Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Αδερφέ το 1.80χ34.5 είναι περίπου στα 650 μπαρ
Το εστησα πολυ προσεκτικα κ δεν νομιζω να εχω κανει λαθος
αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις ισως να πηγε κατι στραβα κ να μην επεσε στην αντιληψη μου.
Λαθος η σωστο εγω την δοκιμη δεν την ξανακάνω ειχε κλωτσια κ βρόντο.
Παντως ο sg disp ανεβαζει μπαρ πολυ ευκολα.
 
Το εστησα πολυ προσεκτικα κ δεν νομιζω να εχω κανει λαθος
αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις ισως να πηγε κατι στραβα κ να μην επεσε στην αντιληψη μου.
Λαθος η σωστο εγω την δοκιμη δεν την ξανακάνω ειχε κλωτσια κ βρόντο.
Παντως ο sg disp ανεβαζει μπαρ πολυ ευκολα.
Διαφορετικά lot ;
 
Αν υπηρχε τροπος να βρω αυτον τον λαγο και να στον φερω για να ηρεμισεις που σου εφυγε θα το κανα ειλικρινα βρε μαστορα
Σε εχει στοιχειωσει λεμε :)


Δεν ειναι ο λαγος που χανεις ( το κρεας )....ειναι που μενεις μαλακας....και τον βλεπεις να φευγει μετα
απο τρεις τουφεκιες που εχεις ριξει...και ο λαγος σε ακινησια!!!!
Να ετρεχε....να εκανε τσαλιμια....να πω αστοχησα...οκ.
Ο λαγος ομως καθοταν....και πιστεψε στον σταθερο στοχο ειμαι πολυ καλος στο σημαδι!!!
Τρεις τουφεκιες των 40 γραμμαριων Ν5 σκαγια δηλ 284 Χ 3=852 σκαγια...και να μην παρει ενα σκαγι
ο λαγος....Σε στοιχειωνει....Χρυσανθε...πιστεψε με φιλε!!!
Βαζεις ''μυαλο'' και το γυρισα στην ιδιογομωση....και ξερω τι ριχνω!!! :)
 
Διαφορετικά lot ;
Νομιζω οτι αυτο το στησιμο δινει μπαρ οπως κ να εχει αλλα εδω μπορει να επαιξε μεγαλο ρολο το καψυλι κ ο sg disp.
Ενας συγγενης που ηταν στα 100 μετρα απο τη δοκιμη επιβεβαιωσε οτι ακουσε πολυ δυνατο κροτο
 
Το εστησα πολυ προσεκτικα κ δεν νομιζω να εχω κανει λαθος
αλλα επειδη ποτε δεν ξερεις ισως να πηγε κατι στραβα κ να μην επεσε στην αντιληψη μου.
Λαθος η σωστο εγω την δοκιμη δεν την ξανακάνω ειχε κλωτσια κ βρόντο.
Παντως ο sg disp ανεβαζει μπαρ πολυ ευκολα.

Θα το ξανα τσεκαρουμε Στελαρα....Κλεισε ακομα 2 φυσεκια...και δοκιμασε....Ανθρωποι ειμαστε...
μπορει να εγινε καπου λαθος φιλαρα!!!
Αυριο παραλαμβανω και γω....Θα κανω συγκριτικες δοκιμες σε διασπορας με το βυσμα του
Γκουαλαντι και του Καρδαρα....να δουμε διαφορές φιλε!!! ;)
 
Last edited:
Νομίζω ότι η γνώμη του Νίκου, ας με διορθώσει αν κάνω λάθος, είναι ότι τα πολλά γραμμάρια, στις μακρινές βολές, σε συνδυασμό με τον μεγάλο αριθμό σκαγιών, αυξάνουν τις πιθανότητες καταβολής. Όχι εξαιτίας της αυξημένης συγκέντρωσης, αλλά εξαιτίας του μεγαλύτερου αριθμού σκαγιών, με την προϋπόθεση πάντα, ότι έχουμε μία αξιοπρεπή συγκέντρωση.

