Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Χωρίς το buffer πόσο πιστεύεις θα ΄΄έπεφτε '' η συγκέντρωση ;

Βρε φιλαρα.....καταλαβαινεις οτι βρεχει.....και τρεχω σαν τον βεγγο να ριξω την τουφεκια μολις
κοψει λιγο η βροχη ??
Τι κοντακι και ματια....οταν τρεχεις σαν ''π@στης'' ???
Ειχα ακομα ενα φυσιγγιο να ριξω....και δεν προλαβα αρχισε να βρεχει.....καταλαβαινεις τι σου λεω....

Καλυκας ΣΕΝΤΙΤ Τ3 Κοκκινος....οχι ημιδιαφανος.... καινουργιος Λαμπη!!!

Χωρις αλευρι 8-10% κατω.....εκει πιστευω θα πεσει....Μονο σε Νο 8-9 δεν βαζω αλευρι....οποτε υποθετικο
ειναι το 8-10% λιγοτερο....Αυριο....πρωτα ο Θεος....θα εχεις δοκιμη χωρις αλευρι....για να μην λεω ''λογια''.... ;)
 
Νικο σε παρακαλώ μην με φέρνεις σε δύσκολη θέση, αποψεις ανταλλάσσουμε. Οσα γραφω είναι δουλειά αλλων εγω μόνο τα βαζω σε μια σειρά. Εχω την ίδια απορία με τον Λαμπη. Εκμεταλλευόμαστε την εμπειρία σου στα μπαφερ, θα αρχισω και εγω δοκιμές με αλεύρι απο βδομάδα ελπίζοντας να βρω λυση στην συγκέντρωση που ψαχνω στα 45 μετρα.με 4* και κύλινδρο.
 
Αν δεν κανο λαθος εχει τεκνα 1,95/2,00*36 με gt24
TEKNA 686 1.90x36 Gt21....υψος κλειστου φυσιγγιου στα 62mm παχος ρελιου 2.2mm και βαθος 4.32mm....εχω πετυχει και υψος κλειστου φυσιγγιου κοντα στο 61mm...
 
Last edited:
Καλησπέρα. Νικο ολες οι λεπτομέρειες που αναφερεις ισχύουν. Δηλαδή το 8αστερο βγάζει λιγο χαμηλότερη pmax,(15 bar περίπου ), το 4αστερο ψηλότερη. Επίσης το πάχος. ( οχι βέβαια οσο το βάθος), του ρελιασματος ρίχνει την πίεση. Μια λεπτομέρεια που ενω αλλάζει κατα πολύ την pmax δεν ισχύει με ολες τις πυριτιδες είναι το κενο που αναφέρθηκε και σχεδον παντα σχετίζεται με την συμπίεση του αμορτισέρ και της πυριτιδας. Στις περισσότερες πυριτιδες οταν η πυριτιδα έχει περίσσιο ελεύθερο χώρο ανεβάζει pmax εως και 200 bar , και το ίδιο. ( σε μικρότερο βαθμο), οταν είναι πολυ συμπιεσμένη. Τα πιο σταθερά και ήπια αποτελέσματα δινουν οταν το αμορτισέρ είναι ελάχιστα συμπιεσμένο.
Λευτερη οταν εννοεις το παχος ριχνει την πιεση....δηλαδη το πιο παχυ ρελι εχει λιγοτερες πιεσεις απο το πιο λεπτο ρελι?
 
Βρε φιλαρα.....καταλαβαινεις οτι βρεχει.....και τρεχω σαν τον βεγγο να ριξω την τουφεκια μολις
κοψει λιγο η βροχη ??
Τι κοντακι και ματια....οταν τρεχεις σαν ''π@στης'' ???
Ειχα ακομα ενα φυσιγγιο να ριξω....και δεν προλαβα αρχισε να βρεχει.....καταλαβαινεις τι σου λεω....

Καλυκας ΣΕΝΤΙΤ Τ3 Κοκκινος....οχι ημιδιαφανος.... καινουργιος Λαμπη!!!

Χωρις αλευρι 8-10% κατω.....εκει πιστευω θα πεσει....Μονο σε Νο 8-9 δεν βαζω αλευρι....οποτε υποθετικο
ειναι το 8-10% λιγοτερο....Αυριο....πρωτα ο Θεος....θα εχεις δοκιμη χωρις αλευρι....για να μην λεω ''λογια''.... ;)
Ωραία η τουφεκιά...ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ...η ρουφιάνα δν μαζεύεται με τίποτα....όσες φορές την έβαλα 1.75×33 ή 34 με διάφορες παραλλαγές σε καψούλι κ πατήματα,δν πήρα πάνω από 73% στα 30m κ 3*.....ή στα 35m με 3* δν ξεπέρασα το 60%......κ επιδεί κοντράρω κ τν εαυτό μου,κ μου αρέσει η επεξεργασία των setup,απόψε θα στήσω άλλη μια παραλλαγή που έχω στο νου μου με τη ch6 και θα τη ρίξω αύριο...κ έχει ο θεός...
 
