Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
.shake hands..shake hands..shake hands.
Φοβερο τσοκ... Εγκρινω.....my man.
Αντώνη μήπως θα μπορούσες να μετρήσεις τη μπροστινή διάμετρο του τσοκ skeet της Beretta που αγόρασες τελευταία; Έτσι για να μας φύγει η απορία.Γιαννης
 
Γενικα παντως εχω παατηρησει οτι οσοι χρησιμοποιουν τσοκ τυπου αναποδης καμπνας ειναι υπερευχαριστημενοι ασχετου κατασκευαστικςη εταιριας...;) Εχω φιλους που τους παροτρινα να παρουν το Skeet της Beretta και δεν το βγαζουν απο πανω ουτε στη φασσα κ το λαγο... Δυστυχως δεν εχω μετρησει διαμετρο στομιου...
 
Αρι και ο φίλος με το 682 Ε πήρε και δεύτερο ίδιο τσοκ και σχεδόν έχει βάλει στην άκρη τα άλλα.
 
Kαι το Spreader και το Skeet τα εχω πλεον "παροπλισει". Το Spreader το ξαναριξα φετος σε μερικα απογευματινα, αλλα νομιζω οτι εχω κολλησει με το LM και δε με βλεπω να ξεκολλαω συντομα.
 
Το LM σίγουρα είναι το καλύτερο για γενική χρήση.
Αλλά όλα εξαρτώνται από το καρτέρι και που περνάνε τα πουλιά.
 
Koιτα, φετος κρατουσα και τα αλλα, αλλα δεν ειμαι ο ανθρωπος που θα αλλαζει τσοκ αναλογως το πουλι. Και στις κοντινες με LM εριχνα, σε οσες σκαγαν στα μουτρα μου δεν εριχνα καν, αλλωστε και κυλινδρο να ειχα, αμα σου περνανε στα 10 μετρα, παλι αλευρι θα παρεις οχι πουλι.
 
Στα δικά μου καρτερια τις μαυρες τις δουλεύω με ανοιχτά τσοκ.
Σπάνια χαλάω πουλί γιατί είναι τόσο γρήγορες οι ντουφεκιές που σχεδόν ποτέ δεν είμαι κέντρο.
 
Last edited:
Έχω seminole spreader για όλα τα σπειρώματα όπλων που έχω και πάντα για τις μαύρες πρωί και βράδυ το χρησιμοποιώ , με 10αρια μισόταπα δικά μου γεμισμένα , συνήθως 32-33γρ τα οποία τα κάνω να είναι αρκετά γρήγορα ώστε να ανοίγουν σχετικά σύντομα.
Τα ίδια φυσίγγια χρησιμοποιώ σαν πρώτα στο περπατητό και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Σε σχέση με το diffusion είναι ένα κλικ πιο μαζεμένο στην διασπορά με φυσίγγια με συγκεντρωτήρα , αλλά με τις μισόταπες είναι στα ίδια ή και με μεγαλύτερη διασπορά.
 
Ούτε και εγώ.
Δεν είμαι των διευρυμένων αυλών.Όλα τα όπλα μου είναι από 18,2 - 18,4.
Ξέρω όμως ότι δουλεύει και σε όπλα με αυλούς 18,7-18,8.
Το θέμα είναι ότι η seminole νομίζω έχει κλείσει οπότε πρέπει να ψαχτεί κανείς αν το τσοκάκι υπάρχει σε στοκ κάπου.
 
Αν ρωτας εμενα,η απαντηση ειναι οχι.Εχω αυλους 18,4.

Με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια! .sarcastic. Γιάννη από τα γρσφόμενά σου κρατάω και αυτό:
Το breda Ampliator που είναι ίδιο με το Seminole Spreader, όταν κατασκευαστηκε (1970) χρησιμοποιοταν αποκλειστικά με φυσιγγια με μαλλινη τάπα. Γιατί τότε δεν υπήρχαν συγκεντρωτηρες.
Για μπεκάτσα σε Σ/ποζέ θα έβαζα κάτω CYL με διασπορας και πάνω Spreader με μάλλινη.


... Δεν είμαι των διευρυμένων αυλών.Όλα τα όπλα μου είναι από 18,2 - 18,4...
Να φανταστείς ότι για το καρτέρι (περισσότερο υδροβίων) έψαχνα καιρό και τελικά βρήκα στο τέλος της φετινής κυνηγετικής περιόδου, κάννη με 18,3 από Teknys. Οπότε πρώτα ο θεός, θα την δοκιμάσω από του χρόνου.... ;)

Το θέμα είναι ότι η seminole νομίζω έχει κλείσει οπότε πρέπει να ψαχτεί κανείς αν το τσοκάκι υπάρχει σε στοκ κάπου.
Εγώ το έχω το τσοκάκι. Απλά μου έχει μπει η ιδέα να το δοκιμάσω με μάλλινη τάπα, πράγμα που δεν το έχω κάνει...
 
Last edited:
Aμα θελετε να δοκιμασω εγω το δικο μου spreader με 687 δικανο (18.6 αυλο) και φυσιγγια μαλλινα ιδιογομωσης ομως
 
  • Like
Reactions: jnp
αρη τα δικα μου ακομα δε τα εριξες???
να δουμε τι κανουνε....γιατι αμα κανουνε αυτο που φανταζομαι εχω πολυ δουλεια να κοβω καλυκες.
 
Aμα θελετε να δοκιμασω εγω το δικο μου spreader με 687 δικανο (18.6 αυλο) και φυσιγγια μαλλινα ιδιογομωσης ομως

Βικτωρα εγω σιγουρα θα ηθελα αν μπορεις βεβαια... .cool.
 
Aμα θελετε να δοκιμασω εγω το δικο μου spreader με 687 δικανο (18.6 αυλο) και φυσιγγια μαλλινα ιδιογομωσης ομως
Αν δεν βαριέσαι σίγουρα θα λύσει απορίες!
 
Δε βαριεμαι, αλλωστε εχω και 28αρια να δοκιμασω. Απο Κυριακη ομως, εκτος αν ευκαιρησω μεσοβδομαδα και παω σκοπευτηριο
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top