Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Όλα τα ρελιαστα εμπορικά ειναι πιο μαλακά από ότι έχω δει.... Ίσως γιατί δεν υπάρχει μεγάλη αντίσταση κατά το "ξερελιασμα", ίσως γιατί δεν πατιουνται όπως με το αστεροειδες κλείσιμο.... Ίσως κ τα δυο...Δεν ξέρω.....
 
Όλα τα ρελιαστα εμπορικά ειναι πιο μαλακά από ότι έχω δει.... Ίσως γιατί δεν υπάρχει μεγάλη αντίσταση κατά το "ξερελιασμα", ίσως γιατί δεν πατιουνται όπως με το αστεροειδες κλείσιμο.... Ίσως κ τα δυο...Δεν ξέρω.....

Ειμαι ποιο μαλακα γιατι στο ρελιαστο η πυριτιδα ξερελιαζει 6 χιλιοστα πλαστικο....ενω στο αστεροειδες
9 - 10 -11 χιλιοστα Τασο. Σωστα τα λες!!!
Δεν ξερω εαν οι εταιρειες ακολουθουν τον κανονα 0,05 περισσοτερη πυριτιδα στα ρελιαστα...δεν
εχω σφαξει....και δεν ξερω φιλε!!
 
Εαν πάρουμε 2 φισιγγια ιδια γραμμάρια ίδια νούμερα και το ενα με ρεαλιστο κλείσιμο και το άλλο με αστεροειδείς κλείσιμο. Ποιές είναι οι διαφορές στην τουφεκιά???
Το ρέλι θα σου δώσει πιο στρογγυλή τουφεκιά,ενώ το αστεροειδές πιο ανοιχτή λόγο ξερελιάσματος...δν μιλάω για σκορποσκάγιασμα αλλά για ένα ανθρώπινο ποσοστό συγκέντρωσης κ από τα δύο.
 
Δεν ξερω εαν οι εταιρειες ακολουθουν τον κανονα 0,05 περισσοτερη πυριτιδα στα ρελιαστα...δεν
εχω σφαξει....και δεν ξερω φιλε!!
Σωστό το ερώτημα σου....Ουτε εγώ το ξερω...
Θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα super lambro κ ενα biturbo που είναι κ τα δυο με tecna στα 36γρ κ θα δω.. Θα μετρήσω κ το κλεισιμο...
Αλλά δεν νομίζω να αλλάζει κάτι στην δοση, και αποκλισεις πάντα υπάρχουν.....
 
Σωστό το ερώτημα σου....Ουτε εγώ το ξερω...
Θα ανοίξω κάποια στιγμή ένα super lambro κ ενα biturbo που είναι κ τα δυο με tecna στα 36γρ κ θα δω.. Θα μετρήσω κ το κλεισιμο...
Αλλά δεν νομίζω να αλλάζει κάτι στην δοση, και αποκλισεις πάντα υπάρχουν.....

Τασο αυτο που λες , μετρημα κλεισιματος , θα εννοεις το υψος....πολυ σωστα αυτο ειναι τα βασικα για
να βγαλουμε ακρη .
Τωρα αποκλισεις υπαρχουν...αλλα δεν πιστευω να ειναι στο 0,05 πυριτιδα.
Οπως και να εχει....για να ειναι ''σωστο'' το ρελιαστο πρεπει να εχει περισσοτερη πυριτιδα φιλε!!!!!
 
Τασο αυτο που λες , μετρημα κλεισιματος , θα εννοεις το υψος....
Ναι ακριβώς, το πατημα εννοουσα...
Οπως και να εχει....για να ειναι ''σωστο'' το ρελιαστο πρεπει να εχει περισσοτερη πυριτιδα φιλε!!!!!
Όποτε η αυξημένη δόση μπαίνει για να κερδίσουμε σε "ενέργεια" εξαιτίας του ρελιασματος?
 
Ναι ακριβώς, το πατημα εννοουσα...

Όποτε η αυξημένη δόση μπαίνει για να κερδίσουμε σε "ενέργεια" εξαιτίας του ρελιασματος?
Ακριβως....οπως το ειπες!!!! ;) :)

Αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ....μπορει ομως ο ''ατεχνος'' να ρελιασει 5 δεκατα χαμηλοτερα να παρει την
ενεργεια απο το στριμωγμα και οχι απο το 0,05 πυριτιδα....και τα ουμπαλα του .....απο ποιοτητα φυσιγγιου!!!
 
Δεν σηκωνει ''στριμωγμα'' αυτη η πυριτιδα.....την στριμωξες.....την εχασες.....
Θα την δοκιμασω στα 13-14 χιλιοστα με την μεθοδο του ''απατητου'' βυσματος....εκει θα
μας τα ''πει'' ΟΛΑ....Ετσι πιστευω....Τουλαχιστον να ξερουμε που ''βαδιζουμε''.... ;) :)
Κατεβασε την 0,05 και κλησε 57 να δεις η αλαξε βυσμα
 
Το ρέλι έχει μικρότερη αντίσταση απ ότι το αστεροειδές και μπορεί να δεχθεί περισσότερη πυρίτιδα. Έτσι δεν είναι ;

Ναι ετσι ειναι....αλλα παντα με ''μετρο''......δεν ανεβαζεις με την σεσουλα....απο 0,05 ξεκιναω εγω...
 
