Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Στα 100 να τα δείξω στον ξάδερφο για να πει:
Είδες ο όλμος τι κάνει ;
(Όλμος = Remington) :)
Τι ειναι ρε παλαβε; μονοβολα; να τα ριξω στα 100? .sarcastic.

Μαλλον στα 60 τα νο2 και στα 70 το 3/0 και το 27βολο, xxxfull δοκιμαζω αρα πρεπει να βαλουμε μετρα
 
Τι ειναι ρε παλαβε; μονοβολα; να τα ριξω στα 100? .sarcastic.

Μαλλον στα 60 τα νο2 και στα 70 το 3/0 και το 27βολο, xxxfull δοκιμαζω αρα πρεπει να βαλουμε μετρα
Το είχες διαβάσει αυτό που είχα γράψει για τον ξαδερφο με την Rem και την cosmi ?
#2 στα 100, 2 σκάγια στον τενεκέ.
Αυτός ορκίζεται ότι δεν έκανε πουστιά, αλλά δεν τον πιστεύω.

Όλα 100 ... μην μασάς.
Εκεί θα δείξουν ... :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τι-σημαίνει-καλή-κάννη.1096/page-24#post-583594
 
Το είχες διαβάσει αυτό που είχα γράψει για τον ξαδερφο με την Rem και την cosmi ?
#2 στα 100, 2 σκάγια στον τενεκέ.
Αυτός ορκίζεται ότι δεν έκανε πουστιά, αλλά δεν τον πιστεύω.

Όλα 100 ... μην μασάς.
Εκεί θα δείξουν ... :)
Ασε με ρε σατανα νυχτιατικα, οταν παρω τενεκε να δοκιμασω τη δυναμη του xxxfull θα στο κανω το χατηρι να δουμε αν οντως γινεται
 
Το είχες διαβάσει αυτό που είχα γράψει για τον ξαδερφο με την Rem και την cosmi ?
#2 στα 100, 2 σκάγια στον τενεκέ.
Αυτός ορκίζεται ότι δεν έκανε πουστιά, αλλά δεν τον πιστεύω.

Όλα 100 ... μην μασάς.
Εκεί θα δείξουν ... :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τι-σημαίνει-καλή-κάννη.1096/page-24#post-583594
Τέτοια κάνουνε και μετά πατάει ο κοσμακης τα καρφιά στα βουνά...
 
Το είχες διαβάσει αυτό που είχα γράψει για τον ξαδερφο με την Rem και την cosmi ?
#2 στα 100, 2 σκάγια στον τενεκέ.
Αυτός ορκίζεται ότι δεν έκανε πουστιά, αλλά δεν τον πιστεύω.

Όλα 100 ... μην μασάς.
Εκεί θα δείξουν ... :)

https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Τι-σημαίνει-καλή-κάννη.1096/page-24#post-583594
Ανοιξαν και τρυπες τα δυαρια στον τενεκε στα 100 μετρα?

Για ονομα...χαχαχχα
 
Σκουριασμένος ήταν ... φλίδα ... αυτό το επιβεβαιώνω εγώ.
Εκεί τον βρήκαμε πεταμένο.
Σιγά μην είχαμε τενεκέ μαζί μας :)
100 μετρα δεν θα ηταν παντως με τα βηματα γιατι πρεπει να κανεις συνεχως αρκετα μεγαλα, 90 πιστευω θα ηταν, αλλα αν θες κανουμε το πειραμα στα 100, μετραω με το αποστασιομετρο και θα ειμαστε κομπλε.
Παντως δεν θα χαλασω Rem nitro no2 για τετοια δοκιμη, θα ριξω αλλο απλο φυσιγγι
 
