Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Φυσίγγι που στα 35μ σου βάζει 3+ σκάγια με τσόκ 4 στο θήραμα στόχο (τσίχλα ν.9- πέρδικα ν.7 -φάσσα ν.5 ) με την απαιτούμενη
διάτρηση (υπάρχουν πίνακες κινητικής απαιτούμενης ενέργειας) είναι εγγύηση .
Στα 35 μ το τσόκ 4 θέλει την απόλυτη αρμονία να τα δώσει όλα αυτά .

Σε ευχαριστω για την απαντηση Λαμπη μου!!!
 
Στα 35 μ το καλό φυσίγγι το δοκιμάζεις με τσόκ 4
Λάμπη δεν το γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να διαφωνήσω ή να συμφωνήσω.
Το "πρόβλημα" είναι τι σημαίνει "καλό" φυσίγγι για τον καθένα μας.

Για τον μπεκατσά στο πυκνό καλό φυσίγγι είναι αυτό που γεμίζει τον κύκλο στα 10μ.
Το ίδιο ακριβώς φυσίγγι δεν θα είναι "καλό" για παπιά ακόμα και με XXF.

Η μέθοδος βαθμολογεί γεωμετρίες κατανομών σε συγκεκριμένη απόσταση.
Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Μέχρι πριν 1 χρόνο με το μάτι αξιολογούσα τις τουφεκιές.
Αν υπάρχει κάτι πιο στανταρ γιατί να μην το κάνω;
 
Στα 35 μ το τσόκ 4 θέλει την απόλυτη αρμονία να τα δώσει όλα αυτά .
Βρε παιδιά εμείς ρίχνουμε εμπορικές σαβούρες.
Για τι αρμονία μιλάτε ;;;;
Θα ψάχνω το σκάγι με το μικροσκόπιο στα 36μ αν ρίξω με το τεσσάρι.

Μην κρίνετε εξ ιδίων τα αλλότρια :)
 
Θα αξιολογήσω 2 τουφεκιές με αυτή την μέθοδο, αν και το γεγονός ότι αξιολογεί καθαρά την συγκεκριμένη απόσταση , κάπως με χαλάει.
Κατά 99% αξιολογείς κατανομή σε οποιαδήποτε απόσταση αλλά με σκάγι Νο6.
Ο Μάριος @Prowler® είναι ο expert να μας απαντήσει.

Θα προσπαθήσω να πειράξω τα μαθηματικά για να αξιολογούμε με όλα τα σκάγια αλλά δεν είναι εύκολο. Θα προσπαθήσω όταν βρω αρκετό χρόνο.
 
Φυσίγγι που στα 35μ σου βάζει 3+ σκάγια με τσόκ 4 στο θήραμα στόχο (τσίχλα ν.9- πέρδικα ν.7 -φάσσα ν.5 ) με την απαιτούμενη
διάτρηση (υπάρχουν πίνακες κινητικής απαιτούμενης ενέργειας) είναι εγγύηση .
Στα 35 μ το τσόκ 4 θέλει την απόλυτη αρμονία να τα δώσει όλα αυτά .
Θα συμφωνήσω γιατι αυτο εχω δει και γω. Ιδιαίτερα στα συγχρονα όπλα με διευρυμένους αυλούς το 4 αλλά και το 3,5 τσοκ δίνουν πολύ καλες κατανομές και καταβολές σε αποστάσεις μεχρι 37 μετρα. Φυσικά προυπόθεση το καλό-συγκεντρωτικό φυσίγγι. Με το blaser μου έχω παρει πολυ καλες τουφεκιες στον πινακα με τέτοια τσοκαρισματα. Θα βρω και θα ανεβασω φωτο.
 
Εκτός της παραμόρφωσης που υφίστανται τα σκάγια στη θαλάμη (τη στιγμή της πυροδότησης) και της εισόδου τους μέσα στην κάνη (μέσω του κώνου προσαρμογής) δεν παραμορφώνονται ακόμη περισσότερο όταν εισέρχονται μέσα στη στένωση του τσοκ;
(Φυσικά, αναφέρομαι στα μολύβδινα σκάγια).
 
Το ιδανικότερο θα είναι με πχ 4* το φυσίγγι να είναι ιδανικό για τα 25 με 3* για τα 35 και με 1* για τα 50.
ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΦΥΣΙΓΓΙ !!!!
Η εξίσωση αυτή είναι εύκολη. Αν έχεις ένα φυσίγγι, που σε ικανοποιεί στα 50 μ με full, τότε το πιο πιθανό, είναι να έχεις ικανοποιητικές βολές, στα 35 μ και στα 25 μ αλλάζοντας μόνο τα τσοκ. Η δυσμενέστερη περίπτωση, είναι να καταφέρεις να πιάσεις ικανοποιητική συγκέντρωση στα 50 μ.
 