Καλησπέρα. Το απλο ρελι σε 6mm καλυκα σε σύγκριση με αστεροειδες σε 12 mm καλυκα με ολα τα υπόλοιπα ίδια εχουν περίπου 100 , 120 bar διαφορά ή 10 με 15 m/s . Συνήθως με 0, 10 gr πυριτιδας εξισώνονται. Κατα κανόνα το απλό ρελι βγάζει πιο ομοιόμορφη κατανομή και το αστεροειδες λιγο πιο συγκεντρωτική με πιο έντονο κέντρο. Στο ξερελιασμα το απλό ρελι παρουσιάζει πολύ μεγαλύτερη αντίσταση στην αρχη και πολυ μικρότερη στην συνέχεια . Το αστεροειδες ανοίγει εύκολα μόλις η στήλη των σκαγιων αρχίσει να κινείται αλλά οι πτυχές του αστεριού στα σημεία που συναντούν το ρελι σχηματίζουν κορυφές που προβάλλουν μεγάλη αντίσταση στο περασμα της στήλης και της τάπας εμφραξης, και αυτη η παρατεταμένη αντίσταση ανεβάζει την pmax περισσότερο απο καθε αλλο είδος κλεισίματος. Οσο πιο βαθυ το τελικό ρελιασμα στο αστεροειδες , τοσο πιο ψηλή η pmax ακόμα και μισο mm μπορεί να ανεβασει 100 bar.
 
Πιέσεις ξερελιασματος απλό ρελι και αστεροειδες.

Λευτερη μου , δεν καταλαβα τι λενε οι πινακες 100%.
Ειναι αντισταση ξερελιασματος σε bar στο ρελι και αστεροειδες κλεισιμο....οκ.

Με το ιδιο σεταπ.....εννοω δοσολογια. ?? Για εχουμε σωστη ''εικονα'' θελουμε ολοκληρωμενο σεταπ
ρελιαστου και αστεροειδες κλεισιματος φιλε.....αλλιως ολα τα αλλα ειναι θεωρια.
Σιγουρα υπαρχει διαφορα....ειναι αυτη ομως που λεει ο πινακας ??
Με τι σεταπ εγιναν αυτες οι μετρησεις ??
 
Είναι τα αθροιστικα αποτελέσματα δυο διαφορετικων τεστ απο είκοσι καθε φορα συγκριτικές δοκιμές. Το πρωτο είναι σο δυναμομετρο και το δεύτερο σε κανονακι με πιεζοηλεκτρικο . Στο πρώτο χρησιμοποιηθηκαν φυσιγγια χωρίς καψυλιο και πυριτιδα, με πιεση μηχανικη μεσω της οπης του καψυλιου. Στο δεύτερο που θεωρήθηκε πολυ πιο ακριβές μονο καψυλιο χωρίς πυριτιδα. ( επιλεχθηκαν τα πιο σταθερά καψυλια και κατόπιν με ζυγισμα ακριβείας αυτά του ίδιου βάρους) για να εξαλειφθεί η μεταβλητότητα της πυριτιδας. Και τα δυο τεστ οδήγησαν στα ίδια συμπεράσματα. Ακριβώς τα ιδια αοτελεσματα ειχαν και τα τεστ με κανονικα φυσίγγια που ειχε κάνει παλιότερα ο A. Grannelli ισως ο κορυφαίος βλητικος του λειοκανου παγκοσμίως.
 
Μια διευκρίνηση ( ιδια και στα παλια και στα πρόσφατα τεστ), η πρωτη κορύφωση σε bar είναι οταν η στηλη των σκαγιων ανοίγει το κλείσιμο και η κορυφή του ποτηριού περνάει τα χείλη του καλυκα. Η δεύτερη χαμηλότερη κορυφή είναι οταν το κατω μέρος της στήλης( η βαση του ποτηριού), περνάει απο το δαχτυλίδι που αφήνει το ρελιασμα και στα δυο είδη κλεισίματος, και η τρίτη κορυφή οταν η ταπα εμφραξης ( cuvette) περνάει απο το δαχτυλίδι. Με πρωτη ματια είναι αξιο απορίας πως το απλό ρελι με 90 bar ξερελιασμα βγάζει χαμηλότερη pmax. Είναι γιατί αυτό συμβαίνει αμεσως μετά την έκρηξη του καψυλιου ( απι 40 εως 100 bar ανάλογα το καψυλιο), στο έναυσμα της πυριτιδας ( αρχη της ανόδου των πιεσεων) , ενώ στο αστεροειδες το κέντρο του δεν παρουσιάζει μεγάλη αντίσταση στο άνοιγμα, οταν ομως αργότερα ( οταν ήδη η καύση είναι σε προχωρημένο στάδιο), η ταπα που τα χείλη της συγκρατούν την πίεση των αεριων διέρχεται απο το δαχτυλίδι φρεναρεται έντονα και εκείνη τη στιγμη η καύση επιταχύνεται στιγμιαία ανεβάζοντας την πίεση.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top