Βλητικές Δοκιμές - Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Κατ'αρχήν πολύ καλές έως τρομερό το 98 % συγκέντρωση παρά το τσοκ ** .
Γι'αυτό διαβάζοντας τα νούμερα λέω ότι προσωπικά θα δοκίμαζα την CH6 και χωρίς την diana 7mm (couvette + μάλλινη 10+1χιλ χαρτάκι cal 12) στο 1.80 Χ 34 και κλείσιμο 8* στα 57 .Φυσικά σε φρεζαρισμένο .
Καί πάλιν λέω ότι και οι δυό πολύ καλές παρά την διαφορά των 0.10 πιστεύω ότι αυτή του κ.Νίκου σε πιο ψηλή θερμοκρασία θα αποδίδει καλύτερα παρά σε χειμερινές συνθήκες .

Λαμπη μου εχεις δικιο....αλλα σε χειμερινες συνθηκες θα ειχα αλλο σεταπ με Ν5 σκαγια...ισως και Ν4
σε περισσοτερα γραμμαρια και δεν θα ειχε ''περιθωρια'' να μου ξεφυγει το θηραμα!!! :)
 
Κωστη μου, ο καθε ενας μας....φτιαχνει τα φυσεκια του αναλογα τα ''θελω'' του, και αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ.
ΟΚ.....ΕΣΥ Προτιμας Ν6.....Εγω καβαλα στον λαγο θα πηγαινα με Ν5 και 36 γραμμαρια... Ωστε στα κοντά
να τον ειχα ετοιμο γδαρμενο.....και στα μακρια να μην γλυτωσει....
Ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες οσο διαφορετικες και ειναι φιλε μου!!!:)
 
Λαμπη μου εχεις δικιο....αλλα σε χειμερινες συνθηκες θα ειχα αλλο σεταπ με Ν5 σκαγια...ισως και Ν4
σε περισσοτερα γραμμαρια και δεν θα ειχε ''περιθωρια'' να μου ξεφυγει το θηραμα!!! :)
Έχω μεταφράσει τους πίνακες της απαιτούμενης ενέργειας καταβολής των βασικών θηραμάτων με τα ανάλογα νο. σκαγιών
σε απαιτούμενη διάτρηση φύλλων τηλ. καταλόγου . Πιστεύω θα σύγκρινες την διάτρηση του CH 6 n,6 με το αντίστοιχο
πάλιν δικό σου Tecna στα 36 ν.6 . Πόσα φύλλα λιγότερα η CH6 αν τόκανες ;
 
Θα πω την γνωμη μου....χωρις να σημαινει οτι πρεπει να συμφωνησετε.!!!!
Οταν εχεις μεγαλες συγκεντρωσεις....ανοιγεις τσοκ....και εισαι οκ...Πας την συγκεντρωση εκει που θελεις!!!
Το προβλημα αρχιζει στις χαμηλες συγκεντρωσεις που αναγκαζεσαι να κλεισεις τσοκ....εκει οι
τουφεκιες για μενα ειναι πολυ ποιο δυσκολες!!!
 
Κωστη μου, ο καθε ενας μας....φτιαχνει τα φυσεκια του αναλογα τα ''θελω'' του, και αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ.
Ναι συμφωνώ κ δν αντιλέγω!!
Εγω καβαλα στον λαγο θα πηγαινα με Ν5 και 36 γραμμαρια... Ωστε στα κοντά
να τον ειχα ετοιμο γδαρμενο.....και στα μακρια να μην γλυτωσει....
Και καλά κάνεις....
Απλά ο ρόλος της μάλλινης είναι στην ουσία για medium range τουφεκιές....για πιο στρωμένες (σε μέτρα) τουφεκιές υπάρχουν οι συγκεντρωτήρες... ;)
 
Έχω μεταφράσει τους πίνακες της απαιτούμενης ενέργειας καταβολής των βασικών θηραμάτων με τα ανάλογα νο. σκαγιών
σε απαιτούμενη διάτρηση φύλλων τηλ. καταλόγου . Πιστεύω θα σύγκρινες την διάτρηση του CH 6 n,6 με το αντίστοιχο
πάλιν δικό σου Tecna στα 36 ν.6 . Πόσα φύλλα λιγότερα η CH6 αν τόκανες ;

Λαμπη η διατρηση θα ειναι μικροτερη απο αυτην της ΤΕΚΝΑ...μονο και μονο απο ταχυτητες....
Εχουν διαφορα ταχυτητας περιπου 20μ/δ . Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μεχρι τα 45 μετρα θα ειχε
προβλημα στο σεταπ CH6 με 390-394μ/δ.
Πανω απο V1,5-380m/s μην ''φοβασαι'' κανενα φυσεκι φιλε.
Μονο σε χαμηλες θερμοκρασιες εχουν προβλημα....δλδ κοντα στους μηδεν και μειον 1-2 βαθμους αρχιζουν τα
''προβληματα''.
 