100 μετρα δεν θα ηταν παντως με τα βηματα γιατι πρεπει να κανεις συνεχως αρκετα μεγαλα, 90 πιστευω θα ηταν, αλλα αν θες κανουμε το πειραμα στα 100, μετραω με το αποστασιομετρο και θα ειμαστε κομπλε.
Παντως δεν θα χαλασω Rem nitro no2 για τετοια δοκιμη, θα ριξω αλλο απλο φυσιγγι
Το ξαδέρφι έριξε Rem Nitro #2 3" μάλλον 52gr.
Ρίξε ότι θες.
Θα ρίξω και εγώ Jordan πράσινα 40γρ #2 ( με την Μ2 φυσικά).
Την Rem έχω βαρεθεί να την καθαρίζω ;)
 
Στέλιο μάλλον το ξέρεις αλλά είμαι άσχετος από ιδιογόμωση οπότε σε αυτό το θέμα μην μου δίνεις και πολύ σημασία :)
Φιλε ειναι πολλα που πρεπει να προσεχουμε στην ιδιογομωση.
Οι περισσοτεροι ( κ εγω πολλες φορες) βαζουμε στον καλυκα τη δοσολογια που μας εδωσε καποιος κ νομιζουμε οτι ολα ειναι οκ.
Ομως υπαρχουν κ αλλα βασικα οπως το μεταλλο κ η σκληροτητα του πλαστικου του καλυκα κ άλλα.
Ειναι πολυ δυσκολο να αντιγραψουμε φυσιγγι εαν δεν εχουμε ακριβως τα ιδια υλικα κ μηχανηματα.
Το κλεισιμο πχ για μενα ειναι απο τα βασικοτερα. Μια μικρη διαφορα στη σκληροτητα του πλαστικου του καλυκα μπορει να δωσει βομβα φυσιγγι.
Εχω δει τρελες διαφορές σε ταχυτητες σε χαμηλες γομωσεις με αλλαγη καλυκα απο μαλακο σε σκληρο. Φαντασου τι μπορει να γινει σε ενα οριακα φορτωμενο σεταπ.
Για το συγκεκριμένο με tekna με μεγαλη στηλη σκαγιων + βυσμα που ανεβαζει μπαρ + 688 το περιμενα οτι ισως βγει σκληρο κ ετσι εγινε. Εν τω μεταξυ δεν ανοιξε καθολου παρα τα πολλα μπαρ.
Βασίλισσα της διασπορας ηταν κ ειναι η s4.
 
Φιλε ειναι πολλα που πρεπει να προσεχουμε στην ιδιογομωση.
Οι περισσοτεροι ( κ εγω πολλες φορες) βαζουμε στον καλυκα τη δοσολογια που μας εδωσε καποιος κ νομιζουμε οτι ολα ειναι οκ.
Ομως υπαρχουν κ αλλα βασικα οπως το μεταλλο κ η σκληροτητα του πλαστικου του καλυκα κ άλλα.
Ειναι πολυ δυσκολο να αντιγραψουμε φυσιγγι εαν δεν εχουμε ακριβως τα ιδια υλικα κ μηχανηματα.
Το κλεισιμο πχ για μενα ειναι απο τα βασικοτερα. Μια μικρη διαφορα στη σκληροτητα του πλαστικου του καλυκα μπορει να δωσει βομβα φυσιγγι.
Εχω δει τρελες διαφορές σε ταχυτητες σε χαμηλες γομωσεις με αλλαγη καλυκα απο μαλακο σε σκληρο. Φαντασου τι μπορει να γινει σε ενα οριακα φορτωμενο σεταπ.
Για το συγκεκριμένο με tekna με μεγαλη στηλη σκαγιων + βυσμα που ανεβαζει μπαρ + 688 το περιμενα οτι ισως βγει σκληρο κ ετσι εγινε. Εν τω μεταξυ δεν ανοιξε καθολου παρα τα πολλα μπαρ.
Βασίλισσα της διασπορας ηταν κ ειναι η s4.


