Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
2.15 X 44 gr πόσα bar βγάζει κ.Νίκο ;
Κάνα 1000 + ;
Eρωτώ διότι ένα σετάκι Τecna 2.20 Χ 32 γρ που ρίχνω το νοιώθω καλά στον ώμο .......


Δεν ξερω ποσα bar ειναι Λαμπη μου . Πρεπει να μετρηθει σε κανονακι για να εχουμε σωστο αποτελεσμα.
Βαδιζω συμφωνα με ταχυτητες και γραμμαρια σκαγιων....και με τα αποτελεσματα που παιρνω...
το εχω στην κατηγορια των νορμαλ φυσιγγιων 12/76.
Λογικα...με V1,5-418m/s και 44 γραμμαρια και μειον 11 χιλιοστα ρελιασμασμα με ρηχο ρελι δεν νομιζω
να υπερβαινει το 900 bar....
Aυτο πιστευω απο την ανακρουση που ειχα....χωρις να ειναι μπαρομετρο ο ωμος φιλε!!!
Παντα σε ΟΛΑ τα 12/76 εχω ρηχο ρελι.
 
Last edited:
Συγνώμη κ. Νίκο, αλλά ο λαγός στα 50 πραγματικά μέτρα, δεν θέλει κάτι παραπάνω από νο5 σε σκάγι και το πολύ 36γρ σκάγια. Γιατί τόσο υπερβολή? Νο3 και 40φεύγα γρ σκάγια είναι για κάτι άλλο από λαγό!

Σεβαστη η αποψη σου....Οταν φτιαχνω ενα σεταπ....δεν ειναι μονο για λαγο....Μπορει να δουλεψει
και σε αλλο θηραμα....πχ παπι...κτλ κτλ.
Εμενα δεν με ''χαλαει'' να του ριξω Ν3 και να τον ''ξερανω''....και ειμαι παντα σιγουρος...οτι εαν δεν τον
κρατησα....απλα αστοχησα !!! :)
 
Σιγα μην τσιτωνω.....Εσυ δεν θελω να στεναχωριεσαι.... ;)

Φιλε ο καθε ενας μας εχει κανει τις επιλογες του....αναλογα με τα κυνηγια που κανει ....εχει τα οπλα του
και διαλεγει και τα φυσιγγια του.
Εγω ειμαι ή του υψους ή βαθους....δλδ ή εχω καλο φυσιγγιο ( για τα γουστα μου ) η δεν εχω....
Μεσοβεζικες λυσεις δεν χωρανε....Δεν θελω ποτέ να ξανα παθω το ιδιο χουνερι με το πεταλωμα του λαγου!!!
Γι'αυτον τον λογο δεν ρισκαρω με φυσιγγια....δλδ δεν θα ριξω 36 γραμμαρια στα 50 μετρα...και οχι στα 60
που εριξες εσυ....και καλα εκανες βεβαια.
Το ψαχνεις.....και καλα κανεις...
Εαν ειναι να ριξω στον λαγο στα 50 μετρα....θελω να ξερω οτι εαν δεν τον κρατησα....αστοχησα...και
οχι οτι με πουλησε το φυσιγγιο.
Γιάυτο προσπαθω να εχω παντα καλο φυσιγγιο στην θαλαμη μου....και ξανα λεω για τα δικα μου γουστα.

Για αλλους....μπορει να θεωρουν μεγα ΦΟΛΑ αυτα που ριχνω....ΚΑΝΕΝΑ ''προβλημα''....αρκει που εμενα
μου αρεσουν!!!!;):)

Μια δοκιμη μου με Ν3 σκαγια στα 50 πραγματικα μετρα...πλησιαζει και η ευλογημενη ωρα του λαγου!!!!!:)


View attachment 32073View attachment 32074

Εαν ο λαγος βρεθει στο κεντρο της τουφεκιας.....λυτρωμο δεν εχει...... και αυτο πιστευω εγω.:)
Δεν στεναχωριεμαι ουτε και τρελαινομαι φιλε.

Στο λαγο ολα τα χρονια εριχνα 36γρ νο3 εκτος απο μια φορα που εριξα ενα m92s 40γρ απο οτι θυμαμαι.

