Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Μέσα στο Πάσχα θα προσπαθήσω να ανεβάσω στο dropbox και ένα προγραμματάκι που έχω, το forwardallowance που είναι σκοπευτήριο με δισκάκια και έχει ενδιαφέρον...
 
Μιας κ τις προηγουμενες μερες ειχαμε συζητησει για τα φασσοφυσιγγα με Tecna αναφερω ενα περιστατικο της συγκεκριμενης πυριτιδας... Καταρχην ειναι μια πυριτιδα απου αγαπαω πολυ κ θεωρω πως μου πηγαινει κ πολυ στους χρονους κ στην συμπεριφορα...
Προπερσινη παρτιδα πυριτιδας,φυσιγγι ιδιογομωσης, σκαγια 4αρια, ο τενεκες στα 36 μετρα 14 τρυπηματα...Πολυ καλο φυσιγγι, το λατρεψα... Περισνη παρτιδα, ιδια τα παντα, κανενα τρυπημα....asking. Ειναι γνωστο οτι η περσινη παρτιδα της Tecna ηταν αρκετα πιο προοδευτικη απο τις προηγουμενες οποτε εβαλα πιο ισχυρο καψυλιο για να αντισταθμιζω τις οποιες απωλειες, αντι για 686 εβαλα cx2000... Αποτελεσμα... ???? 3 τρυπηματα... .kkk. Αναλογη συμπεριφορα κ με αυξομειωσης στην δοδολογια της πυριτιδας... Τα πραγματα αρχισαν να φτιαχνουν οταν αυξησα τα γραμμαρια των σκαγιων απο 37 σε 40... Ελπιζω ατυχη στιγμη η περσινη παρτδια κ οτι η φετεινη θα διορθωσει καπως τα πραγματα... Με βλεπω να την "καιω" σε τσχιλοφυσιγγα αυτη που εχει μενει....hair.
 
Αρη και εγώ τελευταία χρόνια δεν είχα πρόβλημα με την Tecna εκτός από τον Δεκέμβρη που χρησιμοποίησα και καινούργια κουτιά.
Αυτά που λες έρχονται να δέσουν με όσα κακά είδα φέτος ειδικά με το πολύ κρύο που τα πουλιά έπεφταν ζωντανά , αλλά και με αυτό που έγραψα προχθές στην φάσσα.Οτι δηλαδή έφαγα φάσσες του Δεκεμβρίου που είχαν κολλημένα πάνω τους εως και 6 σκάγια !
 
Μιας κ τις προηγουμενες μερες ειχαμε συζητησει για τα φασσοφυσιγγα με Tecna αναφερω ενα περιστατικο της συγκεκριμενης πυριτιδας... Καταρχην ειναι μια πυριτιδα απου αγαπαω πολυ κ θεωρω πως μου πηγαινει κ πολυ στους χρονους κ στην συμπεριφορα...
Προπερσινη παρτιδα πυριτιδας,φυσιγγι ιδιογομωσης, σκαγια 4αρια, ο τενεκες στα 36 μετρα 14 τρυπηματα...Πολυ καλο φυσιγγι, το λατρεψα... Περισνη παρτιδα, ιδια τα παντα, κανενα τρυπημα....asking. Ειναι γνωστο οτι η περσινη παρτιδα της Tecna ηταν αρκετα πιο προοδευτικη απο τις προηγουμενες οποτε εβαλα πιο ισχυρο καψυλιο για να αντισταθμιζω τις οποιες απωλειες, αντι για 686 εβαλα cx2000... Αποτελεσμα... ???? 3 τρυπηματα... .kkk. Αναλογη συμπεριφορα κ με αυξομειωσης στην δοδολογια της πυριτιδας... Τα πραγματα αρχισαν να φτιαχνουν οταν αυξησα τα γραμμαρια των σκαγιων απο 37 σε 40... Ελπιζω ατυχη στιγμη η περσινη παρτδια κ οτι η φετεινη θα διορθωσει καπως τα πραγματα... Με βλεπω να την "καιω" σε τσχιλοφυσιγγα αυτη που εχει μενει....hair.

Αρι εγω προσωπικα νομιζω οτι το περσινο λοτ παραγωγης ειναι βασισμενο σε καινουργια συνταγη. Ακομη και αν το ονομα παραμενει η συνταγη δεν ειναι πια η ιδια με οτι αυτο συνεπαγεται στη γεμιση. Και στην Ιταλια τα ιδια πραγματα ακουγονται για αυτη την πυριτιδα. Οτι φυσιγγι παραγωγης ηταν γεμισμενο με αυτη τη πυριτιδα ηταν αποτυχια περσι μετα απο τοσες επιτυχημενες χρονιες. Ο κοσμος ακομη πειραματιζεται να βρει καινουργια συνταγη. Τωρα αν καποιος εχει πολυ χρονο να διαθεσει θα βρει σιγουρα καποια ακρη, αν αυτη θα ειναι εφαμιλλη των παλιων συνταγων ενας θεος ξερει. Ξερω οτι το κολλημα με μια συγκεκριμενη πυριτιδα για εναν κυνηγο ειναι μεγαλο, ετσι ειμαι κι εγω, αλλα αν μπορεις να το ξεπερασεις δοκιμασε κατι αλλο σε αυτα τα γραμμαρια, πχ Μ92S, A0.
 