Αποδόσεις= κατανομή συγκέντρωση διάτρηση κ.ο.κ. και κυρίως καλές βαθμολογίες
όταν έχω ένα σύστημα βαθμολόγησης φτιαγμένο από Νομπελίστες δεν θα ψάξω να ανακαλύψω την αμερική.....
Τι θα πει "αξιολόγηση με διαφορετικά κριτήρια;" Πως προκύπτουν αυτά τα κριτήρια;
Ου μπαρμπα-μήτσους απ' του κακοσάλεσ' λέει: "αν βαλς 20 σκάγια στουν ντινηκέ στα 50 βήματα το φουσέκ' είνι καλό!" άλλος λέει για κόλες Α4
τέτοια κομπογιαννίτικα κριτήρια και μέθοδοι να μου λείπουν......
εδώ έχω την Λαμποργκίνι, δεν θα πάω Αθήνα - Θεσ/νικη με τα πόδια ή χειρότερα με βοιδάμαξα......

ιδιογομωτές
Ακριβώς αυτό έκανα: "ζήτησα από έμπειρους ιδιογομωτες να κάνουμε πάλι μια αξιολόγηση στις τουφεκιές τους" και τα αποτελέσματα με εξέπληξαν αρνητικά!
Δεν ζήτησα στοιχεία από αυτούς που απλά αντιγράφουν συνταγές, ζήτησα στοιχεία από άτομα που κάνουν δοκιμές και ζήτησα τα καλύτερα τους...
Διάβαζε εσύ Στράτο φιλαράκι μου και μην ανησυχείς θα τα πίασεις όλα, ήδη έχεις πιάσει πολλά! Κυρίως δες τις τουφεκιές που ανεβάζει ο Βασίλης και τα σχόλια......
Ένα ένα με το σταγονόμετρο μου τα λες...δεν εννοώ τενεκέδες βήματα και καταλόγους βρεγμένους αλλά πιέσεις,TC κτλ... σε αφήνω να συνεχίσεις.
 
Πάντα λέω ότι κανένας δεν ξέρει σε τι απόσταση θα ρίξει την επόμενη τουφεκιά.
Όλοι έχουμε όμως μια χονδρική ιδέα γιαυτό επιλέγουμε τσοκ.
Ποιος διαφωνεί στο ότι μια άριστη τουφεκιά στην απόσταση που την θέλουμε πρέπει να γεμίζει τον κύκλο χωρίς κενά και να είναι ισοκατανεμημένη δηλαδή τα σκάγια στον εσωτερικό κύκλο να είναι όσα και στον εξωτερικό δακτύλιο;
Είτε την θέλουμε στα 10μ είτε στα 100μ.
Ο κύκλος και ο δακτύλιος ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΜΒΑΔΟ.
Αν διαφωνούμε σε αυτό, έχουμε πρόβλημα :)

Αυτό ακριβώς "ελέγχει" ο Oberfell.
Ισοκατανομή και κενά.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΟΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΕΣ ΣΤΑ 35 ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ 10 ή ΣΤΑ 60.
ΟΥΤΕ ΙΣΧΥΡΙΖΕΤΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΟ ΣΕ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ ΦΥΣΙΓΓΙ ΣΤΑ 35 ΘΑ ΘΕΡΙΖΕΙ ΣΤΑ 100.

Βαθμολογεί την κατανομή (ούτε καν την διάτρηση) στα μέτρα που το δοκιμάζουμε.
Και τι σημαίνει βαθμολογία.
Καλή βαθμολογία σημαίνει υψηλότερες πιθανότητες τα σκάγια να βρουν το θήραμα οπουδήποτε μέσα στον κύκλο.
Τόσο απλά.
Αν το τρυπήσουν είναι άλλο θέμα.

Ο παππούς μου, ο πατέρας μου και εγώ στα νιάτα μου μέχρι πρόσφατα βαθμολογούσα φυσίγγια με τον γκαζοντενεκέ.
Συγκέντρωση και διάτρηση ταυτόχρονα.
Περνάει λαγός από μέσα; ... Όχι. Καλό φυσίγγι.
Τρυπάει καλά; ... Ναι. Καλό φυσίγγι.
Αυτή ήταν η δική μου μέθοδος.