Στο θεμα γραμμαριων διαφωνουμε 100% παντως, δεν ανεβαινω ποτε σε γρ οσο ανεβαινουν τα μετρα, το θεωρω εντελως λαθος, σε ολες τις δοκιμες μου ποτε τα πολλα γραμ δεν μου εδωσαν περισσοτερη συγκεντρωση.

Επισης ο λαγος δεν χρειαζεται πιο χοντρα σκαγια απο το νο3 κατα τη γνωμη μου, δεν ειναι χηνα να βαλω νο2 και νο1, με ενα νο3 36γρ πεφτει ξερος, δοκιμασμενο και απο παρα πολλους παλιους λαγοκυνηγους, αντε βαρια να σου πω να βαλεις 38γρ αν ειναι ζορικος ο καιρος που και παλι προσωπικα δεν το χρειαζομαι.

Τελευταιος λαγος που πηρα πριν δυο χρονια γιατι απο τοτε δεν πηγα αλλη φορα, ηταν με 206 33γρ νο4 και του ειχε αλλαξει τα φωτα, βεβαια δεν ηταν πολυ μακρια αλλα δεν εχει και τοση σημασια...οταν σπαει το ποδι του λαγου το νο3 στα 60+ μετρα πιστευω οτι εχει πολυ δυναμη, αν εχω λαθος μπορουμε να το κουβεντιασουμε.
 
Καμένο λάδι αρκετά περισσότερο από την μπογιά. Όλα με το μάτι.
Ναι είναι πολύ καλυτερο από την όχρα και κρατάει αν δεν βραχεί αρκετές μέρες νωπό και το μόνο που κάνεις είναι απλά να το περάσεις με το σκουπάκι ή μεγάλο πινέλο χωρίς να το βουτίξεις πάλι στην μπογιά.
Θα το δοκιμασω στην πρωτη ευκαιρια ,πολυ καλη ιδεα μπραβο
 
Αν υπηρχε τροπος να βρω αυτον τον λαγο και να στον φερω για να ηρεμισεις που σου εφυγε θα το κανα ειλικρινα βρε μαστορα
Σε εχει στοιχειωσει λεμε :)

Έχω αστοχήσει σε πέντε λαγούς και τους θυμάμαι και τους πέντε. Τι να κάνω γιατρέ μου ? .sarcastic.
 
Έχω αστοχήσει σε πέντε λαγούς και τους θυμάμαι και τους πέντε. Τι να κάνω γιατρέ μου ? .sarcastic.
Αν ο λαγός είναι ειλικρινά κομάντο έτσι όπως φεύγει ή γενικά με την τρομερή σκέψη του, απλά με γεια του και με χαρά του.Αν σου φύγει εύκολα εε το σκέφτεσαι λίγο και προχωράς τι να κάνουμε.
 
Μαθήματα σκοποβολής;)

ΥΓ: ... αστειεύομαι, αλλά δεν ξέρεις, ... καμμιά φορά βοηθαει και αυτό:p

Για κάποια χρόνια πήγαινα σκοπευτήριο μια δυο βδομάδες πριν ανοίξει το κυνήγι. Έριχνα πχ 250 το Σάββατο και 250 την Κυριακή και τσουπ έτοιμος για την έναρξη χαχαχαχχαχα
 
Στο θεμα γραμμαριων διαφωνουμε 100% παντως, δεν ανεβαινω ποτε σε γρ οσο ανεβαινουν τα μετρα, το θεωρω εντελως λαθος, σε ολες τις δοκιμες μου ποτε τα πολλα γραμ δεν μου εδωσαν περισσοτερη συγκεντρωση
Νομίζω ότι η γνώμη του Νίκου, ας με διορθώσει αν κάνω λάθος, είναι ότι τα πολλά γραμμάρια, στις μακρινές βολές, σε συνδυασμό με τον μεγάλο αριθμό σκαγιών, αυξάνουν τις πιθανότητες καταβολής. Όχι εξαιτίας της αυξημένης συγκέντρωσης, αλλά εξαιτίας του μεγαλύτερου αριθμού σκαγιών, με την προϋπόθεση πάντα, ότι έχουμε μία αξιοπρεπή συγκέντρωση.
 