Δεν κανεις λαθος Βασιλη !!! Αυτο εννοουσα.....αυτο λεει και η λογικη και η πραξη φιλε !!!! :)
 
Νομιζω οτι αυτο το στησιμο δινει μπαρ οπως κ να εχει αλλα εδω μπορει να επαιξε μεγαλο ρολο το καψυλι κ ο sg disp.
Ενας συγγενης που ηταν στα 100 μετρα απο τη δοκιμη επιβεβαιωσε οτι ακουσε πολυ δυνατο κροτο
Στέλιο μάλλον το ξέρεις αλλά είμαι άσχετος από ιδιογόμωση οπότε σε αυτό το θέμα μην μου δίνεις και πολύ σημασία :)
 
o Nikos σε αυτο που λεει με τα πολλα γραμαρια σε χοντρα σκαγια για εμενα που κυνηγάω παπιες αλλα και απο αλους φιλους που κθνηγανε λαγο εχει λογικη γιατι εχεις ελαχιστα σκαγια σε ενα φυσιγκι 36 γαμ.με νο 3 με ενα με νο 6 36 γραμ. ειδικα σε αποστασεις οριου.τωρα ο καθενας αναλογο ο τροπο που κυνηγαει και το ποσο καλα ειναι οπλα κοντακι μπορει και διαφορετικα.ενα αλλο θεμα ειναι οι καιρικες συνθικες που καμια φορα καποια φυσιγκια δε τραβανε για διαφορους λογους.
και κατι ακομα που καουμε και ειναι λαθος ειναι η συγκριση του τοτε με τα κυνηγια του τωρα.νομιζω οτι οπως εμεις εξελισσομαστε ετσι και τα ζωντανα πονιρεψαν και δισκολεψαν απλα για να επιβιωσουν.
 
Εχω αστοχησει σε 21 στα 23 χρονια που τον κυνηγω
Δεν θα τους ξεχασεις στο υπογραφω .sarcastic.
Εχω χάσει κ εγώ με δικαννο, με άφησε περασα κ πεταχτηκε πισω μου στο μονοπάτι κάνοντας μπαντιλικια, εριξα κ τις δυο κάνες πολυ βιαστικά, μετά από 20 μέτρα έστρωσε κ έτρεχε ίσια, αν είχα τρίτο φυσιγγι τον είχα παρει , κ φυσικά αν ημουν πιο ψυχραιμος κ τον αφηνα λίγο, τα παθηματα είναι μαθήματα, άλλο κυνήγι του λαγου καμια σχεση με πουλια
 
Εχω χάσει κ εγώ με δικαννο, με άφησε περασα κ πεταχτηκε πισω μου στο μονοπάτι κάνοντας μπαντιλικια, εριξα κ τις δυο κάνες πολυ βιαστικά, μετά από 20 μέτρα έστρωσε κ έτρεχε ίσια, αν είχα τρίτο φυσιγγι τον είχα παρει , κ φυσικά αν ημουν πιο ψυχραιμος κ τον αφηνα λίγο, τα παθηματα είναι μαθήματα, άλλο κυνήγι του λαγου καμια σχεση με πουλια
Δεν είναι το τρίτο φυσίγγι αλλά είναι το στρώσιμο που πολλές φορές από την ανατριχίλα δεν καταλαβαίνουμε το μέρος και τις λοιπές συνθήκες.Σαφώς, άλλο λαγός άλλο πουλιά.Λαγό δεν βγάζεις και κάθε μέρα...
 
Δεν είναι το τρίτο φυσίγγι αλλά είναι το στρώσιμο που πολλές φορές από την ανατριχίλα δεν καταλαβαίνουμε το μέρος και τις λοιπές συνθήκες.Σαφώς, άλλο λαγός άλλο πουλιά.Λαγό δεν βγάζεις και κάθε μέρα...
Με έπιασε κορόιδο, ξαφνιαστηκα κ γυρισα κ μπαμ μπαμ, μετά έστρωσε, αν είχα τρίτο φυσιγγι τον είχα στο γιλέκο φιλε , ξεκίνησε με τέρμα τιμόνια παντες κ μετα εστρωσε
 
Με έπιασε κορόιδο, ξαφνιαστηκα κ γυρισα κ μπαμ μπαμ, μετά έστρωσε, αν είχα τρίτο φυσιγγι τον είχα στο γιλέκο φιλε , ξεκίνησε με τέρμα τιμόνια παντες κ μετα εστρωσε
Την έχω πάθει και εγώ έτσι.Πονάει αρκετά να τον βλέπεις να στρώνει τι ωραία και μόλις γεμίζεις να εξαφανίζεται ως δια μαγείας.Ο παθών μαθών, αλλά ίσως την ξαναπάθω επειδή κάθε έξοδος και διαφορετική.Αλλά αν το έχεις βάλει καλά στο μυαλό σου, ίσως να το αναστρέψεις.
 
Επομενες με δοκιμες με το comp θα ειναι τα παρακατω, το 2ο κοκκινο ειναι το winchester super speed 36gr no2, τα υπολοιπα φαινονται τι ειναι το καθενα, στα ποσα μετρα δεν εχω αποφασισει ακομα...
View attachment 32114
Στα 100 να τα δείξω στον ξάδερφο για να πει:
Είδες ο όλμος τι κάνει ;
(Όλμος = Remington) :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top