Δεν είναι η μόνη μέθοδος που υπάρχει για την αξιολόγηση φυσιγγίων.
Ο Λάμπης κοιτάει με 4* στα 35μ. Δεκτό. Πως θα αξιολογήσω την κατανομή ;;; Με τα απαιτούμενα σκάγια ανά θήραμα μόνο ;;;
Ο Μάριος με τον Oberfell.
Πάρτε 2 ακόμα.
http://www.shotgun-insight.com/
http://www.targettelemetrics.com/
Η πρώτη θέλει java (security risk) και η δεύτερη ευρώπουλα.
Προσπάθησα να "κλέψω" την δεύτερη με "φτιαγμένες" φωτογραφίες αλλά δεν μπόρεσα :)
Οι 2 παραπάνω είναι η νέα μόδα στην Αμερική.

Αν ψάξω θα βρω πολλές.

Ο Oberfell θέλει μόνο 2 λεπτά παραπάνω από τον χρόνο που δαπανώ ως τώρα (στο χαρτί μιλάω όχι αυτά που κανω γιατί κρατάω αρχείο).

Ο καθένας εχει τον τρόπο αξιολόγησής του.
Αν δουλεύουν δεν χρειάζεται να τους αλλάξετε.
Εγώ ακόμα ψάχνομαι.
 
Last edited:
Η εξίσωση αυτή είναι εύκολη. Αν έχεις ένα φυσίγγι, που σε ικανοποιεί στα 50 μ με full, τότε το πιο πιθανό, είναι να έχεις ικανοποιητικές βολές, στα 35 μ και στα 25 μ αλλάζοντας μόνο τα τσοκ. Η δυσμενέστερη περίπτωση, είναι να καταφέρεις να πιάσεις ικανοποιητική συγκέντρωση στα 50 μ.
Αν υπήρχε τέτοιο φυσίγγι οι ιδιογομωτές δεν θα είχαν στα κιτάπια τους 300 συνταγές.
Μπορεί να κάνω λάθος Βασίλη ...
 
Last edited:
Ο Μάριος διορθώνει ....
ο Μάριος συμπληρώνει δεν διορθώνει μια χαρά τα είπες
και δεν θεωρώ τον εαυτό μου εξπερ, απλά ψάχνομαι

Μάλλον πρέπει να καθορίσουμε τι εστί δραστικό βεληνεκές του λειόκαννου με σκάγια (όχι δράμια ή μονόβολα)
Πριν σχεδόν έναν αιώνα η εταιρεία Ithaca έλεγε:
μια βολή στις 40 γυάρδες (36,5 μ) είναι μια μακρινή βολή
μια βολή στις 50 γυάρδες (45,7 μ) είναι μια πολύ μακρινή βολή
μια βολή στις 60 γυάρδες (54,8 μ) είναι μια βολή που δεν πρέπει να επιχειρήσουμε
πείτε με αναχρονιστή αλλά αυτό ασπάζομαι και σήμερα.....

Όχι γιατί δεν υπάρχουν συνδυασμοί τσοκ-φυσιγγίου που να μου δίνουν την έρμη την απαραίτητη συγκέντρωση των 70% στα 50 - 60 -70 μέτρα, αλλά γιατί 1ον δεν θα μπορέσω να την εκμεταλλευτώ και 2ον θα χάσω ή θα διαλύσω όλα τα θηράματα που θα μου βγουν κάτω από τα 35μ...

Λοιπόν η απόσταση των 40 γιαρδών 36,5 μ (ή 35μ κατά την μέθοδο του Βερολίνου), επιλέχθηκε επειδή είναι ΜΙΑ ΜΑΚΡΥΝΗ απόσταση, δεν επιλέχθηκε τυχαία, δεν κόβουν όλα τα φυσίγγια το ίδιο στα 35 μ, ούτε είναι εύκολο να βρεις φυσίγγι που να "σκοτώνει καλά" στα 35μ (εδώ διαφωνώ μαζί σας, ο Βασίλης θα το καταλάβει τώρα που έμπλεξε με τον Ομπερφελλ).
Όμως αυτό που τα πάει καλά στα 35 μ τα πάει καλά και στα 20 και στα 40μ!