Στελαρα...Καπου κανεις λαθος φιλε !!!! Για να βγαλεις μπουρλοτο με 1,80Χ34,5....ΣΙΓΟΥΡΑ καπου εχεις
λαθος φιλε!!!!
Το 1,80Χ34,5 με οποιο βυσμα.....ΕΑΝ εχεις σωστη ογκομετρια....το φυσιγγιο θα ειναι εντελως ΝΟΡΜΑΛ
σε ανακρουση και bar...
Ψαξου....και βρε το λαθος φιλαρα!!!! :)

ΥΓ. Δεν φταιει ουτε η σκληροτητα του καλυκα ουτε το καψουλι ( 688 ) ουτε η στηλη σκαγιων που λες.
Αλλου ειναι το λαθος....Κοψε τον κωλο σου και βρες το φιλε!!!
Μαλλον λαθος ογκομετρια εχεις....στησε καινουργιο φυσιγγιο και μετρησε ογκομετρια...:)
 
Στελαρα...Καπου κανεις λαθος φιλε !!!! Για να βγαλεις μπουρλοτο με 1,80Χ34,5....ΣΙΓΟΥΡΑ καπου εχεις
λαθος φιλε!!!!
Το 1,80Χ34,5 με οποιο βυσμα.....ΕΑΝ εχεις σωστη ογκομετρια....το φυσιγγιο θα ειναι εντελως ΝΟΡΜΑΛ
σε ανακρουση και bar...
Ψαξου....και βρε το λαθος φιλαρα!!!! :)

ΥΓ. Δεν φταιει ουτε η σκληροτητα του καλυκα ουτε το καψουλι ( 688 ) ουτε η στηλη σκαγιων που λες.
Αλλου ειναι το λαθος....Κοψε τον κωλο σου και βρες το φιλε!!!
Μαλλον λαθος ογκομετρια εχεις....στησε καινουργιο φυσιγγιο και μετρησε ογκομετρια...:)
Εδωσε 9+ χιλιοστα Νικολα με το αμορτισερ του sg σωστα πατημενο οταν κλειστηκε.
Εσυ μπορει να το ριξεις με την 690 κ να μην παρεις χαμπαρι ομως εμενα ηταν πολυ ασχημη η αισθηση του θορυβου/ κλωτσηματος.
Δεν θα ασχοληθω αλλο με tekna κ διασπορα, υπαρχουν sipe, s4, gm3, granular, aquilla, κ κανουν κ πολυ καλη δουλεια
 
Εδωσε 9+ χιλιοστα Νικολα με το αμορτισερ του sg σωστα πατημενο οταν κλειστηκε.
Εσυ μπορει να το ριξεις με την 690 κ να μην παρεις χαμπαρι ομως εμενα ηταν πολυ ασχημη η αισθηση του θορυβου/ κλωτσηματος.
Δεν θα ασχοληθω αλλο με tekna κ διασπορα, υπαρχουν sipe, s4, gm3, granular, aquilla, κ κανουν κ πολυ καλη δουλεια

Δεν με χεζεις ρε Στελαρα!!!! Με το θαρρος της φιλιας μας σου μιλαω ετσι!!!
Να παρω μια ματσολα και να σε βαραω στο κεφαλι....που μου εκλεισες την ΤΕΚΝΑ στα 9 χιλιοστα κενου χωρου!!!
9 χιλιοστα κενου χωρου.....και ρελιασμενο στα μειον 11,3 χιλιοστα....τι περιμενες...πουπουλο τουφεκια ???
Τι αμορτισερ και πρασινα αλογα μου λες.....εισουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ.
Οταν και εαν ξανα κλεισεις ΤΕΚΝΑ....ελαχιστος κενος χωρος ΑΠΑΤΗΤΟΣ 11,5 χιλιοστα φιλε!!!!
Καταφερες....και με εβγαλες απο τα ρουχα μου ρε φιλαρα!!!! :D
 
Δεν στεναχωριεμαι ουτε και τρελαινομαι φιλε.