Παυλο ειναι γνωστα τα σκαμπανεβασματα της συγκεκριμενης πυριτιδας... Λογικα τα επομενα Lot θα ειναι παρομοια με τα παλαιοτερα... Με ολα μπορεις να βρεις ακρη αν πειραματιστεις αλλα το θεμα ειναι κ τι σου αρεσει... Στα 40γρ αρχισε να δουλευει καλα η περσινη παρτιδα αλλα αν μαθεις στα λιγα γραμμαρια στο κυνηγι ειναι πολυ δυσκολη η μεταβαση στα πολλα... Τον αντικαταστατη τον εχω βρει ηδη στην ΜΒ36 και τη Μ92S αλλα οι προτιμησεις ειναι προτιμησεις... Ενας φιλος μου χαρισε παντως προχθες ενα σφραγισμενο μισοκιλο του 2008... :D
 
Μαλιστα φετος καποιες εταιριες αντιλαμβανομενες τη διαφορα της προοδευτικοτητας προλαβαν και μετεβαλλαν τις συνταγες τους... Ειχα διαφωνησει μαλιστα με καποιον γνωστο ο οποιος κατηγορουσε ενα πολυ γνωστο 40αρι με Tecna που μεχρι περυσι γεμιζοταν με ποσοτητα πυριτιδα 2-2,10 ενω φετος με μολις 1,80-1,85... Ναι μπορει η διαφορα να ειναι μεγαλη κ ψυχολογικα κ εγω θα επηρεαζομουν αλλα μην ξεχναμε οτι οι μεγαλες εταιριες εχουν τη δυνατοτητα να δοκιμαζουν τα φυσιγγια τους σε βλητικο σταθμο... Μπορει η συγκεκριμενη παρτιδα της πυριτιδας να χρειαζοταν αρκετα μικροτερη ποσοτητα για να αποδοσει παρομοια βλητικα χαρακτηριστικα με παλαιοτερες... Το θεμα ειναι ποιος κατασκευαστης μπαινει καθε φορα σε αυτη τη διαδικασια...
 
Αρι εσύ με την φετινή tecna,βάζοντας την παλιά γνωστή ποσότητα άκουσες την ντουφεκια διαφορετική;
 
Oταν λες "ακουσες" Γιαννη? Με την ακοη εννοεις η απλα αν αντιληφθηκα κατι διαφορετικο? Ναι ηταν αρκετα πιο δυνατη η τουφεκια, με πολυ περισσοτερη ακαυτη πυριτιδα, χαμηλοτερη συγκεντρωση... ΣΤον ηχο δεν ειχε κατι διαφορετικο...
 
Άρα υπήρχε υπερδοσολογια. Πολλές φορές αλλάζει και ο ήχος πχ γίνεται υποκοφος η βροντερος.
 
Μαλιστα φετος καποιες εταιριες αντιλαμβανομενες τη διαφορα της προοδευτικοτητας προλαβαν και μετεβαλλαν τις συνταγες τους... Ειχα διαφωνησει μαλιστα με καποιον γνωστο ο οποιος κατηγορουσε ενα πολυ γνωστο 40αρι με Tecna που μεχρι περυσι γεμιζοταν με ποσοτητα πυριτιδα 2-2,10 ενω φετος με μολις 1,80-1,85... Ναι μπορει η διαφορα να ειναι μεγαλη κ ψυχολογικα κ εγω θα επηρεαζομουν αλλα μην ξεχναμε οτι οι μεγαλες εταιριες εχουν τη δυνατοτητα να δοκιμαζουν τα φυσιγγια τους σε βλητικο σταθμο... Μπορει η συγκεκριμενη παρτιδα της πυριτιδας να χρειαζοταν αρκετα μικροτερη ποσοτητα για να αποδοσει παρομοια βλητικα χαρακτηριστικα με παλαιοτερες... Το θεμα ειναι ποιος κατασκευαστης μπαινει καθε φορα σε αυτη τη διαδικασια...

Αρι η εταιρεια η ιδια συστηνει πλεον Μ686/1.70Χ40, αν τους ειχε ξεφυγει το Lot μονο,μαλλον δεν θα αλλαζαν τη συνταγη. Εχουν αλλαξει ολες οι συνταγες στις διβασικες της NSI, η SIPE N για παραδειγμα προτεινει πλεον γομωση M686, 1.65 X32, στη δε S4N, M686, 1.45X32. Tωρα εξαρταται πως τη βλεπει κανεις. Η ΝSI θα μιλησει σιγουρα για βελτιωση. Εμεις οι υπολοιποι μαλλον θα γκρινιαζουμε.
Μιλαμε πλεον για πυριτιδες που φερουν το παλιο ονομα, αλλα αλλες φυσικες ιδιοτητες. Καλο θα ηταν βεβαια οταν τετοιες εταιρειες αλλαζουν συνταγες να αλλαζαν καπως και την ονομασια πχ ΤΕCNA N1 kok για να ξερουμε για ποιο προιον μιλαμε
 