Οι Oberfell & Thompson δεν ήταν τυχαίοι, ήταν ΝΟΜΠΕΛΙΣΤΕΣ και έφτιαξαν την μέθοδο δοκιμών αναλύοντας δεδομένα από χιλιάδες τουφεκιές.
Υφίσταται η ακόλουθη λογική:
Να δοκιμάζουμε ακόμα και κύλινδρο στα 36,5 μ και αν μας δώσει καλές βαθμολογίες με 40% συγκέντρωση θα μας δώσει εξαιρετικά αποτελέσματα στην απόσταση που θα έχουμε +-70% συγκέντρωση!

Ένα λογικό λάθος που κάνουμε όλοι μας είναι ότι θεωρούμε ότι η ίδια τουφεκιά αλλάζει με την απόσταση, ότι άλλη τουφεκιά είναι στα 25 μ άλλη στα 35μ άλλη στα 45μ.... Λάθος φίλοι μου, η τουφεκιά είναι -σχεδόν- ίδια, απλά είναι πιο αραιή ή πιο πυκνή, αλλά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της είναι ίδια. Κρίσιμη και δυσνόητη λεπτομέρεια.

Ούτως ή άλλως λίγα πράγματα μπορούμε να κάνουμε αφού η κατανομή των σκαγίων υπόκειται στην ακολουθία Φιμπονάτσι. Για να μην αρχίσω να λέω για πίνακες Γκάλτον κ.λ.π. σας λέω ΠΡΑΚΤΙΚΑ τι συνέβη σε ΕΜΕΝΑ.

όταν πριν καμιά 30αρια χρόνια άρχισα να τουφεκάω χαρτιά και να ψάχνω την βέλτιστη κατανομή, έψαχνα υπερσυγκεντρωτικά φυσίγγια με μεγάλες διατρήσεις και πυκνά κέντρα κ.λ.π. Διαπίστωσα λοιπόν πως στην ΠΡΑΞΗ τα αποτελέσματα δεν ήταν καλά.
Κάποτε ανακάλυψα την μέθοδο Oberfell & Thompson, λέω νομπελίστες είναι κάτι παραπάνω από την αφεντιά μου ξέρουν κι άρχισα τις δοκιμές.
Στην πράξη τώρα: συνδυασμός τσοκ - φυσιγγίου με καλή βαθμολογία, στο κυνήγι θερίζει. Τόσο απλά
 
Last edited:
Βασίλη
Ο Μάριος με τον Oberfell.
Πάρτε 2 ακόμα.
http://www.shotgun-insight.com/
http://www.targettelemetrics.com/
Η πρώτη θέλει java (security risk) και η δεύτερη ευρώπουλα.
Ο Oberfell θέλει μόνο 2 λεπτά παραπάνω από τον χρόνο που δαπανώ ως τώρα (στο χαρτί μιλάω όχι αυτά που κανω γιατί κρατάω αρχείο).
Ο καθένας εχει τον τρόπο αξιολόγησής του.
Αν δουλεύουν δεν χρειάζεται να τους αλλάξετε.
Εγώ ακόμα ψάχνομαι.
Βασίλη η shotgun insight του dr Jones , Oberfell είναι...... ;)
Είχα ανταλλάξει μειλς μαζί του..... Έχει πάνω από 15 χρόνια που την έφτιαξε.....
 
Βασίλη

Βασίλη η shotgun insight του dr Jones , Oberfell είναι...... ;)
Είχα ανταλλάξει μειλς μαζί του..... Έχει πάνω από 15 χρόνια που την έφτιαξε.....
Γι αυτό έχει μείνει στην java.
Κάπου πήρε το μάτι μου ότι θα την αναβαθμίσει ... το πρόβλημα είναι ... ζει ακόμα ;;;
 
Βάζω 2 τουφεκιές στα 35μ με την m2 και το gemini ported mod.
H μια με νο 5 και η άλλη με νο 8.

Στον κυνηγοτοπο είναι πολύ αποτελεσματικές σε καταβολές, αν και η πρώτη από ότι φαίνεται δε γεμίζει το μάτι.

Σημ.το τζεμινι σπάει τα κέντρα από ότι βλέπω.


how to save a dying betta
 
Βασίλη

Βασίλη η shotgun insight του dr Jones , Oberfell είναι...... ;)
Είχα ανταλλάξει μειλς μαζί του..... Έχει πάνω από 15 χρόνια που την έφτιαξε.....
Η δεύτερη φαίνεται καλή, αλλά μόνο οπτικά.
Δεν την έχω ψάξει.
Έχει δωρεάν εφαρμογή στο κινητό.
Θέλει όμως να αγοράσεις τα χαρτιά δοκιμών από την εταιρία. :(
Έχουν κάποια σημάδια τα χαρτιά που τα αναγνωρίζει η εφαρμογή και έτσι δουλεύει.
Σε δική μου φωτό κόλλησα τα ίδια σημάδια αλλά δεν δούλεψε :) :) :)
Πούφτη Έλληνα.