Στο λαγο ολα τα χρονια εριχνα 36γρ νο3 εκτος απο μια φορα που εριξα ενα m92s 40γρ απο οτι θυμαμαι.

Στο θεμα γραμμαριων διαφωνουμε 100% παντως, δεν ανεβαινω ποτε σε γρ οσο ανεβαινουν τα μετρα, το θεωρω εντελως λαθος, σε ολες τις δοκιμες μου ποτε τα πολλα γραμ δεν μου εδωσαν περισσοτερη συγκεντρωση.

Επισης ο λαγος δεν χρειαζεται πιο χοντρα σκαγια απο το νο3 κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι χηνα να βαλω νο2 και νο1, με ενα νο3 36γρ πεφτει ξερος, δοκιμασμενο και απο παρα πολλους παλιους λαγοκυνηγους, αντε βαρια να σου πω να βαλεις 38γρ αν ειναι ζορικος ο καιρος που και παλι προσωπικα δεν το χρειαζομαι.

Τελευταιος λαγος που πηρα πριν δυο χρονια γιατι απο τοτε δεν πηγα αλλη φορα, ηταν με 206 33γρ νο4 και του ειχε αλλαξει τα φωτα, βεβαια δεν ηταν πολυ μακρια αλλα δεν εχει και τοση σημασια...οταν σπαει το ποδι του λαγου το νο3 στα 60+ μετρα πιστευω οτι εχει πολυ δυναμη, αν εχω λαθος μπορουμε να το κουβεντιασουμε.
Καλησπέρα! Έτσι για την ιστορία αναφέρω ότι ο Γκαφ Τόμας στο βιβλίο του όπλα και φυσίγγια υποστηρίζει ότι για κάθε δέκα γραμμάρια σκάγια παραπάνω κερδίζουμε το πολύ δύο με δυόμιση μέτρα απόσταση βεληνεκούς ,κάτι που θεωρείται λίγο για να υποστούμε τα μειονεκτήματα μιας τόσο βαριάς γόμωσης.........
 
Δεν με χεζεις ρε Στελαρα!!!! Με το θαρρος της φιλιας μας σου μιλαω ετσι!!!
Να παρω μια ματσολα και να σε βαραω στο κεφαλι....που μου εκλεισες την ΤΕΚΝΑ στα 9 χιλιοστα κενου χωρου!!!
9 χιλιοστα κενου χωρου.....και ρελιασμενο στα μειον 11,3 χιλιοστα....τι περιμενες...πουπουλο τουφεκια ???
Τι αμορτισερ και πρασινα αλογα μου λες.....εισουν ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ.
Οταν και εαν ξανα κλεισεις ΤΕΚΝΑ....ελαχιστος κενος χωρος ΑΠΑΤΗΤΟΣ 11,5 χιλιοστα φιλε!!!!
Καταφερες....και με εβγαλες απο τα ρουχα μου ρε φιλαρα!!!! :D
Νικολα αυτο με τα χιλιοστα κενου χωρου ειναι ο γενικος κανονας αλλα για μενα δεν ειναι 100% σωστο κ ειλικρινα αδυνατω να το καταλαβω πληρως κ μερικες φορες σε καποια σεταπ παω με το πατημα του συγκεντρωτηρα.
Αυτα συνηθως ειναι σεταπ μεσα στο range της μπαρουτης με μετρια προς χαμηλα φορτωματα κ το καταλληλο βαθος ρελιου.
 
Νικολα αυτο με τα χιλιοστα κενου χωρου ειναι ο γενικος κανονας αλλα για μενα δεν ειναι 100% σωστο κ ειλικρινα αδυνατω να το καταλαβω πληρως κ μερικες φορες σε καποια σεταπ παω με το πατημα του συγκεντρωτηρα.
Αυτα συνηθως ειναι σεταπ μεσα στο range της μπαρουτης με μετρια προς χαμηλα φορτωματα κ το καταλληλο βαθος ρελιου.