Γι'αυτό σε αναγομωμένους κάλυκες για να έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα σε νορμάλ δοσολογίες καλύτερα είναι
το κενό κλεισίματος νάναι 12+ χιλ και τελικό 57 .00
Λιγο παραπανω μπαρουτη Λάμπη είναι το καλυτερο αλλά τέλος η αναγομωση πριν χρόνια
 
TEKNA 686 1.90x36 Gt21....υψος κλειστου φυσιγγιου στα 62mm παχος ρελιου 2.2mm και βαθος 4.32mm....εχω πετυχει και υψος κλειστου φυσιγγιου κοντα στο 61mm...

Αλεξ , ξανατσεκαρισε το βαθος ρελιου....εισαι σιγουρος φιλε γι'αυτο το 4,32 ?? Και το εχουν ολα ??

Εαν επισεις το ενα φυσιγγιο εχει τελικο υψος ρελιασματος 61 και το αλλο 62....τοτε μιλαμε για
αλαλουμ κατασταση....και αποδοση φυσιγγιου...οσο παραξενο και αν ακουγεται!!!
 
Ωραία η τουφεκιά...ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ...η ρουφιάνα δν μαζεύεται με τίποτα....όσες φορές την έβαλα 1.75×33 ή 34 με διάφορες παραλλαγές σε καψούλι κ πατήματα,δν πήρα πάνω από 73% στα 30m κ 3*.....ή στα 35m με 3* δν ξεπέρασα το 60%......κ επιδεί κοντράρω κ τν εαυτό μου,κ μου αρέσει η επεξεργασία των setup,απόψε θα στήσω άλλη μια παραλλαγή που έχω στο νου μου με τη ch6 και θα τη ρίξω αύριο...κ έχει ο θεός...

Κωστή μου, παντα σε ''βρισκω'' κατα 1 γραμμαριο λαθος στο σεταπ σου φιλε!! Το ''σωστο'' ( για μενα )
ειναι 1,75χ34+1,2 -στα 14 χιλιοστα και 1,80χ34+1,2 στα 10-11 χιλιοστα....παντα ''φορτωμενο'' σε βρισκω
φιλαρα!!!
 
Αλεξ , ξανατσεκαρισε το βαθος ρελιου....εισαι σιγουρος φιλε γι'αυτο το 4,32 ?? Και το εχουν ολα ??

Εαν επισεις το ενα φυσιγγιο εχει τελικο υψος ρελιασματος 61 και το αλλο 62....τοτε μιλαμε για
αλαλουμ κατασταση....και αποδοση φυσιγγιου...οσο παραξενο και αν ακουγεται!!!
Δυστυχως ετσι ειναι....εχω κρατησει σημειωσεις απο αυτα που ειχα μετρησει...πρεπει να μου εχει μεινει ενα φυσιγγι....αν το βρω....ενα που ειχα σφαξει το ειχα βαλει κ εδω
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Παρουσίαση-Φυσιγγίων.2698/page-81#post-518098
 
Νικο σε παρακαλώ μην με φέρνεις σε δύσκολη θέση, αποψεις ανταλλάσσουμε. Οσα γραφω είναι δουλειά αλλων εγω μόνο τα βαζω σε μια σειρά. Εχω την ίδια απορία με τον Λαμπη. Εκμεταλλευόμαστε την εμπειρία σου στα μπαφερ, θα αρχισω και εγω δοκιμές με αλεύρι απο βδομάδα ελπίζοντας να βρω λυση στην συγκέντρωση που ψαχνω στα 45 μετρα.με 4* και κύλινδρο.

Δεν ειπα τιποτα βρε φιλε....οκ ενα ευχαριστω ειπα. Σιγουρα ανταλλασουμε αποψεις.... και γνωσεις..
μεσα απο αυτο γινομαστε καλυτεροι.....Τωρα τι ''ψαχνεις'' στα 45 μετρα με 4* δεν ξερω.....αλλα μολις
σταματησει η βροχη....θα ριξω ενα φυσεκι με χωρις αλευρι στα 35 μετρα με 3* αστρα....και θα ριξω
και ενα για σενα με αλευρι και 4* αστρα.....Δεν εχω 45 μετρα ...το χωραφι εχει γινει λιμνη....

Ασε το ξυλο που τρωω απο την κυρα....οταν μπαινω στο σπιτι με λασπες....εχει και βαρυ χερι η ρουφιανα!!! .yel. :p
 
Last edited:
Λευτερη οταν εννοεις το παχος ριχνει την πιεση....δηλαδη το πιο παχυ ρελι εχει λιγοτερες πιεσεις απο το πιο λεπτο ρελι?
Ναι πιο παχύ ρελι χαμηλότερη pmax. Οπως στο βάθος ρελιου καθε δεκατο του χιλιοστού και 20 bar περίπου.
 