Η μέθοδος του Βερολίνου δεν είναι αυτή που χωρίζεις τον κύκλο σε πολλά κομμάτια (100 ή περισσότερα αν δεν κάνω λάθος) ;;;;
Το παρακάτω σκαρίφιμα έχει βγει αν πάλι δεν κάνω λάθος από την μέθοδο του Βερολίνου.

where_spread1.jpg
 
Αν υπήρχε τέτοιο φυσίγγι οι ιδιογομωτές δεν θα είχαν στα κιτάπια τους 300 συνταγές.
Μπορεί να κάνω λάθος Βασίλη ...
Μμμμ...δεν ξέρω. Πιστεύω ότι οι 300 συνταγές, προκύπτουν, επειδή ο ιδιογομωτής αγαπάει αυτό που κάνει, ασχολείται συνέχεια και γενικώς, θέλει να εξερευνεί συνεχώς καινούρια μονοπάτια. Γι αυτό νομίζω υπάρχουν οι 300 συνταγές και όχι γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν το κατάλληλο φυσίγγι.
 
Η δεύτερη φαίνεται καλή, αλλά μόνο οπτικά.
Δεν την έχω ψάξει.
Έχει δωρεάν εφαρμογή στο κινητό.
Θέλει όμως να αγοράσεις τα χαρτιά δοκιμών από την εταιρία. :(
Έχουν κάποια σημάδια τα χαρτιά που τα αναγνωρίζει η εφαρμογή και έτσι δουλεύει.
Σε δική μου φωτό κόλλησα τα ίδια σημάδια αλλά δεν δούλεψε :) :) :)
Πούφτη Έλληνα.

Η μέθοδος του Βερολίνου δεν είναι αυτή που χωρίζεις τον κύκλο σε πολλά κομμάτια (100 ή περισσότερα αν δεν κάνω λάθος) ;;;;
Το παρακάτω σκαρίφιμα έχει βγει αν πάλι δεν κάνω λάθος από την μέθοδο του Βερολίνου.

View attachment 37397
ναι αυτή είναι
 
Μμμμ...δεν ξέρω. Πιστεύω ότι οι 300 συνταγές, προκύπτουν, επειδή ο ιδιογομωτής αγαπάει αυτό που κάνει, ασχολείται συνέχεια και γενικώς, θέλει να εξερευνεί συνεχώς καινούρια μονοπάτια. Γι αυτό νομίζω υπάρχουν οι 300 συνταγές και όχι γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν το κατάλληλο φυσίγγι.
έτσι είναι...
είναι μακρύς ο δρόμος προς την Ιθάκη.....
 
Βάζω 2 τουφεκιές στα 35μ με την m2 και το gemini ported mod.
H μια με νο 5 και η άλλη με νο 8.

Στον κυνηγοτοπο είναι πολύ αποτελεσματικές σε καταβολές, αν και η πρώτη από ότι φαίνεται δε γεμίζει το μάτι.

Σημ.το τζεμινι σπάει τα κέντρα από ότι βλέπω.


how to save a dying betta
τι έφτιασες εδώ μπρε μπέτσκα μου;
Οι κύκλοι είναι 76 και 52εκ;;; τα κενά 12,5;
ο κόκκινος κύκλος; διάμετρος; 75;

Η πρώτη τουφεκιά είναι πολύ καλή! ισοκατανομή στο 1,2 με 1,4 την κόβω
Από σκάγια μάλλον πιο κοντά στο 6αρι πιστεύω.. μέτρησες διάμετρο σκαγίων;
για πε μας λεπτομέρειες!
ιδιογομώσεις είναι;
εύγε ασμ, καλά το πας!
 
Μμμμ...δεν ξέρω. Πιστεύω ότι οι 300 συνταγές, προκύπτουν, επειδή ο ιδιογομωτής αγαπάει αυτό που κάνει, ασχολείται συνέχεια και γενικώς, θέλει να εξερευνεί συνεχώς καινούρια μονοπάτια. Γι αυτό νομίζω υπάρχουν οι 300 συνταγές και όχι γιατί δεν μπορούν να φτιάξουν το κατάλληλο φυσίγγι.
Σωστό και αυτό.
Κάτι μου λέει ότι θα απαντήσουν ;)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top