Εδω ειναι το λαθος σου.....Περα απο την εμπειρια μπορει να εχουμε....στην ιδιογομωση υπαρχουν
κανονες....αν τους παρακαμψεις.....θα πληρωσεις το τιμημα φιλαρα!!!!
 
Καλησπέρα! Έτσι για την ιστορία αναφέρω ότι ο Γκαφ Τόμας στο βιβλίο του όπλα και φυσίγγια υποστηρίζει ότι για κάθε δέκα γραμμάρια σκάγια παραπάνω κερδίζουμε το πολύ δύο με δυόμιση μέτρα απόσταση βεληνεκούς ,κάτι που θεωρείται λίγο για να υποστούμε τα μειονεκτήματα μιας τόσο βαριάς γόμωσης.........
Βαγγέλη δεν ξέρω τον άνθρωπο ούτε πότε το είπε. Ίσως πολύ παλιά.
Δεν ξέρω επίσης τι εννοούσε με το "βεληνεκές" ούτε αν μιλούσε για ατσάλια, μολύβι κτλ
Ξέρω ότι τα φυσίγγια μακραίνουν, 3" 3,5" για να χωρέσουν παραπάνω σκάγια (ατσάλι βασικά ή μολύβι) και για κανέναν άλλο λόγο.
Σε αποστάσεις μέχρι 35μ δεν χρειάζονται υπεργομώσεις ούτε πολυχρησιμοποιώ εκτός μόνο από παπιά και γουρούνια και όχι πολύ στα παπιά.
 
Βαγγέλη δεν ξέρω τον άνθρωπο ούτε πότε το είπε. Ίσως πολύ παλιά.
Δεν ξέρω επίσης τι εννοούσε με το "βεληνεκές" ούτε αν μιλούσε για ατσάλια, μολύβι κτλ
Ξέρω ότι τα φυσίγγια μακραίνουν, 3" 3,5" για να χωρέσουν παραπάνω σκάγια (ατσάλι βασικά ή μολύβι) και για κανέναν άλλο λόγο.
Σε αποστάσεις μέχρι 35μ δεν χρειάζονται υπεργομώσεις ούτε πολυχρησιμοποιώ εκτός μόνο από παπιά και γουρούνια και όχι πολύ στα παπιά.
Είναι γνωστός βλητικος περασμένης ίσως εποχής αλλά αυτό δε νομίζω να αλλάζει κάτι! Με τον όρο βεληνεκές εννοούσε την απόσταση που θα πάρουμε στον κύκλο των 76 εκατοστών τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων που θα μας εξασφαλίσει τριπλό η τετραπλό τραύμα στο θήραμα ούτως ώστε να έχουμε σίγουρη και άμεση καταβολή........... Τώρα για ατσάλινα σκάγια σε μάγκνουμ η σούπερ μάγκνουμ γονώσεις αλλάζουν τα δεδομένα......... Μιλάω για απλά φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια....
 
Είναι γνωστός βλητικος περασμένης ίσως εποχής αλλά αυτό δε νομίζω να αλλάζει κάτι! Με τον όρο βεληνεκές εννοούσε την απόσταση που θα πάρουμε στον κύκλο των 76 εκατοστών τον απαιτούμενο αριθμό σκαγιων που θα μας εξασφαλίσει τριπλό η τετραπλό τραύμα στο θήραμα ούτως ώστε να έχουμε σίγουρη και άμεση καταβολή........... Τώρα για ατσάλινα σκάγια σε μάγκνουμ η σούπερ μάγκνουμ τονώσεις αλλάζουν τα δεδομένα......... Μιλάω για απλά φυσίγγια με μολύβδινα σκάγια....
Τα παιδιά που κάνουν πολλές δοκιμές θα δώσουν πιο σωστή απάντηση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top