Οπως τα λες ειναι Παυλο, οι αλλαγες στις ονομαστικες δοσολογιες αλλαξαν περιπου με την εμφανιση των καινουργιων παρτιδων στην αγορα, τουλαχιστον στην Tecna , μιας κ στις αλλες δεν το ειχα παρατηρησει... Τωρα το μελλον θα δειξει αν κ ποτε θα ξαναλαξουν κ πως θα ειναι οι καινουργιες παρτιδες... Απο την αλλη μην ξεχναμε οτι ανεξαρτητα απο τις ποσοτητες που διατιθενται προς πωληση στην αγορα οι κατασκευαστριες εταιριες μπορουν να παιζουν για λογαριασμό τους και για τα δικα τους φυσιγγια με την προοδευτικοτητα των πυριτιδων...;)
 
οι κατασκευαστριες εταιριες μπορουν να παιζουν για λογαριασμό τους και για τα δικα τους φυσιγγια με την προοδευτικοτητα των πυριτιδων...;)

Και με τα νευρα τα δικα μας επισης... Οταν το αγαπημενο σου φυσιγγι που σε εβγαζε παντα ασπροπροσωπο και επινες νερο στο ονομα του κανει πλεον μονο ενα παραξενο μπαμ, πουλια πλεον δεν σκοτωνεις παρα μονο ξεπουπουλιαζεις, αλλαζεις προσκοπευσεις, νουμερα σκαγιων και παλι τα ιδια και προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι φταις εσυ γιατι το φυσιγγι ειναι καλο. Και ολα αυτα τα πειραματα πληρωμενα...
 
Λοιπον, εν ταχει, γιατι βιαζομαι να φυγω. Σημερα δοκιμασα 5 διαφορετικες συνταγες με την AS και 3 με την F2x28. Σε γενικες γραμμες ολα ηταν αξιοπρεπη φυσιγγια, που θα εμπιστευομουν ανετα σε ενα περασμα τσιχλας. Ομως αξιο μνημονευσης ειναι οτι εκεινα που γεμιστηκαν με τον Piston Skeet, ειτε 23αρη ειτε 25αρη, εδωσαν τις καλυτερες κατανομες. Επισης χρησιμοποιησα δυο τσοκακια LM ενα Beretta και ενα Brilley με το δευτερο να δινει σαφως πιο σφιχτο κεντρο.

Λεπτομερεις περιγραφες, φωτογραφιες, κτλ, λογικα το βραδι

Επισης δοκιμασα μαλλινοταπο με 18.6 αυλο και τσοκ Seminole Spreader.

Oλες οι δοκιμες στα 30-31 μετρα
 
Λοιπον, εν ταχει, γιατι βιαζομαι να φυγω. Σημερα δοκιμασα 5 διαφορετικες συνταγες με την AS και 3 με την F2x28. Σε γενικες γραμμες ολα ηταν αξιοπρεπη φυσιγγια, που θα εμπιστευομουν ανετα σε ενα περασμα τσιχλας. Ομως αξιο μνημονευσης ειναι οτι εκεινα που γεμιστηκαν με τον Piston Skeet, ειτε 23αρη ειτε 25αρη, εδωσαν τις καλυτερες κατανομες. Επισης χρησιμοποιησα δυο τσοκακια LM ενα Beretta και ενα Brilley με το δευτερο να δινει σαφως πιο σφιχτο κεντρο.

Λεπτομερεις περιγραφες, φωτογραφιες, κτλ, λογικα το βραδι

Επισης δοκιμασα μαλλινοταπο με 18.6 αυλο και τσοκ Seminole Spreader.

Oλες οι δοκιμες στα 30-31 μετρα

Μπράβο Βίκτωρα! .cool.
Θα περιμένω με ενδιαφέρον αυτό που χρωμάτισα με κόκκινο....
 
Ζηταω συγνωμη, αλλα δυστυχως οι φωτογραφιες ηταν ενα ασπρο πραγμα η καθε μια. Τα παιξε προφανως η καρτα μνημης :mad:

Χρηστο, δεσμευομαι να επαναλαβω το τεστ με μαλλινοταπα (εχω και αλλες συνταγες για δοκιμη σε μαλλινοταπα) με το Spreader
 
Ζηταω συγνωμη, αλλα δυστυχως οι φωτογραφιες ηταν ενα ασπρο πραγμα η καθε μια. Τα παιξε προφανως η καρτα μνημης :mad:

Χρηστο, δεσμευομαι να επαναλαβω το τεστ με μαλλινοταπα (εχω και αλλες συνταγες για δοκιμη σε μαλλινοταπα) με το Spreader

Βικτωρα δεν πειραζει. Εσυ να εισαι καλα. Μονο κριμα για τον κοπο σου...
Οσο για το spreader αν μπορεσεις κανε δοκιμες σε διαφορες αποστασεις...
 
  • Like
Reactions: jnp
Status
Not open for further replies.
Back
Top