισοκατανομή σε άλλη απόσταση μπορεί να έχεις άριστη.

Μετράς πόσα μη αλληλεπικαλυπτόμενα κενά 12.5cm έχεις εντός του κύκλου των 76cm. Υπάρχουν πίνακες που βαθμολογούν τα κενά ανάλογα με τα συνολικά σκάγια που έβαλες στον κύκλο των 76cm.

ΦΥΣΙΚΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ, όπως την υπολογίζεις εσύ και όλοι μας.
Στην τελευταία φωτό το ονομαστικό ήταν full και η πραγματική απόδοσή του ηταν για 3/4.

ΚΑΙ ΤΑ 3 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ !!!!!!!

Αν έριχνα πχ με 1/4 και η πραγματική απόδοση ήταν XF τότε τι θα λέγαμε ;

Μην τρελαίνεσαι με τις βαθμολογίες, άριστο κτλ
ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Αν είχα 1 τρύπα στα 35μ οι βαθμολογίες θα έβγαιναν χάλια.
Στα 70 όμως ;;;; Ισως να έβγαιναν τέλειες

Οι βαθμολογίες αναφέρονται στην κατανομή και στην συγκεκριμένη απόσταση.
Είναι βαθμολογίες της "γεωμετρίας" της κατανομής.

Αν δοκιμάσω στα 50μ και η γεωμετρία είναι καλή η βαθμολογίες θα είναι καλές.
Το ίδιο και στα 10μ.
Αν στα 10μ οι βαθμολογίες είναι ΑΡΙΣΤΕΣ στα 35μ θα ψάχνω σκάγι με μικροσκόπιο.

Και γιατί ξεκινάω από τα 36μ ;;;;;
Γιατί είναι το στάνταρ !!!!
Παρόλο που υπάρχουν πίνακες με τα ποσοστά συγκέντρωσης ανάλογα τα τσοκ σε διάφορες αποστάσεις, τα περισσότερα φυσίγγια έχουν πέσει στα 36 οπότε εμπιστεύομαι περισσότερο τα ποσοστά ανά τσοκ σε αυτά τα μέτρα.
Άλλο το ονομαστικό τσοκ και άλλο η απόδοσή του ανάλογα το φυσίγγι.

Έτσι τα έχω καταλάβει.
Ο Μάριος διορθώνει ....
 
Η μέθοδος Oberfell είναι απλή.
Αν πω καμιά μ@λακία ας με διορθώσει ο Μάριος.

Ξεκινάς με απόσταση 36μ (θα εξηγήσω γιατί, δεν είναι απαραίτητα τα 36μ) και με σκάγια #6.
Ξέρεις το ονομαστικό τσοκ που χρησιμοποιείς πχ full.

Ρίχνεις 3-5 τουφεκιές.
Φτιάχνεις 2 κύκλους 76cm και 54cm.
Μετράς τα σκάγια στον μέσα κύκλο και στον έξω δακτύλιο.

Όταν τα σκάγια στον μέσα είναι ίσα με τον έξω έχεις άριστη ισοκατανομή ΣΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΦΕΚΙΣΕΣ !!!!!!!!
Αν έχεις χάλια ισοκατανομή σε άλλη απόσταση μπορεί να έχεις άριστη.

Μετράς πόσα μη αλληλεπικαλυπτόμενα κενά 12.5cm έχεις εντός του κύκλου των 76cm. Υπάρχουν πίνακες που βαθμολογούν τα κενά ανάλογα με τα συνολικά σκάγια που έβαλες στον κύκλο των 76cm.

ΦΥΣΙΚΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ, όπως την υπολογίζεις εσύ και όλοι μας.
Στην τελευταία φωτό το ονομαστικό ήταν full και η πραγματική απόδοσή του ηταν για 3/4.

ΚΑΙ ΤΑ 3 ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΡΟΠΟ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΚΤΟ !!!!!!!

Αν έριχνα πχ με 1/4 και η πραγματική απόδοση ήταν XF τότε τι θα λέγαμε ;

Μην τρελαίνεσαι με τις βαθμολογίες, άριστο κτλ
ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΒΟΛΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
Αν είχα 1 τρύπα στα 35μ οι βαθμολογίες θα έβγαιναν χάλια.
Στα 70 όμως ;;;; Ισως να έβγαιναν τέλειες

Οι βαθμολογίες αναφέρονται στην κατανομή και στην συγκεκριμένη απόσταση.
Είναι βαθμολογίες της "γεωμετρίας" της κατανομής.

Αν δοκιμάσω στα 50μ και η γεωμετρία είναι καλή η βαθμολογίες θα είναι καλές.
Το ίδιο και στα 10μ.
Αν στα 10μ οι βαθμολογίες είναι ΑΡΙΣΤΕΣ στα 35μ θα ψάχνω σκάγι με μικροσκόπιο.

Και γιατί ξεκινάω από τα 36μ ;;;;;
Γιατί είναι το στάνταρ !!!!
Παρόλο που υπάρχουν πίνακες με τα ποσοστά συγκέντρωσης ανάλογα τα τσοκ σε διάφορες αποστάσεις, τα περισσότερα φυσίγγια έχουν πέσει στα 36 οπότε εμπιστεύομαι περισσότερο τα ποσοστά ανά τσοκ σε αυτά τα μέτρα.
Άλλο το ονομαστικό τσοκ και άλλο η απόδοσή του ανάλογα το φυσίγγι.

Έτσι τα έχω καταλάβει.
Ο Μάριος διορθώνει ....
Στα 35 μ το καλό φυσίγγι το δοκιμάζεις με τσόκ 4
 
Στα 35 μ το καλό φυσίγγι το δοκιμάζεις με τσόκ 4

ΟΚ....Και τι πρεπει να σου δωσει σε ποσοστο συγκεντρωσης Λαμπη ???
Πρωτη φορα το ακουω.....χωρις να αμφισβητω αυτο που λες !!!
Υπαρχουν τετοιες δοκιμες σε εμπορικα φυσιγγια ???
 
Ευχαριστώ !
Αρχικά να πω ότι είμαι της άποψης που λέει και ο Λάμπης.
Μια καλή κάννη με ένα ωραίο φυσίγγιο έχει τα 35μ με το 4*.

Την μέθοδο που λέτε δεν την έχω δουλέψει ποτέ.
Προσωπικά κοιτάω εμπειρικά την ισοκατανομή , προτιμώ έντονα κέντρα ή έστω υψηλά ποσοστά που μπαίνουν στην ροζέτα χωρίς έντονα κέντρα.

Θα αξιολογήσω 2 τουφεκιές με αυτή την μέθοδο, αν και το γεγονός ότι αξιολογεί καθαρά την συγκεκριμένη απόσταση , κάπως με χαλάει.
 
ΟΚ....Και τι πρεπει να σου δωσει σε ποσοστο συγκεντρωσης Λαμπη ???
Πρωτη φορα το ακουω.....χωρις να αμφισβητω αυτο που λες !!!
Υπαρχουν τετοιες δοκιμες σε εμπορικα φυσιγγια ???
Φυσίγγι που στα 35μ σου βάζει 3+ σκάγια με τσόκ 4 στο θήραμα στόχο (τσίχλα ν.9- πέρδικα ν.7 -φάσσα ν.5 ) με την απαιτούμενη
διάτρηση (υπάρχουν πίνακες κινητικής απαιτούμενης ενέργειας) είναι εγγύηση .
Στα 35 μ το τσόκ 4 θέλει την απόλυτη αρμονία να τα δώσει όλα αυτά .
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top