Δεν ειπα τιποτα βρε φιλε....οκ ενα ευχαριστω ειπα. Σιγουρα ανταλλασουμε αποψεις.... και γνωσεις..
μεσα απο αυτο γινομαστε καλυτεροι.....Τωρα τι ''ψαχνεις'' στα 45 μετρα με 4* δεν ξερω.....αλλα μολις
σταματησει η βροχη....θα ριξω ενα φυσεκι με χωρις αλευρι στα 35 μετρα με 3* αστρα....και θα ριξω
και ενα για σενα με 4* αστρα.....Δεν εχω 45 μετρα ...το χωραφι εχει γινει λιμνη....

Ασε το ξυλο που τρωω απο την κυρα....οταν μπαινω στο σπιτι με λασπες....εχει και βαρυ χερι η ρουφιανα!!! .yel. :p
Νικο να είσαι καλά. Οπως είπα θα κανω και εγω δοκιμές απο βδομάδα με αλεύρι για ναδω τη διαφορά. Ακου τι ψάχνω, κυνηγαω με σκυλο φερμας και μονο με 60 εως 62 εκ. κανη. Θελω να εχω δυνατότητα για βολη εως 45 μετρα με ελάχιστο τσοκαρισμα και γομωση 36 γρ. ν6 . Αρχικη στα 405 με 410 καλη κατανομή και χαμηλη pmax είναι εύκολο, αυτο που δεν καταφερα με χρι τώρα είναι συγκέντρωση ( επαναλαμβανόμενη) 40 με 45% στα 45μετρα .
 
Νικο να είσαι καλά. Οπως είπα θα κανω και εγω δοκιμές απο βδομάδα με αλεύρι για ναδω τη διαφορά. Ακου τι ψάχνω, κυνηγαω με σκυλο φερμας και μονο με 60 εως 62 εκ. κανη. Θελω να εχω δυνατότητα για βολη εως 45 μετρα με ελάχιστο τσοκαρισμα και γομωση 36 γρ. ν6 . Αρχικη στα 405 με 410 καλη κατανομή και χαμηλη pmax είναι εύκολο, αυτο που δεν καταφερα με χρι τώρα είναι συγκέντρωση ( επαναλαμβανόμενη) 40 με 45% στα 45μετρα .

Αυτο το 45% εαν το εχεις χωρις αλευρι...σιγουρα με το αλευρι θα περασεις το 50% . Το ποσο θα το περασεις
ειναι και θεμα στησιματος σεταπ... βυσματος...κτλ κτλ...
Δεν βλεπω να με αφηνει η βροχη να ριξω σημερα.....Αυριο πρωτα ο Θεος....θα προσπαθησω να
δοκιμασω και στα 45 μετρα....
Δωσε μου πυριτιδα που θελεις να ειναι το σεταπ των 36 γραμμαριων....και με τι τροπο θελεις να το
κλεισω...δλδ τελικο υψος ρελιασματος.
 
Αυτο το 45% εαν το εχεις χωρις αλευρι...σιγουρα με το αλευρι θα περασεις το 50% . Το ποσο θα το περασεις
ειναι και θεμα στησιματος σεταπ... βυσματος...κτλ κτλ...
Δεν βλεπω να με αφηνει η βροχη να ριξω σημερα.....Αυριο πρωτα ο Θεος....θα προσπαθησω να
δοκιμασω και στα 45 μετρα....
Δωσε μου πυριτιδα που θελεις να ειναι το σεταπ των 36 γραμμαριων....και με τι τροπο θελεις να το
κλεισω...δλδ τελικο υψος ρελιασματος.
[/QUOT Χωρίς αλεύρι στα 45 μευρα με 1/ 10 τσοκ κατω απο 40% . Με αυτα που μας δειχνεις νομιζω με αλεύρι θα φτασω στο 45% στα 45 μετρα. Τωρα εχω μονο sipe , csb6 και csb5. Απο ολες τις προοδευτικές πυριτιδες που πωλούνται στην χωρα μας μονο η ssb 150 μου αρέσει και θα την παραγγείλω. Κλεισε οπως σε βολεύει , αν μπορείς με βύσμα super g magnum με ποτηρακι κομενο για να περιέχει ολα τα σκάγια μεσα ισα - ισα.
 
Λοιπον....Θα κλεισω με SSB 150 στα 36 γραμμαρια N6 με 3 διαφορετικα στησιματα = μαλλινη - super g magnum
και τον αγαπημενο μου drago.
CSb5-6 δεν εχω. Εχω SIPE αλλα στα 36 γραμμαρια δεν την παω....Θα κλεισω σε ΤΕΚΝΑ, ισως και σε ΜΒ36
παντα στα 36 γραμμαρια......αν και πιστευω οτι πολλυ καλο θα ηταν ενα ρελιαστο σε 12/70 με Τεκνα και
38 γραμμαρια σκαγια και οχι 36...Τα 45 μετρα για 4* αστρα ειναι πολλα ( για μενα ) και 2 γραμμαρια σκαγια
επιπλεον ειναι σημαντικα .....παντα κατα την γνωμη μου.
Θα εχεις νεα μου συντομα φιλε......Πρωτα ο θεος!!!! :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top