Last edited:
Λαμπη η διατρηση θα ειναι μικροτερη απο αυτην της ΤΕΚΝΑ...μονο και μονο απο ταχυτητες....
Εχουν διαφορα ταχυτητας περιπου 20μ/δ . Αυτο ομως δεν σημαινει οτι μεχρι τα 45 μετρα θα ειχε
προβλημα στο σεταπ CH6 με 390-394μ/δ.
Πανω απο V1,5-380m/s μην ''φοβασαι'' κανενα φυσεκι φιλε.
Νίκο στο 1.90 η ch6 πόσο πιστεύεις να βγάζει στο V 1.5..;;;
 
Ναι συμφωνώ κ δν αντιλέγω!!

Και καλά κάνεις....
Απλά ο ρόλος της μάλλινης είναι στην ουσία για medium range τουφεκιές....για πιο στρωμένες (σε μέτρα) τουφεκιές υπάρχουν οι συγκεντρωτήρες... ;)

Για μαλλινη μιλαω.....ασε τους συγκεντρωτηρες....δεν πας καβαλα στον λαγο με συγκεντρωτηρα ( για μενα λεω )
Θα πηγαινα με μισοταπα....Ειπαμε....ειναι γουστα και τροπος κυνηγιου.!!!
 
Κωστη μου, ο καθε ενας μας....φτιαχνει τα φυσεκια του αναλογα τα ''θελω'' του, και αυτο ειναι το ΣΩΣΤΟ.
ΟΚ.....ΕΣΥ Προτιμας Ν6.....Εγω καβαλα στον λαγο θα πηγαινα με Ν5 και 36 γραμμαρια... Ωστε στα κοντά
να τον ειχα ετοιμο γδαρμενο.....και στα μακρια να μην γλυτωσει....
Ολες οι αποψεις καλοδεχουμενες οσο διαφορετικες και ειναι φιλε μου!!!:)
εγω που τον κυνηγαω μονο στο ελατο και ψηλα και δεν ξερω τι γομαρι θα σκασει μουρη . . . ν4 - 36 γρ απο τοτε που γεννηθηκα.
 
Νίκο στο 1.90 η ch6 πόσο πιστεύεις να βγάζει στο V 1.5..;;;

Κωστή μου , ετοιμο το εχω....εκλεισα και αυτο που ειπε ο Λαμπης σε αστεροειδες κλεισιμο...για να
δουμε διαφορές....Το θεμα ειναι οτι ριχνει ''καρεκλες'' ο κ@λοκαιρος....πρεπει να σταματησει η
βροχη για να τα δοκιμασω.
Αποτυπωση στο δικο σου δεν βγαζω....μονο ταχυτητα θα μετρησω....Στο αστεροειδες θα ριξω σε
στοχο ωστε να εχουμε ''εικονα'' ταχυτητας και συγκεντρωσης. :)
 
Το θεμα ειναι οτι ριχνει ''καρεκλες'' ο κ@λοκαιρος...
Κ εδώ έτοιμο είναι....
Αποτυπωση στο δικο σου δεν βγαζω.
Όχι δν χρειάζεται...θα προσπαθείσω να τη μαζέψω όσο παίρνει...μόνο ταχύτητα να δούμε από περιέργεια....
Στο αστεροειδες θα ριξω σε
στοχο ωστε να εχουμε ''εικονα'' ταχυτητας και συγκεντρωσης. :)
Ναι μπράβο!!
Είναι ενδιαφέρον αυτό κ θα περιμένω...
1000 μπράβο για την υπομονή σου...τίποτα άλλο δν σου λέω για ευχαριστίες κτλ γιατί θα με πάρει ο διάολος από μέρους σου. :p :p :p
 