Αλεξ δεν ειναι μεγαλος αριθμος
Ειναι περιπου ενας λαγος ανα ετος αν και υπηρχαν χρονιες που δεν εχασα
Βαζω μεσα ολους, κοντα ,μακρυα, πυκνα επι το πληστον αλλα και καθαρα γηπεδα
Οι περισοτεροι ομως ειναι πριν φτιαξω κοντακι
Κανενας δεν βρεθηκε ακομη που δεν θα χασει
Οποταν δεν ντρεπομε να πω ποσους εχασα φιλαρακι μου :)
Ειναι ολοι στην μνημη μου ξεχωριστα και ολοι μου εχουν χαρισει μια γνωση που σιγα σιγα κτιζει την σημερινη μου γνωση και εμπειρια και θα κτισει και την επομενη:)
Καλα να ειμαστε να βγαινουμε:)
 
Νομίζω ότι η γνώμη του Νίκου, ας με διορθώσει αν κάνω λάθος, είναι ότι τα πολλά γραμμάρια, στις μακρινές βολές, σε συνδυασμό με τον μεγάλο αριθμό σκαγιών, αυξάνουν τις πιθανότητες καταβολής. Όχι εξαιτίας της αυξημένης συγκέντρωσης, αλλά εξαιτίας του μεγαλύτερου αριθμού σκαγιών, με την προϋπόθεση πάντα, ότι έχουμε μία αξιοπρεπή συγκέντρωση.
Δεν ξερω φιλε, ποτε δεν συμπαθησα τα πολλα γραμ, μια φορα ειχα παρει για δοκιμη κατι Λαμπρο πρασινα 50γρ και ηταν και τα τελευταια που δοκιμασα.

Το μονο βαρυ που μπορει να ριξω, ειναι το nitro mag 42γρ που εχω μερικα σε νο2 και νο4, εχω φιλοσοφια @Alex37, ενα φορτωμενο 33γρ πχ παρα ενα 42γρ για δυσκολους καιρους, αλλα γουστα ειναι αυτα, με οτι νιωθει σιγουρια ο καθενας κυνηγαει.
 
Εχω αστοχησει σε 21 στα 23 χρονια που τον κυνηγω
Δεν θα τους ξεχασεις στο υπογραφω .sarcastic.

Όταν έχασα τον πρώτο έστειλα μήνυμα στον κοουτσ. Του λέω κοουτσ σήμερα χάλασα ρεκόρ 14 ετών. Μου λέει ε ας φύγει και κανένας ρε Σταμάτη δεν έγινε τπτ .sarcastic.
 
Όταν έχασα τον πρώτο έστειλα μήνυμα στον κοουτσ. Του λέω κοουτσ σήμερα χάλασα ρεκόρ 14 ετών. Μου λέει ε ας φύγει και κανένας ρε Σταμάτη δεν έγινε τπτ .sarcastic.
Όλα χάνονται και όλα χτυπιούνται.

Ο άλλος τουφέκισε ακίνητο ξαπλωμένο (κοιμισμένο ;; ) γουρούνι στα 3 μέτρα και το έχασε.

Έτσι ρε πΟύστΗ του λέω καλά να πάθεις. :)
Κάρμα.
Να μάθεις να μην τουφεκάς κοιμισμένα ζώα ...
 
Όταν έχασα τον πρώτο έστειλα μήνυμα στον κοουτσ. Του λέω κοουτσ σήμερα χάλασα ρεκόρ 14 ετών. Μου λέει ε ας φύγει και κανένας ρε Σταμάτη δεν έγινε τπτ .sarcastic.
Το 2013 αστοχησα σε ενα λαγο σε τοπο γηπεδο
Ειδα ακριβως που στοχευσα και ηταν σωστα ολα και λογο του γηπεδου ειδα ακριβως που πηγαν τα σκαγια
Ηταν το ξεχειλισμα
Το 2014 ξεκινησε η σεζον με κοντακι στα μετρα μου
Δεν εχασα ουτε εναν
Η πρωτη μου βολη ηταν λαγος
Πηρα τηλ τον μαστορα και τον ειπα να τον φιλησω .sarcastic.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top