Λοιπον παιδες....σταματησε για λιγο η βροχα....βγηκα σαν τον ''κλεφτη''....εριξα 2 τουφεκιες...και
τα μετρησα.
Το αστεροειδες κλεισιμο με 1,80χ34-Ν6 χωρις αλευρι με μαλλινη με 3*** αστρα και στα 35 μετρα....το
πηρε ο διαολος και το σηκωσε!!!! Δεν ξερω το ''γιατι''.....ΛΑΘΟΣ δεν ειχα κανει....με 11,5 χιλιοστα κενο
χωρο ρελιασα στα 57 ακριβως.... Και το ειχα κλεισμενο σε μεταχειρισμενο καλυκα....παρ'ολα αυτα τοσο
χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης.....δεν θυμαμαι να εχω ξανα παρει!!! Εδωσε μονο 56% δλδ 295-165 =56% !!!
Κυριε ελεησον....!!!!
Ακομα σκεφτομαι να δω τι ''εφταιξε''....think.

Κωστη οτι ταχυτητα εδωσε το αστεροειδες κλεισιμο στο 1,80Χ34 Το ιδια ακριβως ταχυτητα εδωσε
και το δικο σου σε ρελι στο 190Χ34 δλδ V1,5 - 413m/s Kαι τα δυο φυσεκια φιλε!!!!
 
Λοιπον παιδες....σταματησε για λιγο η βροχα....βγηκα σαν τον ''κλεφτη''....εριξα 2 τουφεκιες...και
τα μετρησα.
Το αστεροειδες κλεισιμο με 1,80χ34-Ν6 χωρις αλευρι με μαλλινη με 3*** αστρα και στα 35 μετρα....το
πηρε ο διαολος και το σηκωσε!!!! Δεν ξερω το ''γιατι''.....ΛΑΘΟΣ δεν ειχα κανει....με 11,5 χιλιοστα κενο
χωρο ρελιασα στα 57 ακριβως.... Και το ειχα κλεισμενο σε μεταχειρισμενο καλυκα....παρ'ολα αυτα τοσο
χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης.....δεν θυμαμαι να εχω ξανα παρει!!! Εδωσε μονο 56% δλδ 295-165 =56% !!!
Κυριε ελεησον....!!!!
Ακομα σκεφτομαι να δω τι ''εφταιξε''....think.

Κωστη οτι ταχυτητα εδωσε το αστεροειδες κλεισιμο στο 1,80Χ34 Το ιδια ακριβως ταχυτητα εδωσε
και το δικο σου σε ρελι στο 190Χ34 δλδ V1,5 - 413m/s Kαι τα δυο φυσεκια φιλε!!!!
Ένα παπά να κάνει αγιασμό ''να πάει πάσα κακόν'' λέμε εμείς εδώ ...:p
Λοιπόν ,σκόπιμα σου είπα κ.Νίκο να την κατεβάσεις στα 57 για να μετρήσουμε νευρικότητα .
Με δυό αλλαγές τώρα που έχουμε εικόνα αλλάζει 100% το τραγικό αποτέλεσμα ....
Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μας δείχνεις και για τους κόπους σου .
Τώρα γνωρίζουμε και τι θέλει η CH6 .
 
Δεν σηκωνει ''στριμωγμα'' αυτη η πυριτιδα.....την στριμωξες.....την εχασες.....
Θα την δοκιμασω στα 13-14 χιλιοστα με την μεθοδο του ''απατητου'' βυσματος....εκει θα
μας τα ''πει'' ΟΛΑ....Ετσι πιστευω....Τουλαχιστον να ξερουμε που ''βαδιζουμε''.... ;) :)
 
Ένα παπά να κάνει αγιασμό ''να πάει πάσα κακόν'' λέμε εμείς εδώ ...:p
Λοιπόν ,σκόπιμα σου είπα κ.Νίκο να την κατεβάσεις στα 57 για να μετρήσουμε νευρικότητα .
Με δυό αλλαγές τώρα που έχουμε εικόνα αλλάζει 100% το τραγικό αποτέλεσμα ....
Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη που μας δείχνεις και για τους κόπους σου .
Τώρα γνωρίζουμε και τι θέλει η CH6 .

Δεν ειναι κοπος για μενα Λαμπη μου !!!! Το ''κεφι'' μου κανω....μαθαινω....και παραλληλα βοηθαω
φιλους και συναδελφους!!!
Καθε πυριτιδα.....εχει τα δικα της χουγια.
Κοιταγα τωρα τις σημιωσεις μου....ειχα μετρησει ενα σεταπ του Κωστη χωρις αποτυπωση ομως....Δικο
του κλεισιμο 1,85Χ34 -ΣΤΑ 57....και μου ειχε δωσει το σεταπ 1 βολη και 2 βολη V1,5 -430 -433 m/s
Που να τα θυμαμαι ομως ΟΛΑ....Καθε μερα καινουργιες δοκιμες κανω φιλε!!!:)
Ευτυχως...κραταω αρχειο.... ;)
 
Λοιπον παιδες....σταματησε για λιγο η βροχα....βγηκα σαν τον ''κλεφτη''....εριξα 2 τουφεκιες...και
τα μετρησα.
Το αστεροειδες κλεισιμο με 1,80χ34-Ν6 χωρις αλευρι με μαλλινη με 3*** αστρα και στα 35 μετρα....το
πηρε ο διαολος και το σηκωσε!!!! Δεν ξερω το ''γιατι''.....ΛΑΘΟΣ δεν ειχα κανει....με 11,5 χιλιοστα κενο
χωρο ρελιασα στα 57 ακριβως.... Και το ειχα κλεισμενο σε μεταχειρισμενο καλυκα....παρ'ολα αυτα τοσο
χαμηλο ποσοστο συγκεντρωσης.....δεν θυμαμαι να εχω ξανα παρει!!! Εδωσε μονο 56% δλδ 295-165 =56% !!!
Κυριε ελεησον....!!!!
Ακομα σκεφτομαι να δω τι ''εφταιξε''....think.

Κωστη οτι ταχυτητα εδωσε το αστεροειδες κλεισιμο στο 1,80Χ34 Το ιδια ακριβως ταχυτητα εδωσε
και το δικο σου σε ρελι στο 190Χ34 δλδ V1,5 - 413m/s Kαι τα δυο φυσεκια φιλε!!!!
Καλησπέρα. Νικο γιατί θεωρείς χαμηλό ποσοστό το 56% με μαλινη και 3* στα 35 μέτρα? Και η δοση + 0,10 gr πυριτιδας στο απλό ρελι για ίδια ταχύτητα με το αστεροειδες είναι στα μεσαία βαρη κανόνας.
 
Καλησπέρα. Νικο γιατί θεωρείς χαμηλό ποσοστό το 56% με μαλινη και 3* στα 35 μέτρα? Και η δοση + 0,10 gr πυριτιδας στο απλό ρελι για ίδια ταχύτητα με το αστεροειδες είναι στα μεσαία βαρη κανόνας.

Να σου πω γιατι το θεωρω χαμηλο Λευτερη μου!!!!
Γιατι εχω δικους μου κανονες. Εαν ηταν να εχω 56% σε αυτα τα μετρα με 3* δεν θα εκανα ιδιογομωση....
θα αγοραζα εμποριου φυσιγγια.
Οι δικοι μου κανονες λενε....σεταπ - φυσιγγιο που εχει κατω απο 70% συγκεντρωση στα 35 μετρα με
3* αστρα....παει στα σκουπιδια.
Επισεις απο αστεροειδες κλεισιμο σε ρελι ανεβαινω σαν ΑΡΧΗ παντα 0,05 πυριτιδα....απο εκει ξεκιναω
και βαδιζω συμφωνα με το τι θα μου ''δωσει'' η τουφεκια στην δοκιμη.
Στα δε ποσοστα συγκεντρωσης....ουτε στο ρελιαστο ''χαριζομαι''.....απλα το ρελιαστο εχει αλλη κατανομη.
Ετσι ''βαδιζω'' εγω....μπορει καποιοι...ή και ΟΛΟΙ να με θεωρουν υπερβολικο....ΔΕΝ με απασχολει....δικα μου
φυσιγγια γεμιζω....και εγω θελω να ειναι ετσι φιλε μου!!!!! :)
 
Last edited:
Εαν πάρουμε 2 φισιγγια ιδια γραμμάρια ίδια νούμερα και το ενα με ρεαλιστο κλείσιμο και το άλλο με αστεροειδείς κλείσιμο. Ποιές είναι οι διαφορές στην τουφεκιά???

Στην κατανομη των σκαγιων φιλε μου.....βεβαια αλλο να εχουν και δυο βυσμα....αλλο να εχουν και τα
δυο μαλλινες....και αλλο να εχουν το ενα μαλλινη και το αλλο βυσμα...
Και τα παντα διαφοροποιουνται απο την ταχυτητα του καθε φυσιγγιου...
Παντα στα ιδια μετρα με το ιδιο τσοκ.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top